Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210786/bmid_podivuhodne-a-krasne-souzeni-avy-la-210786.jpg 4 283 89

Rodina Rouxova má pošetilou lásku ve vínku, což nevěští nic dobrého pro její nejmladší členku, Avu Lavender. Ava – skoro ve všech ohledech normální dívka – se narodila s křídly. Ve snaze pochopit tuto svou zvláštnost a s rostoucí touhou zapadnout mezi své vrstevníky se šestnáctiletá Ava odváží do světa, naprosto nepřipravená na to, co ji může čekat, a naivní vůči zvráceným pohnutkám ostatních lidí. Lidí, jako je třeba zbožný Nathaniel Sorrows, který si Avu splete s andělem a jehož posedlost dívkou s křídly vygraduje v noci oslav letního slunovratu. Tu noc se nebe roztrhne, vzduchem se mezi poletujícím peřím řinou provazce vod a osud Avy i její rodiny nabírá na ničivé kadenci.... Magický realismus, lyrická próza, bolest i vášeň a soužení – to vše v jedné knize!... celý text

Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender , 2014

Ditules
12.05.2015 4 z 5

Knížka mě oslovila nejprve zajímavou obálkou a dlouhým názvem. Příběh je moc pěkný a prostředí také (Amerika, 1. polovina 20. století). Mám ráda nadpřirozené bytosti, takže Ava mi byla sympatická hned od prvního setkání. Společně s ní procházíme příběhem několika generací její rodiny, která je tak trošku zvláštní a její členové končí svůj život za zvláštních okolností, které Vám nebudu prozrazovat. Celou dobu se to velice dobře čte. Jenom mi bylo líto konce...ale takový je pravděpodobně magický realismus...

Kočičáci
09.05.2015 5 z 5

Mám ráda krásné příběhy.
Tohle byl moc krásný, jemný, poetický příběh a já jsem si ho užila. Autorka krásně popisuje sílu lásky - mateřské, milenecké i sourozenecké - jak nám láska dokáže oči zavřít, ale i otevřít...
Ava je neobyčejná dívka s andělskými křídly, která by chtěla být prostě "jen dívkou" a žít běžný život, na který bouhužel není připravená. Naštěstí i celá její rodina je tak trochu výjimečná a neobyčená a tak v tom Ava není sama.
Doporučuji si ke čtení upéct nějakou sladkou voňavou dobrotu :-)

maruschka
08.05.2015 5 z 5

Vždycky, když začnu CooBoo podezřívat z toho, že vydává knížky jen kvůli kšeftu (i když - kdo by se jim divil), vytáhnou na mě něco takového, jako je Ava. I když při čtení myslíte na Čokoládu (hodně) a na Dům duchů (téměř nepřetržitě), neotravuje vás vědomí (příznačné pro tolik jiných současných knížek), že autorka si prostě vzala to nejlepší z obou a ve vlastním příběhu se to ani nepokouší moc skrývat. Aspoň já měla pocit, že Ava je spíš poctou kultům magického realismu a že zaslouží poklonu za to, že z něj dělá čtení zajímavé i pro dnešní mládež. Na samostatný (a dlouhý) rozbor by byla všechna ta náboženská symbolika a nejednoznačný postoj autoky k náboženství (převládá laskavá shovívavost, konec konců jako jeden z mála mužů, kteří nezklamali, je tu Gabe - tesař a ne-biologický otec), do něhož se pouštět nechci, přesto musím zmínit aspoň jedno roztomilé autorčino rýpnutí, které mě znovu a znovu nutí k úsměvu: máme tu dívku, která se se zjevným atributem božství narodila, a přitom celou dobu řeší, jak dokázat ostatním, že je obyčejná, kdežto jiné "dítě" (jindy a jinde), o svém božství muselo ostatní složitě přesvědčovat (a samozřejmě to byl chlap). A pak ten osud, samozřejmě... Kdyby Emilienne tušila, co způsobí, když strčí vařečku se zbytky svého úžasného karamelového krému do úst Marigold Pieové... Já tahle bolavá kdyby prostě zbožňuju.
Závěr: Úžasné čtení, vedle kterého běžná produkce YA nakladatelů působí jako nepodstatné plkání.
"Láska z nás dělá takové hlupáky."

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Nelituji jediné přečtené stránky a lituji, že jich není víc. Ze začátku to působilo v podstě jako obyčejné fantasy, ale s postupem času člověku dojde, že tahle kniha je snad všechno, jen ne obyčejná. Kolikrát mě popadla chuť zahalit se křídly tak jako Ava a nechat se unášet tichou melodí tohoto zajímavého příběhu.
Kniha je napsaná velmi čtivě a i když v podstatě jde i nejde o ty podivuhodnosti v rodině Avy, nemůžete od toho odejít. Jde tu o silné ženy, o lásku, zlo... je to o životě do jisté míry bez příkras.

Posli
16.04.2015 4 z 5

Od knihy jsem čekala úplně něco jiného. Když jsme zjistila, že kniha bude dlouze popisovat rodokmen Avy, byla jsem mírně zklamaná. Po chvíli mé zklamání vystřídala radost. Autorka mi Lavanderovic příběh vylíčila tak hezky že, i kdyby to byl mnohem delší příběh, nenudila bych se. K postavám jsem získala pozoruhodně blízký vztah, přestože většina se po pár stránkách měnila. Ke konci jsem už zadržovala dech a buď některé postavy povzbuzovala, anebo je proklínala. Autorka odvedla dobrou práci, ale přesto jsem v knize čekala víc. Chybělo mi něco víc o Avě a představovala jsem si větší zlom na konci příběhu. Celkově ale hodnotím knihu jako velmi povedenou.

