Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Dvojjazyčné, česko-anglické vydání. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13947/podivuhodny-pripad-benjamina-buttona-13947.jpg 4199

The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

Sisssi

S filmem má povídková předloha jen málo společného. Tato jednohubka je pěknou demonstrací toho, jak zabedněně někdy lidé pohlížení na druhé, neschopni si uvědomit, že ti druzí nemohou měnit věci, které se jim dějí. Půvabná alegorie lidské neochoty připustit si pravdu, nazývat věci pravými jmény a přijmout druhého takového, jaký skutečně je.

eva9749

Ke knize jsem se dostala skrze film a po začtení zjistila, že s filmem má společný jen název.

Nigol
02.08.2016

Četl jsem poté, co jsem viděl film. Obojí mě zaujalo a má ode mě palec nahoru.

Kingomolka
06.04.2016

Za mě text 3 hvězdičky, četlo se mi to dobře ale vadili mi malá písmenka. Grafické zpracování na 5 hvězdiček, dokonalé :)

myreadingplace
29.02.2016

Nejprve jsem viděla film, který mě hodně zaujal a pak jsem zjsiitla, že předlohou pro film byla tato povídka od mého oblíbeného autora. Chci zdůraznit předlohou, protože se film s povídkou shodují jen v hlavním tématu. Trochu mi to ,,zprotivilo" film, protože je opět vidět jak se snaží americké společnosti filmy co nejlépe zdramatizovat a neustále do nás cpát tu pravou lásku, aby nám oko nezůstalo suché. Ale zpět k povídce. Četla se snadno, ocenila jsem dvojjazyčné vydání. Téma je opravdu hodně psychologické a celou dobu jsem si říkala, jak Fitgerald krásně popsal celý život po svém.

Jass
01.12.2015

Jediné, co mě při čtení rušilo, bylo, že jsem se stále musela vracet myšlenkami k Benjaminově matce, zaprvé nechápu, jak by mohla porod takového staříka přežít, také mě udivovalo, že Benjaminův otec ji až na jednu nezodpovězenou otázku také vůbec neřešil. Matka prostě zmizela. Jinak za mě velmi dobré, původně jsem to četla jen kvůli češtinskému semináři, ale četbu jsem si užila.

Verunka289
20.10.2015

Úžasná povídka! Mám moc ráda styl a jazyk, jakým píše F. S. Fitzgerald. Přečetla jsem za jednu cestu vlakem a po celou dobu jsem se musela usmívat :)

melanie
11.08.2015

Tahla povidka ma obrovsky potencial. Vlastne jsem byla zklamana, kdyz jsem zjistila, ze je to tak kratke. Jazyk je super, namet je super. Ale za me velke minus pro zpracovani. I kdyz obvykle byva kniha lepsi nez film, zde to bylo naopak. Autor proste pribeh videl uplne stejne, jako by hlavni postava proste jenom na zacatku vypadala stara. A to me zklamalo.

farbi
26.07.2015

Neviem, príbeh sám od seba odsýpal a nenudil, ale podľa mňa nápad je to silený. (Proste niečo na štýl: toto urobme, to tu ešte nebolo). Jednoducho som nemohla prežuť, že celý ten príbeh stojí na kravine. To, že je na 100% nereálny, ma presvedčilo, že lepšie hodnotenie si nezaslúži. Čož je môj osobný názor, samozrejme :)

-Endy-
10.07.2015

Knihy v naprosté většině případů bývají lepší než filmy, ale povídka s takovým potenciálem, jako je tento, je zkrátka nedostačující.

Ronnie68
29.04.2015

Příběh měl rychlý spád, žádné zbytečné okecávání,... Vůbec to nebylo špatné.

kotasbk
06.04.2015

Krátký příběh s velkým nápadem.

Palivo
16.03.2015

Tato jednohubka mě moc nezaujala. Problém byl v tom, že celá povídka působila jako stručnej ořezanej memoár jednoho člověka, který vlastně náhodou trpí opačným stárnutím, v odborných kruzích nemocí známou jako syndrom Thomase Mullera z Bayernu. V žádném bodě nejde Fitzgerald do hloubky, což je tentokrát dost na škodu. Očivividně nečetl memoár Jirky Pomejeho, to by mu pak došlo, že záleží na každým karbanátku. Takhle shrnuje dost zásadní situace, zajímavé konflikty a emotivní ždímačky jednou či dvěma větama, což bych ocenil kdybych měl průjem, ale já měl zrovna dnes docela dlouhý kakání a dočíst knihu před vykaděním, to je snad horší než kousnout do mokrýho chleba nebo zažít holokaust!

IvcaSammet
21.01.2015

Tato knížka mě zaujala už v hodinách češtiny, takže mi bylo hned jasné, že určitě bude v mém maturitním seznamu ... I když jsem potom s obrovským zklamáním zjistila, že knížka ve výběru ani není, přesto jsem stále dychtila po tom si ji přečíst. A když jsem se k ní konečně dostala, byla jsem naprosto nadšená! Film jsem neviděla, takže jsem nijak zvlášť nevěděla, jak se bude příběh vyvíjet ... Hodně se mi taky líbilo její dvoujazyčné vydání, protože, s prominutím, ten český překlad byl docela o ničem ...

