Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / Kumpáni

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / Kumpáni https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181372/bmid_podivny-pripad-doktora-jekylla-a-pa-eL5-181372.jpg 4 519 76

Kromě klasického vzoru strašidelné literatury, příběhu rafinovaného zločince s dvojí tváří, obsahuje svazek kriminální povídku Markheim a chmurný námořní příběh Kumpáni.

Literatura světová Novely Povídky
Vydáno: , Mladá fronta

Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde / Markheim / The Merry Men

Janadvorackova
19.11.2018 2 z 5

Slyšela jsem formou rozhlasové hry. Bohužel téma je mi známo, je to takový profláknutý námět, nikoli nezajímavý. Jenom mě to nepřekvapovalo, neděsilo...
Proto se mi to asi nelíbilo.
Když čtete, čekáte něco nového. Jakmile znáte pozadí, zážitek mizí.

Reniee
21.09.2018 5 z 5

Tento příběh má své kouzlo, a hlavně v sobě skrývá i důležitou myšlenku o lidské povaze a o člověku vůbec. Doktor Jekyll uznávaný, vzdělaný, lidmi oblíbený člověk a na druhou stranu pan Hyde, hrůzu nahánějící karikatura, u které cítíte zlo v pouhém pohledu na ni, ...a ve skutečnosti jedna a tatáž osoba...Zajímavý, temný příběh s jakýmsi ponaučením a moudrostí.

Anie.M
03.09.2018 4 z 5

moc hezky napsaný příběh o tom, jak každý z nás se snaží být dobrý a čestný, ale někdy ta touha být někdo jiný, může být až nebezpečně silná.

handulli
30.07.2018 5 z 5

Poprvé jsem příběh četla někdy ve svých 13ti letech. Pamatuju si, že ve mně zanechal šokovaný dojem. Stevensona jsem měla ráda a přečetla od něj několik knih. Po letech jsem se k němu chtěla vrátit a ověřit si, zda by se mi v dospělosti jeho knihy pořád stejně líbily. Nikdy jsem se k tomu ale nedostala, až teď prostřednictvím výzvy a jsem ráda, že jsem si jeden z příběhů z pera p. Stevensona mohla znovu přečíst. Sice už jsem nebyla tolik šokovaná zvrhlou osobností p. Hydea, ale pan Stevenson psát uměl ;)

xjitule
24.07.2018 5 z 5

Knihu bych v dnešní době přirovnala i k schizofrenii - rozdvojení osobnosti. Příběh je poutavě napsaný a opravdu ukazuje dobro a zlo jedné osoby. A co se stane, když jedna strana má navrch.

Shimargh
15.07.2018 3 z 5

Pro dnešního čtenáře je to spíše úsměvné a naivní, avšak čte se příjemně, osobně mám raději Poa či HPL.

slawa.cap
04.07.2018 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Už delší čas jsme měl v plánu si knihu poslechnout jako povinnou četbu a zrovna nebylo do čeho, tak jsem se do toho pustil. Příběh jsem rámcově znal, ale dost jsem se v něm plet. Čekal jsem ho atmosférou trochu temnější, on je přitom temnější svým dopadem. Příběh je vlastně dost zajímavá detektivka, kde se advokát snaží přijít na kloub zvláštnímu chování svého přítele, a i když člověk ví, o čem to je, podání příběhu je pořád docela nepředvídatelné.

Zlatinka.Emilly
01.07.2018 4 z 5

Pravdou je, že kdyby mě k této knize nepřivedla Výzva 2018, nikdy bych si ji nepřečetla. Ale pro zamyšlení nad svým životem, bych každému doporučovala tuto knihu přečíst. Jak píše radakus9806: po přečtení si každý uvědomí, že i on má v sobě svého Jekylla a Hyda a (dodávám), může s tím začít něco dělat. Lidský charakter mívá dvě strany mince a to je věc, nad kterou málokdo uvažuje. Nechť vás tento příběh zavede do tajů svého nitra.

radusak9806
03.04.2018 5 z 5

Spokojenost!! Poslední kapitolu jsem nějak nechápala a nezapadala mi, ale teď jak jsem jí dala chvíli, celé dílo krásně podtrhuje.
Rozhodně by si tuto knihu měl přečíst každý, už jen protože na rozdíl od jiných knih povinné četby je dosti krátká.
Odměnou je pak, úžasný příběh kde si člověk uvědomí že i on má v sobě svého Jekylla a Hyda. Četla jsem již několik "podobných" knih a žádná na mě tak nezapůsobila.

