Smrt nosí rudé škorně

Smrt nosí rudé škorně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136763/bmid_smrt-nosi-rude-skorne-1AU-136763.jpg 4 304 113

Podrychtář Václav série

Děj historického dobrodružného románu s detektivní zápletkou se odehrává ve středověké Praze na podzim roku 1396. Hlavním hrdinou je Václav, podrychtář Starého Města pražského, který stojí před nesnadným úkolem: vypátrat vrahy mladého pána Jindřicha Bludovského, zavražděného přímo na tržišti. Navíc hodlá najít ukradenou truhlu s penězi velkokupce Ebrlina, která zmizela v době vraždy. O nebývalé starosti má tedy Václav postaráno, zvlášť když čelí stálým nesvárům staroměstských občanů, v opuštěném domě u hřbitova straší a každou chvilku přispěje svou troškou do mlýna i Václavova manželka...... celý text

Art82
02.07.2022 4 z 5

Hezká historická detektivka, příjemné počtení.

Allena24
11.06.2022 5 z 5

Knihu doporučuji a kdybych mohla, dám víc hvězdiček. Ještě musím pochválit větší písmenka, četlo se mi parádně. A stále se usmívám, když si vzpomenu na Mandu a její slova. Např:... písařskej brkoune. Moc se těším na další díly.

LenkaWal
10.06.2022 5 z 5

Dlouho jsem se na tuhle knížku těšila. Několikrát jsem ji odložila a teď jsem se na ni vrhla zase a konečně ji i dočetla. A je naprosto skvělá. Začátek mě nijak zvlášť nebavil a proto jsem ji málem zavrhla, ale byla by to škoda. Mám ráda historické detektivky i když poslední dobou jsem spíš přesedlala na fantasy. Ale v téhle sérii budu rozhodně pokračovat. Veselejší pojetí historie.

Simi
22.05.2022

Mně sedí spíš Niedl. Tohle je humorně pojaté středověké vyšetřování, které se svým stylem blíží ke Švandrlíkovu vyprávění. Takže po dlouhé době odkládám, i když možná proto, že předešle čtená Naďa Horáková s detektivkami z Markrabství Moravského je móóóc velký odskok.

rafan65
14.05.2022 5 z 5

Podle mého názoru je to zábavné čtení. Autor pěkně popisuje Prahu i s myšlenkou jak se lidi v té době chovali. Detektivní zápletka není nijak extra zamotaná a hlavní hrdina řeší coby podrychtář případů více; autor se hodně věnuje samotnému životu ve středověku. Pěkná kniha, jež čtenáře přenese v čase na exkurzi do 14. století.

Alma-Nacida
04.05.2022 3 z 5

Nad očekávání dobrá historická krimi, čtivá a plná zajímavých dobových informací. Určitě se pustím i do dalšího dílu.

drakamena
26.04.2022 4 z 5

Skvěle jsem se u audioknihy pobavila. Příběh velmi zábavný - častokrát jsem se smála nahlas - a navíc báječně načtený. A ještě jsem se dozvěděla hodně o právu v tehdejší době, jak fungovala městská rada nebo soud, trhy apod. Moc, moc dobrá kniha a rozhodně si pořídím pokračování.

tereza1198
24.03.2022 4 z 5

Z tria Vondruška, Niedl a Hrdlička mi poslední jmenovaný sedí nejvíc. U Vondrušky pořád všichni chtějí souložit s panošem Otou a i když mám ráda Niedlova Tase z Boru, tak je to až moc neporazitelný superhrdina.
Podrychtář Václav je normální chlap s hubatou ženou a mnoha povinnostmi. Postavy a prostředí Prahy je neuvěřitelně živé. Člověk tu dobu úplně cítí. Čtu na přeskáčku a musím uznat, že další díly se mi líbily více, ale pořád je to paráda. Kdo má rád historii určitě neprohloupí.

hankafor
24.02.2022 5 z 5

audiokniha - vynikající, lepší než Vondruška, méně drsný než Niedl, spoustu zajímavostí z historie

lassse
11.02.2022 3 z 5

Celkem mi trvalo se začíst a to zejména díky často používaným historickým výrazům a mírám. Pak jsem si ale zvykl a příběh začal příjemně ubíhat. Autor umě danou dobu popsal.

Marika Vanova
14.01.2022 3 z 5

Nakone poslechnuto jako audiokniha a asi je to dobře, protože čtení by mě úplně nebavilo. Kniha plná archaických výrazů. Pokračování číst nebudu.

