Poklad na ostrově

Poklad na ostrově https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40866/bmid_poklad-na-ostrove-B25-40866.jpg 4 752 126

Hlavní hrdina, chlapec Jim Hawkins, vypráví svůj příběh cesty za pokladem na ostrově v jižních mořích. V hostinci jeho rodičů záhadně umírá starý bukanýr Bill Bones. Mapa ostrova, kterou Jim objeví mezi jeho věcmi, přesně zaznamenává polohu pokladu slavného pirátského kapitána Flinta. O plánek se začne velmi zajímat šlechtic Trelawney a lékař (a zároveň smírčí soudce) Livesey, nakonec oba muži zorganizují námořní plavbu, které se Jim zúčastní jako steward a plavčík...... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Treasure Island , 1882

Babsie
27.09.2015 3 z 5

Příběh se mi líbil, kniha byla zajímavá a čtivá:)

,,Patnáct nás pilo rum ze všech sil,
johohó na truhle nebožtíka,
čert a chlast ostatní dorazil,
johohó na truhle nebožtíka"

woodward
25.09.2015 5 z 5

Ve vydání, které jsme měli doma - čert ví, kde je mu konec, nejspíš ho má některý z mých synovců - byla básnička Františka Hrubína určená "Nerozhodnému čtenáři":

Máš-li, jak já měl, dnešní kluku,
rád dávné zkazky o pirátech,
o dobrodružství mořských vlků,
o tajfunech a o pasátech,
o škunerech, jež zhltly vlny
na cestách moři dalekými,
kde vábí ostrov tajuplný
s dublony v písku pohřbenými,
pak vypluj se mnou bez váhání...

Dál si to nepamatuju, ale to co tu stojí, dokonale sedí. ;)

Nadešel čas poněkud tento komentář doplnit: Zjistil jsem, že je toto vydání z roku 1954 k mání u nás v antikvariátu za pouhých 30 Kč, no, nekupte to, tak jsem si udělal radost a dále jsem zjistil, že si po těch letech některé věci nepamatuju. Autorem básničky není František Hrubín, ale sám autor. Přeložil ji zřejmě, jako celou knihu, Prokop Voskovec.

Pro ty, kdo jsou schopni vnímat originál, vkládám původní verše - český překlad je spíš přebásněn "na motivy" originálu.

TO THE HESITATING PURCHASER

If sailor tales to sailor tunes,
Storm and adventure, heat and cold,
If schooners, islands, and maroons,
And buccaneers, and buried gold,
And all the old romance, retold
Exactly in the ancient way,
Can please, as me they pleased of old,
The wiser youngsters of today:

—So be it, and fall on! If not,
If studious youth no longer crave,
His ancient appetites forgot,
Kingston, or Ballantyne the brave,
Or Cooper of the wood and wave:
So be it, also! And may I
And all my pirates share the grave
Where these and their creations lie!

tenax
13.09.2015 5 z 5

Klasika dětské dobrodružné literatury z nejklasičtějších. Který kluk by nechtěl být Jimem Hawkinsem, plout po moři a vydat se za pokladem, bojovat s piráty a prožívat skvělá dobrodružství. Kdo to ve správném věku nečetl, o dost přišel a měl chudší dětství.

Ihunger
29.05.2015 5 z 5

Vypočuté ako audio kniha,veľmi pekné.

xeroxino
26.03.2015 odpad!

Odpad ! Jedna s najhorsich knih aku som kedy cital.. Davno som sa tak nenudil ako pri citani tejto knihy

sandra.sancho
31.12.2014 5 z 5

Vždycky jsem měla ráda poklady, takže se mi příběh moc líbil. :)

Filatov
10.06.2014 5 z 5

Dobrodružství mladého Jima Hawkinse mě doslova nadchlo. První kapitoly odehrávající se u starého Benbowa byly tak tajemné a prapodivné, že mi hned bylo jasné, že jde o knihu velkého významu. Právem patří do fondu světové literatury. Stevenson píše kapitoly tak, že skončí v tom nejlepším a doslova nutí čtenáře ihned začít novou, aby se dozvěděl víc a víc. Vyprávění v ich formě mi úplně sedlo. Postavy pirátů a jejich přezdívky jako například Šíp, Rožeň, Lavička, to všechno vonělo velkým dobrodružstvím takže vřele doporučuji a s chutí do četby! "Na černé rakvi patnáct chlapů popíjí, jo-ho-ho, ať teče rum!"

