Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51494/bmid_podivny-pripad-dr-jekylla-a-pana-hy-CzT-51494.jpg 4 676 93

Klasický viktoriánský horor o dvou protikladných tvářích lidského charakteru ztělesněných dobrým doktorem Jekyllem a zlým panem Hydem. Když advokát pan Utterson začne řešit závěť svého starého přítele pana Jekylla, vyvstávají před ním znepokojivé otázky. Jaký byl vztah počestného dr. Jekylla a tajemného pana Hayda? Kdo zabil Sira Danverse? Francouzský spisovatel Marcel Schwob o tomto příběhu řekl: "Dvě nejděsivější události v literatuře jsou Robinsonův objev stopy neznámé nohy v písku a zděšení dr. Jekylla, když po probuzení spatří na polštáři chlupatou ruku pana Hyda.... celý text

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Sfinga

The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde , 1886

Atanone
11.10.2018 5 z 5

jedna z mých oblíbených knih,četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím. "Destilace" dobra a zla je stále aktuální myšlenka,bohužel to není jen v ranku fantazií. Jen si uvědomme,že i v reálném světě existují snahy jak "vypěstovat" tvory pouze agresivní,nebo naopak. A to nemluvím o různých spolcích a sektách,které se takto snaží přeonačit lidi.
I přes dnes už trochu zastaralou formu,obsah je podle mě stále k zamyšlení

Paulus.1987
23.03.2018 5 z 5

U mě maximální spokojenost. Plně se ztotožňuji s názory ostatních čtenářů, že k vybudování temné atmosféry strachu není potřeba desítek brutálních vražd. Samozřejmě pokud má čtenář v oblibě severské detektivky, pak tuhle klasiku nejspíš neocení. Na druhou stranu je příběh Jekylla/Hydea natolik zakotven ve všeobecném povědomí, že považuji za vhodné si knížku přečíst už jen z důvodu doplnění čtenářského vzdělání, i když je pointa prakticky všeobecně známá. Rovněž mě zaujal závěr, ve kterém se příběh přehoupl z thrilleru/hororu/detektivky do sféry psychologie v podobě popisu toho, jak se člověk může skládat z několika osobností a jak jedna lidská osobnost může získávat převahu nad tou druhou. Opravdu zajímavé, doporučuji k přečtení. Rovněž mě zaujalo neobvyklé grafické zpracování vydání nakladatelství Dokořán z roku 2008.

Poník
13.09.2017 5 z 5

Zaujímavá knížka, která dokázala navodit pocity všech temných odstínů. Z popisu zamlženého Londýna mi někdy až naskakovala husí kůže a při jakémkoli tajemném zvratu taktéž.
Jenom mne velice překvapil náhlý přechod děje ke konci knížky, ale na konci i ten zapadl na své místo.

NinaStikova
02.09.2017 4 z 5

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda je klasika. Už jen tohle označení může spoustu lidí odehnat, a tak jen ti nejstatečnější dobrovolně sáhnou po knize, která je na seznamu povinné četby.
Stejně jako spoustu dalších teď hloubám nad tím, proč jsou Jekyll a Hyde ve filmových zpracováních zobrazováni tak, jak jsou. Jejich knižní podoba je přeci docela jiná! Knížku jsem i navzdory pomalejšímu toku příběhu přečetla poměrně rychle. Způsob vyprávění je příjemný, Stevenson dovede navodit pocit napětí i bez nějakých zvratů a nenadálých soubojů. Atmosféra jeho příběhu je trochu jako londýnská mlha, připlíží se tiše a nenápadně, zastudí na kůži a člověka rozechvěje zevnitř.
Jen ten konec mě trochu zarazil. Musela jsem si ověřit, že mi skutečně žádná stránka nechybí a že se autor zkrátka ději po posledním dopise už nevěnuje.

kklepkaa
21.07.2017 4 z 5

Jsem ráda, že jsem sáhla po této ilustrované verzi. Opravdu moc krásná knížka. Jelikož ale příběh Dr. Jekylla a pana Hyda tak nějak v povědomí mám, nebyla jsem asi tak správně napjatá jako neznalec. Nicméně i tak zajímavé, pěkné čtení. Doktora mi bylo líto.

