Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Dvojjazyčné, česko-anglické vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13947/podivuhodny-pripad-benjamina-button-K2u-13947.jpg 4224

The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Literatura světová, Komiksy, Povídky
Vydáno:, Argo

Peleus
předevčírem

Po svedení těžkého vnitřního zápasu, nakonec hodnotím povídku pouhými dvěma hvězdičkami.

Líbí se mi nápad, líbí se mi styl psaní, ale nelíbí se mi naprostá odfláknutost zpracování. Celé to působí jako cosi spáchaného za jízdy vlakem jen tak na zkrácení dlouhé chvíle.

Nemohu tedy jinak, a to ani z úcty k autorovi!

LadyCharlene

Film jsem neviděla, pouze jsem před povídkou přečetla komiks. Je opravdu škoda, že se jedná o tak kratičkou povídku, toto téma je velmi zajímavé. Při čtení příběhu, se kterým jsem byla již díky komiksové verzi seznámena, která je mimochodem věrným obrazem této povídky, jsem si pak mohla trochu uvědomit, jak se dětství a stáří tolik podobají. S Benjaminem jsem soucítila od začátku do konce. Také bylo zajímavé, jak se příbuzní sobě tolik podobají právě ob generaci, nejprve problém ve vztahu s otcem, poté se synem. Také stojí za zmínku chování společnosti, o to je mrazivější, že se společenské mínění o tolik nezměnilo. Povídka je vskutku nadčasová. Rozhodně stojí za přečtení. Když už ne, tak rozhodně je komiks plnohodnotnou verzí.

triatlet

Čtenář znalý filmu se asi neubrání srovnání. Když jsem viděl bilingvní jednohubku z nakladatelství kanapka, přistupoval jsem ke krátké povídce skepticky. Ale i malé povídky mohou skrývat silné poselství.
Na rozdíl od filmu není v knižním příběhu romantická milostná linka, nebo je hodně potlačena.
Stěžejní je zachycení jinakosti. Benjamin má quasimodovské rysy, okolí ho nepřijímá. Ale on si svou cestu najde. Líbí se mi, jak aktivní život zarámoval pokusem o studium na Yale a později na Harvardu.
"Banjamin Button vyšel důstojně z kanceláře. Skupinka studentů z nižších ročníků, kteří čekali na chodbě, ho sledovala zvědavýma očima. (...) Z hloučku studentů se ozval tlumený chechot. Benjamin vykročil pryč." (s. 18)
Autor dokáže jednoduše, pomocí pár vět dokonale vykreslit situaci.
"Když se však konečně dočkal a začal s tou dívkou kroužit po vyleštěném parketu v rytmu posledního pařížského valčíku, jeho žárlivý vztek v něm rázem roztál jako papoušek sněhu na slunci." (s. 22)
Pobavilo Hildegardino kastování mužů:
"V pětadvaceti ze sebe muži pošetile dělají kdovíjaké světáky. Ve třiceti bývají neustále přepracovaní. Ve čtyřiceti bývají strašně upovídaní - pořád by jenom vyprávěli nekonečné historky a kouřili přitom jeden doutník za druhým. Šedesát - to už je moc blízko sedmdesátce. Ale padesát let - to jsou ta nejlepší léta." (s. 23)
Autor umně odlehčí situaci jazykovým vtipem.
»"...a co by si podle tebe zasloužilo naši největší pozornost, kromě kleští a hřebíků?" ptal se ho právě Button starší.
"Ta dívka," zamumlal duchem nepřítomný Benjamin zasněně.
"Kladívka?" podivil se Roger Button.« (s. 24)
Líbí se mi, když autor zahrnuje čtenáře.
"Zde ovšem dospíváme k nemilému bodu, s nímž bude radno vypořádat se co nejrychleji." (s. 28)

Jahoda197

Nejdřiv jsem viděla film a tak jsem nějak očekávala víc.

