Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28734/bmid_stin-vetru-Io0-28734.jpg 4 1194 300

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

Aymira
10.05.2020 5 z 5

Nádherný příběh! Atmosférou to na mě působilo jako kombinace Monte Christa a Šifry mistra Leonarda. Skvělé zasazení do Barcelony! I když nevím proč, ale stále jsem měla tendenci představovat si postavy v 19. století, nikoliv až po 2. světové válce. Několik příběhů v příběhu, které nakonec vytvořily dokonalý celek. Přistihla jsem se, jak na konci hltam každé slovo a úzkostne toužím po happyendu. Jak jsem ráda, že jsem tuto knihu objevila! Na závěr jen malé doporučení - dobře si dejte pozor, jaká kniha se stane vaší první. Mohlo by se totiž taky klidně stát, že se stane vaším osudem ;)

kleozpatra
04.05.2020 1 z 5

Další mysterium odtajněno a odhozeno v dál. Co mi absolutně ale vůbec nedotejká, je, čím mohla tahle kniha způsobit před pár lety takový poprask, vždyť to připomíná práci talentovaného grafomana, toho času cirka ve třetí třídě základky. Domučila jsem se do poloviny a jestli se v komentářích píše, že pak se to zběsile rozběhne, tak ale beze mne, já už jen s lítostí počítám, kolik jsem za tu dobu mohla chytit lelků.

Bája89
04.05.2020 5 z 5

Kdo si Stín větru nepřečte, neuvěří tomu, ale tahle kniha vás strhne a naprosto dostane. Z příběhu jedné knihy se vyklube vyprávění o veliké lásce a utrpení hodného antické tragédie.
Románem vyprávějícím o lásce k literatuře. Stín větru je vlastně příběh o příběhu v příběhu. Možná se to zdá příliš komplikované, ale až (pokud) si ho přečtete, tak mi dáte za pravdu.
Je to zkrátka báječná knížka plná naprosto dokonalých a úžasných momentů, ale také hluchých míst. Konec, asi tak posledních 150 stran byla smršť, kdy jsem pociťovala nesnesitelný vnitřní neklid ve stylu „bože, co se to děje?“ Přesto se o ní dá říct, že se četla jedním dechem. Ale v mezi pauzách jste se mohli znovu nadechnout.
V závěru dojde k několika šokujícím odhalením, kdy si nejste zcela jisti, zda vás neklame vlastní zrak a čtete jednu větu stále dokola. Můžu vám zaručit minimálně dva infarktové stavy na pouhých sto stranách textu.
Některé věty jsou zase tak úžasné, že je čtete pořád dokola, protože si je chcete zapamatovat. Ze Stínu větru jsem stále rozpolcená. Nadšená a zmatená zároveň.

jiri77
29.04.2020 4 z 5

Kniha se skvělou atmosférou a postupným rozuzlováním zápletky. Hlavě druhá polovina knihy, mě bavila asi nejvíce.

v.e.v.er.ka
24.04.2020 4 z 5

Knížku jsem četla v originále a celou dobu jsem si říkala, že český překlad musí být úplně jiny styl než ten španělský.... Mě styl autora absolutně nesedl, každou druhou kapitolu začínat frází "toho dne".... Neskutečně zdlouhavé popisy osob o ničem.... Nevím k čemu mi je informace, že měla modrozelené oči, které vlastně nebyly modrozelené ptz byly smaragdové až tyrkysové...

Knížku jsem si vybrala ptz v Barceloně žiju a znám ji, pro ty co jí neznají dopodrobna myslím, že o většině ulic uslyší poprvé, a celkově o Barceloně z doby války, před a po ní tam moc nebylo a vlastně mi knížka neřekla nic nového, a mohla se odehrávat kdekoliv jinde ne tady....

Celkový příběh byl fajn, ale stačilo mu 300 stránek, ne natahovat na 500, ale to je asi styl španělských spisovatelů, kteří knihy pod 500 snad neumí napsat, nebo jsem na ně ještě nenarazila...

Knížka bude mít určitě své čtenáře už jen proto, že je jiná než ostatní. Já se k ní však určitě nevrátím a budu hodně zvažovat zda si přečtu další díly...

LukesAdamek
24.04.2020 5 z 5

Napínavý příběh. Chvílemi jsem nevěřil, že to může dopadnout takhle... Rád si přečtu něco podobného.

bararich8
20.04.2020 5 z 5

Tahle kniha je poklad, na který jsem náhodou narazila v domácí knihovně. Naštěstí! Bylo by škoda nepoznat Daniela, Juliána a hlavně Fermína, ten mi vážně přirostl k srdci. Příběh je naprosto pohlcující, poslední třetinu jsem zhltala během jednoho dne, nešlo přestat číst. V knížce je přesně ten správný poměr dobrá, zla, lásky, napětí i strachu. Určitě doporučuji, je to skutečně neobyčejný román.

janinca
12.04.2020 4 z 5

Já jsem se musela první polovinou prokousat, ale druhá půlka mi to vynahradila. Určitě to není žádná masová záležitost, spíš takový slow román, který stojí za přečtení.

sloninka
11.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha, přečteno jedním dechcem

martinkaLLL
03.04.2020 3 z 5

Většinou jsem se u této knihy spíš nudila. Pořád jsem čekala co teda se tam stane a kdy zase přijde napínavá část. Za mě nic moc knížka a doporučovat dál nebudu.

