Pohár zlata

od:


KoupitKoupit eknihu

Steinbeckův romantický románový debut z roku 1929 o Henrym Morganovi líčí myšlení, touhy a činy anglického bukanýra 17. století, jeho milostná dobrodružství i krvavé pirátské boje se španělskými loďstvy, plenění španělských kolonií a dobytí města Panamy. Hrdinova životní dráha, kterou započal jako otrok na plantážích a uzavřel v hodnosti guvernéra Jamajky, už mnoho napovídá o příštím autorově zájmu na osudech americké chudiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30613/pohar-zlata-30613.jpg 3.748
Orig. název:

Cup Of Gold (1929)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Baronet, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
bruntal
02.09.2018

Smyšlený příběh života korzára Henryho Morgana. Již tady ve Steinbeckově prvotině se objevují popisy nečernobílých a těžko pochopitelných charakterů.

MOu598
18.08.2018

Zajímavé, většinou se čte samo, ale jednou, dvakrát se mi zdálo, že skončila kapitola a další jako by plynule nenavazovala.
Ale jinak super. Líbil se mi styl, řeč, příběh, myšlenky.

minirock
28.10.2017

Kniha pojednává o Henrym Morganovi, korzárovi, který svůj život zasvětil přepadávání a olupování lodí a vyvrcholil vypleněním bájného města Panamy, nazývaného Pohár zlata, kde se podle pověsti nacházela nejkrásnější žena tehdejšího světa Červená světice, La Santa Roja. Morgan město dobude, světici ale vymění za peníze. Kniha je plná úvah o smrti, vině, spravedlnosti, kdy na závěr Morgan, coby viceguvernér na Jamajce a ženatý se svojí sestřenicí, bilancuje svůj život. Kniha není špatná ale čekal jsem více napěti a méně nudy.

batmaster
19.02.2017

Za mě tedy kyblík nudy. Motivy hlavního hrdiny jsou .. podivné, konec nijaký a styl psaní mi moc nesedl. Jak jsem zjistil je to Steinbeckova prvotina a tak se to dá snad pochopit.
Byl jsem opravdu rád, že to nijak nezdržoval a kniha byla krátká. Určitě se k ní vracet nebudu.

Plútarchos
02.08.2015

Steinbeckův román Pohár zlata je vyprávění o životě anglického korzára Sira Henryho Morgana. Mladý Henry odchází z domova za svým snem do Západní Indie, jak se kdysi říkalo nově objevenému Novému světu. Kapitán, který Henrymu slíbil ho na palubě své lodi do Západní Indie dopravit jej však prodá na nucené práce. Henrymu se však podaří na plantáži zaujmout farmáře Jamese Flowera a za necelých pět let se stane jeho důvěrníkem a správcem celé farmy. Našetří se nějaké peníze a odchází dál za svým snem, chce se stát slavným bukanýrem a plenit španělská města. O vojenské taktice, plánování a lstivých manévrech se hodně naučil z knih farmářovy knihovny. Henry se skutečně stane slavným, uznávaným a strach vyvolávajícím bukanýrem. Jeho největší kousek je dobytí nedobytné, bohaté, zlaté Panamy i s pověstnou kráskou La Santa Roja. Po všech těch úspěších, velkých vítězstvích a splnění i těch nejtajnějších snů však Henry zůstává stále nějak nespokojen, neukojen, osamocen a ... nešťasten. Poznává, že splnění tužeb nepřináší očekávaný klid a spokojenost. S panamským pokladem, který tajně odvezl před svými kumpány bukanýry, se vrací zpět domů, aby zde našel svůj vysněný klid.
Pohár zlata je Steinbeckovou prvotinou z roku 1929, vypravující romantický příběh Henryho Morgana, proslulého anglického korzára, žijícího v 17. století. Kniha podle mého ještě nedosahuje kvality Hroznů hněvu nebo Na plechárně, ale je možné zde již vidět znaky Steinbeckova charakteristického rukopisu. Příběh je vyprávěn příliš rychle (což možná mnozí čtenáři ocení), každý úsek Henryho života je krátce popsán nějakým konkrétním příběhem nebo událostí a samozřejmě nechybí popisné až básnické vyobrazení přírodní scenérie kdy čtenář má živý pocit horka z popisu pouště nebo pocit chladu při vykreslení zimy v horách. Takoví spisovatelé jako Dumas nebo Dostojevský by z těchto Steinbeckových 207 stran určitě dokázali vytvořit románovou trilogii o 1800 stranách.
"Odpoledne plynulo pomalu jako procesí, jehož cílem je večer, a v patách večera se vyhrnul rozčílený vítr, harašil v suchých travinách a s kvílením prchal přes polnosti. Noc se stáhla jako černá kápě a do Walesu vtáhl nuncius, vyslaný Svatou zimou."
"Do horských úžlabin se vkrádal soumrak a zaléval je nachovým oparem. Slunce se řízlo o ostrý hřeben a krvácelo do všech údolí. Dlouhé stíny štítů se plazily po rolích jako číhající šedé kočky."
"Po celý život se jeho vůle podobala železné větrné korouhvičce, která vždycky pevně ukazuje, ale nikdy dlouho jedním směrem. Západní Indie i moře, loupení i sláva, to všechno jako by ho zklamalo. Načal a okusil všeho, a pozoroval, jak to pod jeho dotekem bledne a scvrkává se. A byl osamělý. Jeho muži na něj pohlíželi s úctou a chmurnou bázní. Měli z něho strach a ta skutečnost již jeho ctižádosti nelichotila jako kdysi."

