Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1300 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

marketa3815
23.06.2022 3 z 5

Hodnotím s odstupem mnoha let a kniha nezanechala vůbec žádnou stopu, nepamatuju si jediný detail, jedinou emoci, nic. Čas je pro mě takovým prubířským kamenem, jestli je kniha opravdu dobrá.

Pebra
26.05.2022 4 z 5

Těžko říct, zda by takhle příběh vyprávěl skutečný autista, ale dobré je uvědomit si, že "cvoci" jsou z nás vlastně nejnormálnější.

Letitia
19.05.2022 4 z 5

Veľmi dobre opísaný vhľad do prežívania chlapca s aspergerovým syndrómom.

Keď som začala čítať, hovorím si aké osviežujúce sú knihy s podobnou tematikou. Bolo príjemné vnímať (knižný) svet tak jednoduchou priamočiarou optikou.
Ale keď sa to začalo komplikovať... už to vôbec nebolo príjemné relaxačné čítanie. Asi som sa až priveľmi vžila do Christoferovho prežívania... alebo je to až "priveľmi dobre" napísané. ;)
Trochu mi tiež chýbalo v závere nejaké uvoľnenie, možno epilóg, aby som mohla vypustiť nahromadený stres z kapitol plných napätia.

Ešte taká drobnosť: Počítanie kapitol prvočíslami pôsobí zaujímavo, ale pre mňa bolo dosť rušivé, keďže prvočísla stúpajú nepravidelne a skoky medzi nimi nepredvídateľné rastú. Pomohol by aspoň obsah, kde by som videla ako rad prvočísel rastie.

Fany09
20.04.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je pravda, že nemůžu vědět jestli autor chlapce popisoval pravdivě, ale mě to zaujalo...

Alena_S
23.02.2022 5 z 5

Jeden z případů, kdy se slovy "Tak to byla síla" dám pět hvězdiček, aniž by se mi příběh až tak líbil.
Vlastně se mi z něj ježily vlasy:
Představte si, že máte mozek, který k fungování vyžaduje řád a klid, zatímco z vašeho okolí znějí věty typu "Ano, vím, jak to bylo, všichni to víme, ale ty se neptej, jinak se budeme zlobit." - nebo "Jo, to jsem podělal(a), ale musíš mi věřit. Zase." - a nebo dokonce "Už mě pár týdnů s***a, tak jsem jí zapíchl psa."
A tak musí kluk, handicap-nehandicap, vzít život (a krysu) do vlastních rukou a vydat se udělat ve všem (ne)pořádek... A maturitu k tomu!

Jessica007
16.02.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Vhled do duše autistického chlapce. O tom, jak vidí věci on, a proto je tak dělá a jak to vidí jeho okolí, a proto se tak chová.

Streva
22.01.2022 3 z 5

Pěkný pokus o vhled do duše autisty, netuším, jestli to tak mají doopravdy, ale zdá se, že autor se snažil přiblížit s maximální přípravou, příběh sám o sobě zajímavý, ale nijak mimořádný. Líbilo.

Placi
30.12.2021 4 z 5

Krásný výlet do duše chlapce s autismem. Detektivní zápletka popisovaná jeho perspektivou je ve skutečnosti ukázkou tvrdé reality, s kterou se denně setkávají jeho rodiče. Místy zábavné a místy naopak velice smutné, asi jako u skutečných jedinců s touto poruchou, ale toto nemohu vůbec posoudit.

Bustedka
20.12.2021 5 z 5

Úžasné! Příběh 15ti letého autistického chlapce začíná tím, že na ulici najde zavražděného psa své sousedky.
Ten nástin autistické duše je naprosto bravurní. Všechny ty systémy, pravidla, neschopnost vcítit se do emocí druhého..v audioknize podchycené monotónním hlasem Matouše Rumla.

Iwy
10.12.2021 4 z 5

Zajímavé, netradiční počtení, i když v dnešní době už na toto téma vyšlo knih více. Citlivé, humorné i trpké vyprávění mladého hrdiny, který se vypořádává svým způsobem s pro něj nepochopitelnými zapeklitostmi a pravidly "normálního" světa. Fajn kniha.

Liturgievpatek
07.12.2021 4 z 5

Krásná kniha dávající nahlédnout do světa autistů. Poukazující na to, že i jejich život a jejich svět může být zajímavý a inspirativní. Povzbuzující krása, opravdu.

Ozinka
06.11.2021 5 z 5

Jako někdo, kdo má vnuka se stejnou diagnózou hodnotím hodně vysoko. Je to úžasný náhled do duše a myšlení postiženého a bravurně vykreslený složitý život lidí, kteří s ním žijí. Velmi čtivé, věrohodné, chvílemi se člověk i od srdce zasměje. Hned jdu na další autorovy knihy, jeho styl se mi velmi líbí.

Dani25
21.10.2021 5 z 5

Vynikajúca kniha. Napísaná tak, že som sa úplne vžila do pocitov Christophera. A keďže mám matematiku rada, tak som aj tú úlohu na konci vypočítala :)

Janadvorackova
17.10.2021 5 z 5

U nás teď hrají divadelní hru podle této knihy, a protože do divadla nevyrazím, začetla jsem se.
Příběh autistického chlapce, který vyšetřuje vraždu sousedovic psa a navíc řeší rodinnou situaci - trochu svým způsobem - je kouzelný. Smutný a veselý. A velmi uvěřitelný.

martineden
02.10.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, určitě si ji chci přečíst ještě jednou.

janulka1310
27.09.2021 5 z 5

Geniální nápad psát z pohledu chlapce s disociační poruchou...aspoň jsem měla více představu, jak se takoví lidé cítí a na co kladou důraz. Kniha mě pobavila, ale i obohatila...a nejvíce se mi líbily různé matematické příklady, které mě donutily se opravdu zamyslet :) Určitě se mrknu i na další knihy autora.

