Podstata zla

Jeremiáš Salinger je mladý newyorský televizní autor, který se společně se svou ženou Annelise na nějakou dobu přestěhuje do Siebenhochu, malé obce v Jižním Tyrolsku, kde vyrůstala. Doprovází je i jejich pětiletá dcera Clara. Salinger okouzlený horami a lidmi, kteří zde žijí, začne pracovat na dokumentu o alpské záchranné službě. Během natáčení se však stane obětí hrůzné nehody. Zatímco se všemožně snaží vzpamatovat se z této traumatické zkušenosti, dozví se náhodně o krvavém zločinu, který se stal před mnoha lety: o masakru tří mladých lidí v rokli Bletterbachu. Zločin nemá viníka a v obci o tom nikdo nechce hovořit. Snad že by jen i připomínka mohla vzkřísit tu dávnou hrůzu nebo snad proto, že mnozí z obyvatel mají co skrývat? Přes veškeré nepřátelství, které kolem něj začne narůstat, a přes nesouhlas Annelise rozhodne se Salinger pátrat v minulosti a proniká do celé záležitosti stále hlouběji, až odhalí nečekanou, děsivou pravdu. Tato kniha bývá přirovnávána k Stephenovi Kingovi a Jo Nesbømu (autor oba spisovatele obdivuje). Přítomnost impozantního prostředí (hory), které je jak božské, tak démonické, temný styl vyprávění a zápletka plná napínavých zvratů až do poslední stránky míří právě tímto směrem. Kniha je vyprávěna originálním, někdy téměř archaickým jazykem (ne však nudným), který odkazuje na počátky tohoto stylu počínaje Friedrichem Dürrenmattem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/310089/podstata-zla-4Rl-310089.jpg 458

La sostanza del male (2016)

Literatura světová, Dobrodružné, Thrillery
Vydáno:, Práh

orinka3

To je opravdu zajímavá kniha. Když jsem se podívala na začátek, zdálo se mi to jaksi divné. Nevěřila jsem, že se začtu, protože styl byl hodně odlišný od běžné četby. Aspoň se mi to tedy zdálo. Taky jsem si uvědomila, že italského autora čtu po dlouhých letech - Moravia, Passollini...takže jsem se nakonec ponořila do tajemného příběhu, kde nic nebylo vyloučeno. Lidská psychika je křehká a těžko se pak rozlišuje fantazie od skutečnosti. Takže jsem to dočetla, jsem moc ráda, že mi tahle knížka neunikla a určitě ve mně nějakou stopu nechá. Prostředí, temná historie, pravěký netvor....

Mahuleno

Trochu rozpaky - dramatický zážitek hlavního hrdiny, který si s sebou zřejmě následky nese pro další život a rozhodování. Dost mi vadil jeho přístup k řešení starého případu z hor, jeho až nezdravá snaha objasnit zapomenutý a odložený případ a to i přesto, že až maniakální snaha dobrat se skutečnosti, ohrožuje jeho blízké a především hrozí rozpadem jeho rodiny. Což nepůsobí zrovna sympaticky
v okamžiku, jdy je eventuální výsledek v podstatě k ničemu a možná jde jenom o scénář exkluzivního filmového dramatu. Takže, když dojde k vyřešení a příběh je znám, jsem docela zklamán - podle mne je motiv činu příliš slabý na takový masakr, o kterém je příběh. "Naštěstí" - tedy naštěstí pro knihu platí, co řekl starý rabín na smrtelném loži: "Všechno je jinak!"

MarianP

Jedným slovom : wow !. Táto kniha, celý tento príbeh je tak niečo neuveriteľné, originálne, napínavé, pútavé a dokonalé ! Úžasná kniha, v ktorej nechýbajú vraždy, beštia,čerti, búrky, tajomstvá a záhady, krásne hory, napätie, zvraty, túry, dolomity, snehové záveje a dokonalá mrazivá atmosféra. Toto dielo si istotne zaslúži pozornosť hoci nie každý inklinuje k tomuto žánru (thriler, horor, dobrodružný román...).

