Poirot a já

Poirot a já https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262595/bmid_poirot-a-ja-ewe-262595.jpeg 4 188 72

Hercule Poirot, puntičkář s typickým knírkem, je jednou z nejlepších postav Agathy Christie a ve světě patří mezi nejoblíbenější detektivy. Více než dvacet let je s tímto „malým Belgičanem“ neodmyslitelně spjat i David Suchet, jeho představitel v seriálu britské společnosti ITV. Když mu v roce 1988 roli nabídli, nikdo nebyl pravděpodobně překvapen více než Suchet sám. Nakonec ji však přijal, přečetl všechny Poirotovy příběhy a vymyslel řadu rysů chování, jimiž svoji postavu charakterizoval. Postupně si k Poirotovi vytvořil velmi úzký vztah a zamiloval si jej. Výsledkem je sedmdesát televizních adaptací všech příběhů, které Christie o Poirotovi napsala, včetně posledního dílu Opona, kde se Suchet s velkou lítostí musel s Poirotem rozloučit. V knize Poirot a já vzpomíná, jak kultovní seriál vznikal, a přemýšlí, co pro něj detektiv po všechny ty roky znamenal.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Umění

Vydáno: , Knižní klub

Poirot and Me , 2013

Emik87
12.02.2024 5 z 5

Jsem milovník velkého detektiva a tak jsem si knížku vyloženě užívala. Tenhle pohled do zákulisí a vlastně i detektivem milované psychologie čtenáře velmi obohacuje. :)

Theresa.2679
04.02.2024 5 z 5

David Suchet je pro mě ten nejlepší Poirot, ne-li jediný pravý a tak jsem si knihu musela přečíst. Sehnat jí byl trochu oříšek, ale podařilo se a jsem za to velmi ráda. Četla se sama, je dojemná a upřímná, občas zdlouhavá, ale to mi nijak nevadilo. Ocenila bych více fotografií, ale jelikož jsem seriál viděla snad i pozpátku, tak mi to až tak nechybělo a udělala jsem si pěkný maraton s knihou a seriálem :)

K.larki
19.01.2024 3 z 5

Jsem fanouškem seriálu a z knihy dýchá pokora, vděk a i velká radost a touha to vyjadrit:) Rozhodně ale nečekejte krasnou zivotopisnou jízdu jako v pripade Agathy Christie samotne. Bavila mě však jen asi první polovina,kdy DS popisuje svou cestu k pojetí Poirota (akcent na Poirotovu laskavost a dobrosrdečnost - opravdu nadherne.. a konečně jsem se dozvěděla proč byl v půlce
produkce změněn knírek a proč došlo ke změně formatu).
AG je fenomén a HP také.. škoda, zajímal by mě názor dvou predstavitelek slečny Marpleove:)

P.S. přidávám se k těmm kterým vadil překlad titulu "lady" na dámu

EliBeatrice
26.09.2023 5 z 5

splnilo očekávání a myslím, že naplnilo účel, na chvíli jsem se vzila do mého oblíbeného Poirota

Jara.v
30.06.2023 5 z 5

Čtivá, dojemná, upřímná a celkově krásná kniha. Jako fanynka bych ocenila více fotografií. Z vyprávění přímo září pokora a skromnost Davida Sucheta. Je také skvělé, že při popisu jedtlivych dílů jde pouze o nástin, ale děj už není prozrazen.

Radkas87
27.04.2023 4 z 5

Jsem fanousek Poirota v podani D. Sucheta, kniha pro me byla jasna volba, ale musim rict, ze me trochu zklamala. Cekala jsem vic fotek a obcas mi popisky prisly zbytecne zdlouhave.

Vidlička
27.10.2022 3 z 5

Hmmmmmmmmmmmm..... tak nevím. Ten seriál naprosto zbožňuju a viděla jsem například i dokument, jak David Suchet jede Orient expressem, a připadal mi jako fajn pán, a proto jsem se na knížku neuvěřitelně těšila. Ale dlouho už jsem nečetla nic tak nanejvýš suchýho! Ano, neuvěřitelná úcta páně Suchetova k dámě Agathě i Poirotovi, a kterak s nimi šel jeho čas, ale už nějak nic víc. A fotografická příloha opět bídná. Vím, že na internetu jsou toho mraky, ale já to chci, himl, v tý knížce! No prostě, lehké zklamání... A navíc skoro nic o mém miláčkovi a největším borci celého seriálu - Hugh Fraserovi jako kapitánu Hastingsovi! Fuj!!

