Pokoj č. 13

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anglie je nejen kolébkou Shakespeara, fotbalu a slaného pudinku, ale také specifického literárního žánru, krátkých povídek zvaných "short stories", často okořeněných hororovými prvky. Možná tomu částečně napomáhá i anglické drsně ponuré podnebí... V knize se setkáte s reprezentačním výběrem jedenácti povídek pěti britských spisovatelů a pěti autorek té éry. Mezi nimi je i tvůrce legendárního Draculy Bram Stoker anebo, tentokrát samozřejmě v jiné poloze, autor Tří mužů ve člunu Jerome Klapka Jerome. Za milý bonus lze považovat absolutně nejkratší hororovou povídku na světě citovanou hned v úvodu díla. Obsahuje povídky: Školní historka - A School Story (Montague Rhodes James) Dveře dokořán - The Open Door (Charlotte Riddell) Soudcův dům - The Judge's House (Bram Stoker) Hrůza v Hurly Burly - The Haunted Organist of Hurly Burly (Rosa Mulholland) Stíny na zdi - The Shadows on the Wall (Mary E. Wilkins-Freeman) Zlolajný kapitán Walshawe z Waulingu - Wicked Captain Walshawe of Wauling (Joseph Sheridan Le Fanu) Šedivá obálka - The Pomegranate Seed (Edith Wharton) Srpnové dusno - August Heat (William Fryer Harvey) Partner k tanci - Dancing Partner (Jerome Klapka Jerome) Fialový automobil - The Violet Car (Edith Nesbit) Pokoj číslo 13 - Number 13 (Montague Rhodes James)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42919/pokoj-c-42919.jpg 3.444
Žánr
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, XYZ (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Pokoj č. 13

Přidat komentář
Petrasim
02.06.2020

Jedna povídka mě nebavila, ale ostatní ano. Kniha se rychle četla, povídky nebyly zbytečně moc dlouhé.

Zemiakol
04.09.2019

Průměrná sbírka hororových povídek. Vyloženě nezklame, ani nijak neoslní. Z povídek nejlepší asi Soudcův dům.


Meander
23.02.2019

Tohle opravdu nemusíte číst. Idiotská obálka a, s výjimkou tak dvou příběhů, zbytečný obsah.

TheRaven
22.02.2019

Už je u podobných antologií takovou obecnou zvyklostí napsat, že kvalita povídek je značně nevyrovnaná, a platí to i pro Pokoj č. 13. Problém je, že soubor neobsahuje ani jednu skutečně výbornou povídku, takže se dočkáme jen několika průměrných a několika vyloženě podprůměrných, čímž tak k podprůměru sklouzává i celá sbírka.

Meander
10.12.2018

Překvapilo mě, že některé viktoriánské hororové povídky mohou být až tak špatné.

theale
08.07.2017

Za mě jeden ze slabších výběrů. Doporučuji spíše Tichou hrůzu nebo Lupiče mrtvol.

danielosbourne
24.12.2014

Povídkové knihy je většinou těžké hodnotit, protože každá povídka má jinou kvalitu. U této knihy je třeba si uvědomit, že jde o povídky od autorů, kteří působili především na přelomu 19 a 20 století, kdy byl práh děsu úplné někde jinde, než je dnes. Sborník Pokoj č.13 obsahuje několik povídek, při jejichž čtení jsem si neukousal všechny články prstů na rukou, ale na konci většiny z nich jsem si tak úlevně oddychl a kroutil hlavou. Nejméně tři povídky se na mě podepsali, že si na ně vzpomenu při určitých příležitostech a jejich obsah ve mě tak stále leží a slabě mě děsí. Což se mi líbí, když se mnou příběh takhle pracuje po delší dobu. Nejde o žádné průlomové dílo, ale svůj účel poměrně dobře plní.

tynka0301
06.08.2014

Nejvíce mě zaujala povídka Srpnové dusno. Až do posledního slova napínavá.

1