čika

A mne sa to pacilo...ma to atmosferu (chut vybrat sa do juzneho Tirolska), zapletku, zive postavy.

Peršanka
29. červnaodpad!

O ničem.

sinfulka
28.12.2017

Kniha byla pěkná, pět hvězd hlavně za krásně popsané hory. Úplně mě to chytlo a okamžitě bych tam odjela. Styl psaní byl super. Na druhou stranu mi občas vadil hlavní hrdina, který se choval dost nerozvážně.. doporučuju číst v zimě, se svařákem a když venku pořádně sněží :)

taven
23.12.2017

Některé pasáže v horách dechberoucí, jiné naopak zklamání. Občas trochu podivně napsané, hlavně na začátku, než se srovnáte se stylem autora. Postupně ale kniha nabírá na otáčkách a ponoříte se do tajemství Bletterbachu. Rozhodně velmi originální kniha. 70%

aida44
16.10.2017

nesympatický hlavní hrdina, který ví, jak by se neměl chovat, ale stejně se tak chová a vzhledem k motivu dost neadekvátní brutalita zločinu, ale na prvotinu to ujde

HoneyBunny
13.10.2017

,,Bylo to nádherné místo. Líbil se mi kostelík obklopený hřbitovem, který nepřipomínal smrt, ale věčný odpočinek modliteb."

JankaV80
23.09.2017

Super kniha, kterou jsem hltala od začátku až do konce. Líbilo se mi, že děj knihy se odehrává v Dolomitech a že měl spád. Když už si člověk myslel, že Salinger přišel záhadě o rokli Bletterbachu na kloub, došlo k zvratu. Závěr byl rozhodně velkým překvapením.
Salinger mi jako postava nevadil, brala jsem, že je takový. Na jednu stranu špatný, ale milující otec, kterého jeho práce pohlcuje víc, než je zdrávo. Trochu mi lezla na nervy jeho dcera - v pěti letech neuvěřitelně vyspělá a chápavá osoba. No nevím, to mi připadlo až nereálné. A ostatní postavy (Wernera, Evi, Kurta, Mansfelda, ...) jsem měla ráda. Kdo by je taky rád neměl, když si pro život vyberou drsné Dolomity.
Na prvotinu rozhodně dobrý :-)

soukroma
17.09.2017

První stránky ve mně vzbudily nadšení (zcela jiný, neotřelý, svižný styl a vcelku katastrofický úvod do celého děje), celá první třetina knihy byla skvělá, další třetina už mě trošku štvala (hlavní hrdina je přesmíru sentimentální a rozebírá donekonečna své pocity hlavně vůči rodině), ale poslední třetina mě dost otrávila - zápletka (vlastně dost nevěrohodně provedený zločin - nemůžu přesně vyzradit, ale ten pro zápletku nejzásadnější prvek na místě zločinu přece vůbec neměl co dělat) gradovala (zejména pozdější následky), podezřelých z vražd přibývalo, dokonce jedna prehistorická příšera přišla na přestřes, a i když nakonec byl pachatel z lidského plémě (to už napovídá titul - Podstata zla), bylo vyústění velice málo uvěřitelné. Takže ze slibných počátečních 100% se nakonec u mně kniha propadla na pouhých 60%.

tulcik
10.09.2017

Kniha se mi líbila. Chvílemi pomalé tempo, ale závěr byl pro mě opravdu překvapující.

macer1991
08.08.2017

Zaujímavý príbeh s iným štýlom ako som zvyknutá . Začiatok a koniec parádny , stred knihy a prepracovanie slabšie .....tu vidieť , že ide o prvotinu . Určite dám šancu autorovi znova

intelektuálka
30.06.2017

Zase něco jiného, tentokrát z prostředí Dolomit. Příběh tajemný, styl psaní osobitý a jako prvotina dost dobrý! Doporučuji!

