Poklad na Tolštejně

Kniha Poklad na Tolštejně

reader.007
05.12.2015

Útlounká a nenápadná publikace v sobě skrývá víc než bych čekala. Není to tím že by mne tolik nadchly pověsti a vyprávění v ní obsažené (i když některé opravdu nejsou špatné), ale jednoduše nelze neocenit obrovské množství práce, které si autor dal se sháněním podkladů a také (což dneska není úplně normou) s obsáhlými poznámkami které zabírají plnou desetinu celého obsahu a v nichž uvádí nejen zdroj příběhů, ale i historické souvislosti, nepřesnosti a faktické dodatky. Dost navíc mi připadaly dvě cikánské pohádky, přidané zřejmě proto, že je vyprávěla místní rodačka, ale nemající absolutně žádnou souvislost s krajem. Navíc neměly žádnou pointu ani vtip a i když autor uvádí že jeho cílem bylo uvést je autenticky, nechápu co je zaznamenáníhodného na vyprávění které by nápaditostí trumflo i tříleté dítě. Aby mne někdo nechtěl podezírat ze zaujatosti, děj jedné z nich, uvedený ve stejném stylu jakým byl vyprávěn, tj. v holých větách:
Cikánská žena se nemodlila. Bůh jí řekl ať se modlí. Ona řekla že to neumí. On jí řekl ať se to naučí. Ona se to naučila a stejně se nemodlila. Pak umřela. Protože se nemodlila. Protože kdo ctí Boha, tomu je dobře.