moonchild
28.02.2014 4 z 5

Tahle kniha patří v mé knihovně na přední místa ve svém žánru.

adelajonakova
27.12.2013 4 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu na základce, ale byla to jedna z mála knih, které mě opravdu bavili. Viděla jsem knihu i zfilmovanou a musím říct, že mě film nezklamal! :)

jamajka99
02.11.2013

Za dob svého mládí, jsem ji četla kolikrát a nemohl mi od ní nikdo odtrhnout. Neviděla jsem a neslyšela. Ovšem dnešní dětičky, už mají jiné zájmy. Je to velká škoda.

Rup
16.09.2013 5 z 5

Dobrodružná klasika. Myslím dokonce , že je to prazáklad všech dalších podobných příběhů (všichni ostatní už opisovali).

Ivan F
02.09.2013 5 z 5

Pravdepodobne najlepšia kniha o pirátoch na svete, ťažko bude niekedy prekonaná, v hlavnej úlohe chlapec Jim Hawkins, kde sa naňho hrabe Jack Sparow :-), hoci aj ten je skvelý, lenže on je v čase príbehu dospelý. Knihu som prečítal minimálne desaťkrát (raz aj v originále) a nikdy ma neprestala baviť. A viem, že ak po nej siahnem, tak sa vrátim do čias mladosti, kedy sny boli viac než všetky poklady sveta - sníval som a zároveň som bol bohatý.

P.S. Kto ma pozná, vie že trstinové destiláty spolu s tvrdými syrmi a vzduchom sušenou šunkou sú príjemným následkom čítania dobrodružnej literatúry v mladosti. Je fuk, či je rum z Barbadosu, Antigui, Kostariky, Belize, Kajmanských ostrov, Panamy, Dominiky alebo Kuby. Slnkom prežiarený Karibik je vo všetkých a takisto dobrodružstvo.

tomvall
29.07.2013 5 z 5

Další z dětství, jenž si pamatuji dodnes a kterou jsem si při čtení odžil. :)

Phoenix16.cz
13.05.2013 3 z 5

V dětství mě pirátské příběhy nikdy nebraly a asi ani v dospělosti se na tom nic nezmění. Asi proto, že pirátské odysey se odehrávají podle předem daného schématu. Někde je poklad, máme mapu, hurá plujeme ho najít a cestou nekoukáme napravo nalevo a se ztrátami se počítá. Knihu jsem četla v angličtině, přičemž mě moc nenadchl jazyk, jakým to bylo vyprávěno. Je mi jasné, že gramatické chyby jsou záměrné, protože piráti asi těžko dbají na vzdělání, ale ve chvíli, kdy bych tuto knihu doporučila žákům, aby si ji přečetli, sesypali by se na mě dotazy, proč je rok mučím s nepravidelnými slovesy, když piráti si všude vystačí s koncovkou -ed.:-)

RH faktor
04.04.2013

...jako malá holka jsem ji milovala a chystám se pořídit si ji znovu do knihovny, třeba se vrátí...pohádka mládí :-) Vážně, skvělá, dobrodružná knížka!

parezzz
26.03.2013 5 z 5

Kniha mého dětství! Hlatal jsem příběh kulhavého Silvera a večer před spaním se obával, že přijde posel s černou známkou... dodnes nevím jestli Silver byl kladná či záporná postava. Jinak tuhle knihu jsem přečetl asi desetkrát a vždy mě to bavilo. Super dílo, ale uznávám, že spíš pro kluky...

petka-2007
23.01.2013 4 z 5

Ráda jsem si na ní nyní vzpomněla - jedna z knih mého mládí..

hory2
20.07.2012

To je výborná kniha, takto se mají psát dobrodružné romány.

Eilem
19.04.2012 4 z 5

Kto by nemal rád pirátov , ostrovy a pokdlady ? snáď každý chalan si tým prejde. Toto bola povinná jazda. 7/10

vladka2104
14.02.2012 5 z 5

Knížka mého dětství. Četla jsem ji několikrát...