Babičky: Na útěku

Život v domově důchodců Podzimní háj se proměnil v učiněné peklo. Začala rekonstrukce. Hlasitě nadávající dělníci stavební fi rmy, ohlušující rámus a jako bonus mobilní toaleta. Kdo to má vydržet? Siiri, Irma a Anna-Liisa vyráží znovu do akce. Vedle otázek na téma eutanazie zaměří babičky svou pozornost i na podezřelou rekonstrukci. Uvědomí si přitom, že v dnešním světě má už jen málokdo čistý trestní rejstřík…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286898/babicky-na-uteku-P0Z-286898.jpg 3.239

Podzimní háj (2.)

Ehtoolehdon pakolaiset (2014)

Literatura světová, Detektivky, Humor
Vydáno:, XYZ

madem

Opakuji, co k prvnímu dílu: není to brilantní finská variace na slečnu Marplovou. Není to totiž detektivka. Je to kniha plná černého humoru o životě několika seniorů, kterým opravují jejich domov a oni si raději najdou náhradní byt. Učí se znovu žít sami bez stálého dohledu, vařit za pomoci afrických imigrantů. Pak se však ukáže, že byt, ve kterém bydlí, sloužil k "pornoúčelům". Jak se s tím vyrovnají naše Babičky?

bree

U čtení jsem se hodně bavila. Dobře se čte, i když některé pasáže jsem přeskakovala. Knihu doporučuji, dobrý oddech. Se slečnou Marplovou ovšem nemá nic společného. Chystám se na 3. díl.

SalomeH
31.12.2017

V anotaci stálo, že je to detektivka. V knize ovšem jaksi žádná detektivka nebyla. Spíš takové... povídání.

JEJJ
30.12.2017

Také jsem nenašla žádnou podobnost se slečnou Marplovou. Jen náznaky, že babičky začnou pátrat a nakonec nic. Ale kniha se čte dobře, je to taková sonda do života finských činorodých důchodkyň, i když nějak nevěřím, že by se našly 3 babči ve věku 95 let a byly tak vitální jako tyto v knize.

pedroK
07.08.2017

Brilantní finská variace na slečnu Marplovou..se píše na přebale knihy. Mno, je to typicky finské, je to milý příběh, dostává vás věrohodně do tamního prostředí. Ale je to příběh o seniorech ve Finsku a jak se jim žije, sociální poměry, pocity. Vtipné to místy je, ale kdo zná finskou literaturu, víc by ani nečekal. Nedá se říct, že je to strhující a nemůžete se odtrhnout. Takže není to mainstream, ale je to zas něco jiného než hromady thrilerů, které se liší jen způsobem vraždění, počtem mrtvol a barvou vlasů prvoplánově sympatického vyšetřovatele.

čef
13.03.2017

Bláznivě humorná kniha, vůbec nepodobná slečně Marplové. Ne, že by problémy hodně starých lidí nebyly vážné, ale asi málo čtenářů očekávajících detektivku, dočte do konce nevynechajíc alespoň polovinu stránek. Přes všechen humor, hodně pesimistické čtení.

alzbeta4340
25.10.2016

Detektivní zápletka je tu tak trochu bokem vměstnaná do příběhu, možná, aby se líp kniha prodávala. Jinak je to hořkosladký humoristický román o pokročilém stáří a konci života. Zajímavý mi taky připadal popis systému sociální péče o seniory ve Finsku. Je to všechno v duchu vtipné nadsázky, ale i tak to dost vypovídá.
Podle mého názoru je kniha o fous lepší než první díl.

"...Ošetřovatel poněkud nerudně vysvětlil, že když už je někdo posedlý touhou umřít ve vlastní posteli, tak se vyplatí to provést ve všední den, nejlépe v úředních hodinách. Když si někdo usmyslí umřít v pečovatelském domě, tak noc z pátku na sobotu je ta nejhorší možná chvíle, kterou si může vybrat."

Bablu
05.09.2016

Jako brilantní variace na slečnu Marplovou mi to opravdu nepřišlo. Spíš trochu nudná knížka s obsáhlými popisy ulic a tramvajových stanic, které neznám. Číst se to dalo, ale zase tak moc mě to nebavilo.

Makropulos
05.04.2016

A jsou tu znovu moje oblíbené babičky Siiri, Irma a Anna-Liisa spolu s dalšími přáteli z domova Podzimní háj. Jsou zase o něco starší a navíc Podzimní háj prochází rekonstrukcí, která ovšem probíhá tak, že se tam nedá žít. Podnikavé stařenky se po vzoru mladých svobodných lidí přestěhují společně do velkého bytu, kde se učí žít trošku jiným životem. Znovu narážejí i na kriminální činnost a velice blízce se setkávají se smrtí svých blízkých. Jejich pohled na konec života už čtenáře po přečtení prvního dílu nepřekvapuje, ale je tu vidět, že i je smrt zasáhne, ale úplně jinak, než jak by člověk čekal. Pro mě byl asi první díl o něco lepší, možná v něm bylo více humoru, ale musím říci, že už se těším až vyjde i závěrečný díl trilogie.