Poklad na ostrově

Poklad na ostrově https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404955/bmid_poklad-na-ostrove-x2k-404955.png 4 752 126

Román, který byl původně publikován v dětském časopise, nevzbudil téměř pozornost a teprve po vydání knižním se stal oblíbenou knihou pro mladé i dospělé čtenáře. Romantický příběh z 18. století o výpravě za pokladem zakopaném na dalekém ostrově v oceánu, příběh o pirátech a malém Jimovi Hawkinsovi, odvážném a nebojácném chlapci, jenž je středem všeho napínavého boje.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Treasure Island , 1882

m_martina
23.05.2020 4 z 5

Musím předeslat, že jsem knihu opakovaně četla před dávnými lety. Líbila se mi a dobře se četla, i když na můj tehdejší vkus tam bylo málo romantiky. Dnes už bych na to určitě pohlížela jinak, moje hodnocení se však týká tehdejších pocitů při čtení knihy.

valda
16.04.2020 5 z 5

Mladý Jim Hawkins získává mapu pokladu na ostrově. Vydává se tedy se známými baronem Trelawney a doktorem Liwesey a kapitánem Smolettem na strastiplnou plavbu poklad najít. Posádku se jim podaří najmout s pomocí vychytralého zkušeného námořníka Johna Silvera, známého pod přezdívkou Pečínka.
Robert Louis Stevenson prostě vzal veškerou esenci ze všech těch Robinsonů Crusoe a knih o pirátech a vydestiloval ji do jedné knihy. Myslím, že pokud bude kdokoliv vyjmenovávat pět knih o dobrodružství na moři, tahle v seznamu určitě nebude chybět. A není divu, všichni ti staří piráti jako Billy Bones, slepý Kostelnička, kapitán Flint, Morgan, rum, truhly s pokladem, sto let staří papoušci, kostlivci, děsivé písně a historky. Tohle je prostě jedna z knih, která definovala žánr.
PS: "Samé dukáty, samé dukáty! :-)"

Nestorkea
01.04.2020 4 z 5

Milá, příjemná klasika. Pro odreagování fajn kniha. Děj je místy naivní, mohl by být více rozveden a propracován, ale na dobu (a pro věkovou kategorii jíž je určeno), kdy bylo dílo psáno, je to asi přiměřené.

zdenaR
28.02.2020 3 z 5

V dětství mě nadchla- hltala jsem ji i bála se zároveň.
Dnes se ráda podívám na filmové zpracování, třeba i v dětské verzi.

FilDaV
19.12.2019 5 z 5

Tak tato klasika právě dočtena (nejedná se o dlouhou knihu - přečteno cca za týden). Ano, dílo, které inspirovalo nespočetně mnoho autorů a díky níž vzniklo několik skvělých děl. Od Roberta L. Stevensona jsme předtím nic nečetli, ale tahle kniha se nám opravdu velmi velmi líbila. Poutavě napsaná, zároveň vyšperkovaná do sebemenšího detailu, ale třeba narozdíl od Bíle velryby nikdy nenudí. Osudy mladého Jima Hawkinse, Dlouhého Jima Silvera a spol. je opravdu radost číst a za nás je to zde jednoznačně palec nahorů (spíše oba dva:) - všem vřele doporučujeme, obzvláště milovníkům dobrodružných knih! 95%

johnny01
09.12.2019 3 z 5

Přecejen už to na dnešní dobu není takové terno... Místy až velmi naivní způsob vypravování odpovídající naivitě Jima. Bylo by to možná o něčem jiném, kdyby se to celé vyprávělo z pohledu doktora. Také škoda, že dlouho trvá, než se dostanou na ostrov, a že se to odehrává dost na moři a lodi a na ostrově zase tolik ne... Jinak příběh celkově není vůbec špatný a závěr se nakonec docela povedl.