Teresita

Povídka vypáví životní příběh Benjamina, který se narodil jako stařec a celý život mládne. Benjamin celý život trpí a naráží na nepochopení lidí, kniha je kritikou povrchnosti a dívání se na lidi skrz prsty. Benjamin se nestká s pochopením své situace, kterou sám ovlivnit nemůže, ani od jeho nejbližší rodiny. Konec je velice smutný. Narozdíl od filmu nám v knize neservírují osudovou lásku, ale poze příběh muže, který je celý život nepochopen, šťastný je pouze v období, kdy se jeho skutečný věk protíná s věkem vzhledovým a na konci, jako bezstarostné dítě.
Benjamina mi bylo mockrát velice líto, jeho příbuzní se k němu chovali strašně -
syna obtěžoval, manželka se ho ani na chvíli nesnažila pochopit, otec se s jeho hendikepem nikdy nesmířil. Myslím, že by povídce prospělo, kdyby byla delší a více propracovaná, téma je to velice zajímavé a hodně věcí je zde pouze naznačeno. Benjaminova matka je zde zmíněna snad jednou, jeho vztah s manželkou je pouze naznačen.

Začátek mi silně připomínal novější díly mého oblíbeného seriálu Arabela. Scéna, kdy Benjaminův otec přichází do nemocnice a setká se se svým synem je naprosto stejná jako když Petr Majer poprvé uvidí své děti - staré dědky.

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Film jsem neviděl. Zajímavý pohled na to, když NĚCO není, tak jak má být. Jak se chovají lidé, kterých se TO netýká. Jak se snaží nepřiznat si to lidi v jejichž okolí se TO děje. A TO dělající vše proto, aby splnilo představy všech okolo a snažilo se co nejméně vyčnívat.

Sisssi
02.09.2017

S filmem má povídková předloha jen málo společného. Tato jednohubka je pěknou demonstrací toho, jak zabedněně někdy lidé pohlížení na druhé, neschopni si uvědomit, že ti druzí nemohou měnit věci, které se jim dějí. Půvabná alegorie lidské neochoty připustit si pravdu, nazývat věci pravými jmény a přijmout druhého takového, jaký skutečně je.

eva9749
07.07.2017

Ke knize jsem se dostala skrze film a po začtení zjistila, že s filmem má společný jen název.

Nigol
02.08.2016

Četl jsem poté, co jsem viděl film. Obojí mě zaujalo a má ode mě palec nahoru.

Kingomolka
06.04.2016

Za mě text 3 hvězdičky, četlo se mi to dobře ale vadili mi malá písmenka. Grafické zpracování na 5 hvězdiček, dokonalé :)

myreadingplace
29.02.2016

Nejprve jsem viděla film, který mě hodně zaujal a pak jsem zjsiitla, že předlohou pro film byla tato povídka od mého oblíbeného autora. Chci zdůraznit předlohou, protože se film s povídkou shodují jen v hlavním tématu. Trochu mi to ,,zprotivilo" film, protože je opět vidět jak se snaží americké společnosti filmy co nejlépe zdramatizovat a neustále do nás cpát tu pravou lásku, aby nám oko nezůstalo suché. Ale zpět k povídce. Četla se snadno, ocenila jsem dvojjazyčné vydání. Téma je opravdu hodně psychologické a celou dobu jsem si říkala, jak Fitgerald krásně popsal celý život po svém.

Jass
01.12.2015

Jediné, co mě při čtení rušilo, bylo, že jsem se stále musela vracet myšlenkami k Benjaminově matce, zaprvé nechápu, jak by mohla porod takového staříka přežít, také mě udivovalo, že Benjaminův otec ji až na jednu nezodpovězenou otázku také vůbec neřešil. Matka prostě zmizela. Jinak za mě velmi dobré, původně jsem to četla jen kvůli češtinskému semináři, ale četbu jsem si užila.

Verunka289
20.10.2015

Úžasná povídka! Mám moc ráda styl a jazyk, jakým píše F. S. Fitzgerald. Přečetla jsem za jednu cestu vlakem a po celou dobu jsem se musela usmívat :)

melanie
11.08.2015

Tahla povidka ma obrovsky potencial. Vlastne jsem byla zklamana, kdyz jsem zjistila, ze je to tak kratke. Jazyk je super, namet je super. Ale za me velke minus pro zpracovani. I kdyz obvykle byva kniha lepsi nez film, zde to bylo naopak. Autor proste pribeh videl uplne stejne, jako by hlavni postava proste jenom na zacatku vypadala stara. A to me zklamalo.

farbi
26.07.2015

Neviem, príbeh sám od seba odsýpal a nenudil, ale podľa mňa nápad je to silený. (Proste niečo na štýl: toto urobme, to tu ešte nebolo). Jednoducho som nemohla prežuť, že celý ten príbeh stojí na kravine. To, že je na 100% nereálny, ma presvedčilo, že lepšie hodnotenie si nezaslúži. Čož je môj osobný názor, samozrejme :)

-Endy-
10.07.2015

Knihy v naprosté většině případů bývají lepší než filmy, ale povídka s takovým potenciálem, jako je tento, je zkrátka nedostačující.