ChristineDaee
03.03.2018 5 z 5

Naozaj úžasný príbeh s nádhernou atmosférou zahmlených tmavých londýnskych uličiek a sliepňajúceho mesačného svetla. Dej sa rýchlo a neodvratne stupňuje k tragickému záveru a ani na okamih nespomalí. Postava Jekylla a Hydea je určitým zvráteným spôsobom príťažlivá a zároveň je to výstražný prst, ktorý môžeme chápať rôznymi spôsobmi ak začneš fajčiť/brať drogy/kradnúť/zabíjať/klamať už s tým nedokážeš prestať, aj keď budeš chcieť alebo s tebou navždy ostanú následky. Mám zvlášť rada Hydeove stretnutie s Laynonom, lebo v mnohých filmových spracovaniach sa Hyde a Jekyll chápu ako dvaja úplne rozdielny ľudia, ktorí len žijú v jednom tele a často ani nevedia, čo ten druhý robí, ale Hydeov prejav v tejto časti dokazuje, že to stále JE Jekyll, ktorého vždy rozčuľoval Laynonov postoj k jeho výskumom a po prvý raz nemá problém, otvorene sa vyjadriť a užíva si svoj triumf. Úžasný je aj záver, kedy je Jekyll vo forme Hydea ukrýva vo vlastnom dome, pred vlastným služobníctvom a vlastným priateľom. Samozrejme, napriek všetkému sú Jekyll a Hyde aj rozdielny ľudia. Moja učiteľka na základnej škole zvykla hovoriť, že keby bol niekto aj celkom taký istý ako ty, ale líšil by sa len jednou vlastnosťou, už by si to nebol ty. :) Chcela povedať, že sme každí originálny, ale platí to aj v tomto prípade. Oplatí sa vidieť film z roku 1931 s F. Marchom, remake z roku 1941, Mary Reilly a muzikál Jekyll and Hyde - je vynikajúci. Skalopevný fanúšik si môže pozrieť aj nemý film, niektoré okolnosti sú tam pekne zachytené. Ostatné spracovanie sú viac-či menej príšerné. A kto si chce precvičiť angličtinu, môže si prečítať Mary Reilly v originály. Ide o denník Jekyllovej slúžky, ktorý nemení nič z pôvodného príbehu, len ho dopĺňa. Bola do Jekylla zaľúbená. :)

Chesterton
12.02.2018

Poslouchala jsem audio s ponurou atmosférou:) Daleko víc mě v dětství oslovil Poklad na ostrově, ale dalo se:))

anibeni
05.01.2018 4 z 5

Klasika, kterou by si asi člověk prostě měl přečíst... už třeba jen proto, že není třeba 500 stránek a 3 díly na to, aby vzniklo výborné hororové dílko... Některé pasáže závěrečného dopisu jsem si četla i dvakrát, aby mi něco neuniklo a abych všemu dobře rozumněla..

Ali_xy
28.12.2017 5 z 5

Krátký příběh který mne naprosto uchvátil! Nemusí to mít stovky stran a vylíčení způsobu úmrtí obětí, aby se člověk snad i trochu bál. Kniha s sebou nese tajemnou atmosféru, to pravé ořechové na dlouhé zimní podvečery (v tomto případě jeden podvečer) :-)

janavan
24.12.2017 5 z 5

Vzpomínám si, že jsem jako malá četla autorův Ostrov pokladů a milovala jsem ho natolik, že jsem ho všude nosila s sebou a všem lidem okolo jsem dokola povídala, že bych něco takového chtěla také zažít.

Tento pocit ze čtení Stevensových knih mě neopustil ani o dekádu let později. Legendární příběh o muži dvou tváří, o Jekyllu a Hydovi Vás naprosto pohltí. Krásný jazyk, který mohou viktoriánským knihám závidět i současní spisovatelé, vás v momentu přemístí do Londýna s až gotickou atmosférou. Sfouknutá svíčka, večerní mlha, úškleb pana Hyda, to vše cítíte tak blízko, že Vám až běhá mráz po zádech.