terimila
09.11.2019 3 z 5

Ostrov pokladů mě nikdy moc nechytil. Za prvé jsem se vždycky bála obálky... :))) a ani když jsem si ji pokládala vždy zásadně čelní stranou dolů, abych tu lebku v plachtách neviděla, to nebylo o moc lepší. Knížka sama neděsila, ale ani moc nebavila. Jo, měla jsem ji v knihovničce, přitahovala mě a já si ji fakt chtěla přečíst... ale nešlo mi začíst se, ten úvod s klukem v hospodě a přijedším cizincem se ještě dal, ale pak mě to bavit přestalo. Snad dvakrát jsem to zkoušela a vždycky odložila. Pak jsem se jednou kousla, přečetla to celý... ale kde nic, tu nic. Nic to ve mně nenechalo. Asi mi to tenkrát přišlo hodně zastaralý. I když, takovej Verne, kterej byl taky celkem ze starýho železa, ten mě bral. Holt já vždycky měla ráda robinzonády a boj o přežití s přírodou a knihy motající se kolem techniky a vynálezů. Ostrov pokladů byl z tohohhle hlediska bohužel moc obyčejnej.

parxel
25.10.2019 5 z 5

Ostrov pokladů je taková starší klasika. A já k tomuto příběhu mám vztah hlavně díky seriálu, který kdysi běžel na ČT. Prostě postava jednonohého Silvera, jako symbol prohnaného a nebezpečného piráta, se kterým není radno si zahrávat, ve mne zapustila kořeny.

Příběh samotný není z dnešního pohledu asi nijak výjimečný, ale za sebe mohu říci, že má stále své kouzlo. Představa pokladu ukrytého na ostrově má určitý archetipální náboj, který stále přetrvává. To dává tomuto příběhu atmosféru tajemna, která přetrvává i po více než 100 letech od vydání této knihy.

Knihu bych doporučil všem, kdo mají rádi dobrodružné příběhy a zas tak moc neřeší, že příběh je z dnešního pohledu trochu přímočařejší.

topi80
09.08.2019 4 z 5

K téměř zakladateli žánru mých oblíbených dobrodružných knih z moří a oceánů jsem se dostal až poté, co jsem přečetl mnoho jiných. I proto se jí přes dodržení všech požadovaných ingrediencí nepodařilo dosáhnout v mé mysli takové kultovnosti, jakou by si asi zasloužila. Její následníci ji prostě dokázali vytěžit dokonale a měli to štěstí, že se do mé knihovny dostali dříve.

MOu598
07.08.2019 5 z 5

Mám doma knížku starou jak já a je to salátové vydání, dokonce chybí pár stránek. Nevadí.
Strašně krásná knížka. Napínavé, dobrodružné, dobře se čte. Super napsané. Knížka mne okouzlila.
(Snad jen překlad jména John Silver - dlouhý Honza - mohl být jinak.)
Citát:
"Nejde o to, kolik vyděláš, ale jak umíš šetřit, to mi věř."

jprst
08.06.2019 5 z 5

Jedna z knih, kterou jsem jako kluk hltal a nejen jednou, s přibývajícím věkem jsem na ni trochu pozapomněl. Teď ji vyštrachal vnuk, přečetl, pochválil a přestěhoval si ji mezi své knihy. Ale snad mi ji půjčí, abych si to zase užil.

Ešína
26.05.2019 3 z 5

Čekala jsem od knihy trochu víc , ale jako taková oddechovka ujde.

Tazz1
21.05.2019 5 z 5

Klasika všech klasik. Piráti, Karibik, ostrov, poklad...
Jako malý jsem četl několikrát a zůstala mi obliba této doby všeho co se lodí týče.

fair_isle
15.02.2019 5 z 5

Moje srdeční záležitost - tato kniha mě jako malou uvedla do říše knih. Nikdo doma nečetl, takže jsem byla jediná, kdo se do knih zbláznil a už se od nich neodtrhl....