Skjaninka
08.06.2013

Prvý Steinbeckov román, ktorý mi už dlhší čas ležal na stole a ja som ho neustále odkladala vzhľadom k tomu, že pirátska tématika ma ani najmenej nelákala.
A po prečítaní musím uznať, že Steinbeck nech píše o čomkoľvek, tak to stojí za to.
Pohár zlata je životným príbehom Henryho Morgana, anglického piráta, ktorý ako mladý chlapec opúšťa svoj domov aj rodinu a má jediný cieľ, stať sa najznámejším a veľmi bohatým pirátom. Jeho cesta nezačína sľubne. Prvá loď ho odváža do Ameriky, kde sa stáva obeťou nečestného obchodu a je predaný ako otrok, do rúk Jamesa Flowera. Ten si ho nečakane obľúbi a Henry sa stáva jeho spoločníkom.
Po niekoľkých rokoch sa z Henryho znovu stáva slobodný človek a už mu nič nebráni uskutočniť svoj sen naplno.....

Veľmi odlišné dielo od ostatných Steinbeckových kníh, ale aj napriek tomu je jeho kvalita na dosť vysokej úrovni.

budíček
08.06.2013

Docela mě překvapuje, že má tohle Steinbeckovo dílko, nižší hodnocení. Vím, je to psáno trochu jiným stylem, než jako u jeho pozdější tvorby - taky to byl jeho první román, a každý autor nějak začíná - ale na to že to je prvotina, tak vůbec ne špatná. Právě naopak docela čtivá. Příběh kapitána Morgana, od jeho prvotního rozhodnutí, že se odejde plavit po moři, odchodu z rodného Walesu, nalodění se na první loď , jeho zajetí, následná svoboda a pak už slibná kariéra slavného piráta, dále dobytí "Poháru zlata", střet s Červenou světicí i prožívání jeho osobního pekla a hledání sebesama, měl něco do sebe. Kromě popisu života hrdiny se autor také zabýval jeho vnitřními pohnutkami (jeho honbou za svým snem, vnitřní sebetrýzeň nad činy a jejich následky, jeho nejistoty i jeho rozhodné skutky, plány a strategie atp). Občas mi přišly některé dialogy slabší nebo přebytečné, ale vzhledem k tomu, že to byl autorův první román, tak se tato drobnost dá tolerovat ;). Na nějakých dvěstěpadesáti stranách se autorovi podařilo zachytit příběh jednoho muže i dobrodružství pirátských plaveb a touhu, která člověka nutí jít si za svými sny.

Janamarie
19.02.2012

Romantický příběh ze 17. století.

panjan
07.10.2011

Nebýt na obálce jméno autora, těžko bych tipoval na svého nejoblíbenějšího. Je na tom znát, že je to Steinbeckova prvotina-styl vyprávění je mnohem těžkopádnější než v pozdějších dílech a neobvyklá je i snaha vylíčit dokonale prostředí, okolnosti, popřípadě i historické souvislosti, místo soustředění se na příběh a hlavní postavu. Nicméně kniha má své kouzlo, nečte se nijak těžce a v závěru už se dá Steinbeck poznat.