Podivný Thomas

Podivný Thomas https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6868/bmid_podivny-thomas-Igq-6868.jpg 4 178 30

Odd Thomas série

1. kniha série Odd Thomas. Je čtrnáctého srpna a městečko Pico Mundo v jižní Kalifornii se topí v žáru letního dne. Teplota stoupá, ale pořád je na bodu mrazu ve srovnání s výhní pekla, jaké tyhle jinak poklidné končiny čeká. Ulicemi se plíží přízraky, neživé stíny se nedočkavě třesou na hostinu ďábla, který se blíží. Jediný člověk ví o téhle hrozbě, jediný člověk má moc zabránit slavnosti zlých sil. Odd Thomas komunikuje s mrtvými, je schopný vidět věci, které jiní nevidí, díky daru, o nějž nestál. Tak jako v jiných Koontzových románech balancuje i tady čtenář na hraně reality a tak jako mnohokrát předtím nechává se ochotně vtáhnout do světa za zrcadlem a spolu s vypravěčem a řádnou porcí husí kůže absolvuje všechna dobrodružství, která se mu nabízejí. Protože nakonec v celém tom dramatu sehrají hlavní roli živí, obyčejní lidé z masa a krve, a taky neobyčejní, kteří se spíš podobají zplozencům toho pekla. 15. srpna se rozhodne, jak bude dál žít náčelník policie Wyatt Porter s manželkou Karlou, Malý Ozzie, Tem Stambaughová, Viola se svými dcerkami a spousta dalších lidí, jak se vyplní věštba z pouti, podle níž zůstane Stonny Llewellynová s Oddem do konce svých dnů. Celý ten příběh trvá vlastně jen čtyřiadvacet hodin, ale jeho síla a hloubka citů vyvěrající z každé řádky vydají na román plný ďábelských intrik, napětí a lásky.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , BB art

Odd Thomas , 2003

Arev122
26.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Napínavé a trochu detektivní čtení, kde se hemží duchové s ďábelskými plány. Ale nakonec jsou to lidé, kteří se chovají jako ďáblové.

metalic
08.01.2023 4 z 5

Mám rád duchařiny, takže bylo jasné že se tahle kniha ke mě dříve nebo později dostane. Moc jsem od ní neočekával, ale byl jsem příjemně překvapen. Prakticky vás hned vtáhne do děje, žádné zdlouhavé okecavání a děj rychle plyne. K tomu musím přidat pár nečekaných zvratů a ten fakt, že do poslední chvíle nemůžete předvídat o čem v tomto příběhu jde a jak to zakončí. Pět hvězd dávám knihám od kterých jsem se nemohl odtrhnout, ale téhle bych dal něco málo přes čtyři hvězdy.

Adhara
28.07.2021 3 z 5

Mnoho kníh je napísaných školácky, prosto, bez zaujímavých detailov a vlastného štýlu. To však nie je problém Podivného Thomasa. Ak má táto kniha nejaký problém, tak skôr opačný extrém. Predstavuje azda najbizarnejší svet najbizarnejších ľudí, medzi ktorými je hlavný hrdina vídajúci duchov ešte ten relatívne nudný suchár. Pri čítaní sa rozhodne nenudíte a na nedostatok akcie sa v tomto príbehu zahŕňajúceho z drvivej väčšiny len dianie počas dvoch dní sťažovať nemôžete. Na mňa to však bolo priveľa. Tom že autor nie je schopný ani najbanálnejšiu informáciu, ako napríklad počasie, podať bez nejakej šialenosti, aj to, že nenechá svojho hrdinu oddýchnuť, mi čoraz viac prekážalo. Aj to, aký je Odd otrlý a tým pádom nestotožniteľný. Malé dievčatko bolo brutálne zavraždené a vrahom je môj kamarát? V pohode, idem hádzať palacinky... Chápem, že to pre neho nebolo prvý raz, ale aj tak by takéto šok mohol vnútorne trochu viac riešiť, inak začínam mať pochybnosti o tom, či je klaďas. Naopak, veľmi pekne - aj keď, ako vždy, bizarne - bol opísaný jeho vzťah so životnou láskou. A hoci po prvom prečítaní tejto knihy som si hovorila, že tohto sveta mi akurát stačilo, po druhom dávam ďalšiemu dielu šancu. Hoci iba maličkú.

spackler
24.10.2020 5 z 5

dlouho jsem se vyhejbal..bral jsem koontze jako takovýho béčkovýho kinga a co já vím třeba to tak i je(čet jsem zatim jen oči soumraku a moc mě to nenadchlo) ale tohle je pecka..připomnělo mi to mýho oblíbenýho johna na konci umře..tohle teda není zdaleka tak jetý..určitě zkusim i další díl.

