Podzemí

Podzemí https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262048/bmid_podzemi-46A-262048.jpeg 4 9 1

Z nitek mnoha lidských osudů splétá Jaroslav Drábek hustou pavučinu, jejíž chvění odráží pohyb dějin v nejtragičtějším období české historie. Jaroslav Drábek založil svůj klíčový román na osobní zkušenosti. Bojoval proti nacistům, stál u procesu s K. H. Frankem, prchal před komunistickou zvůlí za hranice rodné země. Exilové vydání manželů Škvoreckých. Grafická úprava Věra Držmíšková. Obálku s použitím obrazu Jaroslava Hovadíka navrhla Barbora Munzarová.... celý text

aardvarka
05.06.2018 3 z 5

Asi největší prožitek je sledovat jednotlivé příběhy, které člověk zná odjinud (mj. z pro mě autentičtějších Časů dobrých i zlých) a pozorovat, jak si s nimi autor hraje. Asi není třeba se pozastavovat nad tím, kdo je kdo (Benda - Krajina+Drábek, Kalina - Krajina, Bertsch - Gall, objeví se parafráze na Tři krále i ministr spravedlnosti Drtina), a co za dějinné události tu autor popisuje. Víc než ústřední dvojice si mě získali Kalina, Máňa, asi nejzajímavější byli Bertsch a zejména Hrdina a jeho názorový vývoj. (Co říká, že má poslaneckou imunitu?) Názorových vývojů jinak moc nebylo.
Slušné postavy se poznají podle toho, že jsou to obdivovatelé pres. Beneše a národní socialisté a o jejich charakteru není pochyby jiné, než té, kterou vyjádří komunističtí padouši a kolaboranti.
Je ale důležité říkat, že bylo období 1945-1948 takhle pokřivené. To je hlavní přínos knihy a rozhodně není malý.

Jaroslav Drábek
česká, 1901 - 1996