SBH
04.12.2021 3 z 5

(SPOILER) V důsledku zklamání. Anotace a nadšené ohlasy vyvolaly dojem, který kniha nenaplnila. Detektivka z doby panování Václava IV. nebyla zas tak vtipná, jak jsem očekávala, vlastně jsem se nezasmála ani jednou. Magistrovi biřici působili jako komparz z němé grotesky, chyběly jim akorát šlehačkové dorty, kterými by po sobě házeli. Humorné to nebylo, ve skutečnosti ti mamlasové pokazili, co mohli.
Klady: Úžasně vystihnuté historické prostředí. Poněkud vzdálený svět vrcholného středověku ze stránek vyloženě dýchal, odlišnosti byly podány srozumitelně a organicky, neměla jsem pocit, že mě autor poučuje, a zároveň jsem se necítila ztracená ani v kličkách městského práva.
Dalším plusem byl hlavní hrdina, podrychtář Václav. Kvůli němu asi přečtu i další díly. Sympaťák každým coulem, důvtipný, přirozený, živý. Vlastně všechny charaktery se autorovi povedly včetně lapků a padouchů.
No a pak se mi líbily soudní pře a Václavovo předkládání důkazů, takový gotický Perry Mason. Osvobození křivě obviněného Štěpána bylo učiněnou lahůdkou.
Jenže bohužel jako detektivka kniha neobstojí. Chyběl mi prvek napětí, protože prakticky od počátku bylo zřejmé, kdo zločiny páchal a proč. Navíc případů se řešilo neúměrně mnoho, vyšetřování probíhalo chaoticky a nesouvisle. Upřímně – kdyby se jeden vrah nepřiznal a na toho druhého nebyla ušita křivopřísežná bouda, odsouzeni by byli nevinní. O rádoby komickém duchu jsem se už zmiňovala, ten to moc nevylepšil.
Přitom je text napsaný moc pěkně, úžasná slovná zásoba a zjevně důkladné znalosti historie. Jen na tom příběhu by chtělo zapracovat. Takže za mě průměr.

Jaruš7
03.12.2021 5 z 5

Bezvadnost v audioverzi v excelentním přednesu Vasila Fridricha.
Kam jinam ze současného neladu, než 600 let zpět, do dob Václava IV. mezi pražskou radniční honoraci, žárlivě si střežící své posty, práva a moc nad měšťanským a řemeslným stavem a nad bídnou chudinou.
Atmosféra bohatá na zločiny, těžkosti a záludnosti života jiskří fištrónem.

Ze soudních sporů : " V uličce V řiti byly nevěsty Krista v zeleninové zahradě za klášterem vystavovány neúctě odhalených řeznických učňů z prevétů lázeňské živnosti z protilehlé strany uličky, a tak zápis V řiti se dějí bohapusté orgie je třeba z úst žalobců a konšelů přejmenovat uličku na V koutku aby nedošlo k morální úhoně radního předsednictví.

Superčetba, s českou haškovštinou, ******

Metla
11.10.2021 4 z 5

„Čučím tady zbůhdarma už od rána! Každej smradař, každej helmbrechtník vyťepenej má tady přednost, a tomu se říká spravedlnost a právo!“ Přešla Manda rovnou do útoku.
„Koho tím helmbrechtníkem velectěná myslí?“ Snažil se písař zastavit ten slovopád.
„Co bych myslela! Já nemyslím! Tvrdnu tady vod rána a živnost mi stojí! Víš ty vůbec, písařskej brkoune, co je to živnost? To jsou berně, lózungy, platy z fleku, mýta a to se jeden musí setsakramentsky votáčet, aby na tu zlodějnu vydělal! To není jako tahat brk po papíře!“

Pavel Hrdlička je zcela očividně cestovatel časem, který strávil část života poznáváním poměrů za vlády Václava IV. a navíc má schopnost přenést do této doby také své čtenáře. Historická detektivka v perfektně vystavěných kulisách, s přiměřeně zašmodrchanou zápletkou (ačkoliv odhadnout padoucha i jeho motivaci bylo snadné), živoucími (leč nijak do hloubky propracovanými) charaktery a dostatkem humoru převážně zemitejšího charakteru - nic k roztrhání bránice, ovšem i tak odlehčení kvituji s povděkem. S čím jsem v současném rozpoložení měla potíže: nadbytek postav + archaických názvů (měna, míry, hodnosti atd.) sice úspěšně podbarvoval atmosféru, bohužel představoval nápor pro roztěkanou mysl. Můj soukromý problém, na výsledné hodnocení nemá vliv. Další díly určitě vyhledám, možná dokonce koupím, pokud nebude knihovna zásobena. 80%

