Pohár zlata

Pohár zlata https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30612/bmid_pohar-zlata-1aY-30612.jpg 4 77 15

Steinbeckův romantický románový debut z roku 1929 o Henrym Morganovi líčí myšlení, touhy a činy anglického bukanýra 17. století, jeho milostná dobrodružství i krvavé pirátské boje se španělskými loďstvy, plenění španělských kolonií a dobytí města Panamy. Hrdinova životní dráha, kterou započal jako otrok na plantážích a uzavřel v hodnosti guvernéra Jamajky, už mnoho napovídá o příštím autorově zájmu na osudech americké chudiny.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Československý spisovatel

Cup Of Gold , 1929

IvcaIva
IvcaIva
24.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Moje nejoblíbenější Steinbeckova kniha, byť se z jeho tvorby docela vymyká. Přečetla jsem za jediný den, do hlavní postavy, by´t se jednalo o člověka mimo zákon, jsem se úplně vžila a závěr knihy,kde je vylíčena jeho smrt, jsem i slzu upustila a ani u toho nedýchala.

Aykiru
Aykiru
15.04.2022 4 z 5

Pokud čekáte jednoduchý klasický akcí nabitý příběh o životě korzára sira Henryho Morgana, budete zklamáni. Na Steinbeckových knihách totiž nic běžného ani jednoduchého není, a není tomu jinak ani v jeho na pohled zdánlivě „jednovrstvé“ prvotině. A nějakou tu akci? Tu abyste pohledali.
To co však autor ubere na popisu boje, mnohonásobně vyváží myšlenkami, které jako by tu a ten jen nesměle vystrkaly hlavu zpoza zdánlivě přímočarého textu. Čas, kdy jeho názory a myšlenky nebudou jen součástí textu, ale stanou se textem samotným, ještě přijde, ale i tak je Pohár zlata jednou z nejlepších knih o dospívání a změně, kterou jsem kdy četla, a to i přesto že v některých pasážích si nejsem úplně jista,, kam autor míří.
Možná – možná musím ještě trošku „dospět“.

Ishir
Ishir
22.02.2022 3 z 5

Kniha o chlapci, který se stane nejslavnějším pirátem.

Horal123
Horal123
20.01.2020 3 z 5

Jedno z autorových ranných děl. S jeho Plechárnou se nedá srovnat.

ludek.n
ludek.n
31.12.2019 3 z 5

Pohár zlata - to je bohaté, opevněné, velké a krásné město Panama. V roce 1670 se ho slavný bukanýr Henry Morgan rozhodl obrátit v trosky. Steinbeck si postavu Henryho Morgana vybral jako hlavního hrdinu svého dobrodružného románu, nicméně přívlastek „dobrodružný“ je to poslední, co by vás ve spojitosti s Pohárem zlata napadlo. Steinbeck používá životní osudy obávaného bukanýra jak v módu satirické nadsázky, tak i jako sžíravou kritiku lidské pošetilosti. Střídá naivní breptání s hlubokomyslnými úvahami o ženách, poslání a o Bohu. Mezi řádky sledujete důmyslnou Steinbeckovu mystifikaci, kdy polovinu tváře používá k výsměchu, zatímco druhou hyzdí vážně myšlený škleb. Celý text je pak zasazen do atraktivního prostředí Nového světa a do doby velkých činů otrhaných hrdinů. Jejich odvaha a odhodlání však zůstávají na okraji Steinbeckova zájmu a celé vyprávění tak dostává příchuť jakési podivuhodné alegorie, která nemusí každému sedět.

Dédečko75
Dédečko75
25.11.2019 5 z 5

Velmy krásný příběh, přečetl jsem na posezení.

bruntal
bruntal
02.09.2018 3 z 5

Smyšlený příběh života korzára Henryho Morgana. Již tady ve Steinbeckově prvotině se objevují popisy nečernobílých a těžko pochopitelných charakterů.

