Podivuhodná návštěva

Podivuhodná návštěva https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113192/mid_podivuhodna-navsteva-RmS-113192.png 3 4 1

TheRaven
02.02.2016 3 z 5

Hned od začátku jsem tušil, že když Wells napíše novelku o andělovi, který se náhodou dostane do našeho světa, bude v tom nějaká kulišárna. A vše se brzy vysvětlilo, protože jak lépe ukázat na různé neduhy lidské společnosti, než prostřednictvím bytosti, která přišla ze země bez bolesti, hněvu, peněz osobního vlastnictví a třídních rozdílů. Anděl se s postupujícím dějem dostává kvůli porušování nejrůznějších společenských konvencí do stále větších problémů a jeho okolí není schopné jeho vybočování ze zažitého světa akceptovat, ba ani pochopit. Naopak je považován za socialistického provokatéra či blázna, kterého je se nutné co nejrychleji zbavit. Pod tíhou nenávisti, nepochopení a nespravedlností tohoto světa následuje andělův nezadržitelný pád na úroveň lidí se všemi jejich vlastnostmi, symbolizovaný zakrněním jeho křídel. Wells byl známým propagátorem socialistických myšlenek, ale podobně jako v jiných knihách, je jeho kritika kapitalistického řádu spíše naivní a jednostranná. V upozorňování na nesmyslnost dobových společenských poměrů a upnutých konvencí se už jeví poněkud zajímavěji. Výsledkem je čtivé alegorické dílko, které zaujme i v případě, že autorovy názory nesdílíte.

Herbert George Wells
britská, 1866 - 1946