Smrt nosí rudé škorně

Smrt nosí rudé škorně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136763/bmid_smrt-nosi-rude-skorne-1AU-136763.jpg 4 304 113

Podrychtář Václav série

Děj historického dobrodružného románu s detektivní zápletkou se odehrává ve středověké Praze na podzim roku 1396. Hlavním hrdinou je Václav, podrychtář Starého Města pražského, který stojí před nesnadným úkolem: vypátrat vrahy mladého pána Jindřicha Bludovského, zavražděného přímo na tržišti. Navíc hodlá najít ukradenou truhlu s penězi velkokupce Ebrlina, která zmizela v době vraždy. O nebývalé starosti má tedy Václav postaráno, zvlášť když čelí stálým nesvárům staroměstských občanů, v opuštěném domě u hřbitova straší a každou chvilku přispěje svou troškou do mlýna i Václavova manželka...... celý text

DuncanIdaho
28.10.2019 5 z 5

Pěkné čtení. Příběh odsýpal. Realitě přispělo i to, že se řešily, kromě hlavního zločinu, i jiné ne tak důležité případy.

zuzana2599
21.09.2019 4 z 5

Zase jeden výlet do historie. Velmi vydařený historicko-dobrodružný příběh s detektivní zápletkou. Moc jsem si čtení vychutnala, stará čeština mě hřála na duši a dokonce jsem musela nad významem některých slov přemýšlet. Příběh je moc pěkně napsaný, místy vtipný a zároveň laskavý.
Růženec neboli páteřík, není to krásné slovo páteřík ?

Janadvorackova
14.09.2019 5 z 5

Pro mě obrovské překvapení.
Zábavný poslech plný vtipu, napětí a staré češtiny.
Václav je sympaťák, jehož mnohá povzdechnutí nad tím, "co zrovna považuje za problém," jsem sdílela. Někdy s trochou škodolibosti :).

Pobavila zmínka o pujčce "na židovský úrok," která obsahovala i konkrétní částky. Ty si už nepamatuji, ale tehdejší způsob pujčování peněz a úrok z úvěru hodně připomínaly praktiky takových těch "ehm, ehm" společností dneška.

tygřík2
09.09.2019 4 z 5

Zábavné, čtivé, vtipné. Autor do detektivky nedetektivky vpašoval dobové výrazy, to je báječné. Některé názvy mi daly zabrat, než jsem přišla na to, jak to ti naši předkové vlastně mysleli. Podrychtáře Václava jsem si oblíbila, loučila jsem se s ním celkem nerada. A hele, ona je to série! Juchúúúú! Loučení se odkládá...

sapphire63
21.08.2019 5 z 5

Pár stránek mi trvalo zvyknout si na styl psaní, ale pak jsem přečetla jedním dechem.

TeaPeter
20.06.2019 3 z 5

Námět nebyl špatný, ale nedokázal jsem si zvyknout na autorův styl psaní. Za to je jedna hvězdička dolů. Druhá je pryč za nadužívání zastaralých výrazů, které nejsou vysvětlené. Slovníček by určitě pomohl. Některé už dávno mají jiný význam.

princesse
06.06.2019 4 z 5

Od pana Vondrušky jsem četla několik knih a musím říci, že se mi četly, tak nějak, lépe. Rozhodně to nebylo špatné čtení, ale za mě tomu něco chybělo. Zkusím ještě další a uvidíme. Rozhodně nezavrhuji a dávám šanci tomuto autorovi.

Trpaslici-zena1
20.03.2019 5 z 5

Chvilku mi trvalo zvyknout si na styl, ale chytlo mě to a chystám se na další ze série.

pingu1
03.03.2019 4 z 5

Slušná detektivka ze středověké Prahy, zavražděný šlechtic a podrychtář Václav, který to má vyšetřit... Četla se dobře...

mr.Zdenek
11.11.2018 5 z 5

Se středověkými detektivkami jako by se roztrhl pytel, Bauer, Vondruška, Hrdlička co si honem vzpomínám. Je to ale pěkné čtení, ideální pro oddych, relax. Protože si chci přečíst některý z dalších dílů, dávám pět hvězd.

Bolomsson
06.11.2018 3 z 5

Tak mám za sebou první díl této série a jako oddychové čtení rozhodně doporučuji. Trochu váhám s hodnocením, protože jsem očekával od této knihy pana Hrdličky přeci jen trochu více, a tak se přikloním k lepším třem hvězdičkám a budu doufat, že u dalších dílů této série o podrychtáři Václavovi mé hodnocení ještě poroste;-). Má to rozhodně své kouzlo. Středověká Praha, obchody na Tandelmarktu (vetešnický trh) i dobový jazyk dělají tuto knihu opravdu originální a zajímavou, ale taktéž jsem v ní nacházel spoustu hluchým míst a chuť do čtení tím pádem trochu vázla. Možná to bylo i počtem postav v knize, je jich zde poměrně hodně, těžko říci...
Mé hodnocení 70%.

