Podivuhodný život osamělého pošťáka

od:


KoupitKoupit eknihu

Kdo jiný by měl ctít listovní tajemství než pošťáci? Jenže mladý pošťák Bilodo je natolik ostýchavý, že si povídá sotva se svou zlatou rybkou. Aby se dostal k lidem blíž, potají otevírá jejich dopisy. Vše se pro něj změní, když si přečte první dopis psaný v haiku. Milostné korespondenci mezi guadalupskou dívkou Ségolene a výstředním intelektuálem Gastonem propadne natolik, že když po čase Gastona srazí auto, pokusí se jej nahradit... Poetický román o lásce a záhadách lidské identity....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356462/podivuhodny-zivot-osameleho-postaka-4is-356462.jpg 4.1196
Orig. název:

Le facteur émotif (2004)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Pro ženy
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (77)

Přidat komentář
Kniho.mol.ka
07. října

Podivuhodný život osamělého pošťáka. Čtenářská lahůdka! Milostná korespondence psaná v haiku, to pro mě bylo velmi příjemné osvěžení :) A je to naprosto vymazlená kniha i co se zpracování týče. Takové estetické pohlazení pro oči :)

Corly
28. září

Zas další kniha, u jejíž konce nemám slov...ten mě tedy opravdu dostal!!!
Zvláštní, poetická, kouzelná, o přenádherné grafice se ani nebudu rozplývat :-), a hlavně hodně jiná knížečka s atmosférou, která nás poety a snílky fakt potěší...
Líbila se mi moc!
A už se těším se na volné pokračování...!

Denikyy
24. září

Tahle kniha je hrozně zvláštní...
Na jednu stranu je napsaná hrozně milým způsobem plným metafor, s téměř naprostou absencí přímé řeči, ale který vás stále nutí číst dál. Na druhou stranu se v ní dějově nic moc neděje. Ačkoliv závěr je opravdu skvělý a nečekaný a kniha se mi celkově líbila, stále bych jí označila za dost rozplnuplnou.

MayaBu
20. září

Můj vztah k Japonsku? No, veškerý žádný. Stejně jsem si ale tenhle příběh plný haiku užila. Jemné pohlazení se závěrem, který mě opravdu dostal.
(Navíc ta obálka? To je do-ko-na-lost :)

zlinissi
18. září

Už dlouho jsem v ruce neměla tak poetickou knížku. Krásné grafické zpracování, mé první setkání s haiku. Příběh zvláštní, plný metafor, ale nakonec se mi jako celek líbilo dílo moc.

Marluksa
15. září

Nádherný přebal, poutavý příběh, ale nic, z čeho bych se vyloženě posadila na zadek. Hlavní mínus je ale absence dialogů, ty u knih vyžaduji!! Chvílemi jsem měla tendence přeskakovat, chvílemi jsem s nadšením hltala každé slovo. Velmi zvláštní kniha. Emotivně rozpracovaná, o pointě (trochu mě zmátla) jsem uvažovala ještě dlouho po dočtení. Skoro bych to nazvala "nudným" příběhem, který nechcete paradoxně kvůli zvědavosti odložit. Některá haiku mě nadchla, jiná nezaujala. Každopádně nic tak prapodivného jsem už dlouho nečetla. Doporučuji ovšem k přečtení, právě kvůli oné odlišnosti. Buď nadchne, nebo zklame. PS: jste-li "dialogový" a zároveň "nepopisový" typ čtenáře, pak ji ani neotvírejte. ;-)

Knihomolka10942
05. září

Jáa jsem se do ní sice ze začátku nutila kvůli tomu stylu jak je napsána-( spisovatel nepoužil žádnou přímou řeč). Ale díky tomu zakončení, mu to zpracování můžu prominout. Opravdu mě těch posledních pár stran dostalo!

ela1972
05. září

Zvláštní kniha, ale čtivá. Ovšem obálka a celá kniha vypadá skvostně.

Papaja1
21. srpna

Knihu jsem přečetla v podstatě za jeden den. Po prvních kapitolách jsem přemýšlela, jak to asi sakra může skončit. Co by měl Bilodo udělat. Jestli má šanci vyhrát. Ale takový konec jsem opravdu nečekala. :D Moc krásné dílo o zvrhlé zálibě, s čistě-erotickou poezií.

