Podstata zla

Jeremiáš Salinger je mladý newyorský televizní autor, který se společně se svou ženou Annelise na nějakou dobu přestěhuje do Siebenhochu, malé obce v Jižním Tyrolsku, kde vyrůstala. Doprovází je i jejich pětiletá dcera Clara. Salinger okouzlený horami a lidmi, kteří zde žijí, začne pracovat na dokumentu o alpské záchranné službě. Během natáčení se však stane obětí hrůzné nehody. Zatímco se všemožně snaží vzpamatovat se z této traumatické zkušenosti, dozví se náhodně o krvavém zločinu, který se stal před mnoha lety: o masakru tří mladých lidí v rokli Bletterbachu. Zločin nemá viníka a v obci o tom nikdo nechce hovořit. Snad že by jen i připomínka mohla vzkřísit tu dávnou hrůzu nebo snad proto, že mnozí z obyvatel mají co skrývat? Přes veškeré nepřátelství, které kolem něj začne narůstat, a přes nesouhlas Annelise rozhodne se Salinger pátrat v minulosti a proniká do celé záležitosti stále hlouběji, až odhalí nečekanou, děsivou pravdu. Tato kniha bývá přirovnávána k Stephenovi Kingovi a Jo Nesbømu (autor oba spisovatele obdivuje). Přítomnost impozantního prostředí (hory), které je jak božské, tak démonické, temný styl vyprávění a zápletka plná napínavých zvratů až do poslední stránky míří právě tímto směrem. Kniha je vyprávěna originálním, někdy téměř archaickým jazykem (ne však nudným), který odkazuje na počátky tohoto stylu počínaje Friedrichem Dürrenmattem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310089/podstata-zla-4Rl-310089.jpg 479
Literatura světová, Dobrodružné, Thrillery
Vydáno, Práh

La sostanza del male, 2016

Kniha Podstata zla

Rubbertrouble

Největší debut od Stiega Larssona? No, moje chyba, že jsem na to skočil. A možná to ani není lež, protože kdo ví, čím se vlastně měří velikost debutu. Já evidentně ne. S Larssonem se tahle slabota srovnávat rozhodně nedá. A že je to psaný “živým jazykem”... No, pokud hlavní hrdina opakovaně říká 6leté dceři “maličká”, o “živém jazyku” bych dost pochyboval.

Dada077

Taký galimatiáš postáv, dejových úsekov a zvratov, že som mala problém oddeliť Güntera od Grünwalda a to mi do konca knihy zostávalo nejakých sto strán. Vo všetkej tej víchrici však zostával hlavnému hrdinovi pevný záchytný bod - rodina a to mi pomohlo zjazdiť tú lavínu až do konca. Balans medzi dobrou detektívkou, sci fi hororovými prvkami a námesačným blúznením psychothrilleru sa dal celkom úsmevne zvládnuť. Celkom na zahodenie kniha nebola.

Tyet

Nic komplikovaného, svižně psaná oddechovka, dala mi, co jsem čekala, takže cajk.

lucycom

Hlavní zápletka mě nadchla, bylo to čtivé a byla jsem napnutá, co se těm lidem přihodilo. Hltala jsem to do té doby, než se schylovalo ke konci a na scénu přišla nereálná “postava”. Tou to autor podle mě zazdil.

Aghatte
19.11.2019

Jsem poctivá čtenářka, snažím se číst celé knihy, dát autorům šanci se vyjádřit, tady to ale nešlo. Po první třetině, když už se mi stránky lepily tou sladkostí (citliví horští muži jako z reklam na Nivea men sensitiv a rodinka jako z Merci), jsem jen listovala, abych se dozvěděla, co se stalo a kdo to udělal.
Čtyři písmena: nuda.
A ten jazyk, vskutku jiný, neokoukaný, ale pro mě nestravitelný.

Miluska2810
13.11.2019

Tazko hodnotit ked som zvyknuta na detektivky, kde sa stale nieco deje. Tu je pribeh velmi zaujimavy a asi poslednych 30 stran bolo vyslovene napinavych. Fakt je, ze sa lahko citala a pribeh v prvej osobe mal svoje caro. Myslienkove pochody hlavneho hrdinu boli vskutku zaujimave a niekedy vtipne. Neviem ani hodnotit tuto knihu, keby som vedela do coho idem, urcite si ju neprecitam, ale zaroven nelutujem.

loskatos
18.06.2019

První knížka po několika letech, kterou jsem nedočetl. Odložil jsem zhruba v jedné třetině a už se k ní nevrátil. A to jsem se na ni dle anotací tak těšil. No nic.

Markos
23.03.2019

Velice čtivé, skoro žádné nudné místo, pořád se v příběhu něco děje. Krásně ukázáno jak člověka dokáže jeho posedlost dostat na kraj existence i co dokáže pro tu věc obětovat...

Jidášův kmen
Jidášův kmen