Pohádky / Putování / Obrázková kniha / Stopa ze snu

Pohádky / Putování / Obrázková kniha / Stopa ze snu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31971/bmid_pohadky-putovani-obrazkova-kniha-st-7I4-31971.jpg 4 7 2

Tento svazek obsahuje poetické Pohádky (1919), dále básnické prózy Putování (1920), „chvalozpěv na tessinskou krajinu“, proložený deseti pozoruhodnými básněmi a vzniklý v době, kdy se autor musel vyrovnat s jednou ukončenou etapou svého života, Obrázkovou knihu (1926) poznatků a charakteristických detailů jednotlivých krajin, k nimž našel silný domovský vztah, a Stopu ze snu (1945), vážné i méně vážné povídky a pohádky pozoruhodné stylové čistoty, mezi kterými čtenář najde i dvě prózy, v nichž Hesse humornou i pohádkovou formou líčí vlastní život.... celý text

Literatura světová , Povídky , Pohádky

Vydáno: , Argo

Märchen / Wanderung / Bilderbuch / Traumfährte

roman9739
04.03.2019 5 z 5

Když jsem se naposledy, místo komentáře k pátému svazku Souborného díla, spíše vyznal ze své lásky k dílu Hermanna Hesseho jako takovému, nečekal jsem, že má řečnická otázka na konci zápisu bude v následujícím šestém svazku do velké míry zodpovězena.
Právě šestý svazek nejen, že obsahuje dva životopisné črty s pera samotného Hesseho, zároveň o něm mnohé vypovídá i jeho rozjímání v cestopisech zachycených v Putování a Obrázkové knize. O autorově povaze se zde dozvídáme mnohé a věřím, že to tak i autor zamýšlel; proto je tento svazek zvláštním pohledem na Hesseho niternost, která naštěstí neztrácí nic ze svého kouzla.
Vůbec nejpovedenějším kusem je bajka Evropan, která by se mohla předčítat před každým zasedáním Evropské komise:)

kniper
01.02.2013 3 z 5

Trošku slabší svazek souborného vydání, ale přesto obstojný. Pohádky jsou výborné a originální. Jak je už zvykem, autor do nich vetkává mnoho filosofických úvah, které nejsou na první pohled zřejmé, ale po delším promyšlení mu dáte za pravdu (a nebo taky ne). A to na Hessem miluju nejvíce - že nenásilným způsobem vede k pravdě (a nebo taky ne) a nutí čtenáře myslet a přemýšlet o nezbytečnostech.
Velkou část knihy tvoří zápisky z cest, u kterých jsem se někdy musel nutit dočítat. Možná je to dáno i tím, že tentokrát nepřekládat výborný Vratislav Slezák.

německá literatura

Hermann Hesse