Karoli282
31.12.2014

Velice zajímavá knížka, sice představa, že bychom rostli takto obráceně mi není moc blízká :D, ale i tak se mi příběh líbil. Navíc jsem měla dvojjazyčnou verzi, tak to bylo ještě zajímavější.

Tejuš
20.11.2014

Kniha za mě měla vše, co mít měla - byla vtipná, zajímavá, výstižná, nebylo řečeno nic zbytečného navíc, byla to opravdu jen jednohubka před spaním, ale kvalitní! Dle mého názoru mohl Fitzgerald do podobného stylu osekat Velkého Gatsbyho (který byl podle mě zbytečně roztahaný, ačkoli příběh se dal vyprávět v kratší, zajímavější a poutavější formě - podobně jako se mu to povedlo zde u Buttona).

ragnom
03.08.2014

KRÁSNÁ KNIHA I KRÁSNÝ FILM

kotasbk
18.05.2014

krátké a výborné :) palec hore

AjťačkaTýnka
31.08.2013

Bohužel jedna z dalších skvělých knih, kterou haní filmová adaptace...

alexpo
06.08.2013

A mně se líbil film, který mě vlastně na knihu přivedl, i povídka.

gomaki
29.07.2013

Když já prostě nevím :)
Film myšlenku rozvinul a kdyby ji nezašlapal do země, mohla to být skvěle zfilmovaná povídka :)

V první řadě ke knize - do hodiny je přečtená, což je prostě nedostatečnš dlouhé, ALE je v tom vše co v tom má být a je to skvělé - skvěle se čte, skvěle se nad ní přemýšlí a v Aj je taky skvělá :)

PetrZ86
10.07.2013

Tato povídka je velmi dobře napsaná, přečetl jsem ji jedním dechem za necelé 2 hodiny. Film byl sice dobrý, ale s touto povídkou nemá mnoho společného, kromě námětu. Kniha je mnohem lepší než film.

Petruše90
15.01.2013

S touhle knihou jsem byla hned hotová :) V dobrém slova smyslu, spád děje dobrý, vtipné, pěkně napsané. Co se týče filmu... Příběh byl zachován, ale kniha mnohem mnohem lepší.

Atuin
30.12.2012

Z celé povídky číší ta okázale čistá představa světa, jakou autor v podstatě měl, ten svět který je naprosto nezpochybnitelný,se svými chybami kterého ho ale nečiní chybným, stejně jako jeho styl,který tady vyniká nad slunce jasněji než v jiných jeho dílech,ačkoliv je to opravdu skrovné - na stránky - dílko.

*Renat*
05.12.2012

Viděla jsem jen film. Knihu jsem nečetla tak nemohu posoudit :( Ale mě se FILM LÍBIL ♥ No ani né film jako hlavní role Brad Pitt ♥
Kdo jsou jeho fanynky v tom filmu je opravdu k sežrání ... :* :D :)

Livien
17.08.2012

Dle mého názoru jde o jasný příklad toho, kdy se dá kniha naprosto zmršit filmem. Zatímco u knížečky jsem se opravdu pobavila, film je natáhlá romanťárna plná klišé hrající tak akorát na city. Volím jednoznačně knížku. :)

pufina
02.02.2012

Kniha je velmi strhující, film narozdíl od toho se strašně dlouze protahuje a není to úplně takové, jak nadšený čtenář čeká. Ovšem literární dílo nezklamalo. Benjamin Button je zkrátka.. podivuhodný!

danyda
15.09.2011

Dobře se čte, pro procvičení angličtiny. CD srozumitelné, perfektní na poslech v autě nebo doma. Myslím si, že dvojjazyčné knihy ať už od nakladatelství Computer Press nebo Infoa jsou výborným nápadem pro ty, kteří se nemohou donutit učit se jazyk z učebnic (jako já). Tyto knihy jsou zjednodušenou verzí původních příběhů, které jsou zajímavé a dobře se čtou a jsou tak vhodné i pro ty, kteří by plnou původní verzi nikdy nečetli. Takové zabití dvou much jednou ranou - příjemné.

Addie
02.04.2011

Jedna z mála výjimek, kdy jsem se raději dívala na Brada Pitta ve stejnojmenném filmu, přestože snímek příběh posunul trochu jinam. Kresba mi přišla navíc celkem netradiční, i když víceméně zdařilá.
Nejvíce však platí, že samotnou použitou myšlenku považuji (navíc za její povahu na tehdejší dobu) za naprosto unikátní a maximálně fascinující pro namáhání mozkovny při představě jejího převedení do praxe.

knedlik
06.02.2011

Psáno pěkným stylem, velmi čtivé.

Kromě toho, zrcadlová je skvělá na procvičení angličtiny.