Heyhey
09.04.2015 4 z 5

Dala bych tři a půl hvězdy. Zdá se mi, že z knihy je velmi poznat, že je prvotinou. Má potenciál, ale příběhy nejsou dotažené, zajímavé narážky nikam nevedou. Prostě jsou tam ještě mezery. Ale jazyk, magično a příjemná atmosféra dělají knihu čtivou.

hlina
05.04.2015 5 z 5

Tahle knížka mě opravdu překvapila. Představila mi několik generací životem zkoušených žen, které byly neskutečně silné. A přesto to čtení bylo tak poetické.
Poslední dobou jsem četla několik knih, kde figurovalo prostředí pekárny. Protože sama ráda peču, je to pro mě vždy velice příjemné čtení. Představuji si všechny ty vůně a knížka má pro mě jeden rozměr navíc.

muchomurka
19.03.2015 4 z 5

Zajímavá knížka. Bála jsem se, jestli mě bude bavit a po překonání počáteční nedůvěry jsem ji přečetla na jeden zátah. Styl psaní a celý příběh byl úplně něco jiného, než co si obvykle vybírám ke čtení, ale stálo to za to. Nevím proč, docela dost mi to připomínalo, nevím v čem, Pravidla moštárny. Ta mi pořád tanula na mysli, když jsem ji četla "Avu".
Jsem ráda, že to skončilo dobře :-), bále jsem se, aby Rowe nebyl jako Jack. Hrozně moc jsem chtěla, aby nemusela tak dlouho čekat. Jen mi pak v průběhu knížky chybělo nějaké určení doby, ve které se zrovna co odehrává :-) Ale to je jen maličkost.

Matouskova
18.03.2015

Ze začátku byla kniha "nudná", hlavně protože, že nás autorka chtěla seznámit s dějem. Chtěla jsem ji odložit, ale nakonec jsem neuvěřitelně ráda, že jsem to neudělala. Opravdu doporučuji :)

zylla
03.03.2015 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila a ani jsem ji nemohla dát z ruky, dokud jsem nebyla na poslední stránce. Rozhodně ji mohu doporučit jako netradiční romantické čtení. Musím říct, že podobnou knihu jsem ještě nečetla, a to mě v době, kdy je tolik knih jako podle šablony, opravdu neskutečně těší. Také grafické zpracování obálky se mi moc líbí a celkově jsem byla s celou knihou více, než spokojená.

Ami Arnerllová
07.02.2015 4 z 5

Knihy jsem se hodně bála, protože recenze na ni nebyly zrovna nejlepší...
...ale jsem tak strašně ráda, že jsem se do ní pustila, protože tahle knížečka je strašně úžasná, jemná a podivuhodná. A ta obálka! No prostě krása!

alexvera
06.02.2015 4 z 5

Podivuhodná a krásná knížka :)
Líbila se mi její jemná atmosféra a provoněná pekárna .. ale také Ava a ostatní postavy. Ráda si ji přečtu znova.

kokolka
01.02.2015 4 z 5

Nemám ráda fantasy příběhy, ale byla to hezká kniha. Mátlo mě velké množství jmen a kolikrát jsem se musela vracet zpět, abych si osvěžila, kdo to byl.

bookcase
28.01.2015 5 z 5

Nádherná knížka, která se čte úplně sama, a která podněcuje čtenářovu fantazii. Moc se mi líbila.

Knihomolka Rů
03.01.2015 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco jiného, ale nemohu říci, že by mne zklamala. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila styl, jakým autorka píše a do knihy se začetla, ale ve výsledku se mi líbila.
Co hodně oceňuji je to, že je kniha jiná. Zaujala mě jak obálka poprvé v obchodě, tak i její obsah. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

hannyad
31.12.2014 5 z 5

Po dlouhé době velmi zajímavá a netypická kniha, která mě bavila od začátku až do konce. Pro mě největší překvapení tohoto roku.

cace
29.12.2014 2 z 5

Kniha zajímavá, ale pro mě až moc netypická. Od poloviny už mě to nebavilo a dočetla jsem na přeskáčku.

zylla
21.12.2014 5 z 5

Výborné čtení, kniha mě velmi mile překvapila, nemohla jsem ji odložit, dokud jsem ji nedočetla. Je zajímavá, trochu zvláštní a krásná. Jsem zvědavá na další spisovatelčiny díla.

dragonslayer
10.12.2014 5 z 5

Tato kniha je krásně a zajímavě napsaná. Už od první stránky mě vtáhla do děje a postavy Emilliene, Vivianne a Avy se mi velmi líbily. Hlavně se mi líbila myšlenka toho, že ačkoliv všechny prožily něco velmi bolestivého svým způsobem zůstaly silné. Připadalo mi úžasné, že autorka velmi nenuceně protkala knihu Francií a francouzským šarmem. Jediná věc, která mi trošku zkazila čtení, bylo to, že ke konci to bylo předvídatelné. SPOILER: Myslím, toho svatouška a Avu. Nemyslím ty křídla.

LilianaFalcon
03.12.2014 3 z 5

Škoda, čekala jsem víc. Zajímavé to bylo, četlo se to hezky, ale nějak mě ten příběh prostě nepohltil. Něco tomu prostě chybělo.

prvotina 20. století andělé magický realismus zakázaná láska

Autorovy knížky