Podivuhodná odhalení Artura Peppera

Podivuhodná odhalení Artura Peppera https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356454/bmid_podivuhodna-odhaleni-artura-peppera-lKr-356454.jpg 4 121 43

Devětašedesátiletý Artur Pepper vede jednotvárný život. Vstává přesně v 7.30, docela stejně jako v dobách, kdy ještě žila jeho manželka Miriam. Oblékne si vždy tytéž šedé kalhoty a pletenou vestu barvy hořčice, zalije kapradinu Frederiku a zamíří na zahrádku. Jenže v den prvního výročí Miriaminy smrti se cosi změní. Při třídění jejích věcí Artur nachází nápadný zlatý náramek s přívěsky, který nikdy neviděl. Následuje překvapivá a nezapomenutelná odysea, která ho zavádí přes Londýn do Paříže a daleké Indie. Podniká epickou výpravu za pravdou o utajovaném životě vlastní ženy v dobách, než se poznali - cestu, při níž na těch nejméně očekávaných místech nalézá naději, útěchu i poznání sebe sama. V Podivuhodných odhaleních Artura Peppera poznáváme plejádu nezapomenutelných postav s velkým srdcem a neodolatelnými chybami. Autorčin půvabný debut je tak radostnou oslavou nekonečných možností lidského života.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Curious Charms of Arthur Pepper , 2016

Knihomlok2015
11.11.2019 3 z 5

Bohužel pro mě jen slabý odvar knih zmiňovaných na přebalu.

Cher
18.10.2019 4 z 5

Velmi milá, laskavá a lidská knížka.

Mindy
24.08.2019 3 z 5

Taková milá, příjemná knížka, rychle přečtená, ale nějaký hluboký dojem ve mně nezanechala.

lenkaBajza
22.08.2019 5 z 5

Nemám slov. Protkané emocemi od začátku až do konce.
Příběh o stereotypech ve stáří, které se Arthur rozhodne zbourat. Poznává svět, který poznávala jeho žena,než se vůbec poznali. Ona v mládí,on ve stáří po její smrti. Pátrá po příbězích náramku jeho ženy, ze zatrpklho muže se stává svobodný muž.
Prostě nádherný příběh o lásce, přátelství, stáří, cestování. Je tam prostě vše a je to pecka!

Magrata15
23.06.2019 5 z 5

Artur pátrá po minulosti své ženy, ale nakonec se nejvíc dozvídá sám o sobě.

_Michelle_
22.05.2019 5 z 5

Úžasná kniha, ve které vše dává smysl, plynule na sebe navazuje a je elegantně (nenásilně) obestřeno rouškou tajemství. Artura Peppera jsem si oblíbila a fandila mu při každém jeho odvážném kroku vstříc neznámu. Byl to báječný čtenářský zážitek, či lépe řečeno požitek a já už teď vím, že se s Arturem na jeho dobrodružnou cestu, až přijde ten správný čas, opět vydám.

Filip555
07.05.2019 5 z 5

Tato kniha dokonale připomíná rčení:,, Člověk pozná, co měl, až když to ztratí." Při čtení knihy si uvědomíte, jakou cenu má rodina, a možná si ji budete i více vážit. I zápletky v knize byli chvalitebné a měly zajímavé rozuzlení.

Pegasus
17.02.2019 5 z 5

Laskavá a milá knížka, pro mě kouzelné čtení, Artura jsem si okamžitě zamilovala. Určitě si ji přečtěte.

sadlo
14.01.2019

Neváhejte a čtěte! Žádné drsné násilí, naopak, lidskost, laskavost. Pro čtenáře autorů Colgan J., Backmanna, Puértolas.

Ťapulka
17.10.2018 5 z 5

S touto knihou jsem strávila nádherné chvíle! Mohla jsem s ní relaxovat, ale i zamýšlet se nad různými otázkami života. Poplakala jsem si, i jsem se nasmála. Hlavní postavu i její okolí jsem si zamilovala a každou stránku s nimi prožívala. Žádná kapitolka nebyla odhadnutelná, přesto se nejednalo o žádné uměle vytvořené rozuzlení a překvapení. Spisovatelka do příběhu dala hodně lásky, znalosti mezilidských vztahů, vkusu a řekla bych že i svých přání. Kdybych mohla, dám knize víc hvězdiček. Takhle můžu jen k pěti hvězdičkám přidat doporučení dalším čtenářům a poděkování za to, že jsem tuto knihu četla.

Jolina
16.09.2018 4 z 5

Motiv stárnoucího muže, který odhalí tajemství po své zesnulé manželce, a to ho uvede zpátky do života, se mi velmi líbil. Náramek s přívěsky skrýval velká tajemství a bylo na hlavním hrdinovi, jak se se zjištěnými informacemi vypořádá...Vtipný, ale i sentimentální příběh se mi líbil.

alzbeta4340
20.08.2018 5 z 5

Jako prvotina, je to, myslím, velmi vydařené. Samozřejmě, že stáří je zde trochu idealizované, ale to není mezi romány výjimkou. Doporučuji každému, komu se líbil "Muž jménem Ove", Arthur není tak kousavý a sarkastický, ale britská zdrženlivost má taky své kouzlo.

ibáG
10.08.2018 3 z 5

Právě jsem dočetla. Mnoo, nějak mám pocit, že ty současné knihy nedosahují úrovně těch dřívějších. Toto je milý příběh, avšak opět se tam vkrádají takové ty "náhody" a prvoplánové záležitosti. Jako by to odpovídalo současné společnosti, která požaduje rychlé a jednoduché řešení. Kniha však je i poučením, že léta zaběhnutý stereotyp je možné v jakémkoliv věku změnit, ale též je někdy dobré některé věci nechat být a nepátrat v minulosti. Nic však není černobílé, ani jen dobré, ani jen špatné. Je to zajímavý námět s tím náramkem. Jsou tam i velmi vtipné momenty a také dobrodružné momenty, kdy jsem hrdinovi opravdu fandila, ale "Stoletý stařík, který..." je přece jen jiný (knihy jsou k sobě přirovnávány). Ta rodinná anabáze (Artur, jeho děti, po letech nastane sblížení, všichni jsou šťastní...) mi ale přijde jako totální klišé.

cds
12.06.2018 4 z 5

Další ze série "gerontoknih" o změně v životě staršího důchodce/vdovce. Čtivé, vtipné, dojemné, britské.

