Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsakovy

Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsakovy

Z pověření francouzské vlády má expedice poslance Barsaca prozkoumat úroveň života domorodců ve Francouzském Súdánu (dnešní Mali). Výprava je však jednoho dne přepadena a unesena do tajemného města Blacklandu, vybudovaného uprostřed pouště Francouzské západní Afriky hrstkou banditů pod vedením pološíleného zločince Harryho Killera za pomoci geniálního vědce Marcela Camareta, jehož dětské důvěřivosti Killer zneužil pro své mocenské cíle.

Blackland bylo město vybavené úžasnými technickými vymoženostmi. Elektřina a telefon byly ve městě samozřejmostí, a vodovod fungoval dokonce i ve čtvrti černých otroků, na jejichž práci bylo město závislé. Otroci byli však bezohledně vykořisťování až k smrti, a tak musili Killerovi pomahači velmi často podnikat letecké nájezdy do okolí, aby si opatřili nové. K tomu jim sloužil Camaeretův vynález, letadlo umožňující uletět rychlostí 400 až 500 km/hod vzdálenost až 5000 km bez přistání.

K další zneužívané skupině ve městě patřili bílí dělníci a technici, pracující v továrně, kde se vyráběly Camaretovy vynálezy (pilotovaná i bezpilotní letadla, tzv. vosy, plynové bomby, vzdušná torpéda, vrhače vln, prostředky pro elektrickou ochranu města, stroje na umělý déšť, vrtače chodeb a přístroje na dálkové pozorování zvané kykloskopy). Ti netušili nic o zločinech Killera a jeho kumpánů. Uzavřeli s Killerem zdánlivě výhodnou smlouvu s nárokem na vysoký plat, případně i na zaopatření pro ženy a děti přímo v objektu továrny. Do Blacklandu se všichni dostali bez výjimky letecky z jednoho ostrova v Portugalské Guineji (dnešní Guinea-Bissau), který sloužil jako přestupní stanice. Ze služby se též dostávali letecky, avšak nikoliv domů, nýbrž do pouště, kde byli zavražděni.

Členům Barsacovy výpravy se však podařilo ve městě zorganizovat povstání a otevřít Camaretovi oči. Ten si uvědomil, že pracuje pro lupiče a vraha, a přidal se na stranu vzbouřenců. V bojích nakonec Killer i Camaret zahynuli a Blackland skončil v troskách. Po Camaretových vynálezech zůstaly jen kusé zprávy očitých svědků, kteří hrozné události přežili a dostali se šťastně do Timbuktu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/948/podivuhodna-dobrodruzstvi-vypravy-barsakovy-948.jpg 4.289

L étonnante aventure de la mission Barsac (1919)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Mustang

jan14s

Nejlepší verneovka, kterou jsem četl.

endyamon
28.04.2016

Moja najobľúbenejšia verneovka, kde sadlo všetko od príbehu, cez vynálezy, horúcu Afriku až po osudný koniec.

mitko
22.02.2016

Čítané vrámci čitateľskej výzvy 2016 a to ako kniha môjho detstva. Verneovky za mojich školáckych čias bola veľká klasika, tak som bol zvedavý, ako ich budem vnímať v dospelosti. No a neviem či to je práve výberom knihy (aj keď to z väčšej časti napísal jeho syn), alebo proste už vyšším vekom, ale nudilo ma to. Dobrodružstvo bolo naozaj veľmi jednoduché, bolo tam veľa cestovateľských údajov, ktoré ma nezaujímali, keď sa už konečne dostali do Blacklandu tak mi to v ňom prišlo veľmi jednotvárne. Ale hlavne ma tam najviac asi ubíjalo to dobové správanie. Neviem čím to je v Tajomnom ostrove alebo 2 roky prázdnin, kde boli hrdinovia vynaliezaví a človek im fandil. Hold zvykol som si už na komplexnejšie príbehy. Z úcty k Vernemu 3*.

mira.l
22.12.2015

Poslední Verneův román ze sklonku jeho života, dokončený jeho synem... Co k němu říct? Snad to, že je vlastně stejně dobrý jako většina ostatních. Nechybí tu dobrodružství, cestování neznámými končinami, tentokrát v Africe v ohbí Nigeru, odvaha, statečnost hlavních hrdinů ve formě snahy Jane Buxtonové o očištění jména jejího rodu, stejně jako nezbytná várka sci-fi prvku v podobě technicky vyspělého města v poušti, sloužícího zločinu a nakonec (asi) právem zničeného svým tvůrcem i s ním samotným. Takže Verneův syn Michel vlastně odvedl dobrou práci, protože napsal většinu té knihy, a já konstatuju, že jsem si jí po letech zase rád připomněl.

Eigis
03.09.2013

Jedna z nejlepších Verneovek. Zajímavé je, že Jules Verne napsal pouze pár kapitol, když byl na sklonku života hodně nemocný. Román dokončil až jeho syn Michel. Měl jsem možnost číst původní verzi, v rámci sbírky povídek, která u nás vyšla pod názvem San Carlos a musím říct, že Michel nejen že dopsal většinu knihy, ale vymyslel i celou dobrodružnou zápletku, protože kapitolách, které napsal jeho otec, je děj zaměřen čistě na příjezd výzkumné expedice do Afriky. Syn byl tedy velice důstojným nástupcem svého otce.

RysOstrovid
07.12.2012

Úžasná kniha, vřele doporučuji!

vitavita
10.04.2012

Výborné počtení, rád se k němu vracím ....

vitavita
05.04.2012

Moje nejoblíbenější verneovka. Vzpomínám taky na rozhlasové zpracování, to se mi obvzlášť líbilo.

zubejda

"Někdy se stává, že za bouře udeří blesk do vrcholku mocného stromu, projde jím až do kořenů a zmizí v zemi zdánlivě bez následků pro strom. Stromový obr zůstává vztyčený, napohled netknutý, ale uvnitř je spálený a stačí trochu silnější vítr, aby jej vyvrátil. Tak tomu bylo i s lordem Buxtonem, který nikdy nezapoměl na synovo drama. Byl zasažen hned dvakrát, jednak ve své lásce a důvěře k synovi, a jednak na rodinné cti. ..."