Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka

Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28427/bmid_pohrbeni-ve-snu-deset-a-jedna-japon-48U-28427.jpg 4 64 12

Soubor jedenácti povídek Pohřbení ve snu odráží vývoj a proměny japonské detektivní prózy od druhé světové války, tedy od doby, kdy se detektivka v zemi vycházejícího slunce etablovala jako moderní literární žánr. Přitom právě krátký rozsah je pro japonskou detektivku typický – horečné tempo života ve městech neposkytovalo dost klidu ke čtení dlouhých románů, a tak napínavé povídky se záhadou poskytovaly jednu ze čtenářsky vděčných alternativ. Kromě typických ukázek sociálního a neosociálního proudu v japonské detektivní próze obsahuje sbírka povídky, ve kterých po letech nečekaně vychází najevo, že dávné tragické události byly ve skutečnosti zločiny, dále texty s nadpřirozenými až strašidelnými prvky nebo psychologické povídky, které se zabývají selháním lidské povahy v mezní situaci.... celý text

f.enjoy69
23.09.2022 3 z 5

Výbor jedenácti detektivních/záhadných či jinak zašmodrchaných příběhů. U některých jsem si říkal, že jsou až moc přitažené za vlasy, ale proč ne. :-) Jako oddychovka dobré...

petrarka72
03.05.2021 3 z 5

Top 3: Hliněný pes, Vzpomínka na zranění, Počkej rok a půl.

niki-chan
13.08.2020 5 z 5

Velmi zajímavé, překvapivé a místy i děsivé detektivní povídky. Velkým překvapením, že právě japonské, takový žánr bych nečekala, ale určitě sáhnu i po dalších.

PeM
05.08.2020 5 z 5

Tohle mě moc bavilo, hned první mě dost překvapila, že jsem si říkala "jak tohle někdo může vymyslet?".....někdy si to přečtu zas :-)

midloch
30.10.2019 5 z 5

Spíš než detektivky bych to nazval kriminální příběhy (protože ve většině povídek má detektiv pouze okrajovou roli nebo ždnou roli), nicméně to neznamená, že by to byly povídky špatné. Naopak, jde o velmi dobré čtení, které lze bez debat doporučit.

haannyys
07.05.2019 5 z 5

Poprvé jsem sáhla po japonských autorech a udělám to rozhodně znovu. V knize je patrná odlišná kultura, sloh ke čtivý a příběhy dobře postavené.

gmc84
28.01.2016 5 z 5

miluju příběhy s nečekaným koncem

Ronin Roujin
30.06.2013 4 z 5

11 krátkých japonských detektivek, většinou buď s příchutí černého humoru nebo drsnějšího tajemna

robotto
10.08.2012 5 z 5

Sbírka jedenácti detektivních povídek nabízí poměrně pestrou ukázku z tvorby japonských autorů starší generace. Je zajímavé sledovat trendy v japonské detektivní próze a porovnat styly jednotlivých autorů. Rozsáhlý doslov ke sbírce přináší podrobný rozbor vývoje japonské detektivní prózy od úplných počátků až do současnosti. Rozhodně stojí za přečtení.
Detektivní příběhy se v podání japonských autorů tradičně pohybují na pomezí nejrůznějších žánrů a alespoň ojedinělé pokusy o detektivní prózu vystopujeme v tvorbě prakticky všech významných spisovatelů.

mariana
13.05.2011 4 z 5

Přečetla jsem zatím jen první povídku a připadá mi skvělá. Napínavá a zápletka je originální. Těším se na další povídky:-))

knihomoli
10.02.2011 3 z 5

Některé povídky jsou velice zajímavé, ale část povídek ve mně dojem nezanechaly žádný. Stojí za to si knihu přečíst už kvůli zakomponování japonských mýtů a pověr do povídek a odlišnému pojetí zločinu v japonské detektivce.

Jíťa
30.11.-0001 4 z 5

Ačkoli mě některé povídky příliš neoslovily, tento soubor je docela zajímavou sondou do žánru japonských detektivek, který u nás není, myslím, příliš známý.