Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The curious case of Benjamin Button

Koupit

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Dvojjazyčné, česko-anglické vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13947/podivuhodny-pripad-benjamina-button-K2u-13947.jpg 4240
Literatura světová, Povídky
Vydáno · Argo

The Curious Case of Benjamin Button · 1922

Kniha Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The curious case of Benjamin Button

Avila

Před pár lety jsem viděla filmové zpracování tohoto příběhu a byla jsem nadšená a dnes jsem si přečetla povídku... Filmové zpracování opravdu s touto knihou nemá moc společného... Je to krásný příběh k zamyšlení nad životem. A několikrát mi ze čtení bylo opravdu smutno z toho jak někteří lidé nejsou schopni brát věci tak jak jsou a odsuzují druhé za to co jsou. A o to je to víc zarážející v kruhu rodiny, na začátku neschopnost otce přijmout Benjamina takového jak se narodil a na konci to samé nepochopení u jeho syna.

JointlieKat94

Tohle bylo moc krásné a zajímavé téma. Nic podobného jsem nikdy nečetla. A vlastně koho by to napadlo, narodit se jako stařík a celej život obrátit. Jak by to asi přijalo okolí? Díky této knize vidíme, že špatně.

Docela mě zaráží chování rodiny. Proč mu nikdo nevysvětlí, jak to doopravdy chodí a že je jiný? A co jeho matka, jak to zvládala? Moc jsem se toho o ní nedozvěděla.

Kniha je krásně napsaná. Autor se s tím asi popral.

Když se narodil malý a starý Benjamin, nikdo neměl takovou radost, a přitom s ním musela být sranda. Když umíral velký a mladý Benjamin, nikdo neplakal, oni měli radost., a přitom to bylo tak smutné, umírat tak sám a prázdný, bez vzpomínek..

AlčaH

Na malém prostoru povídky je rozehraný příběh s velkým potenciálem donutit člověka k zamyšlení - o životě, o jinakosti, o ne/přijetí... Zpracovává velice zajímavé téma - jak by asi vypadal život člověka, kdyby běžel pozpátku. Formátem mi naprosto vyhovovala, mířila přímo k věci, bez zbytečných řečiček okolo. Knižní jednohubka, která mě ale velmi zasáhla.

Petra186

Zvláštní příběh, nad kterým se člověk musí zamyslet.

Listy

Zajímavě pojaté téma. Krátká, stručná kniha, která ale i tak zanechá cosi, co člověka přiměje zamyslet se i třeba nad tím, zda takový život, jako měl Benjamin, je odměnou či nikoliv. Já nevím, má to něco do sebe. Ukazuje nám, že život a věci, situace v něm jsou tak pomíjivé a tak vratké.
Oceňuji, že se autor držel jednoho systému při psaní a nesklouzl k chaosu mezi Benjaminovým "stárnutím" v podobě reálně odžitých let a mezi jeho tělesným věkem, který se celou dobu promítal i do jeho duševního věku. Nelehký úkol!
Jinak ze začátku byla kniha mnohem humornější než ke konci.
Doporučuji.

IVANA0123

Zvláštní a přestože je tato povídka popsána jako "groteskní příběh muže", podle mě jde o velmi smutný příběh velmi osamělého muže. Nikdy k nikomu nemohl na delší dobu přilnout a vždy se postupně mezi ním a ostatními vytvořila propast. Nezapadal a pro ostatní se stával postupně břemenem. Rozhodně mi to nepřipadá jako šťastný osud. Audio kniha v podání Michala Dlouhého, skvěle načteno a tak přidávám * navíc.

Bilky

Ani veľmi dobre načítaná audiokniha ma nepresvedčila, že toto dielo je niečo viac ako priemerná poviedka. Síce s geniálnym nápadom a krásnym jazykom ale nedopracovaná, s nelogickým príbehom. A v tomto prípade aj keď ide o autorovu obľúbenú tému v poviedkach - prchavú krásu života - mi vadilo množstvo zjednodušovaní a skratiek. Chápem, že ako alegória života je to originálne, no podľa mňa autor jeho kvalít potenciál námetu zúfalo premrhal. Ba napíšem to priamo: odflákol.

A nie je to zďaleka jeho jediný prešľap. V ešte väčšej miere sa nepomer medzi bravúrnou štylistikou a slabým príbehom prejavil v poviedkach: Myslí si, že je báječný + Polapený stín + Náfuka. Tieto, ktoré obsahoval audiovýber ma už vyslovene nudili.

A tak musím len konštatovať, že pre mňa je F.S.Fitzgerald lepší románopisec ako poviedkár. Lebo podobných tém sa lepšie zhostili W.Saroyan alebo R.Dahl.

ODPORÚČAM: film s rovnakým názvom od geniálneho D. Finchera, ktorý si od autora požičal len námet. Prerobením príbehu ale docielil, že paradoxne je lepší film ako predloha. 56%

Jeronym

Když jsem o námětu slyšel, zvědavě jsem se na povídku dlouho těšil. Až se ke mně dostala. Ne že bych byl líný čtenář, ale kvalitní krátké příběhy mám rád. Čekal bych více zapeklitý příběh, přesto i tak ve mně zanechával zvláštní pocitové stopy. Je tak zvláštně jednoduchý, až váhám, zda má hlubší myšlenku. Příjemné čtení zhltnuté za okamžik.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

americká literatura

Francis Scott Fitzgerald