Corso
06.10.2021 4 z 5

Vypocute ako audio. Fakt dobre. Asi moj novy oblubeny spisovatel. Rozumej, mam rad historicke detektivky, ale davam hned ruky prec od takych, kde sa postavy spravaju moderne, len je to akoze zaodete do havu starych cias. Osobne napr. skusal som nieco od Vondrusku, a nejak... aj som s nim skoncil. :) Toto je farbiste, postavicky zive a cele take uveritelne. Silna stranka su postavy, dialogy, zemitost postav, nam blizke prostredie.
Ono s tymto podzanrom je to tazke, je to trochu ako fantastika. Ved akoze kde sa kedysi riesil kradeze a vrazdy? Jedine ak si to chcel na niekoho hodit :)
S touto seriou to budem mat asi dost rozhodene, toto mam vypocute ako audio, Pout obesencu som prave kupil (dostal) u Dobrovskeho... Zvyknem sa drzat toho ze ake medium zacnem, toho sa uz u serie drzim, bud idem papierovky, ebooky alebo audio. Nekombinujem rad bo je v tom chaos potom. Ale podobne to mam s viac knihami. Aj D.Dana to mam take. Rad pocuvam M.Geisberga, a daco uz mam papierove.

soukroma
02.10.2021 2 z 5

Těšila jsem se na pěkný historický příběh, ba retro detektivku, první od autora, ale přes vysoká předchozí hodnocení mně se nelíbila. Vůbec jsem se nemohla začíst, příliš se přeskakovalo mezi stávajícími a přibývajícími novými zápletkami. Knihu jsem zkoušela zdolat dokonce dvakrát, podruhé jsem náhodou natrefila na závěrečný seznam, velice překvapivý, protože uvádí tucty "hlavních postav", včetně královské rodiny a papežů, z nichž nikdo do čtvrtiny knihy ani letmo nebyl zmíněn. Ostatně poslední zmiňovaná má u sebe dokonce (výsměšnou) poznámku, že se vlastně v knize nevyskytuje vůbec, ale do seznamu musela přijít...?! Přitom orientaci v historii a konkrétní době příběhu to nikterak nepřispělo. Místo tohoto nesouvisejícího seznamu by si čtenář spíš zasloužil slovníček zastaralých pojmů.

trudoš
01.10.2021 4 z 5

Velké překvapení a obnovení mé důvěry v českou historickou detektivku. Pavel Hrdlička má perfektně zvládnuté dobové reálie, propracované postavy, jež nepůsobí, že si na chvíli odběhly z commedia dell'arte, a navrch ještě umí zkomponovat natolik zajímavou zápletku, že po většinu čtení dumáte s hrdinou, jak spolu ty které skutky vlastně souvisí, aby zločin nabyl na smyslu. Uznávám, že autorovo nadšení pro detaily může unavovat, stejně jako opakované vhledy do průběhu všedního dne, které nemají souvislost se zápletkou, či fakt, že detektivní linie neodpovídá pravidlům desatera pátera Knoxe – ale děj je do poslední stránky živelný a nesnaží se za každou cenu jít na ruku atraktivitě logice navzdory. Nejde přitom o bůhvíjak akční čtení, jednotlivé události postupně nabývají na významu, přičemž gradují věrně v duchu středověkého práva a pořádku. Žádná přestylizovaná pohádka pro děti à la Vlastimil Vondruška, ale zábavná i napínavá kriminálka z dob dávno minulých, se vším, co k tomu patří.

Dudu
22.09.2021 5 z 5

Ladně napsaná detektivka, kde hlavní linii příběhu lemují humorné odbočky.

Isew
11.09.2021 2 z 5

Těšila jsem se na historickou detektivku. Hodnocení mě navnadila. A zklamání bylo velké. Vůbec mě to nebavilo, nezaujalo. Zápletka nijaká. Padouch byl znám téměř od začátku knihy, jeho motiv také. Překvapení žádné. Do dalšího poslechu jsem se musela nutit. Doufala jsem, že se to časem zlepší, ale nezlepšilo.

mira399
06.09.2021 5 z 5

Tak tohle bylo moc příjemné čtení. Pan Hrdlička umí tak krásně popsat starou Prahu, že jsem tam byla :-) Na trhu u ječící Mandy, vypila jsem nejeden žejdlík piva s Václavem podrychtářem a řešilo se od mordu až po krádeže. Opravdu jsem se celou knížku bavila a mám nový objev. Miluju knížky pana Niedla, ale i pan Hrdlička se mi rozhodně zadřel do srdce.

Praha prvotina středověk 14. století Čechy historické detektivky

Pavel Hrdlička
česká, 1942 - 2021
2012  80%Smrt nosí rudé škorně
2014  89%Kdo s ohněm zachází
2015  88%Žebrákova pomsta
2018  91%Pouť oběšenců
2016  90%Úkol pro šaška

Kniha Smrt nosí rudé škorně je v