Ale to, proč stojí za to knihu přečíst a proč ji stejně jako v dětství Ostrov pokladů budu všem doporučovat, je to, jak je příběh stále aktuální. Boj dobra a zla je v každé společnosti a v každém z nás a je na nás, jaké části naší osobnosti dáme prostor k rozvoji.

Doktor Jekyll tak může sloužit všem jako varování před tím, co se stane, když se člověk nechá zlákat temnotou.

PavlínaAlžběta
18.12.2017 5 z 5

Klasika, která se objevovala v povinné četbě, mě zaujala už kdysi a dodnes romány z tohoto období zbožňuji. Kniha Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od nakladatelství Odeon je v překrásném přebalu, který má své kouzlo, jen mě zarazilo, jak je kniha útlá. Přeci jenom hororový příběh slušného a vzdělaného doktora Jekylla, který experimentováním vynalezl drogu, po které se stává děsivým úchylným panem Hydem každý zná. Děj je plný napětí, zápletek a hrůzy. I tak do tenké knihy se příběh vešel a já se ocitla v Londýně ve viktoriánské době se znepokojeným advokátem Uttersonem, který řeší případ závěti a v samotném závěru se dozvídáme, co se doopravdy stalo s panem Hydem i Jekyllem. Nevím, zda v dnešní době se tento typ hororu bude líbit ostatním čtenářům, přeci jenom příběh je napsán v 19. století a tím je pro mě tak úžasný. Krom knihy doporučuji shlédnout i filmovou adaptaci "Mary Reilly" s hlavními postavami j. Robertsovou a J. Malkovichem.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Pěkné příběhy, sice poněkud jiného žánru, než čtu obvykle, ale i tak. Jekyll a Hyde je natolik proslulá dvojice, že prostě bylo potřeba konečně doplnit znalosti, a stálo to za to, byť v některých pasážích je kniha (zřejmě neúmyslně) velice humorná:
- Chápete, že se chystáme vystavit jistému nebezpečí?
- To jistě nejsou nepřípadná slova, pane.
Zkrátka a dobře, má to svoje kouzlo, má to myšlenku a dobře se to čte. Za mě spokojenost.

morava
23.11.2017 5 z 5

Jsem rada, ze se mi tato kniha dostala do ruky.Tajemna atmosfera pribehu, ktery jsem znala jen z vypraveni, me pohltila hned na prvnich strankach .

Teresita
31.10.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když jsem příběh znala, a tudíž pro mě konec nebyl překvapivý. Četlo se to dobře, určitě je to nadčasová kniha. Součástí knihy byly ještě další dvě povídky Markheim a Kumpáni. Ty se i ale vůbec nelíbily, špatně se to četlo, žádná pořádná zápletka, mnoho rozsáhlých popisů, které se navíc pořád opakují. Markheim se ještě docela dal, trochu mi to vzdáleně připomínalo moji oblíbenou povídku od E. A. Poa Zrádné srdce. Kumpáni mají nadějný začátek, ale pak už se jedná pouze o popisy krajiny, moře a vln.

Azmodan
20.10.2017 4 z 5

Příběh klasický a snad právě proto jsem po něm sáhl očekávaje líčení temných stran lidské duše a také temného Londýna. To první se konalo, to druhé (bohužel) ne. Příběh silně připomíná díla H. P. Lovecrafta. Má to ten styl, to tajemno, jen veškerá hrůza nestaví pouze na slovech "nezměrný, prastarý" a "hrůza". Ale já mám tyto příběhy rád a i když se to může zdát divné, pro mě je to (vloženo mezi detektivky od Nesba a příběhy skutečných lidí z minulého století) příjemné zpestření i relax. A právě proto bych tento příběh doporučil. Není to nic, co by jste četli 2x, ale pokud člověk chce, najde si tu duševní sílu a čas dá se nad tim i na dlouho zamyslet. A pobavilo mě to, že mi dr. Jekkyll a mr. Hyde připomíná do značné míry "příběh" Bruce Bannera a nikoho menšího než Hulka :o) (ano, to zelené monstrup), a na druhé straně nechápu, kde přišli autoři filmu Van Helsing na ztvárnění jaké tam bylo :o) prostě je to občas opravdu úsměvné :o)

Zachary
29.09.2017 5 z 5

Absolutní klasika žánru Gotický román. Kdo nečetl, měl by rychle napravit