PetaZ
31.03.2020 5 z 5

Není to moc "jednoduché" čtení, jak jsem si ze začátku myslela, ale bylo to moc pěkné, doufám jen, že se v dalších dílech ještě s Julianem setkáme..

Anniee
26.03.2020 5 z 5

Zamilovaná jako poprvé. A snad ještě víc.

Chtěla bych k tomu napsat strašně moc, ale něco ve mně mě nutí nechat si to pro sebe. A nechat Vás, abyste to objevili sami. Je toho tolik co objevovat...

I přes to, že "gotický román s prvky thrilleru" zní děsně zvláštně, i přes to, že Barcelona mi nikdy nic neříkala, i přes to, že historické romány nevyhledávám. I přes to všechno mě toto dílo uchvátilo. A nepustilo.

Postavy mi tolik přirostly k srdci, že jsem konec oplakala, a to se mi dlouho nestalo. Tak moc jsem se s nimi nechtěla, a částečně nedokázala, rozloučit. Každá vedlejší postava měla svůj příběh, což mě nutilo se zamilovat do všech. Byly tak živé. A ožívaly pak i v mých snech ještě několik dní po dočtení. Styl psaní byl strhující, tajemný, vyzdobený kouzelnými, krásnými slovy.

Doporučuji všemi deseti a ještě dalšími deseti navíc!

Jitka822
25.03.2020 3 z 5

Velmi strhujicne napsaný příběh. Knížku je těžko odložit, ale je velmi ponurá.

GaleW
12.03.2020 4 z 5

Vůbec jsem netušila, když jsem knížku poprvé otevřela, co mám čekat. A tak nutně muselo přijít překvapení a naštěstí bylo hezké. Moc jsem fandila Danielovi a jeho povedenému kamarádíčkovi Fermínovi a samozřejmě jsem nedočkavě hltala, co se to vlastně stalo s Juliánem Caraxem. Celkově děj plynul příjemně, knížka se dobře četla a navzdory vícero probíhajících příběhů naráz, dobře jsem se v knize a v jejích postavách orientovala.

vikaa
07.03.2020 5 z 5

Ponořte se naplno do dvou příběhů, které se nápadně podobají, fanděte dvěma osudovým láskám, nenáviďte padoucha s velkým P a nebuďte smutní, že všechno nedopadne podle vašich představ. Užívejte si tu nádhernou jízdu naplno, neplačte, že už kniha po 451 stranách končí a těšte se na další báječná dobrodružství z Pohřebiště zapomenutých knih.
V knize jsem našla všechno, co jsem čekala a ještě něco navíc - svoji milovanou Barcelonu, ve které se osudy hrdinů odehrávají.

Gaeberys
02.03.2020 5 z 5

Možná 5* udělují i díky své lásce k Barceloně a protože to je první kniha autora.. Každopádně se jedná o velmi povedený thriller, ve kterém nechybí trocha dobrého humoru ani tajuplnosti.

hajrys
04.02.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Má vše, co dobrá kniha potřebuje. Láska, nenávist, přátelství, intriky a to vše je opředeno tajemstvím. Příběh postupně rozplétá vepsaný příběh a osud jednotlivých postav se spojuje. Nadšení jako už dlouho ne.

EricNor
27.01.2020 4 z 5

Po mnoha thrillerech a detektivkach jsem sahl po necem trochu jinem. A udelal jsem dobre. Stin vetru je trochu detektivka, ale hodne jina, mysteriózní, tajemna, nebezpecna. Prvni pulku jsem hltal, jak zavislak. Jeste kapitolu a jeste jednu. Druha pulka mi trochu drhla a byla hodne zamotana. Zamotana az moc. Nakonec doslo k tomu, co jsem tusil od zacatku. V kazdem případě se tesim na druhy dil.

Nestorkea
25.01.2020 4 z 5

Příjemné počteníčko z temné Barcelony. Pěkný poměr napětí i odlehčujícího humoru. "Tučňáček v hábitu" mě rozsekal ;-D

Lenka83lm
12.01.2020 5 z 5

Je to príbeh v príbehu, ktorý je napísaný úplne „bravúrne“. Kniha mala naozaj všetko, napätie, temno, tajomstvá, ale aj humor a krátke a výstižné opisy Barcelony.

... „ Bea vraví, že umenie čítať pomaly vymiera, že tento intímny rituál zaniká, že kniha je zrkadlo a môžeme v ňom vidieť iba to, čo máme vo svojom vnútri, že do čítania človek dáva svoju myseľ i dušu a že to je bohatstvo, ktoré je čoraz vzácnejšie.“ ...