Aríka
19.07.2017 5 z 5

Kniha je klasickým horororem od dvou tvářích lidského charakteru. Ztělesněním dobra je doktor Jekyll a ztělesněním zla pan Hyde. Robert Louis Stevenson v knize používá opravdu excelentní vypravěčský styl. Kniha se mi četla lehce, neměla jsem problém se do ní začíst, a i když jsem již rozuzlení znala z hodin literatuira, i přesto jsem byla až do poslední strany napnutá. Knihu určitě doporučuji, protože nám ukatuje, že každý máme špatnou i dobrou stranu, nikdo není dokonalý.

kamolka
03.06.2017 4 z 5

Kniha má překrásnou ilustraci a už jen kvůli ní je dobré si ji přečíst. Také příběh je pěkný, líbí se mi, že celou dobu vlastně nevíte, jak to je (i když to nejspíš tušíte) a vše je vysvětleno až na konci. Výborná jednohubka.

natkaf
04.04.2017

Skvělá kniha. I když jsem rozuzlení děje znala ze školy, byla jsem po celou dobu čtení ve střehu. Kniha se četla vemli jednoduše, děj odsýpal a tajemno bylo cítit všude kolem. Moc jsem si tento příběh užila a taky mě donutil k zamyšlení. Jediné co mě mrzí je, že kniha je tak krátká.

martunka
03.04.2017 5 z 5

Příběh i vypravěčské umění autora se mi moc líbí. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Zajímavý rozkol mezi dvěma osobami.

qydko
31.03.2017 5 z 5

Toto vydání mojí oblíbené knihy o temnějších stránkách lidské povahy s ilustracemi M. Cascioliho jsem si koupila pro radost. Obrázky jsou fakt úžasné a dokonale doplňují děj. Rozhodně doporučuju.

dancadragneel
06.03.2017 4 z 5

Tato kniha je rozhodně jedná z nejlepších k maturitě. Krásně se čte a člověk nemá problém pochopit děj. Postavy jsou skvělé rozepsané a celkově kniha dokáže překvapit. Vřele doporučuji...

eromu
14.02.2017 4 z 5

To by byla tak výborná a napínavá kniha, kdybych nevěděla, jak to s těmi dvěma pány v názvu knihy je. Škoda. Mohlo by čtení být ještě lepší. (I hate spoilers.)

Tea98
12.02.2017 2 z 5

Občas jsem se v ději ztrácela, ale konec byl výborný. Dobrá knížka, hlavně co týče rozsahu na počet stran :-) .

lucie.8
04.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha o člověku "dva v jednom". Škoda jen, že dnes každý ví, jaký je mezi doktorem Jekyllem a panem Hydem "vztah". To odhalení na konci by jinak muselo být šokující a děsivé. Temnou a pochmurnou atmosféru starého Londýna krásně dokreslují ilustrace ve vydání z roku 2015 od B4U Publishing. Doporučuji.

Ivan F
18.09.2016 4 z 5

Výborne, Mr. Stevenson. Kde sa na teba hrabe Shakespeare.

Devil-Ivet
04.06.2016 4 z 5

Kniha mě zaujala už na škole, a tak to chtělo jen čas, než jsem ji otevřela. A musím říct, že mě to bavilo víc, než jsem čekala. Tento příběh jsem přečetla jedním dechem. Bylo to zvláštní, podivné a přece poutavé. Další dvě povídky už nebyly tak napínavé a čtivé, ale stále mě udržely v pozoru. Markheim mě bavil víc.

rene6927
22.03.2016

Štve mě jak filmové adaptace většinou pana Hyda znázorní jako dvou až tří metrového a nadlidský silného. Jakoby současný komiksový Hulk. Ode mě 79%

MissBlack
12.12.2015 3 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda se mi líbil, ač za mne mu něco chybělo co se do vyvolaných pocitů týče a přebývalo, co se týče obsahu. Myslím, že klidně to mohlo být kratší, pak by to asi bylo i napínavější. Měla jsem verzi od Arga, která obsahuje i Lupiče mrtvol a Markheima, které jsem si přečetla také. U Lupiče mrtvol hodnotím trošku výše, než první příběh, jelikož mi připadal o něco napínavější a jistě bych jej uvítala o něco delší. Ovšem z posledního příběhu, Markheima, jsem byla hrozně zklamaná, nudila mě a přišlo mi to takové "páté přes deváté", ani jsem se v ní moc neorientovala, co tam je realita, co myšlenky... ne, nesedlo mi to. Každopádně první dva rozhodně za přečtení stojí.

aji
15.10.2015 3 z 5

Knihu jsem četla jen kvůli povinné četbě na střední škole. Předem jsem vůbec netušila, o čem děj je, a proto jsem v tom byla trochu zamotaná. Ale já mám takové knihy ráda. Čtenář až do úplného konce netuší, na čem je.

JaMar28
10.09.2015 4 z 5

Po trochu nudnějším začátku následovala překvapivá pointa - no vlastně zas tak překvapivá ne, Jekyll a Hyde je nakonec už ustálené slovní spojení s jasným významem, ale fakt, že jsem pointu v podstatě znal předem a dílo mě přesto bavilo, je důkazem, jak dobře je napsané a podané. Vnitřní konflikt člověka mezi jeho dobrou a špatnou stránkou je navíc dnes téma poněkud ohrané (jistě tomu tak nebylo před více než 100 lety), ale i přes to mě příběh bavil. Především tedy závěrečný dopis Jekylla/Hyda, kde všechno vysvětluje, vše před tím má jen budovat atmosféru, napětí a gradovat děj.