jaroiva
01.10.2022 3 z 5

Mám ráda jak Agathu Christie (vlastním už skoro kompletní sbírku jejích knih), tak i seriálového Poirota a D. Sucheta.
Knížka byla poměrně příjemná, ale nepřinesla mi nic moc "navíc" proti tomu, co už znám z knih a seriálu. Pohled D. Sucheta je tu jen malým střípkem do skládačky, řekla bych, ale nijak zvlášť mě nenadchnul.
Mnohem víc se mi líbil film - dokument - Being Poirot.

milary
16.03.2022 5 z 5

Knížka pro někoho, kdo zrovna propadl novému koníčku jménem Agatha Christie. :))

Knížka, kterou člověk nejspíš jen tak nepřelouská a neodloží, ale vytahuje ji opakovaně s každou zhlédnutou adaptací příběhů s Herculem Poirotem, aby si zjistil - takříkajíc přímo u pramene - okolnosti vzniku té které série, drobné perličky spojené s natáčením, herecká obsazení, data uvedení, ohlasy... A také narůstající počet zemí, které seriál zakoupily a úspěšně uvedly.

Knížka, která přináší vhled do toho, co všechno znamenalo pro profesionální dráhu i osobní život Davida Sucheta přijetí nabídky herecké práce, jež nakonec trvala (s přestávkami věnovanými ostatním závazkům ve filmu i divadle) dlouhých pětadvacet let.

Knížka o zodpovědné píli, kterou D. S. své postavě věnoval, podobě, kterou jí vtiskl, kterou usilovně zachovával i posouval, aniž by se zpronevěřil představě autorky (k tomu mu mmj. sloužil jím vytvořený předlouhý seznam poznámek, postihujících předlohu geniálního detektiva do nejmenších podrobností).

Knížka, kde se Suchet netají emočními nároky, které takovéto čtvrtstoleté splynutí s postavou provází.

Knížka obsahující fotografie, z nichž zejména ty portrétní představují další hřivnu sira Davida.
Díky za ni.

Jen drobnůstka stran vády ohledně dámy Agathy... Mě to nerušilo, rozuměla jsem smyslu stejně jako metrolog, který píše v komentáři z května 2017:
... roku 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“, z nějž vyplývalo právo na titul dáma. Díky tomu, že byl její druhý manžel Max roku 1968 pasován na rytíře a tak se stal sirem, mohla užívat titul lady...

SputnikV
08.07.2021

podle mne je pan Suchet Poirot, jak ho viděla Christie, nejpřesvědčivější ze všech. životopis je vcelku čtivý, poněkud dlouhý a podrobný, ale dá se dobře přečíst celý.

archivářka115
22.03.2021 5 z 5

Když si čtu knížku, kde je hlavním hrdinou Poirot, tak mám před očima Davida Sucheta.
Jeho Poirota miluju a manžel se s tím musel smířit.

muf-rodrigo
04.03.2021 3 z 5

Knížku jsem si přečetl, protože ji četla moje žena, velká fanynka Davida Sucheta jako Poirota. Protože já ho mám rád také, pustil jsem se do ní. Narozdíl od doslova dokonalého ztvárnění detektiva (a jak i kniha potvrzuje, této roli se snažil D. Suchet dát všechno), kniha není úplně to, co jsem čekal. Možná jsem byl příliš namlsaný životopisem Isaaca Asimova, který se četl jak román, ale nemohu hodnotit víc než průměrem. Myslím, že ostatní komentující hodnotili spíše postavu, než knihu. Ze zákulisí seriálu se toho mnoho nedozvíme, jen pár drobných historek a popis času - mezidobí - mezi jednotlivými sériemi, kde D. Suchet hrál především na divadle. Dozvíme se něco z pozadí napsání románů lady Agathy (všimněte si, že používám "lady" bez překladu, protože - a za to by překladatelka potřebovala pověsit za koule - překládat ten titul jako "dáma" mi rvalo uši a otáčelo žaludek při každém přečtení), a také řadu charakterových rysů samotného Poirota, jinak je ale kniha nekonečným seznamem jednotlivých dílů (a že jich bylo!) s hereckým obsazením prokládaným superlativy na adresu scénáristů, režisérů a ostatních herců. Škoda, mohlo tam být víc zážitků, klidně mohl i více odbíhat od tématu nebo zabíhat do historie, života Agathy Christie nebo hereckého ansamblu, proč ne. Takhle jsem místy pasáže s výčtem herců, které trochu připomínaly strukturovaný životopis, prostě přeskakoval. Jakkoli mne kniha úplně neodrovnala, D. Suchet je především herec, a jako herec v roli Hercula Poirota byl naprosto dokonalým ztělesněním postavy a stal se tak nepochybně nesmrtelným.

