Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / Kumpáni

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / Kumpáni https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181372/bmid_podivny-pripad-doktora-jekylla-a-pa-eL5-181372.jpg 4 519 76

Kromě klasického vzoru strašidelné literatury, příběhu rafinovaného zločince s dvojí tváří, obsahuje svazek kriminální povídku Markheim a chmurný námořní příběh Kumpáni.

Literatura světová Novely Povídky
Vydáno: , Mladá fronta

Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde / Markheim / The Merry Men

Ronnie68
09.01.2020 5 z 5

Byla to zajímavá kniha ...

eknizky.sk
08.01.2020 5 z 5

Ak si predstavine, ze povodny rukopis Stevensonova zena spalila a to co vsetci citame je len to na co si Stevenson pocas troch najblizsich dni spomenul tak to je dokonale dielo. Velmi sa mi paci s akou lahkostou sa vyvija pribeh a nabera na napinavosti az do konca. Urcite odporucam kazdemu si stiahnut tuto knihu.

hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Klasika, k níž asi není co dodávat, je prověřená časem. Nejvíc se mi líbil dr. Jekyll a pan Hyde. Esence dobra i zla je v každém z nás, jen v rozdílných dávkách. Stevenson vytvořil dva naprosto dokonalé archetypy, k nimž se moderní popkultura odkazuje.

hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Léty prověřená kvalita. Doporučuji přečíst už proto, že moderní popkultura se často odkazuje právě na příběh dr. Jekylla a pana Hyda. Navíc je skvělý!

Andrée
23.10.2019 5 z 5

Tajemný Londýn, sychravé počasí, hororová atmosféra.
Tak tohle miluju. A ty krásné ilustrace od M. Cascioliho.
Já si příběh neskutečně užila.

Snowflake2000
15.10.2019 5 z 5

Čistě náhodou se do mé knihovničky zatoulalo vydání z roku 1930 a i přes dobový překlad je kniha velice snadno čitelná. Rozhodně pokud očekáváte obrovské zuřící monstrum typu Hulk (jak je vykreslen Mr. Hyda v moderní kultuře), budu vás muset zklamat opak je pravdou a to i přesto že postava Hukla je založena právě na tomto románu. Autor se snaží ukázat dualitu člověka a to až extrémním způsobem, kdy vytvořil dvě naprosto povahově odlišné postavy uzavřené v jednom těle a zároveň se snaží poukázat na problém pokud se věda vyvíjí rychleji než lidská "morálka". Pro mě samotného (částečně díky tomu že jsem ji četl nedávno) je kniha zajímavou sodnou do toho jak naše dnešní kultura je ovlivněna literaturou předchozích generací a zároveň "zdeformuje" původní příběh aby byl více "sexy" a to i přes to že původní dílo je docela zajímavý. Ovšem já jsem zastánce toho že každý si z knihy odnese poučení, které ho nejvíce zaujme. Co tedy o této knize řekl závěrem? Je snadno čitelná a se zajímavým příběhem. Rozhodně ji mohu doporučit pokud hledáte zábavné, ne příliš vážné čtení.

leny.wood
30.09.2019 5 z 5

Do rukou se mi dostalo vydání z r. 2014 , které provází velmi zdařilé ilustrace M. Cascioliho. Když se řekne Jekyll a Hyde, hned mi naskočí různé střípky z filmů, které ale absolutně neodpovídají tomu, co nabízí kniha. Ano, příběh je starý, ale rozhodně mu to neubírá na kvalitě. Sluší se podotknout, že mnou čtené vydání je s novým překladem. Možná to mělo na kvalitu vliv, nevím. Faktem je, že se mi četla s potěšením a lehce.

rutto45
14.09.2019 4 z 5

Toto je asi jedna z mála kníh, o ktorej čitateľ pred začatím čítania vie, ako skončí. A to je možno jediná badateľná chybička, odhliadnúc od toho, že nie každému sadla štylizácia textu, ktorú dielo má.

Janek
04.07.2019 2 z 5

Chápu, že ve své době vyvolala tahle povídka zaslouženou pozornost. Ale doba a čtenáři se mění. Stylisticky mě text nezaujal, do čtení jsem se musela spíš nutit.

burg
25.06.2019 2 z 5

Čtenářská výzva 2019:
Jo, celkem chápu, proč udělala povídka v době vydání takový šrumec, ale z dnešního pohledu už je to trochu úsměvné. Hlavně ona rychlá proměna (jak fyzická, tak psychická) jen po požití jakési drogy? Ale jděte...
Jako další mínus beru to, že jsem se musel do čtení několikrát nutit. Na to, jak útlá je to knížka, tak mi to přišlo napsané stylisticky naprosto příšerně a občas jsem měl co dělat, abych pochopil, co se v odstavci stalo.
Takže jsem sice rád, že jsem se dobral konce, ale znovu už nikdy.

