Stín větru

Stín větru, literární thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu, se stal kultovním knižním fenoménem a celosvětovým bestsellerem vydaným ve 45 zemích. Carlos Ruiz Zafón v něm poprvé uvedl čtenáře do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih – a k jejich radosti tak učinil ještě třikrát, v prózách Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů. Ukryté hluboko v srdci starobylé Barcelony leží pohřebiště tisíců ztracených či odložených svazků. Sem je jednoho chladného rána roku 1945 přiveden desetiletý Daniel Sempere, aby si vybral jeden titul. Daniel zvolí román Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe – a nastoupí spletitou a nebezpečnou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy Daniela a Juliána se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/363317/stin-vetru-33y-363317.jpg 4.4707

Pohřebiště zapomenutých knih 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno · Knižní klub

La sombra del viento · 2001

Kniha Stín větru

luciekla

Asi pujdu proti proudu, ale tahle kniha me nejak vubec nebavila. Dostala jsem ji jako darek od kamaradky, ktera sice moc necte, ale z tehle knihy byla nadsena. Hodila se mi do letosni vyzvy, tak jsem se do ni pustila, ale nejak to stale drhlo. Po jazykove strance je knizka moc krasne napsana (cetla jsem v originale, takze preklad nemuzu posoudit), ale dej me vubec nevtahnul a nedokazala jsem ji docist.

Ulala

Tolik smutku, zla a naděje se asi žádnému autorovi nepodařilo vměstnat do jednoho románu. Začátek jsem, jako řada ostatních čtenářů, nemohla uchopit – bylo to trochu rozmazané, tajuplné, ale bez většího náboje. Postupem času se vše změnilo, vypadalo to jako boj mezi realitou a fikcí, ale předložený autorem velmi realisticky. V pozadí příběhu se objevují charakteristické prvky občanské války – lidská podlost, zneužívání moci…Tyto v kombinaci s láskou a nenávistí tvoří příběh, který nejen, že obsahuje pár zajímavých moudrostí. ale určitě stojí za přečtení.

Atlantis

Knihy ze zásady neodkládám nepřečtené a tentokrát se mi čekání vyplatilo. Začátek Stínu větru byl pro mě bolestivý. Kniha se snažila být zbytečně poetická, plná rádoby alegorických obratů a mně se díky tomu obracel žaludek. Měl jsem pocit, že takto nabubřelou a nafoukanou knihu jsem už dlouho nečetl.
Pak ale hlavní postava dospěje, vytáhne si hlavu ze svého pozadí a děj se konečně rozjede. Postavy mají vtipné dialogy, tajemství je zamotané tak akorát a pro mně bylo velkým plus nezvyklé prostředí (Barcelona) i období.
Přemýšlel jsem nad čtyřmi hvězdičkami, ale začátek byl natolik odpuzující, že nemůžu.

Regger

Zajímavé a napínavé. Všechny díly.

Han-nah

Španělské krásné a tajemné město Barcelona, tam jsem se v myšlenkách vrátila při čtení této poutavé knihy. Z počátku trochu zpomalené ale pak vás úplně pohltí děj, který je postavami a jejich životy velice propletený, ale krásně čtivý.
Láska, přátelství, nenávist, závist, msta, hodný, zlý - to jsou všechno lidské vlastnosti, které jsou v knize na těchto postavách nádherně vykreslené.
Už se těším na další díly, doporučuji.

Burinkacdbd

Žádný spisovatel netouží po tom, aby čtenář rozluštit zápletku příliš brzo. V tom jsem ho nezklamala a to, co mi "ťuklo" v mysli v průběhu ubývajících stran, se mi potvrdilo až na straně 406. Kupodivu jsem neměla potíže s "propletencem" osob či střídáním časových období, jen mi trvalo poměrně dlouho než jsem se začetla a dostala se na tu spávnou "frekvenci".

Pochmurný a nešťastný příběh lásky Juliána Caraxe a Penelopé Aldayové vyprávěný prostřednictvím Daniela Sempera čtenáře vtahuje postupně a rozmotává před ním několik postav a dějů, které se odehrávají v letech 1919 - 1966.
Nejen láska milenecká (a nešťastná), ale i láska rodičovská a přátelství mezi kamarády z dětství je v tomto románu silně zastoupeno. Bohužel i nenávist až (jak se říká) za hrob... City a emoce mají v tomto příběhu opravdu bohaté zastoupení.
O 2. světové válce se zde tolik nehovoří jako o té občanské (1936-1939), která nenechala takřka nikoho z obyvatel bez viny. Je to hodně temné (a nepřehledné) období španělských dějin, kdy se k moci dostávali nejen morálně čistí lidé (spíše naopak).
Barcelonu si pozitivně a zcela letně vybavuji z dovolené (Sagrada familia, stavby Anthonia Gaudího) a v té době jsem si (přiznávám) nedokázala představit jak velkou historiií Barcelona "dýchá"...

"Jedině to nás dva spojuje. Vzpomínka. Člověk se v životě dopustí spousty chyb. Ale uvědomí si to, až když je starý."

Knihu bych zrovna nenazývala bestsellerem, ale svůj velký potenciál rozhodně má (hlavně historické hledisko a pohled na válečné konflikty) a s radostí si někdy přečtu něco od tohoto autora.
Přečteno: prosinec 2018

mora.nocna

Kniha ma strhla, dej bol napinavy. Ale aj tak musim knihe vytknut niektore veci - dialogy boli casto hlupe (vraj sa dobry spisovatel pozna podla prirodzenych dialogov), moralizovanie a "mudrosti" bolo casto dost klise a citila som sa pri nich trapne no a konanie niektorych postav mi tiez nedavalo zmysel.. Autor podla mna ma este na com pracovat aby sa stal dobrym spisovatelom, dobry pribeh, zial, nestaci.

SPOILER:
Snad najviac ma sokovalo konanie Tomasa.. Jeho najlepsi priatel sa zamiluje do jeho sestry a on ho za to dokope takmer na smrt. Namiesto toho aby mu pomohol s hladanim a mohli spolu stastne zit aj s babatkom. Uplne nepochopitelne.. :-O

decouble

Toto je skvělý příklad typického současného populárního románu. Nesmírně čtivá kniha, protkaná autorovu láskou k jiným knihám, jejíž závěr se pohybuje na hraně totální parodie zaběhlých vypravěčských klišé.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Barcelona o knihách španělská literatura fantaskní láska intriky tajemno

Carlos Ruiz Zafón
španělská, 1964