Podivuhodná odhalení Artura Peppera

Podivuhodná odhalení Artura Peppera https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356454/bmid_podivuhodna-odhaleni-artura-peppera-lKr-356454.jpg 4 121 43

Devětašedesátiletý Artur Pepper vede jednotvárný život. Vstává přesně v 7.30, docela stejně jako v dobách, kdy ještě žila jeho manželka Miriam. Oblékne si vždy tytéž šedé kalhoty a pletenou vestu barvy hořčice, zalije kapradinu Frederiku a zamíří na zahrádku. Jenže v den prvního výročí Miriaminy smrti se cosi změní. Při třídění jejích věcí Artur nachází nápadný zlatý náramek s přívěsky, který nikdy neviděl. Následuje překvapivá a nezapomenutelná odysea, která ho zavádí přes Londýn do Paříže a daleké Indie. Podniká epickou výpravu za pravdou o utajovaném životě vlastní ženy v dobách, než se poznali - cestu, při níž na těch nejméně očekávaných místech nalézá naději, útěchu i poznání sebe sama. V Podivuhodných odhaleních Artura Peppera poznáváme plejádu nezapomenutelných postav s velkým srdcem a neodolatelnými chybami. Autorčin půvabný debut je tak radostnou oslavou nekonečných možností lidského života.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Curious Charms of Arthur Pepper , 2016

Kenan
30.03.2024 4 z 5

Milé odpočinkové čtení. Artur, po smrti své ženy, pátrá po jejím životě před tím, než se poznali. Seznamuje se tak se svou manželkou tak, jak ji nikdy neznal, ale při tomto pátrání zjišťuje víc o sobě a naději, že nikdy není pozdě začít znovu.
Místy mi to přišlo dost neuvěřitelné, ale čtení této knihy byl příjemně strávený čas.

evask
14.03.2024 4 z 5

Tak jsem to přečetla, přesněji přeskákala do konce. Bez velkého nadšení. Tři a půl *.

elexmil
15.02.2024 3 z 5

Klidné, milé, laskavé čtení. Bavilo mne, jen ta životní moudra podávaná trochu až moc "po lopatě". Nevím, jestli je to pro čtenáře knih uvedených na přebale (znám jen Staříka), já při čtení vzpomínala spíše na knihy o Olive Kitteridgeové. Nu a nazývat osobu ve věku 69 let starcem ??? To osoby mého věku poněkud nadzvedne :-)

meluzena
17.12.2023 4 z 5

Arturu Pepperovi před rokem zemřela žena Miriam a on se konečně odhodlal vyklidit její věci. V jedné kozačce nalezne krabičku a v ní masivní zlatý náramek s několika přívěsky, o kterém za celých 40 let manželství neměl ani tušení. Každý přívěsek odkrývá jeden příběh z manželčiny minulosti a skrze jejich hledání Artur nachází v sobě i v druhý to, co by tam opravdu nečekal.

Kdyby to byl film, zařadila bych ho do škalutky vánočních slaďáků (však to taky v originále vydal Harlequin, že). To už samo od sebe stačí jako charakteristika, protože to má všechny odpovídající atributy:
Ve všech ohledech obyčejný důchodce Artur před rokem ovdověl a sám nějak neumí žít. S dětmi se odcizili a navíc se k němu pořád vnucuje sousedka Bernardeta s nějakými dobrotami, přičemž on nestojí ani o ni, ani o její jídlo. Ve vánočních slaďácích to ale chodí tak, že každá záporná věc se postupně urovná nebo dokonce promění v kladnou, takže není těžké odhadnout, jak se co bude vyvíjet až do velkého finále. Kniha není objevná ani tématem, ani postavami, ani dějem, přijde řada na celou paletu klasických klišé a nad uvěřitelností vývoje postav (zejména Artura) neradno přemýšlet. Ale to se v tomto žánru ani neočekává, protože máme rádi, když aspoň v knížce to takhle funguje, když si připomeneme, jak by to mělo být, když můžeme zapomenout na tvrdou realitu, která nám nic nedá zadarmo. Tady je důležité, že nakonec všem záleží na všech, všichni zmoudří a nikdo nezůstane na ocet :-)
V rámci žánru poctivé čtyři hvězdičky.
---
"Byly to všechno vlastnosti, o nichž netušil, že je má. Byl silnější a měl v sobě větší hloubku, než tušil, a tahle nová odhalení o sobě se mu dost zamlouvala. "

MiňonkaNonka
30.03.2023 5 z 5

Milé, pohlazení po duši, naděje. Příběh o tom, že i ve stáří po smrti blízkého člověka je spousta důvodů žít dál a ne jen čekat na smrt. A že je možné objevit ještě spoustu dobrodružství a nečekaných příběhů.

Lenča75
24.03.2023 5 z 5

Tato kniha mě příjemně pohladila po duši a místy i dojala k slzám,doporučuji.

