Pokání

Pokání https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38391/bmid_pokani-zH5-38391.jpg 4 1227 237

To, co se odehrálo jednoho letního dne poloviny třicátých let ve venkovském domě jedné středostavovské rodiny, nás v mistrovské psychologické drobnokresbě vtáhne do vztahů a atmosféry, v níž tušíme, že se stane něco, co zcela rozvrátí dosavadní řád a poklid. Tragédie nastává jako důsledek omylu třináctileté hrdinky, která si chování lidí okolo sebe špatně vyložila a v touze po pozornosti a uznání ze strany dospělých obviňuje nevinného. Po této ouvertuře se příběhy jednotlivých postav rozvíjejí až v průběhu 2. světové války. Nyní již dospělé hrdince dochází, jak se mýlila a snaží se napravit, co způsobila. Postupem času se rozvine a uplatní její literární talent, a tak se jejím osobním pokáním na závěr života stává příběh, jímž oživuje to, co jejím přičiněním nemohlo nastat ve skutečnosti. Stylisticky bravurní dílo se skvěle propracovanou strukturou, přesvědčivou psychologií postav a velmi silným příběhem je také zamyšlením nad rolí spisovatele a nad vztahem literatury a skutečnosti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Atonement , 2001

cat5
cat5
17.08.2019 4 z 5

Vypůjčím si k hodnocení přímo citaci ze samotné knihy: 'Příliš zahlcené, příliš zatížené slovy.' Perfektně to vystihuje můj dojem z knihy. Příběh hluboký, ale ty kudrlinky slov se obcas daly těžce vydýchat. Hlavně na začátku. Kdybych neměla tolik ráda film a nehnala me touha znát i knižní předlohu,knihu bych odložila. Vyplatilo se ovšem ten nepříliš záživný začátek nějak strávit,kniha se krásně vybarvila. Není to ale lehké čtení. Doporučuji náročnějším čtenářům.

ber-tram
ber-tram
25.07.2019 2 z 5

Dlouho mi vyčítavě viselo v Chystám se číst...
Jelikož film neznám, jen perfektní soundtrack k němu, nemusím alibisticky lakovat v obluzení filmem, jak skvělá byla kniha. Nebyla. Pokání fakt není k pokakání. Velmi sterilní, velmi mdlé. Prostě napsal to anglický suchar. Ani ten údajný závěrečný »trik« pořádně nezabral.
Takže pouze přesun do mého seznamu Knihy, jejichž filmové verze mají poslechuhodný soundtrack. I to je poklona. 29/19

Adelaki
Adelaki
16.07.2019 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Knihu jsem si přečetla na základě filmu, který mě nadchl a zanechal ve mě hodně nepříjemný pocit, jak v podstatě malou chybou či nepochopením nějaké situace můžeme kompletně převrátit něčí život.
Ačkoliv film věrně kopíruje knihu, až tedy na odlišný konec, samotná kniha mě moc nebavila. Možná to bylo i tím, že jsem předtím už film viděla a věděla jsem, co se tam stane, nebo mi nesedl styl psaní autora.
Každopádně v tomto případě se mi film líbil mnohem více než kniha, většinou to mám naopak.

Aliii
Aliii
25.06.2019 2 z 5

Od autora jsem čekala o dost více. Mám radši jeho dialogy než popisy a navíc mi není blízké ani venkovské prostředí a válečná doba.
Asi nejsem ta správná cílová skupina...

Netopyr07
Netopyr07
25.06.2019 5 z 5

Znám knihu i film. Co není v knize je ve filmu a naopak - slabší nátury si mohou blahopřát (noha na stromě), i tak je všeho dost :-) Líbí se mi obojí. Lolu bych nakopala někam... Rozhodně nikomu nezávidím, když nemá možnost dostat "rozhřešení" za něco, za co by se rád omluvil a napravil to.

foxi_ii
foxi_ii
12.06.2019 5 z 5

Knihu jsem začala číst ze dvou důvodů:
1. miluju film a jako milovník knih jsem chtěla vědět jestli si zamiluju i ji
2. je opravdu tak těžká na čtení jak všichni tvrdí? To jsem chtěla zjistit snad ještě víc než to, jestli se mi bude líbit.
Těžké čtení to opravdu je, trvalo mě se prokousat prvníma stránkami, ale stálo to za to!
Snad nejsem jediná, které během čtení zněla v hlavě melodie z filmu :D a musím říct, že mě díky tomu mrazilo po zádech a asi v půlce knihy jsem po zaklapnutí řekla nahlas: "Já ji miluju!"
Ve filmu si pár věcí poupravili a tedy i samotný závěr, ale myslím si, že kápli na herce naprosto dokonale ! Protože jsem si je i pak ráda přiřadila k postavám v knize.
Film bude asi pořád mým větším miláčkem, ale kniha je prostě krásná!
Myslím si, že hodně lidí ocení jakým stylem autor píše, protože napřed si říkáte, proč to tak motá? A pak ty motanice milujete..

