Pohádky z iglú

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Eskymácké pohádky s nádhernými ilustracemi. "Sotva by mě kdy napadlo, že přijdu do styku s Eskymáky a že o nich budu psát. Ale stalo se. Poprvé mě na Daleký sever, kde odedávna žijí, zavedl náš cestovatel Jan Welzl. V knihách, které nám zanechal, jsem se dočetl o Eskymácích a jejich světě tolik neuvěřitelných věcí, že jsem zatoužil následovat jeho příkladu. Jenomže doby, kdy si člověk mohl zapřáhnout koníka do dvoukolky a vydat se napříč Sibiří k Ledovému oceánu, už dávno minuly, a i kdyby ne, scházela by asi našinci k tak ztřeštěnému podniku odvaha. Podruhé jsem do světa Eskymáků nahlédl díky kanadskému spisovateli Farley Mowatovi, jehož knihu Lidé v zoufalství jsem pro českého čtenáře přeložil. Práce na překladu knížky mě přiměla k tomu, že jsem se o ten obdivuhodný eskymácký nárůdek, rozptýlený v mnoha zemích nezaledněné Arktidy, začal zajímat hlouběji. A pak se na mě usmálo štěstí. Pobýval jsem čtyřikrát na Sibiři. Procestoval jsem křížem krážem Jakutskou autonomní sovětskou socialistickou republiku, která leží na jih od Severního ledového oceánu a zaujímá obrovskou plochu, větší než třicet našich republik. Ty čtyři sibiřské cesty mi daly nesmírně mnoho. Poznal jsem Sibiř, kdysi zemi vyhnanců, dnes zemi zaslíbenou, jak se jí začíná říkat, její úžasné bohatství, přenádhernou přírodu a lidi, kteří tam žijí. Napsal jsem o tom cestopisnou knížku Bajanaj aneb země zaslíbená a pro děti knihu sibiřských pohádek Medvědí král. A protože jsem se na své pouti Sibiří setkal i s Eskymáky, o nichž jsem toho tolik věděl z dřívějška, jaký div, že se nakonec zrodila knížka eskymáckých pohádek, která dostala jméno Pohádky z iglú."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40447/pohadky-z-iglu-40447.jpg 4.524
Žánr
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Albatros (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Pohádky z iglú

Přidat komentář
Jessybelle
15.04.2019

Po všech těch klasických pohádkách příjemná změna, kterou jsme si opravdu užili...

vandalka
06.08.2016

Výborná sbírka pohádek, které autor shromáždil mezi Eskymáky v Asii. Samozřejmě nejsou hrdinové těchto příběhů žádní humanisté, což může citlivějším povahám trochu vadit, ale moje morbidní děti si četbu užily ;) Dočtete se tu o každodenním životě Inuitů, ale i o magickém vnímání světa, kdy se lidé běžně žení a vdávají za divoká zvířata, některé pohádky jsou vlastně spíše zjednodušené mýty a legendy. Celkově fakt prima knížka pro děti i dospělé.


Ypeta
29.01.2013

Ideální knížka na zimu :-) Rozhodně budete mít důvod po nocích surfovat na internetu a rozšíříte si obzory vy i Vaše děti!

jprst
08.12.2011

Pozor na tyhle eskymácké pohádky. Pokud je budete předčítat dětem nebo vnoučatům, tak se připravte, že se určitě na něco zeptají. A ne všechno, co souvisí s eskymáky, člověk zná, nebo si taky honem nevzpomene, a už vás mají v koutě.

Autor a jeho další knihy

Jan Suchl
česká, 1928

všech 45 knih autora

Podobné knihy

Kniha Pohádky z iglú je v

Právě čtených1x
Přečtených28x
Doporučených1x
Knihotéce21x
Chystám se číst5x
Chci si koupit6x