Stín větru

od:


KoupitKoupit eknihu

Stín větru, literární thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu, se stal kultovním knižním fenoménem a celosvětovým bestsellerem vydaným ve 45 zemích. Carlos Ruiz Zafón v něm poprvé uvedl čtenáře do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih – a k jejich radosti tak učinil ještě třikrát, v prózách Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů. Ukryté hluboko v srdci starobylé Barcelony leží pohřebiště tisíců ztracených či odložených svazků. Sem je jednoho chladného rána roku 1945 přiveden desetiletý Daniel Sempere, aby si vybral jeden titul. Daniel zvolí román Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe – a nastoupí spletitou a nebezpečnou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy Daniela a Juliána se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/363317/stin-vetru-33y-363317.jpg 4.4591
Série:

Pohřebiště zapomenutých knih (1.)

Orig. název:

La sombra del viento (2001)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (150)

Přidat komentář
Fazulina
05. listopadu

Za mě úžasná knížka, chytla mě hned od začátku a už mě nepustila. Krásný příběh, který mě chytl za srdce. Po dlouhé době něco, co ve mě nechalo hlubší dojem. Chystám se na další z této řady, tak doufám, že nebudu zklamaná.

francouz
29. října

tak jsem malinko v rozpacích. Na jednu stránku je román v několika rovinách, které se pomalu rozvíjí a gradují v očekávaném finále, opravdu velmi zajímavě napsán.
Na druhou stranu, jako by po x stránkách ztrácí dech, aby se znovu nadechnul a rozjel se. Očekával jsem možná trošku více Barcelóny, kterou jsem si nyní o víkendu opravdu užil, ale ta trocha byla opět potlačena ve prospěch doby, a hlavně linie příběhu, které byly to hlavní.
Ale určitě si čtenář nemůže stěžovat, že by to byla jednotvárná nuda. mě se několik dějových linek, propletených navzájem s prvky misteriozna, sexu a dozrávání mladého muže, který objevuje kouzlo života docela líbil.
Ale je možné, že když jsem knížku kupoval, tak jsem čekal trošku jiný zážitek...

AliStejsy
28. října

Nedočetla jsem.. s prvními 100 stranami jsem se trápila, pak mne děj zaujal a po dalších 100 stranách jsem se opět začla trápit. Děj se hrozně táhne, zbytečně moc omáčky, podle skvělých recenzí jsem čekala trhák, ale bohužel u mne kniha nezabodovala. 2 hvězdy za zajímavé a napínavé téma, ale já už se nedozvím, jak to dopadne..

Bezkyne9
24. října

Stin vetru je skvost, ktery snad vezme za srdce kazdeho milovnika knih :) s bohatym jazykem, strhujicim dejem a mistrne vystavenym pribehem vas nenecha vydechnout, dokud s duverne znamym mrazenim a stopou v srdci neobratite posledni stranku...

ivana02
23. října

Kniha je velkým hitem a ještě je prý o knížkách. Ta se mi musí líbit! No, nelíbila... Souhlasím s poslední větou - "vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec". Přiznám se, že jsem ji dokonce ani nedočetla a to jsem jí dala celou polovinu, což je víc než 250 stránek. Do oné poloviny nebyl příběh o knihách, pouze o jedné knize a hlavně o jejím autorovi. Okolo něj a hlavního hrdiny se vše točí a točí, až vytvoří výše zmíněný mnohavrstevný propletenec. Kdo s kým je příbuzný či milenka, přibývaly stále nové postavy a já se v tom ztrácela. A hlavně tyto vztahy mě vůbec nezajímají. Na knížku jsem se tak těšila a stále čekala, kdy mě chytne. Musím vyzdvihnout překlad, ten byl povedený, některé věty by stály za poznamenání si.

Dela111
10. října

Jednoznačně skvost! Úžasná, dechberoucí kniha s tajemnou až mrazivou atmosférou. Je to nejen detektivní román místy až s hororovými prvky a překvapivou zápletkou, ale i příběh o lásce, nenávisti a snech.
Když si malý Daniel vybral na pohřebišti zapomenutých knih román Stín větru, netušil co všechno tím začíná...

Autor používá krásný jazyk, myšlenkově i slovně bohatý. Důležitou součástí děje je i tajuplná Barcelona.

Kniha mě vtáhla, naprosto okouzlila a já jsem si užívala čas strávený s ní. Obrovské doporučení!

kari.nohynkova
09. října

"Každá kniha, každý svazek má duši. Všechny v sobě mají duši toho, kdo je napsal, a taky duši těch, kteří je četli, prožívali a snili s nimi."