MIA-chan
MIA-chan
10.06.2019 5 z 5

První jsem viděla film a úplně mě okouzlil, proto jsem si musela povinně přečíst knihu. Jsem ráda, že jsem tak učinila. Je to tak skvěle napsané až se mi tají dech. Musím si od autora ještě něco přečíst.

petrarka72
petrarka72
03.05.2019 5 z 5

Jeden z nejnesnesitelnějších a zároveň nejlíbeznějších McEwanových románů. Jako v Betonové zahradě o dětech, které zplodí zlo - zlo nevratné a neodčinitelné, neomluvitelné i před sebou samým; zlo, které inspiruje k tvorbě alespoň alternativní skutečnosti - ale ani to nic neřeší. O smrtelném nedorozumění, vině, (sebe)obviňování a ranách v duši, smíření, které přece snad někde čeká a slovech, slovech, slovech... Konec je zdrcující. A Wrightův film kongeniální...

betys6914
betys6914
22.04.2019 5 z 5

Film zbožňuji a proto mi přišlo skoro jako povinnost si přečíst jeho předlohu a nemohla jsem být více překvapená. Tolik myšlenek, bolesti, lásky a utrpení na tak malém prostoru. Skoro bych až řekla, že čtení bylo o to náročnější a bolestnější právě protože jsem znala konec a úzkostlivě jsem se snažila mu nepřiblížit. Nešlo to, posledních 100 stran jsem přečetla za odpoledne a nelituji jediné chvíle s touto knihou.

Fillipa
Fillipa
16.04.2019 1 z 5

Velké zklamání. Je mi líto těch postav přivedených v první části na scénu, a pak zahozených jako už nepotřebné rekvizity. Přes krásný jazyk pouze *.

Kopretina
Kopretina
16.04.2019 4 z 5

Do knihy jsem se pustila s chutí a pak ji chtěla tolikrát odložit. Nemohla jsem ji přijít na chuť, nic se nedělo. Četla jsem recenze - velmi pozitivní. A zase nic. Tak jsem koukla na film a pak s chutí dočetla. Je to zase nový styl, na který jsem si dlouho zvykala, nový a neobvyklý, skrývající tolik mezi řádky. Téma mě velmi oslovilo a musím uznat, že mě nenapadá jiný příběh, kdy by se řešila vina, která by chtěla být odčiněna a odpuštěna a nevede k tomu cesta.

MesLivres
MesLivres
11.04.2019 5 z 5

Knížku jsem si přečetla podruhé po hodně dlouhé době...a ten konec mě zase dostal. Naději střídá beznaděj. Fňukla jsem si a to je pro mě znamení mimořádné knihy.

hs777
hs777
30.03.2019 5 z 5

Připojuji se k těm komentářům, které tato McEwanova kniha nadchla a pohltila. Nekonečné detailní popisy počasí, prostředí, atmosféry, osob, emocí a k tomu očekávaná tragédie visící v tom dusném horkém vzduchu jednoho odpoledne, která všem změní celý život. První a třetí část je bezchybná, závěr naprosto dokonalý.

evonra
evonra
29.03.2019 5 z 5

Úchvatná kniha.
O touze usmíření, vykoupení se ...
Moje druhá z McEwanových, ale velmi ráda si vyhledám další.
Tohle se mu vážně povedlo. Krása.

HanaMalina
HanaMalina
26.02.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, což je velká škoda, protože hodně věcí jsem si u čtení vybavovala a ztratilo to ten wau efekt. Kniha se mi četla až kupodivu dobře, jde vidět, že Ian Mc Ewan opravdu umí a přemýšlím, že si přečtu od něj i jinou knihu.
Závidím všem, kteří ještě neviděli film a přečtou si nejdříve knihu :-) Pro ostatní, kteří to mají jako já, tak doporučuji stejně přečíst, je to skvělý zážitek.

Jackjelly
Jackjelly
16.02.2019 5 z 5

Dlouho jsem měl v plánu si tuto knihu přečíst. Věděl jsem, že mě Ian McEwan pravděpodobně nezklame. A nezklamal, opět skvělé čtení. Kniha, která člověka donutí se zamyslet, jak tenká může být hranice tím, kterým směrem se jeho život pohne a co může způsobit rozdílné vnímání stejné události.
Takže teď už se v klidu mohu podívat na film, jehož zhlédnutí jsem odkládal do doby, než budu mít za sebou onu literární předlohu. A nechám se překvapit, zda bude alespoň z půlky tak dobrý, jak dobrá byla kniha.

Michalka98
Michalka98
15.02.2019 4 z 5

Na samém konci tuto knihu zavřete, díváte se do zdi a nevěříte. Silný čtenářský zážitek, ale asi prvních sto stran se kniha celkem táhla. Ten zbytek to ale dokonale vynahradil.

Zandase
Zandase
08.02.2019 3 z 5

Špatně se četla.

charlizee
charlizee
26.01.2019 5 z 5

Když máš při čtení husí kůži a na konci Ti tečou slzy... Asi tak bych shrnula tuto neskutečnou knihu.
Při poslechu Pink Floyd si s kamarády často říkáme, že dokonalost již byla stvořena, což je pro jakoukoliv další tvorbu vlastně demotivující... A literární dokonalost jsem právě objevila v Pokání.

Ten text je tak dokonalý a vše do sebe tak neskutečně zapadá, až to vyráží dech a připomíná skvostnou šachovou partii.
Ian McEwan je literární bůh!!!

Adel703
Adel703
06.12.2018 5 z 5

Moje první setkání s Ian McEwanem. Kniha je opravdu velký čtenářský zážitek. Když jsem dočetla, byla jsem plná emocí.
Konec jsem si musela přečíst několikrát po sobě, než jsem ho plně pochopila. Tato kniha si zaslouší být čtena pomalu a v klidu, vychutnávat si jazyk a styl.
Ani nevím proč, ale příběh mě odrovnal. Neustále se vracím a přemýšlím o něm.
Je to geniální dílo.