Ronnie68
29.04.2015

Příběh měl rychlý spád, žádné zbytečné okecávání,... Vůbec to nebylo špatné.

kotasbk
06.04.2015

Krátký příběh s velkým nápadem.

Palivo
16.03.2015

Tato jednohubka mě moc nezaujala. Problém byl v tom, že celá povídka působila jako stručnej ořezanej memoár jednoho člověka, který vlastně náhodou trpí opačným stárnutím, v odborných kruzích nemocí známou jako syndrom Thomase Mullera z Bayernu. V žádném bodě nejde Fitzgerald do hloubky, což je tentokrát dost na škodu. Očivividně nečetl memoár Jirky Pomejeho, to by mu pak došlo, že záleží na každým karbanátku. Takhle shrnuje dost zásadní situace, zajímavé konflikty a emotivní ždímačky jednou či dvěma větama, což bych ocenil kdybych měl průjem, ale já měl zrovna dnes docela dlouhý kakání a dočíst knihu před vykaděním, to je snad horší než kousnout do mokrýho chleba nebo zažít holokaust!

IvcaSammet
21.01.2015

Tato knížka mě zaujala už v hodinách češtiny, takže mi bylo hned jasné, že určitě bude v mém maturitním seznamu ... I když jsem potom s obrovským zklamáním zjistila, že knížka ve výběru ani není, přesto jsem stále dychtila po tom si ji přečíst. A když jsem se k ní konečně dostala, byla jsem naprosto nadšená! Film jsem neviděla, takže jsem nijak zvlášť nevěděla, jak se bude příběh vyvíjet ... Hodně se mi taky líbilo její dvoujazyčné vydání, protože, s prominutím, ten český překlad byl docela o ničem ...

Karoli282
31.12.2014

Velice zajímavá knížka, sice představa, že bychom rostli takto obráceně mi není moc blízká :D, ale i tak se mi příběh líbil. Navíc jsem měla dvojjazyčnou verzi, tak to bylo ještě zajímavější.

Tejuš
20.11.2014

Kniha za mě měla vše, co mít měla - byla vtipná, zajímavá, výstižná, nebylo řečeno nic zbytečného navíc, byla to opravdu jen jednohubka před spaním, ale kvalitní! Dle mého názoru mohl Fitzgerald do podobného stylu osekat Velkého Gatsbyho (který byl podle mě zbytečně roztahaný, ačkoli příběh se dal vyprávět v kratší, zajímavější a poutavější formě - podobně jako se mu to povedlo zde u Buttona).

ragnom
03.08.2014

KRÁSNÁ KNIHA I KRÁSNÝ FILM

kotasbk
18.05.2014

krátké a výborné :) palec hore

AjťačkaTýnka
31.08.2013

Bohužel jedna z dalších skvělých knih, kterou haní filmová adaptace...

alexpo
06.08.2013

A mně se líbil film, který mě vlastně na knihu přivedl, i povídka.

gomaki
29.07.2013

Když já prostě nevím :)
Film myšlenku rozvinul a kdyby ji nezašlapal do země, mohla to být skvěle zfilmovaná povídka :)

V první řadě ke knize - do hodiny je přečtená, což je prostě nedostatečnš dlouhé, ALE je v tom vše co v tom má být a je to skvělé - skvěle se čte, skvěle se nad ní přemýšlí a v Aj je taky skvělá :)

PetrZ86
10.07.2013

Tato povídka je velmi dobře napsaná, přečetl jsem ji jedním dechem za necelé 2 hodiny. Film byl sice dobrý, ale s touto povídkou nemá mnoho společného, kromě námětu. Kniha je mnohem lepší než film.

Petruše90
15.01.2013

S touhle knihou jsem byla hned hotová :) V dobrém slova smyslu, spád děje dobrý, vtipné, pěkně napsané. Co se týče filmu... Příběh byl zachován, ale kniha mnohem mnohem lepší.

Atuin
30.12.2012

Z celé povídky číší ta okázale čistá představa světa, jakou autor v podstatě měl, ten svět který je naprosto nezpochybnitelný,se svými chybami kterého ho ale nečiní chybným, stejně jako jeho styl,který tady vyniká nad slunce jasněji než v jiných jeho dílech,ačkoliv je to opravdu skrovné - na stránky - dílko.