Michelleta
20.01.2020 4 z 5

Kniha pro mě byla velice pěkně napsaná, moc se mi líbil autorův vypravěčský styl. Musím rovněž konstatovat, že se mi vcelku nenápadným a nenásilným způsobem "dostala pod kůži" a pokaždé jsem se těšila, až jí znovu otevřu. Maličko pouze lituji, že z tématu, ve které hlavní zápletka vyústila, bylo možné vytěžit více a lépe si s ním pohrát, za to jedna hvězdička dolů. Nicméně knihu doporučuji a vážně dobře jsem si početla:)

Laf
28.12.2019 5 z 5

Kniha je naprosto úžasná. Hned od začátku mne vtáhla do děje. Těžko uvěřit, že popis jednoho dne vydá na jednu celou knihu. Autor to dokázal na jedničku. Jenom mne mrzel konec, ale všechno nemůže končit dobře...

Erlif
19.11.2019 3 z 5

Vlasně vůbec nevím, jak knihu hodnotit, viděla jsem jako první film a až potom přečetla knížku. Čtivé to bylo, jen mi přišlo, že bylo až zbytečně moc popisů, takové rozevláté. Knihu jsem neměla problém odložit, často jsem jisté části jen rychle přejela očima... No uvidíme, jak na mě bude působit pokračování :)

kinsey
17.08.2019 5 z 5

Super kniha, moc mě bavila. Musím si do Deana přečíst ještě další. Myslím, že má velkou šanci zařadit se mezi mé nejoblíbenější autory.

slawa.cap
10.07.2019 5 z 5

Film Neobyčejný Odd Thomas mám opravu moc rád a proto jsem se rozhodl přečíst i jeho předlohu. Kniha je napsaná čtivě, svižně a poměrně lehkým, příjemným tónem, ale po odložení jsem neměl potřebu se k ní bezprostředně vracet a nebyl velký problém se od čtení odtrhnout - nevím čím to, možná stylem autora. Kvůli tomu jsem chtěl dát o hvězdu míň, ale závěr si zaslouží minimálně o dvě víc :)
Příběh divného kluka, který vidí mrtvé a snaží se zachránit svůj kus světa, až mě zaráželo, jak skoro do poloviny film odpovídá předloze. Odd, Stormy, náčelník Porter všichni pro mě měli filmovou tvář. Ovšem Malý Ozzie ten vypadá úplně jinak. Když se začal trochu víc rozcházet, doufal jsem že i závěr bude jiný, ale tady se produkce držela až nesympaticky přesně.
Určitě si časem přečtu i další díly, musím vědět, jestli jednou Oddie nastoupí "do služby"

Metla
07.03.2019 4 z 5

Vzpomínám, že v době vydání se mi "Podivný Thomas" hodně trefil do vkusu i nálady, přečetla jsem ho jedním dechem. Léta ubíhala, na poličce se mi ve formě darů nahromadily další dva díly a tak jsem si četbu románu zopakovala.
Odd Thomas s lehkým humorem popisuje dva dny ze svého života. Dva dny dvacetiletého mladíka s darem či prokletím vídat duchy zemřelých a další stvoření, které smysly běžných lidí nevnímají. Dva napínavé a krvavé dny v californském pouštním městečku Pico Mundo, kde i noci sálají horkem.
Odd ví o blížící se hromadné tragédii, snaží se jí zabránit a především ochránit své blízké. Navzdory parapsychologickým schopnostem však není žádný superman a z různých příčin musí nebezpečí čelit sám. Hlavní hrdina je relativně dobře napsaná postava: jeho talent ve spojení s nešťastným dětstvím a nevšedním přístupem k životu mají slušný potenciál, slibují nenudit ani v následujících dílech.
Kromě množství zajímavých obyvatel Pico Munda ze světa živých Odd potkává sice němé, leč neméně svérázné přízraky mrtvých. Pobaví, dojmou, ba dokonce veleslavnou celebritu mezi nimi najdeme.
Přestože jsem se tentokrát románem prokousávala mnohem pomaleji a bez někdejší nirvány (young adult koření už mi holt tolik nechutná), pozitivní dojmy přetrvaly. Se čtivým, mírně odlehčeným stylem vyzvedává knihu do nadprůměru hutná atmosféra, kdy čtenář z rozevřených stránek nejspíš i za mrazivých dní pocítí vlnu slunečním žárem se tetelícího vzduchu. S ohledem na své o 14 let mladší, vysoce spokojené já, dávám čtyři rozpálené hvězdy.

lachtan77
05.12.2018 3 z 5

knihu jsem si půjčil od kamaráda. Doporučil mi jí a jeho slova podpořil hezký obal :-) Co napsat ke knize. Určitě zajímavé téma, ale o hororu nemůže být řeč. Polovina knihy patřila zdlouhavému popisu okolí a osob. Třeba mě zarazil popis .......měl hnědo šedivou kůží s nádechem žluté ??? Autor tam měl vymyslet víc akce a té konunikace s mrtvými. Nad dalším dílem budu uvažovat, určitě jsem Odda Thomase úplně nezatratil.