Marekh
14.04.2018 4 z 5

Při čtení této knihy jsem si uvědomil, jak je velmi těžké smířit se se ztrátou blízkého člověka, se kterým jsme prožili 40 let v manželství. V dnešní době se lidé rozvádějí kvůli maličkostem, nedokáží spolu vzájemně komunikovat a naslouchat si. Manželství, která vydrží tak dlouho, jsou v dnešní době asi už vzácností.

Arthur, hrdina naší knihy, velmi miloval Miriam. Po její smrti nalezne náramek s přívěsky a posléze začne pátrat po minulosti Miriam před tím, než se poznali. Zjišťuje skutečnosti, které mu manželka nikdy nepověděla..

Kniha se četla celkově dobře. V knize nenalezneme nějaké velké zvraty, které by čtenáři vyrazily dech. Myslím si, že tato kniha může oslovit čtenáře v jakémkoliv věku. Je to oddechová, odpočinková kniha.

Arthura jsem měl rád. Měl skvělou povahu. Často si kladl otázky, jestli s ním Miriam byla šťastná, co mohl udělat lépe během jejího života, rekapituluje svůj život. Kniha mě nutila k zamyšlení, že je velmi důležité mít kolem sebe rodinu, anebo přátelé, kteří nám podají pomocnou ruku, když ovdovíme. Potom je všechno mnohem jednodušší, nejsme na to sami.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Když jsem byl s ní, nechtěl jsem být s nikým jiným. Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, jestli je ta pravá, protože pro mě žádná jiná neexistovala. Oceňoval jsem jednoduchost života s ní. Poznali jsme se, když mně bylo šestadvacet a ona byla o rok mladší. Drželi jsme se za ruce, procházeli se, líbali. Celou dobu jsem myslel jenom na ni. Nikdy jsem se nepodíval na žádnou jinou. Zasnoubili jsme se a pak se vzali, po necelých dvou letech od našeho seznámení. Bylo to, jako bych šel po neviditelné pěšině, která pro mě byla předem připravená. Existovaly sice i další pěšiny, které vedly jinými směry, já si ale nikdy nelámal hlavu tím, kam vedou. Sledoval jsem dál tu svou.

Jsou lidi, kteří žijí přítomností a neohlížejí se zpátky. Proč se dívat do minulosti, když jste šťastný v přítomnosti?

Nechci na minulost zapomenout, jen se chci od ní pohnout dál.

Clara_C
09.04.2018 5 z 5

Milá knížka. Není tolik úsměvná jako Stoletý stařík, zato je mnohem víc uvěřitelná. Možná víc naivní než by mohla být, ale člověk občas potřebuje nekonfliktní čtení. Na prvotinu moc dobré. Jak moc jsem si jistí tím, že někoho dobře známe, abychom zjistili, že vlastně nemáme ani tušení, s kým jsme žili 40 let.
"Z peněz se dají nadělat vzpomínky, ale ze vzpomínek peníze neuděláte, pokud nejste starožitník"

dulenka
06.03.2018 4 z 5

pohodové čtení se zajímavou " zápletkou " :-)

hellena1523
06.02.2018 3 z 5

Přála bych si být nadšenější...
Prvních pár stránek se ve mně trochu hromadila žluč, protože mi to přišlo trochu jako plagiát Muže jménem Ove. To se naštěstí velmi brzy změnilo a příběh pro mě začal býti zajímavější. I když zas až takovou originalitu bych mu taky nepřisuzovala. Při čtení mi neustále naskakovala Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikea, ač byl příběh dost odlišný a zdaleka ne tak absurdní.
Napsaný je však příběh dobře, čte se snadno a rychle. Potěšila mě milá atmosféra.
Jistě se najdou čtenáři, kteří budou nadšení i čtenáři, kteří ji ani nedočtou, protože je neosloví.
Za mě nakonec průměr. Přečtení určitě nelituji, ale podruhé už bych si ji nepřečetla.

JanaDor
20.01.2018 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla. Jsou zde dobře popsány vnitřní pocity Artura, který si myslí, že ztratil vše, a jeho poznání, že to není pravda. Výstižné jsou vyjádřeny jeho pochybnosti, kdy uvažuje, proč mu žena neřekla, co se ji stalo před svatbou a způsob poznání, který mu ukázaly jeho děti. Je zde uvěřitelně vylíčeno, jak změna jednání jednoho člověka předělala i lidi kolem něho k lepšímu.
Nevím jak moc je podobný tento příběh k těm, ke kterým je přirovnáván na obálce, ale mně se kniha líbila. Je pohodová, milá, sebepoznávací a pro mě i originální.

Ditules
06.01.2018 4 z 5

Poslední přečtená kniha roku 2017.
Milý a dojemný příběh staršího muže, který poznává mládí své zesnulé manželky skrze tajemné přívěsky na náramku.