Moje duše je nyní ještě někde v Barceloně. Sním, že se za ní vydám a budu moci příběh číst znovu a přitom se procházet uličkami v něm popisovanými.

Na začátku knihy jsem si říkala, jak krásné by bylo objevit Pohřebiště, projít celý ten labyrint a najít "tu knihu". Na konci knihy mi došlo, že jsem ji už našla.

Arwen777
01. října

Dala jsem na haló efekt a na knihu jsem se moc těšila. To se mi moc nevyplácí, byla jsem trochu zklamaná. Příběh se mi zdál rozvleklý a řeč byla zvláštní. Ale druhá půlka knihy byla napínavá a po přečteni zůstal ten hřejivý pocit dobré knihy. Asi nebude patřit do mých top top, ale rozhodně neuděláte chybu, když po ní sáhnete.

Eeli
27. září

Příběh, který je strhující, napínavý i děsivý a zároveň je odpočinkový a místy vtipný, především díky úsměvným moudrům, které autor vložil do úst vedlejší postavy Fermína, jehož podstata je skvěle vystižena stejně jako postavy ostatní. I přes pochmurnost uliček a zákoutí barcelonských má knížka milou atmosféru podtrhující tajuplnost děje a jeho rozuzlení rozhodně bylo překvapivé, alespoň pro mě...

Jane100
24. září

Moc krásná kniha a příběh. Je stejná, jako spousty jiných historických románů, přesto však tak jiná :-) Autor se při psaní tohoto románu zcela nepochybně vyřádil v tajemnu a temných zákoutích Barcelony. Přečteno jedním dechem.

Miloš333
18. září

Úžasná kniha, co k ní psát více ... je třeba ji číst.
Viz třeba komentáře Do Did One nebo Steve P1

Guenevra
10. září

A já prostě nevím...shoduji se s některými, že to chvíli trvá než se člověk do knihy začte. Mě to trvalo přesně 17 kapitol, které jsem louskala několik týdnů a proložila je přečtením několika dalších knih. Pak všechno nabírá spád a kniha je výrazně čtivější. Nicméně mi přijde, že v příběhu je poměrně dost postav a dějových minilinek, které jsou tam prostě zbytečné a nafukují obsah divným směrem. Zápletka jako taková špatná není a byly části, které mě vyloženě bavily. Celkový dojem je však trochu rozstříštěný. Zároveň přiznávám, že na můj vkus kniha obsahovala příliš mnoho lidských tragédií vystavených na malichernostech, což může být znakem tohoto typu literatury, ale mě je z toho prostě smutno. Spíše než magicky na mě kniha působila ponuře.

CharlesWard
09. září

Nedočteno. Tohle nebylo pro mně.

sgjoli
08. září

Tuto knihu jsem původně ani neměla v plánu číst, ale pak jsem ji zahlédla v knihkupectví, prolistovala a rozhodla se ji nakonec vyzkoušet. I hodně pod vlivem toho, že jsem o ní slyšela všude samou chválu. A neprohloupila jsem, když jsem začala číst.

Kniha má naprosto úžasnou temnou a neutěšenou atmosféru plnou napětí, tajemství, melancholie. Ten příběh samotný (jak Danielův, tak Juliánův) je naprosto strhující a já byla pořád "puzena" číst dál, abych věděla, jak to dopadne. Kniha nabízí i několik menších, dílčích příběhů vedlejších postav, ale Zafón to sepsal tak kompaktně, že to nikdy nebylo něco "navíc", nikdy to nebylo zbytečné. Všechno je tam skvěle propletené a všechno nakonec do sebe zapadá.

1 hvězdu jsem ubrala proto, že se mi kniha četla pomaleji, než jsem čekala. Ale to je asi můj problém. Každopádně kniha úžasná, moc doporučuju a určitě se někdy pustím do dalších dílů.

vavunik
28. srpna

Knizku jsem precetla na zaklade recenzi a taky proto, ze Spanelsko mi je ted z rodinnych duvodu blizko... I kdyz ctu radeji epicke hrdinske fantasy, nemohla jsem se chvilemi odtrhnout a cekala jsem, jak vse dopadne... a konec? Fakt jsem se poslednich nekolik stranek modlila, aby se syn nevzbudil a nechal me docist :-) Rozhodne doporucuji!

