Pět neděl v balóně

Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikl výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky. Po startu ze Zanzibaru prožili mnohá dobrodružství s africkým obyvatelstvem, bojovali se zvířaty i s přírodními živly, prozkoumali prameny Nilu a po překonání mnohých dalších obtíží šťastně přistáli na řece Senegal u Gouinských vodopádů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93643/pet-nedel-v-balone-93643.JPG 4.2516

Matice lidu (45.)

Cinq semaines en ballon (1863)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Mladá fronta

Affares

Vžijte se do doby, kdy svět nebyl "konečný". Kdy místa na mapách byla jen velká prázdná pole, divočina Vás mohla zabít na každém kroku, obrovská zvířata neomezená člověkem úctyhodných rozměrů a kmeny, které zabíjely cizince.

Na začátku klasicky Verne popsal v té době moderní techniku, létající balón, a jak nejen tato technologie ale i ty další ovlivní svět. Následně jste se ponořili až po uši do džungle, objevovali, bojovali a zároveň o tom chtěli podat poselství světu.

Tato kniha, stejně jako další od autora, jsou ryzí dobrodružství a dějem budete prostě žít.

RyonMathrin

Jedna z mých nejoblíbenějších Verneovek. Četl jsem několikrát. Musím opět vzdát hold fantazii pana spisovatele, který v Africe nikdy nebyl (evidentně čerpal jen z tehdejších informací a knih) a přesto byl schopný napsat knihu, která se v ní odehrává a je to většinou uvěřitelné.
Fascinovala mne vždy část, kdy hrdinům dojde pitná voda, popis blouznění z žízně a horka je podle mě velmi povedený. Také se mi vždy líbil moment, kdy potřebují naplnit horkým vzduchem balon před posledním úsekem.
Celkově prostě jeden z Verneových majstrštyků.

Kdo z nás by nesnil o tom, že stráví pět neděl v balónu a během (nejen) letu zažije nejedno dobrodružství? ;-) Já tedy ano! Jen těch popisných pasáží mohlo být méně. Ale to je pro Julese Verna typické a k jeho knihám to tak nějak patří...

Kopretina

Přečteno s dětmi po kapitolách. Někdy zdlouhavé, o to více působící odborně. Snad těch verneovek dáme víc!

lukyli154
08.11.2017

Na to,že to není můj žánr se mi kniha četla moc dobře a bylo fajn prožít s hrdiny jejich dobrodružství.

brodequin
11.10.2017

Verneovka, kterou jsem vždycky chtěl mít hrozně rád, ale nikdy se mi to úplně nepodařilo. Hlavně proto, protože jsem vždycky snil o tom, letěl balónem nad krajinou, kde všude číhá nebezpečí. Ten pocit mám pořád zakořeněný v sobě a proto jsem si tuto knihu tak vysnil. Není to sice takové, jak bych si přál, ale i tak moc dobré dobrodružství.

Zabka27
26.06.2017

Krásný příběh o přátelství na dobrodružné výpravě, který se v dnešní době hned tak nevidí. Jelikož jsem ženská, tak mi ty technické popisy nic moc neříkají, ale i tak se kniha čte docela snadno. Mě osobně uchvátila ta představa toho neznáma... Něco neobjeveného, kde doposud nebyli lidé, to hrdinům v knize závidím.

Kolobajda
26.04.2017

Někomu stačí Pět neděl v balónu vidět jako film v televizi, ale věřte, že filmové zpracování ani zdaleka nemůže postihnout všechny dějové zápletky, historické a přírodopisné postřehy, ale hlavně atmosféru, do které vás autor dokáže dokonale vtáhnout.

Hanjimka
22.04.2017

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

EvikU.
07.04.2017

Bavilo mě to tehdy, ale nevím zda si to ještě přečtu. Uvidím. ☺

danny_21
05.04.2017

První Verneovka výrazně poznamenala mé dětství a společně s díly Karla Maye vyplňovala spoustu krásných dobrodružných chvilek. Pět neděl v balónu určuje budoucí autorovu tvorbu na poli dobrodružno-naučného románu, nicméně patří jen k lepšímu průměru i díky tomu, že jde o prvotinu a těch popisů cestovatelů předchůdců bylo na mě příliš - 70 %

Damato
23.10.2016

Takový příjemný návrat do dětství, připomnělo mně to kdysi , kdesi, čtenou myšlenku- knihy nás dokáží alespoň na chvilku posadit na loď a vydat se na cestu, která nás dokáže odpoutat od všedních starostí. S touhle verneovkou to byla moc fajn cesta a příjemně strávený noční čas. I když jsem ji četla v dětství a věděla, jak to všechno bude, znovu jsem se ponořila do čtení a svět kolem mě na chvíli zmizel, málem jsem měla k ránu vztek na zvonící budík -- tak hop do 21 století :-)

radusak9806
19.07.2016

Pro mě tohle hodnocení je 5+3, jsou ovšem knihy, které mě semlely mnohem více :) Ale každopádně skvělý příběh :)