LimedkaMikki
20. srpna

Tato kniha je dost rozporuplná. Dokážu si představit to spojení francouzského jazyka s japonským, protože oba zní velmi libozvučně a mají jakýsi snový nádech. Obálka je velmi pěkná a skvěle vystihuje příběh, stejně jako grafika kapitol. Na druhou stranu Bilodo mi byl dost nesympatický, ať už tím, že porušoval listovní tajemství, nebo jeho povahou osobně. Příběh sám o sobě nebyl nic zvláštního a velkým tahounem je tady to haiku.

L.Helena
17. srpna

Krásná knížečka, jak svým designem tak i obsahem. Zajímalo by mě, jestli je v originále taky tak vyvedená.

Alcarmo
09. srpna

Zvukomalebné trojverší, na pozadí zajímavého příběhu, mě donutilo na chvíli zpomalit a všímat si maličkostí kolem sebe. Nečekaný závěr představoval už jen jakousi odměnu. Tenká knížka, která si rozhodně nezaslouží hodnocení pouze podle obalu.

tereza1198
05. srpna

Nádherné grafické zpracování knihy a obalu. Obsah se mi také velmi líbil, ale musela jsem se na čtení naladit. Na tohle musíme mít klid a náladu.

baroo
30. července

Originální a poetické. Pokud neznáte haiku, dozvíte se i něco nového. Nicméně pro čtenáře jako jsem já, je to málo. Knížka je krátká (do dvou hodin ji určitě přečtete) a přitom děj je zbytečně roztažený, stačil by na povídku. Bohužel to nejlepší je na knize její grafické zpracování, které je opravdu povedené.

Zorka
26. července

Život ve smyčce. Básně psané jako haiku. Hodně netradiční příběh jak obsahem, tak formou. Za mě ano.

Nikla92
18. července

příběh hezký, ale poněkud nucené čtení.

Veríňák
17. července

Jak začít… Jsem z knížky dost rozpačitá a vlastně až zklamaná. Koupila jsem si ji na základě odkazů na podobnost s Tracyho tygrem (jedna z mých vůbec nejoblíbenějších) a s Nazdar, vitamíne (líbilo se mi velmi). A teď nevím, jestli jsem Pošťáka četla ve špatný čas nebo by mi prostě nesedl nikdy… ale hlavní hrdina Bilodo mi snad ani nemohl být méně sympatický. Od prvního momentu, když jsem se dozvěděla, co dělá, jsem mu vůbec, ale vůbec nefandila. A bohužel jsem ani nebyla schopná ho pochopit, proč tak neuvěřitelně zahazuje reálný život.
Ono to vlastně vůbec není špatně napsané, naopak. Myšlenka je skvělá, některé haiku a tanky překrásné, ale je mi z toho tak nějak těžko a nezasáhlo to tam, kam asi mělo.
Váhala jsem, jestli 3 nebo 4 hvězdičky. Nakonec tedy 4 za originální námět, krásně použitý jazyk, rozšíření obzorů co se (nejen) poezie týká a za obálku. Za čas zkusím znovu a třeba i ten výsledný pocit bude na 4 :)

Cailas
15. července

Knihu jsem si pořídil hlavně díky tomu, že mě zajímala Haiku a také proto, že jsem sám dělal poštovního doručovatele. Opravdu mě bavilo číst o něčem, co jsem zažíval každý den, od počítání schodů po čekání na dovoz pošty. Co se Haiku týče, z počátku mi to dělalo trochu problémy a některé básně jsem si musel přečíst vícekrát. Ale postupem času jsem se do toho dostal a už jsem neměl žádný problém. Opravdu mě pak na konci překvapilo vyvrcholení děje, kdy člověk pochopí jak se to celé vlastně má.

MajaLit
13. července

Poetický příběh, který obsahuje tak akorát příjemnou dávku napětí i snového světa, a který sympaticky propojuje poetiku japonských haiku s všedním životem montrealského pošťáka. Autor dokázal mistrně vykreslit vrcholné potěšení, jehož hrdina dosahuje konverzací vedenou výhradně poetickou formou.

adorjas
11. července

Ten francúzsky (kanadský?) rozprávkový realizmus ma baví. Je to také milé, pohladenie na duši s hlbším obsahom ako sa možno na prvý pohľad zdá.