MOu598
MOu598
18.08.2018 4 z 5

Zajímavé, většinou se čte samo, ale jednou, dvakrát se mi zdálo, že skončila kapitola a další jako by plynule nenavazovala.
Ale jinak super. Líbil se mi styl, řeč, příběh, myšlenky.

minirock
minirock
28.10.2017 3 z 5

Kniha pojednává o Henrym Morganovi, korzárovi, který svůj život zasvětil přepadávání a olupování lodí a vyvrcholil vypleněním bájného města Panamy, nazývaného Pohár zlata, kde se podle pověsti nacházela nejkrásnější žena tehdejšího světa Červená světice, La Santa Roja. Morgan město dobude, světici ale vymění za peníze. Kniha je plná úvah o smrti, vině, spravedlnosti, kdy na závěr Morgan, coby viceguvernér na Jamajce a ženatý se svojí sestřenicí, bilancuje svůj život. Kniha není špatná ale čekal jsem více napěti a méně nudy.

batmaster
batmaster
19.02.2017 2 z 5

Za mě tedy kyblík nudy. Motivy hlavního hrdiny jsou .. podivné, konec nijaký a styl psaní mi moc nesedl. Jak jsem zjistil je to Steinbeckova prvotina a tak se to dá snad pochopit.
Byl jsem opravdu rád, že to nijak nezdržoval a kniha byla krátká. Určitě se k ní vracet nebudu.

Plútarchos
Plútarchos
02.08.2015 4 z 5

Steinbeckův román Pohár zlata je vyprávění o životě anglického korzára Sira Henryho Morgana. Mladý Henry odchází z domova za svým snem do Západní Indie, jak se kdysi říkalo nově objevenému Novému světu. Kapitán, který Henrymu slíbil ho na palubě své lodi do Západní Indie dopravit jej však prodá na nucené práce. Henrymu se však podaří na plantáži zaujmout farmáře Jamese Flowera a za necelých pět let se stane jeho důvěrníkem a správcem celé farmy. Našetří se nějaké peníze a odchází dál za svým snem, chce se stát slavným bukanýrem a plenit španělská města. O vojenské taktice, plánování a lstivých manévrech se hodně naučil z knih farmářovy knihovny. Henry se skutečně stane slavným, uznávaným a strach vyvolávajícím bukanýrem. Jeho největší kousek je dobytí nedobytné, bohaté, zlaté Panamy i s pověstnou kráskou La Santa Roja. Po všech těch úspěších, velkých vítězstvích a splnění i těch nejtajnějších snů však Henry zůstává stále nějak nespokojen, neukojen, osamocen a ... nešťasten. Poznává, že splnění tužeb nepřináší očekávaný klid a spokojenost. S panamským pokladem, který tajně odvezl před svými kumpány bukanýry, se vrací zpět domů, aby zde našel svůj vysněný klid.
Pohár zlata je Steinbeckovou prvotinou z roku 1929, vypravující romantický příběh Henryho Morgana, proslulého anglického korzára, žijícího v 17. století. Kniha podle mého ještě nedosahuje kvality Hroznů hněvu nebo Na plechárně, ale je možné zde již vidět znaky Steinbeckova charakteristického rukopisu. Příběh je vyprávěn příliš rychle (což možná mnozí čtenáři ocení), každý úsek Henryho života je krátce popsán nějakým konkrétním příběhem nebo událostí a samozřejmě nechybí popisné až básnické vyobrazení přírodní scenérie kdy čtenář má živý pocit horka z popisu pouště nebo pocit chladu při vykreslení zimy v horách. Takoví spisovatelé jako Dumas nebo Dostojevský by z těchto Steinbeckových 207 stran určitě dokázali vytvořit románovou trilogii o 1800 stranách.
"Odpoledne plynulo pomalu jako procesí, jehož cílem je večer, a v patách večera se vyhrnul rozčílený vítr, harašil v suchých travinách a s kvílením prchal přes polnosti. Noc se stáhla jako černá kápě a do Walesu vtáhl nuncius, vyslaný Svatou zimou."
"Do horských úžlabin se vkrádal soumrak a zaléval je nachovým oparem. Slunce se řízlo o ostrý hřeben a krvácelo do všech údolí. Dlouhé stíny štítů se plazily po rolích jako číhající šedé kočky."
"Po celý život se jeho vůle podobala železné větrné korouhvičce, která vždycky pevně ukazuje, ale nikdy dlouho jedním směrem. Západní Indie i moře, loupení i sláva, to všechno jako by ho zklamalo. Načal a okusil všeho, a pozoroval, jak to pod jeho dotekem bledne a scvrkává se. A byl osamělý. Jeho muži na něj pohlíželi s úctou a chmurnou bázní. Měli z něho strach a ta skutečnost již jeho ctižádosti nelichotila jako kdysi."