TheRaven
30.06.2016

Pět neděl v balónu je prvním příběhem vydaným v rámci Podivuhodných cest a je zároveň knihou předznamenávající celé další směřování Vernova díla - ať se už se jedná o jeho typické postavy, tak o dobrodružství plné neznámých krajů, doplněné spoustou místopisných, historických i přírodopisných informací. Není divu, že „Pět neděl“ se stalo jedním z nejznámějších a nejčtenějších románů Julese Verna. Kniha je nabitá dobrodružnou akcí, která je vyváženě prokládána informacemi zeměpisného i přírodovědného charakteru, jež jsou pro čtenáře všech věkových kategorií nesmírně přínosné i dnes. Román má také určitou historickou hodnotu, minimálně v tom, že ukazuje rozdíly v tom, co v době jeho napsání bylo zcela přirozené, a co by dnes už bylo minimálně trochu zarážející. Celkově vynikající kniha. O výše popsaných aspektech si můžete v rozšířené verzi komentáře přečíst zde:

zylla
12.01.2016

Kniha byla napsaná opět výborně a cestu balónem jsem si užívala, jen mi prostě opravdu vadilo to popisování střílení zvířat.

mira.l
24.11.2015

Dneska už klasika, první Vernův román, kterým jasně ukázal, kam se bude jeho dílo ubírat. Po letech jsem si znovu rád přečet.

lubomirkosom
26.09.2015

po viac ako dvoch desatrociach som sa rozhodol opät citat knihy J.Verna,bola to vynikajuca idea.Kniha je velmi putava,zivy dej a -moznost rozsirit znalosti o Afrike a historii objavovania tohto kontinentu
Apropo,kazda Verneovka je malou encyklopediou ... vzdy niecoho..:)

Gold351
10.09.2015

Vyrůstala jsem na verneovkách a mám je ráda dodnes.

woodward
18.08.2015

Přátelé, smekněte, tohle je příběh, který odstartoval sérii Podivuhodných cest a do Čech ho jako první Verneovo dílo přivezl osobně Jan Neruda.

Christo
09.08.2015

Nedosahuje kvalit,napětí a čtenářského požitku jako u Tajuplného ostrova ani z poloviny...

Rup
13.04.2015

A já dávám 100%. Autor osvědčuje obrovské znalosti (samozřejmě vzhledem k době vzniku románu) a dokáže je podat veskrze čtivou, dobrodružnou formou. Sem patří i veškeré níže kritizované seznamy a nacionále. Potud populárně naučný pohled. No a co vědět nemůže, to si domyslí, či vymyslí - tedy sci-fi. Nemohu si pomoct, ale všechny ty mluvící hlavy, vydávané v současnosti na různých kanálech (kam ostatně patří) za dokumenty, mu nesahají ani po kotníky.

mulderka
02.04.2015

Až na nezáživné seznamy cestovatelů, objevů a dat, kvůli kterým ubírám jednu hvězdičku, tahle verneovka nemá chybu. A navíc byla první, kterou jsem od JV přečetla, takže tak trochu "srdcovka".
Tak tedy za 4, Mistře...

vitek.sk
17.11.2014

Podobně jako Dvacet tisíc mil pod mořem je to v podstatě učebnice pro děti. Verne popisuje let balonem a současně to co cestovatelé vidí. Pokud jde o technickou stránku věci, pak říkám, že Wells se v mnoha věcech trefil daleko lépe než Verne. Za více než tři hvězdičky to tedy není.

vlkodlaq
06.11.2014

Když jsem poporostl ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Společně s patnáctiletým kapitánem, dva roky prázdnin a cesta do středu země nejoblíbenější Verneovka.

Kapis
05.11.2014

Jako děcko jsem zhltal jako malinu, třbea se k tomu ještě někdy zase dostanu.

Sejber
18.08.2014

První anticipační román od Julese Verna. Chvilkami klasicky možná až zdlouhavě popisný, avšak ve chvílích, kdy Vám připadá, že se delší dobu nic závažného neděje, začne děj rychle gradovat a strhne Vás do sebe. Ostatně tak jako i v jeho dalších románech :-).

bondula
22.04.2014

Prvá verneovka, ktorá vlastne predznamenáva všetky nasledujúce. Kombinácia cestopisu a použitia fantastických technických vynálezov. Tu však hranica fantázie nekončí na balóne, s ohľadom na vtedajšie zemepisné znalosti musel Verne fabulovať aj v oblasti geografie územia, ponad ktoré balón prelieta. Netrafil sa až tak strašne mimo... Hoci sledovať cestu troch letiacich hrdinov s podrobnou mapou Afriky pri ruke, pridáva čítaniu ďalší (skôr veselý) rozmer.

petka-2007
28.03.2014

Jedna z knih mého dětství - příjemná vzpomínka...

Kmotr99
05.02.2014

Z knihy je přímo cítit atmosféra cestovatelů do neznámých končin černého kontinentu. Především pokud čtete staré vydání s původními ilustracemi.

adelinka
26.11.2013

moja druhá verneovka....úplne iná ako prvá.....ale na prekvapenie sa mi páčila....príbeh troch cestovateľov, ktorí sa vyberú Afrikou v balóne.....čo všetko sa im cestou prihodí a ako zvládnu situáciu a či vôbec prídu až do konca si prečítajte....