Odehnalka
07. července

No, nemám slov! Nejen příběh, ale i samotné vydání se povedlo!

Michalka98
24. června

Kniha je nádherná nejen po stránce grafické, ale také po stránce jazykové a obsahové. Příběh se nádherně četl, byl poetický a také jsem zde seznámila s haiku. Hvězdičku strhávám jen za ten konec, protože mne zklamal.

Gabibi
18. června

Poetická jednohubka s originálním překvapivým závěrem. Básničky byly fajn, jinak pro mě nečtivé. Biloda jsem si neoblíbila.

kamibe
09. června

Pošťák, který porušuje listovní tajemství a pak se z něho ještě stane lupič - nápad, který jsem zatím nikde nenašla. Haiku nebylo pro mne objevem, ale ocenila jsem, co vše jsem se dozvěděla navíc. A vyloženě jsem si pochutnala na spisovatelově stylu. Konec jsem vytušila a myslím si, že zenový kruh je něco, co by se mělo učit ve škole - všímat si opravdu vědomě toho, co vlastně vůbec v životě dělám, co opakuji, co se mi vrací a kde můžu z toho kroužení na stejné úrovni - ten neustále se opakující kruh přerušit a popojít dál. Výborný zážitek mi poskytl Robert se svým hodně povedeným pletichařením. Zajímalo by mě, čí byl nápad s obálkou, do níž je kniha vložena. A také oceňuji krásný překlad.

katallinka
08. června

Velmi pěkná knížka. Předpokládala jsem ze básně budu přeskakovat, ale naprosto mě uhvatlily. A ten konec, byl naprosto dokonalý a nečekaný.

květáček
03. června

Jako šlo to. Perpetum mobile existuje

eliskamikova
28. května

Impulzivní koupě graficky nádherné knihy, která mi pár měsíců zdobila knihovnu, vyústila v překvapivý čtenářský zážitek. Jedno posezení, úsměv na tváři, teplo v duši, pohlazení poetických mozkových závitů, polechtání mého vnitřního snílka samotáře. Bonbónek, který mi ještě dlouho zůstane v paměti.

medlovice
26. května

Čekala jsem dlouho než

rozkvetla mi v rukou

přečetla s radostí
Až přejdou léta
znovu si přečtu
nádherné ilustrace
čas jde ve smyčkách .
Haiku miluju. Jeho křehkost, pomíjivost , vztah k přírodě , vše v pravidelném rytmu a kratké jako sám život. Na tuto knižku jsem se moc těšila a dlouho čekala, byl o ni zájem. A tato knižka mi kvetla v rukou a rozkvetla v nádherný příběh ukradené lásky, nenaplněné lásky , lásky vzniklé z veršu. Vychutnala jsem si každý list, okouzlila mě dojemnost příběhu a pomíjivost života. Život,který si osamělý pošták vypůjčil, stejně jako něčí písmo, byt , zvyky a nakonec i vzhled je tak krátký a dojemný , že nevím, nevím jestli knihu vrátim...Oprávněně titul Obálka roku ale i uvnitř je krásně křehce ilustrovaná, obálka je vlastně pouzdro naknihu, symbolická poštovní obálka i s adresou.

Alexxxka
28. dubna

Na začátku jsme si říkala, že to asi nedám ( vôbec jsem nerozuměla co chtěl básník těma básničkama v haice říct... ) Pak jsem si zvykla na styl psaní a už to šlo samo :-) Velice příjemné překvapení.
A ta obálka je TOP!!!

Boboking
03. dubna

Jemná, vtipná frankofonní drobnost, která splnila přesně to, co jsem očekával. A ta krásná posedlost japonským haiku. Však kniha dostala Prix littéraire Canada-Japon, Le Facteur émotif (2006). Doporučuji :-)


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

dopisy láska poštovnictví, pošta japonská poezie

Autor a jeho další knihy

Denis Thériault

Denis Thériault
kanadská, 1959

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených4x
v Přečtených235x
v Čtenářské výzvě69x
v Doporučených15x
v Knihotéce99x
v Chystám se číst357x
v Chci si koupit98x
v dalších seznamech2x