Ladinek
06.10.2018 4 z 5

Nabízí se srovnání s knihami o rychtáři Protivovi od Jana Bauera. Víceméně stejné místo, stejná doba, ovšem pan Hrdlička zvolil mnohem lepší jazyk, který dotváří atmosféru mnohem lépe než moderní jazyk Bauerův.

Maru
27.07.2018 5 z 5

Zajímavá historická detektivka

p.pavlina
14.07.2018 5 z 5

Skvělá detektivka a už se těším na další díly. Hlavní postavy jsou sympatické a ráda se s nimi vydám na další cestu za vyřešením zapeklitého případu.

Ulala
17.06.2018 4 z 5

Konec 14. století v Praze a okolí. Václav od Černého koně, podrychtář, který se chce stát rychtářem Starého města Pražského, zahajuje vyšetřování smrti na trhu. Na to se nabaluje celá řada problémů, které hodnověrně líčí život pražanů od rasa, neboli pohodného až po ty nejvýše postavené. Kniha se mi líbila a budu určitě pokračovat s čtení této série.

85098211
09.06.2018 5 z 5

Velice dobrá historická detektivka. Sice úplně jiná, než jaké píše například Vlastimil Vondruška, ale také čtivá a poutavá. Navíc tentokrát i mému srdci blízká, protože nedaleko Bludova jsem se narodila a prožila mládí ;-). Doporučuji a nenechám si ujít ani další knihy z této série.

horskejvlk
02.06.2018 5 z 5

První knihu této 5-dílné ságy, jsem četl paradoxně jako poslední, 6let od jejího vydání. Dobrá... ale vzhledem k "obrazotvorné", vyborné druhé knize "Kdo s ohněm zachází" musím říct, že autorova prvotina je jako rozjíždějící se parní lokomotiva... čte se poněkuď ztěžka, né a né se pořádné rozjet nebo přemístit v čase. Kniha má ovšem zcela nový rozměr a bezvadě ve stylu Komenského nás učí jak to bylo s právem a životem na konci 14.století. Bravo, bravo velké poděkování autoru který nás zábavně učí o historii středověké Prahy.

milenka
28.04.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla moc se mi líbilo,že vychází z reálných skutečností a i jazyk jakým je psaná odpovídá době.Čtenář se dozví spoustu informací o životě a právu ve středověku.Prahu prochazíte místy které tu podle názvu či popisu najdete i dnes a je zvláštní při čtení v duchu vidět jezdit koně tam kde je dnes pěší zóna nebo jezdí auta.Historie s detektivní zápletkou bez zbytečné krve to je opravdu pohodové čtení pro ty kdo se chce s knížkou nejen pobavit, ale i něco se dozvědět.

Adelaide777
16.10.2017 5 z 5

Už jen proto, že se zajímám o středověk, jsem si tuhle knihu musela přečíst.
Napínavá historická detektivka, zábavná a skvěle napsaná. Těším se na pokračování :-)

francouz
15.10.2017 4 z 5

Je zajímavé se vrátit do středověké Prahy za vlády Václava IV zase jinou cestou. Tato cesta byla jiná než ostatní. Nebyla to taková typická středověká detektivka, kde by hlídačem spravedlnosti byl muž bez bázně a hany, ale právě naopak to byl typický člověk z masa a kostí, chybující, často pochybující, ale nakonec i přes spousty překážek, včetně her rozehraných mocnějšími než byl on sám, dokázal uzavřít všechny spletité případy. Ano podrychtář Václav byl takovým malým šikulou. krásně byly vykresleny půvaby tehdejší Prahy, se všemi dobovými reáliejemi, což se mě na této knížce líbilo nejvíce. Ale k plnému počtu bodů scházel větší tah na branku a víc popsané osoby příběhu, v tomto případě tomu opravdu něco scházelo.

Praha prvotina středověk 14. století Čechy historické detektivky

Pavel Hrdlička
česká, 1942 - 2021
2012  80%Smrt nosí rudé škorně
2014  89%Kdo s ohněm zachází
2015  88%Žebrákova pomsta
2018  91%Pouť oběšenců
2016  90%Úkol pro šaška

Kniha Smrt nosí rudé škorně je v