TracyB
28.04.2017

Knihu jsem si půjčila naslepo, jednoduše mě zaujal název. Chvíli jsem si musela zvykat na autorův zvláštní styl psaní, bylo to zase úplně něco jiného, než to, co jsem doposud četla, chyběla mi přímá řeč, ale po pár stranách mě to strhlo jak lavina a nepustilo až do konce. Pár nedostatků by se určitě našlo, ale pro všechno to ostatní, co se v knize povedlo, je autorovi odpouštím. Prvotina, osm písmen...hodně povedená prvotina, není co dodat :-)

fish33
20.03.2017

Zajímavý a napínavý příběh, který má sice pár nepřesností a detailů, ale přesto nutí knihu číst "jedním dechem". Styl psaní se projevuje jen v některých pasážích a nepovažoval bych ho za velkou překážku. Charaktery postav jsou však poněkud zavádějící, počínaje nevěrohodnou pětiletou Clarou až pohnutky a osobnost hlavního hrdiny...

jefff
17.03.2017

Kniha se četla sama. Podstata zla byla napínavá, zábavná a čtivá. Na druhou stranu mi chyběly působivější dialogy, které postupem času spíš stagnovaly a opakovaly se a čtenáře spíš ubíjely, než že by příběh příliš posouvaly. Přesto mám z knihy dobrý pocit, jen nevím, zda se k ní ještě kdy vrátím. A přirovnání k Larssenovi je opravdu mimo.

bookcase
10.03.2017

Mě to dostalo, nemohl jsem se odtrhnout a pořád jsem hledala volnou chvilku ke čtení. Ten styl psaní mi přišel takový hipísácký, nějak podobně na mě působily knihy Raye Kluuna.

bbara155
06.03.2017

Nějak jsem se nedokázala do této knížky začíst. Asi proto, že mi byl hlavní hrdina tak nesympatický. A možná i proto, že pětiletá holčička byla hodně nevěrohodná. Taky mi hodně vadí, když se ve čtvrtém pádě používá "jí" místo "ji". Co se týče zápletky, tak možná nebyla špatná, ale autor si s ní (podle mého názoru) moc dobře neporadil.

Magnovak
30.01.2017

Knihu jsem popadla na blind v supermarketu...

Až na manželku a dceru, které mi lezly neskutečně na nervy a místy vlastně i Salinger, mě kniha v podstatě dostala. Těch pár nepřesností nebo nesmyslů člověk odpustí, styl psaní mi vlastně taky moc nevyhovoval, ale žádná kniha mě už dlouho nedonutila se celou noc převracet a přemýšlet nad svými Bestiemi a podstatou zla, se kterým jsem se v životě setkala já a že ho nebylo málo... A tomuhle Italovi není ani čtyřicet, možná, že se ještě "vypíše", ale osobně si myslím, že to bylo vše a nevydá ani kuchařku... A ačkoli je to celé trochu přehnané, místy i opravdu špatné a konec je už úplně moc, kniha mě osobně v některých ohledech velmi zasáhla. Proto tak vysoké hodnocení. (Každopádně srovnání s SL nebo JN vskutku není na místě)

Hella
21.01.2017

Čekala jsem něco mnohem lepšího, za mě tedy bohužel nic moc a zejména přirovnání ke špičkovým autorům podobného žánru je myslím dosti neodpovídající.

jirka7739
16.01.2017

Do knihy jsem šel tak trochu na blind a ze začátku jsem trošku bojoval se stylem autora. Po chvíli jsem si ale zvyknul a nic nebránilo tomu abych se nechal unést originálním příběhem. Ten je navíc vykreslen na pozadí hor, které tomu celému dodaly, aspoň podle mě, správný drive a atmosféru.

