Pohádky pro nehodné děti

Pohádky pro nehodné děti https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160141/pohadky-pro-nehodne--160141.jpg 4 34 11

Soubor pohádek, které výrazně vybočují z běžného průměru literatury pro děti. Krátká vyprávění se zvířecími hrdiny, smutná i humorná.

Literatura světová , Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: ,

Contes pour enfants par sages , 1947

Pablo70
17.10.2023 4 z 5

Do absolutna dovedený humanismus – to je v pár slovech shrnutý Prévert. Jeho kniha Pohádky pro nehodné děti (1947) básníkovy postoje prezentuje v možná nejpůvabnější podobě. Zvláštní prostor dětí a zvířat jako mikrokosmos nevinnosti je zde v protikladu s pragmatickým světem dospělých, kteří chtějí ovládnout celou Zemi i vesmír a zničit vše svobodné.
Paleček se baví se pštrosem a ten mu vyčítá: Víš, co řekl (Palečkův táta), když poprvé uviděl pštrosí vejce? Tak abys věděl, řekl: To by byla báječná omeleta!
Na to Paleček: Já za to nemůžu, ale nemám rád žertování dospělých
Ve Výjevu ze života antilop se praví: Když Bílí přicházejí, Černí před nimi často prchají. Bílí je chytají do lasa a Černí jsou donuceni stavět železnice nebo silnice a Bílí je nazývají „dobrovolnými pracovníky“.
A co zastřelená žirafa? Špinavý (čisťounký) dromedár? Mladý lev, co požírá krotitele? Všude kolem nás jsou fauly, které už sotva vnímáme.
Některé komentáře této knihy hovoří o hrubém nepochopení díla. Achjo – však si je přečtěte!

Firefox_on_trip
20.04.2023 5 z 5

Skvělé nekorektní pohádky, zvláště pak v dnešní době.

Lilu_
17.02.2022 4 z 5

kniha mě překvapila, určitě si ji ještě někdy půjčíme..

medlovice
18.04.2021 1 z 5

Toto se opravdu nepovedlo a ani si knihu u nás nikdo nepůjčil, protože děti jsou většinou hodné a žádný rodič by neřekl, že jeho dítě je tak nehodné, že si zaslouží takové divné příběhy jako mrtvé zvířata a týraného lva a k tomu opravdu hrůzostrašně ošklivé ilustrace.

los
14.04.2021 1 z 5

při dnešních trendech volby korektního vyjadřování a empatické výchovy Prévertovy (ne)pohádky působí téměř skandálně (pervertně); možná že v originále to zachraňuje francouzština, ale v českém překladu moc nezaujaly (a ty původní ilustrace jsou fakt odporné)

jiri77
10.02.2021 5 z 5

Nakonec nevím přesně ,co mě na této knize tolik zaujalo, ale mě se to líbilo hodně, má to snad v sobě nějaké to skryté poučení. Na druhou stranu ,to pro děti asi úplně nebude.

Květinka008
19.10.2020 odpad!

Pohádky? Vážně?! A pro děti?!

mirabl
22.08.2019 2 z 5

Setkání s touto knihou a šlápnutí do hovna mají něco společného. V obou případech smutně kroutíte hlavou (diplomaticky řečeno) a přejete si, aby k něčemu takovému už nikdy nedošlo. Kniha rozhodně není určena dětem ... spíše bych si tipnul, že ji využije nějaký mladý intelektuál, který píše disertaci na téma "Vliv Greenpeace na francouzské básníky ve 20. století".

PospecBrno
25.11.2018

kniha je pro všechny, kromě dětí, úplně jsem ji nesnášela včetně ilustrací... s hrůzou jsem zjistila, že to některé děti mají jako povinnou četbu, upřímně je lituji, začít se ve dvanácti letech z této sračky znovu pomočovat

kamibe
11.10.2018 4 z 5

Kniha je opravdu pěkně zpracovaná. Všechny pohádky jsem však přečetla s někdy lehkým, většinou však dosti velkým smutkem. Zajímalo by mne, jak působí na děti. Neumím si představit jinou práci s ní, než takovou, kdy po dočtení je třeba o tom promluvit. S někým, koho budou zajímat mé pocity pohádkou vybuzené. Také by stálo za to přemýšlet, proč tyhle pohádky mají být právě pro nehodné děti. Co by si o tom myslely děti?
Daleko víc se mi líbila báseň Jak namalovat ptáčka, kterou věnoval malířce ilustrací v této knize.

logos
05.03.2015 5 z 5

Miluju. Krátké, poetické, šílené, ale i velmi smutné příběhy. Kniha je navíc skvěle zpracovaná.

Jacques Prévert
francouzská, 1900 - 1977
1997  93%Pro tebe, má lásko
2000  88%Slova
1986  95%Velké trojhvězdí
1985  75%Pohádky pro nehodné děti
1983  90%Jsem jaký jsem

Kniha Pohádky pro nehodné děti je v