Maanna
24.09.2021 5 z 5

Abych pravdu řekla, zápletka se psem mi přijde do příběhu vložená trochu na sílu, ale jinak mě tenhle komplikovaně jednoduchý příběh celkem dostal. Bylo úžasné sledovat Christopherovo vidění světa a jeho potýkání se s nástrahami a problémy, které člověk bez autismu ani nezaregistruje. Na druhou stranu kniha nic neidealizuje, autismus je v podstatě egocentrický a mít dítě, které rodičovskou péči a lásku neodměňuje přiměřenou citovou odezvou, není nic jednoduchého. Upřímně řečeno nevím, jestli bych takového Christophera nepřizabila, kdybych ho měla doma. Proto se hluboce skláním před všemi, kdo se o děti s autismem postarat dokážou, a zároveň fandím všem Christopherům, aby vždy našli pro svůj život ty správné mapy a průvodce.

jjanca
08.09.2021 3 z 5

Zaujímavý príbeh o vnímaní sveta autistickým chlapcom a o tom, aké je to takéto dieťa vychovávať. Bohužiaľ som od knižky očakávala asi niečo iné. K čítaniu som sa musela nútiť a trvalo mi dlho, kým som ju prečítala (napriek tomu, že je veľmi útla). Na môj vkus bola napísaná až príliž jednoduchým jazykom, čomu chápem, keďže bola rozprávaná autistickým dieťaťom. A možno to je tým, že som ju čítala v originále, kde vety občas začínali takto (požičiam si úryvok z príspevku podo mnou): "Then I went out of the toilet and I saw that opposite the toilet there were two shelves with cases...".
Každopádne, určite stála za prečítanie, znovu som sa niečo nové z tohto sveta dozvedela.

lubtich
29.08.2021 3 z 5

Docela přesvědčivá sonda do života autistického chlapce (a v značné míře také do života jeho okolí, protože ačkoliv nemá Christopher rád dotyky a vyjadřuje se poněkud chladně, je na necizí osoby vázán), která je unikátní hlavně perspektivou vypravěče. To dbaní na systému a řádu, odpor k nejasným emocím a nejistotě celkově, lehce poťouchlá genialita, vnímání doslova či odmítnutí metafor (přirovnání si vypravěč povolil v poznámkách), to vše dělá z hlavní postavy nosný pilíř celé knihy.
Přestože Christopher čtenáře varuje, že v jeho knize není žádný vtip (až na jeden o ekonomovi, matematikovi a fyzikovi, chichichi), mnoho situací díky jeho pohledu působí komicky, neboť vnímání světa se stává zásadně odlišným, pročež některé zažité každodennosti působí absurdně. Perfektní je třeba motiv barev či aut – pro nás náhodné a nedůležité záležitosti se stávají stěžejními momenty vypravěčova dne.
Zajímavá je i forma, dějová linka je prokládána četnými úvahami, přehledy a výpočty, doplněna kresbami a diagramy. Jen mi to teda přišlo po nějaké době dost utahané, ten zprvu zábavný rozvleklý popis se stával úmorným a výpočty příkladů z matiky jsem přeskakoval.
Asi méně nápadné, nicméně podle mého pozoruhodné je tematizování samotného psaní knihy, inspirace Sherlockem a následné rady od učitelky Siobhan. Naopak detektivní linka slouží spíš jako křižovatka k rodičovským osudům, proto bych o ní mluvil s jistou nadsázkou.
Pravda nade vše. Ale nevím, za těch dvacet let jako by ta zvláštnost díla trochu vyprchala. Možná proto, že vývojové poruchy už zkrátka nejsou takové tabu a mnoho populárních i nepopulárních děl jejich specifika zobrazuje.

Then I went out of the toilet and I saw that opposite the toilet there were two shelves with cases and a rucksack on them and it made me think of the airing cupboard at home and how I climb in there sometimes and it makes me feel save. So I climbed onto the middle shelf and I pulled one of the cases across like a door so that was shut in, and it was dark and these was no one in there with me I could´t hear people talking so I felt much calmer and it was nice. And i did some more quadratic equationis like

0 = 437xx + 103x + 11

and

0 = 79xx + 43x + 2089

and I made some of the coefficients large so that they were hard to solve.
(s. 95)

Kamys
21.08.2021 3 z 5

Na knihu jsem četla mnoho pozitivních ohlasů, a jak už to v takových případech někdy bývá, jsem trochu zklamaná. Zajímavě popisuje Christopherovo vnímání světa a snaží se přiblížit, jak se podobní lidé mohou cítit. A neméně důležitý je i ten pohled z druhé strany, jak je náročné se o autisty starat a že to nemusí každý unést. Výsledný dojem pro mě je vlastně smutek. A přese všecko se ptám, co je to za člověka, že zabije psa vidlemi (to není spoiler, to je asi na druhé stránce), a co je to za autora, že na začátku knihy potřebuje napsat zrovna tohle.