Pohádky z bramborových řádků

Ertepelsko je pohádková vybájená země, ve které je povoleno vše, co jen fantazii vypravěče a dětí může napadnout. Je plná rozpustilostí, ale i toho, co v sobě skrývá každá pohádka: na konci spousty příběhů je ukryta nějaká životní moudrost, která se třeba může zdát neupotřebitelná v našem světě, ale pro život v Ertepelsku je naprosto nezbytná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23999/pohadky-z-bramborovych-radku-23999.jpg 4.417
Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Albatros (ČR)

Rootabaga Stories, 1922

Kniha Pohádky z bramborových řádků

Kniholom
20.01.2020

Tahle kniha s ilustracemi Květy Pacovské a ve skvělém překladu Jana Válka, čtená v době totálního komunistického marastu, nebyla kniha, to bylo zjevení, jaké se slovy nedá vyjádřit, byl to portál do jiné duchovní dimenze. A čas mu (od roku 1922!) neubral nic. V mých očích je proto Sandburg jeden z největších bohů nespoutané imaginace, jaké znám. Ale kdo ví, třeba se na tom podílela i celková forma českého vydání, naprosto skvělý artefakt...

Messilina
10.05.2019

Je to hodně jiná pohádková knížka, než na co jsem zvyklá. Asi jsem dost konzervativní, ale Andersen, Disney, ani Němcová to zkrátka není. Nevím, ale prostě se mi to nelíbilo.

DK197
17.11.2017

Občas ohodnotit knihu dá docela zabrat. A tady musím uznat, že se mi to převážně nelíbilo. Už dlouho jsem knížku nečetla s takovou nechutí. A navíc šlo o pohádky! Jenže mě přišlo jako by to psali pejsek s kočičkou, co vařili dort. A vůbec nejde o to, jestli mrakodrapy rodí děti a kozy žerou budíky. To je v pořádku. Co v pořádku není, je to, když mám pocit, že je pohádka situačně divně poslepovaná, skáče z A do X, popřípadě jí chybí pořádná pointa, či příběh. Skoro jako by někdo narychlo potřeboval uspat děti, tak začal mlít a mlít a ono z toho něco pěkného (nějaký příběh) vyleze. Nebo taky ne. Ale děti se budou smát, protože je to všechno švihnutý. Haha.

Abych ale jenom nekritizovala - napsané je to krásným něžným pohádkovým stylem. A některé pohádky skutečně pěkné byly. Namátkou ta, kde paviáni jedli chleba s máslem, krtci poslouchali myší vyprávění, nebo o málem odfouknutých Sněhových Pusinkách. Ale pořád jich byla menšina. Zohledním-li však navíc dobu, kdy byla kniha psaná, a fakt, že děti asi nebudou hledat pointy a celistvost a budou se jen řehtat, tak ok.

zazvorek
19.07.2014

Prasátka tu nosí bryndáčky a mrakodrapy plodí děti. Vítejte v zemi plné bláznivin, absurdit, ale taky neotřelé poetiky a něžnosti. Nejen děcka mají provokovat svou fantazii. I když si chvílemi říkáte, jestli to není švihnuté až moc, stačí se jen naladit na tu správnou vlnu a nebudete chtít z Ertepelska odcházet.

Freechappi
20.12.2013

Moje nejoblíbenější pohádková knížka. Už jsem jí četla několikrát a s chutí si jí občas přečtu znovu.