Pojednání o upírech

Od roku 1746, když vyšla kniha Augustina Calmeta o zjeveních poprvé, neopouští žebříček bestsellerů. I přesto můžeme tvrdit, že za celou dobu nebyla nikdy doceněna, a proto vychází tato studie, která má za cíl toto pozoruhodné dílo nejen nabídnout dnešnímu čtenáři, ale i je zhodnotit z hlediska přínosu v době svého vydání a dnes. Augustina Calmeta upoutaly zprávy o mad'arských a moravských upírech a začal je zkoumat. Odmítl z nich všechno, co považoval za výplod místní pověrčivosti, ale zároveň zkoumal vše, co se vztahovalo k otázce přežití smrti těla. Jednotlivé projevy dokumentoval na 150 případech, které zde s větší, či menší přesností uvádí. Tím položil základ k výzkumu klinické smrti. Jeho výsledky jej vedly i k tomu, že s největší pravděpodobností přijal myšlenku reinkarnace. Je však samozřejmé, že ve své době o ní nemohl mluvit otevřeně. Toto dílo je opakovaně vydáváno francouzsky, německy a anglicky a snad i v dalších jazycích. Autor shromáždil mnohem více zpráv, než uvádí ve své knize. Přirozeným protikladem jeho knihy je Nahlédnutí za oponu smrti od J. Kozáka. Úprava J. Kozák...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42841/pojednani-o-upirech-UtI-42841.jpg 3.412
Duchovní literatura, Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno, Fontána (Dobra & Fontána)

Kniha Pojednání o upírech

DeadUnicorn
09.04.2020

Nevím, co si o knize myslet. Začnu tím, že klame názvem, což mně osobně až tolik nevadilo, naopak mne zmrtvýchvstání, klinická smrt a pohřbení zaživa zajímají mnohem více, než definice upírů, avšak předem upozorňuji dvanáctileté milovnice upiřích deníků, že tohle není četba dle jejich vkusu. S dalším bodem jsem se však již vyrovnávala hůře - chápu, že autor je spíše historikem, ne spisovatelem, ale z jeho písemného projevu jsem si občas trhala vlasy. Myšlenka knihy a autorův záměr jsou sami o sobě vskutku zajímavé, podání je však naopak velmi nudné, zdlouhavé a nic neříkající.

minimonisek
25.02.2015

Kniha obsahuje velké množství zaznamenaných údajů o zmrtvýchvstáních. O upírech, co klasicky pijí krev se zde nedočtete. Kniha je vcelku zajímavá, ale mnoho příběhů mi splývalo dohromady. Nicméně některé, mi silně uvízly v paměti a působí až hororově.

WolfIssen
31.01.2013

Kniha není ani tak o upírech, jako spíše o mnohých způsobech procitnutí ze smrti a klinické smrti samotné. V mnoha ze 150 případů chybí základní informace jako je rok nebo stát, kdy a kde se případ udál. Kniha sama o sobě ani tak zajímavá není, ale mnohé případy ano.