Renushka
01.03.2021 3 z 5

"Nechtěl jsem, aby byl můj Poirot karikaturou, někým vymyšleným ve filmovém nebo televizním studiu. Chtěl jsem, aby byl stejně opravdový jako v knihách, tak opravdový, jak jen ho budu schopen zahrát." (str. 25)
A to se mu opravdu povedlo. Suchet je jediný naprosto dokonalý Poirot.
Na rozdíl od postavy je ale tato kniha spíše průměrná. Obsahuje řadu zajímavých pasáží, např. o jeho pojetí Poirota, ty jsou ale střídány dlouhými výčty dílů a kdo v nich hrál, režíroval je apod.

ŠárkaT.
04.11.2020 5 z 5

Agathu Christie jsem začala číst velmi dávno, když jsem v televizi zahlédla první film "Poirota" v podání Davida Sucheta, doslova mě to vmáčklo do křesla, protože přesně tak jsem si ho ve své fantazii představovala. Herec David Suchet mě velice zaujal, takže jakmile vyšla tato kniha, už jsem ji hltala. Teď ho miluji ještě víc, z knihy totiž vyzařuje stejná pohoda jako z jeho Poirota. Knížku jsem hltala a byla jsem nešťastná, že co budu dělat až ji přečtu. Je to milý, skromný, pokorný člověk, který ze sebe nic nedělá. Filmy s ním, měla jsem je na videu, DVD i v televizi to opakují stále dokola, sleduji pořád, umím je i zpaměti, ale vždycky si od nich odpočinu a tak mě nějak pohladí po duši. Teď David Suchet vydal knížku "Za objektivem", už ji mám doma a těším se až se začtu...

RoBertino27
19.08.2020 5 z 5

Po shlédnutí všech epizod jsem už jenom čekal, že se podobná kniha určitě objeví a naštěstí se tak stalo. Při vší úctě k Albertu Finneyovi či Peteru Ustinovovi, Poirot = Suchet a Suchet = Poirot. Především oceňuji jeho zápal pro věc a navzdory jiným hercům, kteří hudrali, že jim ta či ona postava zničila kariéru, se rozhodl zfilmovat všechny předlohy Agathy Christie, kde onen puntičkářský Belgičan figuroval.

knihomolka27
16.08.2020 5 z 5

nenahraditelný Poirot a sympatický David Suchet....který je pro mě jediným Poirotem.

Knížka je nabitá spoustou zajímavostí, ke skoro každé epizodě patří nějaká pěkná historka ........např. ta s mangem( doufám, že to bylo mango)

Vesper001
04.08.2020 5 z 5

David Suchet věnoval své životní roli spoustu času a sil a proto se stal nejlepším Poirotem v dějinách filmu. Když jsem zjistila, jak pečlivě studoval všechny knižní předlohy i život jejich autorky, s jakou úctou a zodpovědností ke své postavě přistupoval a s jakou pokorou přijímá slávu plynoucí z jeho vynikající práce, začala jsem si ho vážit ještě víc.

Terka10
26.01.2020

David Suchet dokázal ztvárnit Poirota jako nikdo jiný. V této knize vypráví, jak se k němu role dostala, jak se ji pokoušel zahrát jak nejlépe uměl a jak do této malé velké role malého geniálního belgického detektiva se šedými buňkami vdechl život na filmovém plátně. Věnoval velkou část života čtením příběhů Hercule Poirota od Agathy Christie, zkoumal podstatu jeho postavy... Opravdu krásná kniha. Doporučuji.

birgitte
15.01.2020

Nedovedu si představit nikoho jiného než Davida Sucheta v roli Poirota, prostě dokonalý gentleman. Viděla jsem i jiné herce v této roli, ale nikdo ho nepřekonal a nepřekoná. Zaslouží si velké uznání a úctu.

Martass8
30.12.2019 5 z 5

Poirota prostě miluju, jako miliony dalších . David ho zahrál grandiozně , David ho žil nikdo jiný ho nedokáže zahrát a vnímat jeho postavu tak jak jej Agatha vymyslela..Každý detail jeho povah a výstřelků. Je to jediný herec který natočil všechny díly Poirota.Tato kniha je užasná procházka obdobím , kdy se David a Poirot stali jedním :-)) Musela jsem ji mít.