Pomko
28. srpna

Nedočetla, bohužel.

ttpnkov
28. srpna

Po víc jak roce jsem opět sáhla po fantasy a díky několika doporučení z recenzí nakonec můj vnitřní boj o koupi vyhrál právě tento kousek - a já jsem ráda, že se tak stalo! Autorův popis starých ulic Barcelony na mě zapůsobil obdobně jako barvité líčení pana Browna v knize Andělé a démoni - naprosto mě pohltil a donutil mě posledních několik měsíců snít o tom, až se na ta místa také jednou podívám. Vývoj hlavní postavy a jeho propojení s celým příběhem, stejně jako temné (chvílemi až mrazivé) prostředí, je tak povedené, že se kniha četla téměř sama a já už přesně vím, že se v nejbližší době vrhnu i na pokračování.

Pospapavla
12. srpna

Kniha, ke které se určitě vrátím a to nedělám často.

tygřík2
10. srpna

Ježkovy voči!!!
Buď trojnásobná schizofrenie nebo tři autoři.
Panu Carlosovi náleží jedna hvězda za poetický a láskyplný popis staré Barcelony a starých knih.
Pan Ruiz do knihy sice vpašoval pár životních mouder, ale trčí z ní jako Sagrada Familia.
Panu Zafónovi oznamuji, že jeho opus posílám Saturninově a dědečkově Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru. To si pánové zgustnou!

Anasa
01. srpna

Těšila jsem se, až se ke knížce dostanu, ale přestože se mi líbila, úplně jsme spolu nesouzněly, četla jsem pomalu, zdála se mi zdlouhavá. Taky jsem ji nestihla dočíst před odjezdem na dovolenou, a proto jsem ji nakonec odložila a do kufru jsem si sbalila jiné knížky. Stín větru s posledními sto nedočtenými stánkami zůstal doma. Počkal na mne a konec, ve kterém se všechny nitky spletly a uzavřely, mne už nepustil.

DoDidDone
31. července

Nádherná kniha, kterou bych hodnotil jako jednu z nejlepších, které jsem za letošní rok přečetl. Začátek se mi zdál trochu zmatečný a tolik mě nezaujal, ale to se v půlce zlomilo a od té doby jsem byl příběhem autora pohlcen a nebyl schopný knihu pustit z ruky. Prostředí Barcelony je dokonalé a se způsobem, jakým autor vyprávěl příběh, neokoukané. Tajemná atmosféra linoucí se celou knihou je to, co za sebe hodnotím jako to nejlepší, protože vím, jak musí být složité vytvořit jí dostatek, aby se dokázala po kouskách rozložit přes celou knihu a nenechala ani místo, kdy by si čtenář mohl říct, že „tady se nic neděje“. Hlavní postavy a jejich propletené příběhy jsou perfektně zpracované a přirostou k srdci. Chovají se lidsky, mají své chyby, bolístky na duši, milují, nenávidí, zatajují – téměř vše, co lze napadnout a do toho je to podáno velice uvěřitelně. Nic v této knize není takové, jaké se na první pohled zdá. Zaujalo mě, jak autor vkládal čtenáři drobné informace o postavách a jejich vztazích mezi sebou, které vyplouvaly na povrch až během čtení. Nikde nenechal skoro žádné indicie a hádám, že by nikdo zpočátku nedokázal odhadnout, jak se nakonec všechno odehrálo. Nejprve mi to přišlo přemrštěné – v knize se prolíná hned několik žánrů najednou a to kdekoho může rušit, protože z detektivky se příběh dostane rovnou do romantiky, z té do čehosi, co mi připomínalo horor, a pak zase zpátky, ale všechno to dává smysl a nakonec do sebe perfektně zapadne. Tohle je jedna z knih, která nejde odložit, ale čím víc se čtenář blíží ke konci, tím více toho lituje, protože se od ní těžko odchází.

Makůvka991
24. července

Zvláštní, zajímavé, čtivé. Rozhodně stojí za přečtení.

parxel
18. července

Stín větru mne zaujal svou nelineární strukturou, kterou mi hodně připomíná romány od Joela Dickera. Tím však veškerá podobnost končí. Stín větru totiž staví zejména na své lehce mystické atmosféře a tím čtenářům dává okusit jedinečný pocit, který v jiných knihách nenaleznete. A přestože je rozuzlení, až banálně jednoduché a přízemní, tak počítejte s tím, že na konci to prostě zabolí.

Dávám čtyři hvězdy, protože podle mého názoru se jedná o velmi dobrou knihu, která má co nabídnout. Jednu hvězdu strhávám za to, že jakmile jednou odhalíte pointu, tak kniha ztrácí část své tajuplnosti.