Astonius
18.07.2018 5 z 5

Tak tohle byla kniha, od které se těžko odcházelo, hrozně mě ten příběh bavil. Styl autora je mnohovrstevný, hlavnímu hrdinovi čtenář "sedí v hlavě" a čte si jeho vtipné a ironické poznámky týkající se prožívaných událostí, vjemů a vzpomínek, obdivuje jeho nevšední schopnosti a je zvědavý, co dalšího se ještě stane. Byla to jedna z těch knih, u nichž oči letí po stránkách a celý příběh se v hlavě promítá jako film. I když šlo o fantasy příběh, byl napsán natolik reálným způsobem, že bych v existenci nějakého Odda Thomase v klidu uvěřila :-) A ještě jeden možný spoiler: Asi poprvé jsem právě u této knížky poznala, co to znamená sednout autorovi na lep - spisovatel si se čtenářem neustále hraje a mnohdy se stane, že co se zdá opravdové, to se po čase vyjeví, že takové nebylo. Největší z těchto her, co jsem absolutně neodhalila, proběhla v samém závěru... :-)

MajklN.
24.06.2018 5 z 5

Thomas, prostě Odd je boží a těším se na další díly ;)

Beebee
15.03.2018 5 z 5

Tahle série Thomasů je super, příběh mne vzal za srdce (a to mám přečtených stovky hororů a thrillerů, o kterých nemám co napsat do komentářů...)

mulder
11.08.2017 5 z 5

Deana Koontze mám rád, jeho knihy mě baví, Odd Thomas je čtivý, má spád i nutí přemýšlet.

Pasadenka
08.08.2017 4 z 5

První Thomas, který byl zfilmován byl krásným rozšířením filmu. Doplnili se mi detaily, které se do filmu nevešli. Jistě, nebylo to úplně stejné a jen možná, film byl lepší. Ale hezká romantická linka mě chytila za srdíčko. Je to hezký příběh. Co se týká samotného stylu autora, není to braková literatura, jak by mohl žánr napovídat, ale docela inteligentní a místy hloubaví román. Osvěžující.

martina.culik
30.05.2017 5 z 5

První díl nás seznamuje s podivínským Thomasem - velmi mě kniha chytla a těšila jsem se na další pokračování. Bohužel mi přijde tento díl nejlepší z celé série a s každým dalším dílem jsem byla méně a méně nadšená.

IWINDA
21.03.2017 5 z 5

Krásná kniha, na mě smutný konec, těším se na další knihu ze série o Thomasovi.

tisha8409
01.08.2015 2 z 5

Přečteno během pár hodin. Moc roztahané, sešmiknout to na půlku by úplně stačilo.

!!!!SPOILER!!!!
Nějak jsem nepobrala, proč ty přízraky chodily za tím dědkem a ne těma poldama, co nakonec postříleli ty lidi?

Štvalo mě pořád dokola se opakující HOUBOVITÝ OBLIČEJ a to, jak se k němu ta jeho zpočátku chovala - napřed to byl pro ni takovej blbeček, co poslechne na rozkaz a je vlastně máklej a pak o pár stránek dál už mu vyjevila, že ho vlastně miluje a od tohoto vyznání se z ní stala milující láska na život a na smrt??

Když jde o běžně reálné střelecké teroristy, proč je v tom pokoji teda !!!!SPOILER!!!
ta místnost - teleport??

Čekala jsem magii jak slibuje obal knihy.. a ne popis nezajímavé pouště okolo, lidí a jejich domácností nebo povah nebo oděvů, rozměrů tlusťocha a jeho čůrající kočky.

Ten námět s !!!SPOILER!!!!
přízrakama nalepenýma na člověka jsem četla už minulý rok v knize o Septimovi Heapovi, takže mne to nijak neděsilo.

Dvě hvězdy za to, že do chvíle, kdy odešel z toho teleportačního domu odešel, to bylo zajímavý....
Konec byl bolestivý, velká ztráta.

Heřmis
18.02.2015 4 z 5

Podivný Thomas je velmi čtivá kniha a vždycky, když člověk už myslí, jak je to jasné, tak přijde překvápko, viz. samotný závěr. Určitě si časem přečtu i další díly.