Skjaninka
Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Prvý Steinbeckov román, ktorý mi už dlhší čas ležal na stole a ja som ho neustále odkladala vzhľadom k tomu, že pirátska tématika ma ani najmenej nelákala.
A po prečítaní musím uznať, že Steinbeck nech píše o čomkoľvek, tak to stojí za to.
Pohár zlata je životným príbehom Henryho Morgana, anglického piráta, ktorý ako mladý chlapec opúšťa svoj domov aj rodinu a má jediný cieľ, stať sa najznámejším a veľmi bohatým pirátom. Jeho cesta nezačína sľubne. Prvá loď ho odváža do Ameriky, kde sa stáva obeťou nečestného obchodu a je predaný ako otrok, do rúk Jamesa Flowera. Ten si ho nečakane obľúbi a Henry sa stáva jeho spoločníkom.
Po niekoľkých rokoch sa z Henryho znovu stáva slobodný človek a už mu nič nebráni uskutočniť svoj sen naplno.....

Veľmi odlišné dielo od ostatných Steinbeckových kníh, ale aj napriek tomu je jeho kvalita na dosť vysokej úrovni.

budíček
budíček
08.06.2013 4 z 5

Docela mě překvapuje, že má tohle Steinbeckovo dílko, nižší hodnocení. Vím, je to psáno trochu jiným stylem, než jako u jeho pozdější tvorby - taky to byl jeho první román, a každý autor nějak začíná - ale na to že to je prvotina, tak vůbec ne špatná. Právě naopak docela čtivá. Příběh kapitána Morgana, od jeho prvotního rozhodnutí, že se odejde plavit po moři, odchodu z rodného Walesu, nalodění se na první loď , jeho zajetí, následná svoboda a pak už slibná kariéra slavného piráta, dále dobytí "Poháru zlata", střet s Červenou světicí i prožívání jeho osobního pekla a hledání sebesama, měl něco do sebe. Kromě popisu života hrdiny se autor také zabýval jeho vnitřními pohnutkami (jeho honbou za svým snem, vnitřní sebetrýzeň nad činy a jejich následky, jeho nejistoty i jeho rozhodné skutky, plány a strategie atp). Občas mi přišly některé dialogy slabší nebo přebytečné, ale vzhledem k tomu, že to byl autorův první román, tak se tato drobnost dá tolerovat ;). Na nějakých dvěstěpadesáti stranách se autorovi podařilo zachytit příběh jednoho muže i dobrodružství pirátských plaveb a touhu, která člověka nutí jít si za svými sny.

Janamarie
Janamarie
19.02.2012 4 z 5

Romantický příběh ze 17. století.

panjan
panjan
07.10.2011 4 z 5

Nebýt na obálce jméno autora, těžko bych tipoval na svého nejoblíbenějšího. Je na tom znát, že je to Steinbeckova prvotina-styl vyprávění je mnohem těžkopádnější než v pozdějších dílech a neobvyklá je i snaha vylíčit dokonale prostředí, okolnosti, popřípadě i historické souvislosti, místo soustředění se na příběh a hlavní postavu. Nicméně kniha má své kouzlo, nečte se nijak těžce a v závěru už se dá Steinbeck poznat.