Agatha84
12. července

Přes počáteční váhání a přemlouvání se k četbě,jsem se ke konci již nemohla odtrhnout. Doporučuji naprosto všem, neboť je to jedna z nejlepších knih, které jsem měla možnost přečíst! Děkuji Databázi,díky níž mi tento mimořádný literární zážitek byl umožněn :-)

SteveP1
12. července

Opravdu výtečné a jednoduše brilantní ! Takto si představuji kvalitní tradiční historický román s gotickými prvky. Děj se odehrává ve více časových rovinách 20. století, je vícevrstevnatý a dějově složitý a propletený, jak je ostatně v anotaci knihy naznačeno a tak proto jen pár obecných postřehů.
Jedná se o krásné, poetické a mnohdy až kouzelné vyprávění, které má neuvěřitelnou atmosféru, které má srdce i duši, a u jehož čtení jsem si již po pár stránkách mohl zas jednou spokojeně říct - ano, toto je kniha, kvůli které stojí za to číst !!!
Napsáno bohatým, malebným, výstižným a citlivým jazykem, žádná otravná klišé ani "vatu" a tlachání o ničem tu nenajdeme, jen plnohodnotný a sytý text, kde každé slovo má svou váhu, smysl a účel a žádné není zbytečné, prostě radost číst. Hutnost děje a obsahu přitom až kontrastuje s neuvěřitelnou lehkostí samotného psaní, které neunavuje čtenáře a je velmi snadno čtivé. Musíme tedy poděkovat i překladatelce Atheně Alchazidu za vynikající překlad a její nádhernou češtinu, je vidět, že si s překladem pěkně vyhrála a že je výsledkem dlouhé, poctivé a obětavé práce, kdy se s náležitou péčí věnovala snad každému slovu a výrazu, dokud nenašla ten pravý a správný, aby dosáhla přesvědčivého, působivého a nanejvýš uspokojivého výsledku. Ve skvěle promyšleném a propracovaném tajemném příběhu najdeme asi vše, po čem milovník takového dobrého románu touží – lásku s velkým L, lásku s menším l (tu ke knihám a literatuře proplétající se na pozadí celého příběhu), romantiku, dobrodružství, nebezpečí a napětí, odvahu, statečnost, přátelství, humor, nostalgii i symboliku. Na druhé straně ale i opovržení, zradu, nenávist a krutost. K tomu přidejme věrně vystiženou dobovou atmosféru a postavy románu, které jsou živé, opravdové a jedinečné, a jejichž psychologie a charaktery jsou výborně vystiženy.
Vedle působivé atmosféry příběhu, která je opravdu jeho velkou devizou, je třeba ocenit i skvěle vykreslený obraz samotného města, podrobný popis ulic a náměstí Barcelony doslova láká čtenáře vydat se po stopách hrdinů příběhu a objevovat podmanivou krásu tohoto půvabného města s nezaměnitelnou atmosférou a tak můžu jen litovat, že kniha se mi dostala do rukou až několik let po jeho návštěvě. Jako nenapravitelný romantik bych si jistě některá stěžejní místa románu nenechal ujít a alespoň v rychlosti je navštívil. Třeba se mi to ještě někdy podaří….

Richisa
07. července

Upoutala a vtáhla mě zajímavá temná atmosféra. Kniha čtenáře drží v lehkém napětí a neustále překvapuje.

Jazyk je moc pěkný čtivý - docela čtenářská pochoutka (aspoň překlad). Ještě se určitě někdy k autorovi vrátím...

morava
07. července

Krasne napsany tajemny pribeh, ve kterem jsem se na zacatku trochu musela soustredit, abych se neztratila, ale nastesti se tak nestalo. Knihy, ktere se mi hodne libi, vetsinou zhltnu jako malinu, ale tuto knihu jsem cetla dosti dlouho. A je to jen dobre, protoze jsem si mohla atmosferu celeho pribehu uzivat dele. A dalsi dil ze serie mne urcite nemine :-)

helenkan
06. července

Přiznávám,že přes začátek jsem se dostávala trochu dýl. Pak mě to pohltilo a nešlo odložit. Super čtení.

Zelvinka
05. července

Super, super, super. Výborná zápletka, čárové, napínavé

tyna4828
04. července

Ze všech tří knih jsem byla unešená. Ale musím přiznat, že Stín větru se mnou souzněl asi nejvíc. Právě z této knihy jsem si poznamenala nejvíc úryvků a myšlenek. Je to opravdu krásný román s prvky tajemna, kdy nemůžete nikdy s jistotou říct, zda se jedná o něco nadpřirozeného či nikoli. Rodina Sepereových je komplexem úžasných postav (do rodiny počítám samozřejmě i Fermína). Mohu jen doporučit!