JulianaH.
06.02.2019 5 z 5

První čtení (16 let): Během školní praxe na knižním veletrhu jsem „Ostrov pokladů“ všetečně objevila ve skladu jednoho antikváře a začetla jsem se do něj. Antikvář byl tak hodný, že mi ho daroval, za což mu patří můj nehynoucí dík. :)
Nadchl mě a následující dva dny (tj. než jsem ho dočetla) jsem k němu byla jako přikovaná. Možná to byl poslední záchvěv dětství, ale i mému tehdejšímu já připadal vážně napínavý. Dokonce se mi o něm i zdálo!

Druhé čtení (23): Tentokrát jsem nečetla tak dychtivě, ale to neznamená, že by mě knížka bavila méně. Sáhla jsem po ní pokaždé, když jsem si potřebovala během zkouškového intelektuálně odpočinout. Od minula jsem děj zapomněla, takže mě napínal příběh Johna Silvera a doufala jsem, že přežije, víc než minule.
Silver je pozoruhodná postava už tím, že je vlastně „kladně záporný“ — nenapravitelný vrah a rouhač, s kterým máte soucítit a pro kterého máte (spolu s autorem) nacházet jisté sympatie.
Před R. L. Stevensonem smekám, protože mořeplavbu očividně znal do nejmenších detailů. Dovedl celý ten fantastický příběh vylíčit tak, že jsem mu místy skoro věřila, že nepíše román v ichformě, nýbrž paměti. Moc se mi líbil i popis ostrova, jenž navzdory všem klišé nebyl tropickým rájem, nýbrž kusem země středního pásma s malarickými bažinami.
Proti étosu knihy nemám ani slova námitky. Není lacině mravoučná, přitom však nabízí vzory opravdové mužné ctnosti a odvahy. Na druhou stranu Jima Hawkinse rozhodně nelze označit za černobílou postavu: jeho největším zápor bezpochyby spočívá v unáhlenosti. Jediným charakterem bez bázně a hany je snad doktor Livsey. Ten ale působí tak soucitně a sympaticky (a tak obětavě dodržuje Hippokratovu přísahu), že jsem mu jeho dokonalost ráda prominula.
Závěr mi přišel vynikající — důmyslný, ale věrohodný.
PS. Opět se mi o knížce zdálo! :)

HerrPilot
03.02.2019 5 z 5

Kokosy, vůně moře, mapa s pokladem, kostry, boj na lodi, palmy, písek, ostrov, piráti a papoušek s darem dobře časované řeči. To je Ostrov pokladů. Pro mne (a myslím že nejen) je tato kniha synonymem pro dobrodružství, ve které se Stevensonovi podařilo zachytit něco, na co třeba mistru Vernovi někdy nestačilo ani stránek 400- tu vůni dálav a exotiky.
Dávám pomyslný mínus za doslov pana překladatele Skoumala, který v tom díle dokázal najít narážky na kdeco a přesvědčil mne tak, že i sebešťavnatější knížku/dílo můžete rozšmelcovat tím, že jí začnete literárně-vědecky analyzovat...…

iveta3867
22.01.2019 2 z 5

Zase tolik nenadchlo..

ijcro
13.01.2019 5 z 5

Tuhle knížku miluju, je to nesmrtelný příběh. Mám ji kdesi v knihovně ve verzi z dvacátých let, jmenuje se to Ostrov pokladů, s ilustracemi od Georga Rouxe a je to kouzelným jazykem počátku století. Fakt u takhle staré knížky zážitek! Doporučuji

Sněžková
13.01.2019 4 z 5

Dobrodružná kniha, která je pro děti dobrá po celý rok a pro dospělé jako knížka na dovolenou. Musím říct, že obrátky kapitána Silvera mi hodně připomínají spoustu lidí v mém okolí. Kam vítr, tam plášť. Hlavně vydolovat z věcí a situací co nejvíce pro vlastní užitek.
Jedno ale panu Stevensonovi musím nechat. Má talent na dramatické scény a dokáže s nimi mistrně pracovat.
U knihy jsem si opravdu odpočinula.

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Asi budem súhlasiť s ostatnými keď poviem, že to, čo môžte prečítať v detstve neodkladajte o desatinu storočia.