Pokoj

Pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83857/bmid_pokoj-geX-83857.png 4 930 236

Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází... Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek... Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý román citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i děsí. Pokoj Emmy Donoghue byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Room , 2010

Mateo67
07.12.2019 5 z 5

Po přečtení této knížky je mi jasné, že toto bude v mém žebříčku letos první místo. Už dlouho mě žádná kniha takto nezasáhla. Nestává se mi, že bych si na zrovna čtenou knihu vzpomněla uprostřed pracovního blázince. U této se mi to stalo několikrát. Nestává se mi, že by mě nějaká kniha tak znekliďňovala, že by mě tak přitahovala, abych pokračovala ve čtení, a na druhé straně jsem ji brala do ruky až s nechutí, jak bude pokračovat. No prostě DOSTALA MĚ! Vším - obsahem, stylistikou, překladem, vykreslením postav, gradací děje a co je asi nejšílenější - uvěřitelností. Při čtení mi bylo až fyzicky špatně z toho, že nemůžu nijak pomoct a musím jen neschopně přihlížet a číst dál.
Čtenářská výzvo, třikrát děkuji!!! A doufám, že příští rok mi připravíš podobně silný zážitek.

ersilika
06.12.2019 3 z 5

Ze začátku se těžko četlo než jsem si zvykla na "mluvu hlavní postavy" za mě kniha mohla v polovina skončit. Druhá půlka jakoby byla nastavována. Ale i tak doporučuji přečíst každému, kdo se zajímá o amatérskou psychologii dítěte.

klaraj093
19.11.2019 5 z 5

To je snad jedna z mála knih, kterou jsem četla po shlédnutí filmu.. A musím říct že super, v knize bylo více podrobností, děj trochu jiný a rozhodně mě nezklamala.. Byl to strhující, poutavý příběh a bavil mě styl vyprávění..

JointlieKat94
17.11.2019 5 z 5

A vlastně jo, dávám 5*, protože tahle kniha si to vážně zaslouží.

Neměla jsem problém se začíst, to vůbec, každý večer jsem dala kolem 10-20 stran. Nemohla jsem se dočkat útěku, sama jsem i přemýšlela, jak by se to dalo udělat.. no a předevčírem jsem dočetla na straně 100. Včera večer jsem se do toho pustila a četla jsem snad do dvou do rána, při útěku mi i slza ukápla. Jack byl tak strašně odvážnej, vůbec netušil, co venku potká, pozná.. i pro "Mami" to muselo být šílený čekání, sama nevěděla, do čeho ho pustila.

Knihu jsem během dneška zhltla. Bylo to silné. Pro Jacka, pro ně oba, absolutně nový svět. Nedivím se, že to nezvládal.. celý jeho život znal akorát Pokoj a Mami.

Tohle mi v hlavě dlouho zůstane.

Hvězdinka
09.11.2019 3 z 5

Těžké se začíst a pak tak celkově jsem to tomu pětiletému nějak stále nemohla uvěřit...

Allla9
18.10.2019 5 z 5

Po přečtení knihy jsem nemohla hned psát hodnocení. Věděla jsem, že dám 5 hvězdiček, ale co napsat o tak smutném a přitom láskyplném příběhu? Vím, že ho v sobě budu mít hodně dlouho. Určitě doporučuji.

bekule
11.10.2019 5 z 5

5/**********
Dojemná, citlivá, přemýšlivá a naprosto nezapomenutelná kniha. Už teď můžu říct že se jedná o můj největší čtenářský zážitek minimálně tohoto roku! Přečetla jsem za dva dny ale protože jsem na začátku trošku bojovala se stylem, kniha je psaná z pohledu sotva pětiletého chlapce, chtěla jsem si začátek přečíst znovu a po dvou dalších dnech jsem knihu
dočetla úplně celou podruhé. Je to velmi zajímavý pohled na vnímání světa pětiletým Jackem který se narodil v zajetí a jeho celý svět je jen máma a maličký pokoj se střešním okýnkem. Člověk si uvědomí jak asi prožívají vysvobození ze zajetí děti které se tam narodily, jak děsivý je pro ně náš svět. Obdivuhodná je Jackova máma, která dokáže uchránit i v zajetí syna od všech hrůz které ona zažívá, a vytvářet mu i v té temné korkové kobce radostné a bezpečné dětství. Nemůžu ten příběh dostat z hlavy!

v.r.b.o.v.a
29.08.2019 5 z 5

Opravdu nádherná knížka, přečtená za 2 dny. Dostala jsem se k ní díky čtenářské výzvě a nelituji.

Misoso
28.08.2019 4 z 5

Táto kniha ma ubezpečila, že veta nie je všetko tak ako to vyzerá je pravda.

Titas9001
10.08.2019 5 z 5

Nejvyšší hodnocení bez zaváhání. Příběh, který si ve skutečnosti jen těžko dokážeme představit a přesto se takové věci dějí. Vyprávění očima malého kluka, který se pokouší srovnat s nově nastalou skutečností. Scéna útěku sice trochu přitažená za vlasy, ale zase to vyrovnává závěrečná část. Doporučuji k přečtení.

