Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů

Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů

Dobrodružný příběh skupiny ruských a anglických zeměměřičů, kteří se v polovině 19.století vydali do jižní Afriky za účelem přeměření poledníkového oblouku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/914/dobrodruzstvi-tri-ru-914.jpg 3.127

Aventures de trois Russes et de trois Anglais dans l'Afrique australe (1872)

Vydáno:, Návrat

TheRaven

Tentokrát trochu slabší kousek, což vynikne obzvláště kvůli tomu, že kniha vyšla ve Vernově zlatém období, obklopená skvosty typu Dvacet tisíc mi pod mořem, Tajuplný ostrov, Děti kapitána Granta. Příběh slabší, respektive opravdu velmi jednoduchý. Naučná složka – zeměměřičství. Ale proč ne, něco do sebe to má. Více v devátém díle Podivuhodných cest: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/podivuhodne-cesty-julese-verna-zastavka-devata-dobrodruzstvi-tri-rusu-a-tri-anglicanu-v-jizni-africe-7497

mira.l
25.07.2015

Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů je určitě jedním z těch slabších děl J. Verna. Jedním z mála pozitiv téhle knížky je její přijatelná "stopáž", řečeno filmovou hantýrkou.
Verne tady na pozadí Krymské války, která vstupuje (ale jen nepřímo) do děje zhruba za polovinou knihy, velice obšírně popisuje příhody party 6 astronomů, kteří se snaží kdesi v jižní Africe pomocí trigonometrických výpočtů určit délku poledníkového oblouku. Už to samo o sobě jako námět nic moc, je to záležitost, bez níž by jistě Anglie nepřežila další roky...:). Mezi Angličany a Rusy panuje jistá řevnivost, která je umocněna právě tím, že po vypuknutí Krymské války byly obě skupiny vědců nuceny se jaksi "povinně nenávidět" a rozdělily se.
Kdo by měl zájem si cvičně změřit zemský poledník direkt v terénu, tady má celkem slušný návod. Popisu trigonometrických měření je věnován značný prostor, možná až příliš značný; dlužno říct, že běžný čtenář tomu rozumí asi stejně jako skupina domorodých Křováků, kteří výpravu provází...
Dalším poměrně výrazným dojmem z téhle knihy je pro mě popis loveckých choutek jednoho z anglických členů výpravy, jehož lovecká vášeň značně převyšovala potřebu opatřit si potravu... Už mi začíná být trochu jasné, kde může být jádro problému drastického úbytku afrických divokých zvířat v době (převážně) britské nadvlády v Africe.
Zkrátka v knize se měří, měří, měří, střílí zvěř, měří, měří, střílí...a jen tu a tam se děje něco jiného.
Jo, a myslím, že tady Mistr lehce nedomyslel jeden technický detail:). Popisuje, že výprava s sebou měla elektrické svítilny, kterými si astronomové označovali vrcholy trojúhleníků, pokud měřili v noci. Dle děje celá výprava trvala déle jak rok, tak mi nějak uniká, jak těm svítilnám opatřovali "šťávu", agregát se spalovacím motorem v r. 1854 asi nevlastnili...
Ale to byl jen detail v příběhu, který mě zase až tolik nezaujal, průměrné hodnocení vytahuje ke 3 hvězdičkám teda jenom to, že je to Verne...
Jinak je to už druhá Verneovka ve vydání nakl. Návrat z r. 1994, kde jsem měl poněkud problémy s českým překladem, resp. slovosledem. Věty jsou tu dost často formulovány dosti kostrbatě, s podivným slovosledem, čárkami ve větách na místech, kam podle mého názoru nepatří, čte se to dost divně.

20.05.2015

Tak tohle bylo hrozné. Žáný děj, samý popis. Už nikdy od Verna nic nepřečtu. Opravdu tohle byla hrůza, naprostý propadák, nic víc.

varanbooks
21.04.2015

Politicky korektní úvod do zeměměřičství.

Eigis
21.08.2013

Jedna z nejhorších Verneovek. Krátká a nudná cesta je občas oživena popisy lovů a bojem z domorodci, ale celkovou bídu to nezvrátí.

vitavita
08.04.2012

Přečti a uvidíš, že se to dá číst ...