alzbeta4340
10.01.2017

Velmi dobrá detektivka odehrávající se v horách Jižního Tyrolska. Prostředí je skvěle popsané a v příběhu taky hraje velkou roli. Začátek byl opravdu strhující a příběh snadno udržel mou pozornost až do konce. Vraha jsem ani netipovala, rozuzlení bylo překvapivé - i když mám pocit, že autor se čtenáři nehrál tak úplně fér. Povedená prvotina, doufejme, že se dočkáme i dalších povedených kousků.

michal3030
06.01.2017

Horská detektivka

Příjemně napsaná detektivka odehrávající se v horském prostředí Alp což je pro mně vítaná změna kterou hodnotím na jedničku. Stejně tak jsem uvítal ústřední postavu která pro mně byla uvěřitelná a originální ve smyslu že se nejedná o jednoho z tisíců knižních detektivů kteří jsou si podobni jako vejce vejci. Samotná zápletka a příběh je též na dobré úrovni celá kniha byla pro mně výborně čtivá od samotného začátku a prvního letmého otevření knihy ještě v samotném obchodě kdy jsem se teprve rozhodoval pro kterou novou knihu se rozhodnout. Ač hodnotím kladně a nemohu říci nějaké velké negativum, je to jen další dobře napsaná detektivka mezi mnoha jinými a nijak nevyčnívá z davu. Něco málo ještě chybí abych po dočtení mohl udělat wow a zůstala mi vrytá delší dobu v paměti, přesto mohu doporučit k nenáročnému čtení.

FloretFiction
30.11.2016

Špatný a přesto milující otec se spoustou psychických problémů dá na rypák bestii, odhalí šíleného vraha a stane se vzorem odvahy a ctnosti. Přesvědčivé jak dvoumetroví škorpióni v srdci Evropy.

flurr
26.11.2016

jak podle recenzí jsou z toho lidi nadšený, že to bylo strhující, že skoro nevydechli.... tak to na mě teda vůbec nepůsobilo. četlo se to povětšinou fajn, nebylo to nejhorší, jako i nápad dobrej co se týče toho problému, kolem kterýho se to točilo.. ale mělo to i svý mouchy.. na mě třeba až nepřiměřeně idealistická rodinka (ten hlavní hrdina a jeho od prvního seznámení navěky věků milující žena... dcera... přesládlý a patetický .D), dialogy taky dost nepřirozený... přímá řeč pětiletý dcery na úrovni přednášky na vš a pak zas někde že si cucá palec jak mimino... :D no.. :D líbí se mi ale ta obálka a název :D a v závěru část, kde se vyskytuje v podzemních jeskyních příšera, takovej velkej ještěr.. to bylo pěkně vylíčený :)
celkově 3 hvězdy.

Selinute
04.11.2016

Na debut je to vynikající počin. Knížku jsem přečetla v téměř rekordním čase a úplně předčila mé očekávání. Zlo ukryté v rokli Bletterbachu vás udrží v napětí do poslední stránky.

Martiiiik
30.10.2016

Kniha byla skvělá. Nedalo se od ní odtrhnout. Děj měl spád a ani slůvko nebylo navíc. Přirovnání ke Stiegu Larssonovi co se týče talentu k psaní podle mě nebylo vůbec nepřiměřené.. Doporučuji každému, ale varuji, chce to vyhradit si hodně času na četbu v dalších dnech :-)

BlackFun
15.10.2016

Velmi zajímavé čtení. Některé věci jsou přitažené za vlasy, ale pokud hledáte literaturu, která vás zachytí a vydechnete v momentě, kdy jí dočtete, tak je Podstata zla správnou volbou. Rozhodně jsem nečekala takový konec, který mi pak autor nabídl, ale tím líp, nejsem ráda, když rozuzlení odhalím v půlce příběhu. Zpočátku mi trochu vadil styl psaní autora, ale brzy jsem si zvykla a užívala si jízdu :). A skvěle pracoval s psychickou hlavního hrdiny. Tak ať se Podstata zla líbí!

Alpy (Evropa) detektivky bouře sníh vraždy paleontologie

Autor knihy

Luca D