Romča11
10.07.2019 5 z 5

Tohle je neuvěřitelná ale i úžasná kniha. Popisuje dokonale příběh který bych nikdy nechtěla zažít. Opravdu obdivuju hlavní hrdinku jak to všechno nakonec zvládla. Já bych se asi zbláznila být někde zavřená. A Jack? To je nejúžasnější a nejodvážnější knižní hrdina jakého jsem kdy poznala. Rozhosně doporučuju si přečíst :)

stju
04.07.2019 5 z 5

Kniha, kterou musíte číst dál a dál, navzdory tomu, že první část stále "jen" popisuje běžný život v "pokoji". Ale vy musíte vědět, jak to s matkou a synem v jejich beznadějné situaci dopadne.
Velmi mne zasáhl způsob vyprávění jazykem malého chlapce, protože mám vnuka v jeho věku a on mluví, přemýšlí, používá vlastní logiku, osvojuje a hraje si s novými výrazy a pojmy, považuje mámu za to nejbezpečnější na světě (i když je světem "pokoj") úplně stejně. V této autentičnosti a vcítění do dětské duše autorku velmi obdivuji. Dojímá i síla mateřské lásky, která dokáže pro dítě i v takové situaci vytvořit milující, rozvíjející, smysluplné prostředí a "přepych" vlastniho zhroucení si dovolí až když je o syna postaráno.
Znepokojující, smutný příběh o lidské krutosti, ale i schopnosti neztratit naději i ve zdánlivě bezvýchodné situaci.

Světluška4
30.05.2019 5 z 5

Tak tohle kniha stojí za přečtění. Nejdřív jsem se trochu prala se stylem jakým to je napsáno, ale nakonec to bylo překonáno a kniha se četla jedním dechem nebohla jsem se odtrhnout. Není to kniha o tom co se stalo, ale o tom, jak to co se stalo prožívají ústřední postavy.

Ana72154
23.05.2019 4 z 5

Já osobně nerada vyhledávám knihy, které vypráví smutné osudy, kdy je někdo unesený, protože se po přečtení z toho nějakou dobu vzpamatovávám a mám problém se vrhnout na další knihu.
Měla jsem možnost vidět i film. Už si přesně nevzpomínám, jestli je shodný s předlohou.

Richisa
10.05.2019 4 z 5

Kniha je velmi zajímavou studií dětské a vlastně i dospělé duše... Myslím, že počínání všech (včetně novinářů, doktorů, babičky...) bylo velmi reálné.

Co mi vadilo byl jazyk, kterým byl příběh psán. Možná také reálný, (i když dokud se kniha odehrávala v pokoji, tak si ani to nemyslím) ale pro mě velmi matoucí. Později jsem si ale zvykla a kniha se četla dobře.

Každopádně knihu velmi doporučuji.

LenkaGonn
06.05.2019 4 z 5

Odebírám jednu hvězdičku za prvních 100 stran. Ani ne za vyprávění na které jsem nebyla zvyklá, ale spíš, že se to těch 100 stran opakovalo pořad do kolečka. Dalších 250 stránek jsem přečetla jedním dechem za 3 hodinky. Příběh rozhodně skvělý. Scéna útěku napínavá i když nevím, zda by to opravdu takhle prošlo. Jinak byl příběh autentický a přečetla jsem ho jedním dechem.

Kamchaa
03.05.2019 4 z 5

Na začátku mi vadil (nebo spíš nebyla jsem zvyklá) na styl vyprávění. Po chvíli jsme si ale uz sedli a pak jsem příběh hltala jedním dechem! Neuvěřitelný ale přesto nádherný příběh.

Lely
25.04.2019 5 z 5

Ze začátku jsem si musela zvyknout, že příběh je vyprávěn dítětem a chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Ale když jsem si na autorčin styl zvykla, knihu jsem nemohla dát z ruky.
Líbilo se mi i filmové zpracování.

Pauline23
20.04.2019 4 z 5

Začátek knihy byl takový zdlouhavý a těžko se začíst. Zvyknout si na vyprávění pětiletým dítětem bylo těžší, je třeba se soustředit. Občas mě kluk lezl na nervy. Pak se kniha četla sama. V pěti letech bych ho už dávno nekojila...po stresech a nedostatku jídla jsem se divila že má ještě mléko...ale spíš to bylo pro něj uklidnění. Ale celkově vydařené dílo. Zajímavé a k zamyšlení.

Radunnie
07.04.2019 5 z 5

Oceňuji autorčinu odvahu pustit se do příběhu, vyprávěného malým chlapcem, a zachytit vnímání světa jeho očima. Příběh mě kupodivu bavil (dětské myšlení mi toho jako bezdětné až tolik neříká), občas se mi sice trochu pozvednul žaludek nad některými nepříliš nehygienickými peripetiemi hlavních hrdinů, nicméně i to k běžnému životu patří. Navíc na pár metrech čtverečních, kde se toho tolik za celou dobu neuděje. Psychologie i vývoj jednotlivých postav jsou zpracovány výborně a příběh graduje a končí přesně tam, kde má.

zfilmováno irská literatura izolace únosy vypráví dítě

Emma Donoghue
irská, 1969