Bubo19
06.09.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazila náhodou a líbila se mi opravdu hodně, i když přirovnání ke Stoletému staříkovi a Muži jménem Ove na obálce mi úplně nesedlo.
Artur je prostě obyčejný téměř sedmdesátiletý muž, který prožil život v poklidném manželství, snažil se zajistit rodinu a neměl zrovna převratné plány a ambice. Děti už ale domov opustily, a když náhle zemře manželka, ztrátu překonává vytvářením rituálů. Pak ale najde manželčin náramek, na kterém je telefonní číslo a to vyvolá v Arturovi zvědavost, jak jeho manželka žila, než se poznali a také zda byl pro ni tím pravým. No a když vyrazí pátrat, zjistí, že na cestách a mezi lidmi je to zajímavější, než pít doma čaj stále ve stejný čas.
I když některé příhody zní dost "netradičně", dokázala autorka podat příběh tak, že je vše uvěřitelné. Navíc je kniha napsaná takovým milým a laskavým způsobem. Pro mě jasných pět hvězdiček.

speciale88
18.06.2021 5 z 5

Krásná odpočinková četba. Příběh se mi moc líbil. Určitě se k této knize někdy znovu vrátím.

em75
30.05.2021 5 z 5

Moc milá kniha, při čtení jsem byla moc příjemně překvapená a čím dál víc jsem se nořila do Arturova hledání, putování a dobrodružství. Nejvíc se mi líbil příběh z Paříže.
Při "Ahoj tati" se mi zatajil dech a vyhrkly slzy, jako bych tam s nimi opravdu byla. Ta Arturova proměna mě uvnitř hluboce zasáhla ..

pydla
03.01.2021 5 z 5

Něžný příběh, plný laskavosti, lásky, vzpomínek, bolesti a odpuštění. Čte se pohodově, navede ve Vás pocity, které Vás donutí zapřemýšlet.
Rozhodně doporučuji.
Pokud máte tento druh knih rádi, sáhněte i po Všechno je možné, Nepravděpodobná pouť Harolda Frye nebo třeba Přistav naděje.

KnihomolkaOli
22.12.2020 3 z 5

Milá kniha, příjemná oddechovka. Některé pasáže mi přišly trochu nedotažené, ale celek opravdu není špatný.

IDH
14.10.2020 4 z 5

Co tak říct...? Podivuhodná odhalení Artura Peppera jsou za mě velmi milou knihou, možná proto, že sám se cítím trochu jako on, byť nejsem vdovec, ani tak starý. ;) Pan Pepper a jeho autorka mi ale byli milými společníky, těšil mě každý další kousek cesty za tajemstvím náramku a speciálně v nynějších podzimních dnech i návrat do milované Anglie...
Moje hodnocení 8,5/10

boeink
30.09.2020 4 z 5

Milá přívětivá oddechovka, ve které je ale hodně moudra. Kniha o hodnotách v lidském životě a taky o tom, že nikdy není pozdě začít znovu.

bara587
06.05.2020 4 z 5

Tak tohle mě docela bavilo. Milá oddechovka, ne však hloupá. Sympatický hrdina a hezký čtivý styl vyprávění.

Oliinecka
04.03.2020 4 z 5

Kniha, která k Vám musí přijít ve správný okamžik. Pak vás rozpláče a současně vám dá naději.

david9690
20.02.2020 5 z 5

Milá oddychovka, místy mi to sice přišlo drobátko naivní, ale celkově to bylo příjemné čtení, zábavné, děj měl spád a byl jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet a kam pátrání hlavního hrdinu zavede. Postavy docela dobré (hlavně mě bavil Artur ale i Bernardeta a Natan byli sympatičtí) a taky celkem oceňuji nápad a dějovou linku. Mohl jsem si znovu uvědomit, jak důležitá je rodina, komunikace a společně prožitý čas - prostě abychom jako lidé žili ve svých rodinách dohromady a né jen pouze pasivně koexistovali vedle sebe. A taky zde bylo zdůrazněno, že pokud člověk dává něco ze sebe lidem kolem, tak se mu to mnohonásobně vrátí. Za mě pozitivní pocity a knihu můžu ostatním doporučit

xmilek
11.02.2020 5 z 5

Artur si myslel, že po smrti manželky už nedokáže fungovat a žít jako dřív. Stačil jeden objev v její pozůstalosti a vše nabralo jiný směr. Náramek s přívěsky mu mimo jejich příběhy otevře cestu především k objevení jeho samotného...

kaja77
26.01.2020 4 z 5

Tak každopádně Artur není Ove. Ove byl prostě jedinečný. Artur je truchlící pán, který se po smrti své ženy postupně zacina vracet do života, bilancuje, přemýšlí a hodnotí, co v životě dělal, jak to dělal apod. Díky náramku, který objevil v šatníku své ženy objevuje minulost a zároveň i současnost a lidi kolem sebe. Je to v podstatě příjemné čtení ale takové plošší a málo uvěřitelné (pro mně)

haaabi
19.01.2020 4 z 5

Kdo by nechtěl takový náramek.... Kniha se četla moc dobře, ale stejně jako u Oveho jsem hrdinovi nevěřila věk. V 69 letech z něho autorka udělala úplného starce.

artepeli
03.01.2020 3 z 5

Čekala jsem, že to bude opravdu kniha ve stylu Stoletého staříka, ke které se snaží přirovnat. K tomu ale knížce chybí ony úžasné a propracované souvislosti. Spíš mi to přišlo jako reklama na náramky Pandora, tím spíš, že je u konce knihy na to i narážka.
Nečetlo se mi to špatně, ale příběhy mohly jít trochu víc do hloubky. Nejlepší na tom všem bylo pozorovat změny pana Artura a jeho glosování o životě. Ale j to mohlo být dotaženější.
Prostě-na můj vkus plytké.