de_baques
19.06.2019 4 z 5

Povídka, která způsobila největší literární senzaci roku 1886 a čtená po celé Anglii, dnes už samozřejmě takto na nikoho nezapůsobí, ale spolu se Stokerovým Draculou je opravdovou klasikou žánru. Zbylé povídky (Markheim, Ollala, Vilém z mlýna) jsou o úroveň níže.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Původně pouze jedna kniha na seznamu k maturitní četbě. S myšlenkou přečíst si ji už jsem koketovala delší dobu. Příběh je velmi poutavý, napsaný velmi zdvořilým, ušlechtilým jazykem, zajímavá je i kompozice a změna úhlů pohledu s rozdílnými vypravěči. Lehce hororová atmosféra a temná nálada mé horory-milující duši velmi imponovala. Doporučuji!

Nifredil
29.05.2019 3 z 5

Zase jedna odškrtnutá položka na pomyslném seznamu toho, co mi z klasické četby chybí přečíst. A tentokrát jsem ráda, že jsem tu knihu četla. Zvědavost a očekávání byli veliké, zklamání se vlastně skoro ani nekonalo. Spíše jsem byla překvapená tím, jak je kniha poskládaná. Čekala jsem daleko více jeden příběh a jeden román, sevřený, uzavřený. Moderní forma té knihy mě překvapila. Co mě nepřekvapilo, a jsem za to ráda, byl příběh, který snad dnes už každý zná. Mě jsou po přečtení jasné některé detaily a už navždy tedy budu vědět, jak to s panem Jekyllem a Hydem bylo.
Jinak jsem kdysi kdesi četla, že se to dá číst taky jako brilantní popis závislosti na drogách. S tím bych nejspíš docela souhlasila, bohužel mi chybí osobní prožitek, abych mohla říct, jestli to opravdu platí.

PinkBunny
04.04.2019 2 z 5

Přečetla jsem si to jen proto, že se to přirovnání často používá a byla jsem zvědavá. Bohužel, kniha mě vůbec nezaujala a těžko se mi četla, ač má málo stran. I když téma je to zajímavé, to určitě.

ElizabethK
05.03.2019 5 z 5

Knize nemám prakticky co vytknout. Genialita příběhu mě zasáhla a nechala ve mě myšlenku o prolínání dobra a zla i o jejich vzájemném boji.

Občas mi dělaly drobný problém květnaté věty, ale na druhou stranu díky nim autor vytvořil přesvědčivý, žívý dojem z knihy.
Musím pak ocenit cit, s jakým střídal slovní zásobu a vyjadřování, v závislosti na tom, která postava příběhu měla zrovna hlavní slovo.

Mohu jedině doporučit.

Alethea_k
11.02.2019 3 z 5

První polovina příběhu se mi vůbec nelíbila, druhá polovina byla dobrá. Utvrdila jsem se v tom, že se s názory některých lidí v mém okolí shoduji a měla bych dát více na jejich rady. Kdybych neviděla tuto novelku ztvárněnou na divadle před 6 lety, asi bych byla překvapená. Na druhou stranu po přečtení bych si za pár týdnů nepamatovala skoro nic.

TerkaSH
06.01.2019 2 z 5

Dobře se to četlo, ale trochu mě zklamalo, že to zajímavé a napínavé je až ke konci knihy.

natalie8531
05.01.2019 4 z 5

Tato kniha je výborná, jen když člověk nezná děj.

pixiepickpocket
06.12.2018 4 z 5

Zápletka příběhu mi byla, stejně jako asi většině čtenářů, známá. Nepřistupovala jsem k ní tedy jako k detektivce, ale spíše jako k psychologické studii, kdy sice víte, kdo je vrah, ale můžete se tak díky tomu zaměřit na jeho pohnutky.

Ten, kdo příběh a jeho rozuzlení nezná, ať raději nečte dál.

Autor staví do kontrastu veřejný život jednotlivce a život soukromý. Pod tlakem společnosti se mnohdy snažíme navenek působit spořádaně a dodržovat morálku, naopak v soukromí, kde se cítíme bezpečně, ztrácíme zábrany. Jedním z důvodů, proč Jekyll v sobě zlo potlačuje je jeho společenské postavení, s nímž se myšlenky na potenciální násilné činy v žádném případě neslučují a pouze by Jekyllův společenský status ohrozily.

V každém z nás se nejspíš skrývá něco temného, nebo neobvyklého, co čeká na tu pravou chvíli, aby mohlo vyplout na povrch a projevit se. Zajímavé je, že v Jekyllovi bují vnitřní konflikt téměř celý život. Jakmile ale Jekyll objeví možnost, jak nebýt spojován s negativními činy a vyhnout se tak zničení své pověsti, směle se pustí tímto směrem. Aby popustil uzdu svému druhému já, vyvine sérum, které mu umožní změnit podobu. Může tak páchat cokoliv, aniž by ho někdo poznal. Se změnou podoby odpadá morální a trestní odpovědnost spojená s osobou Dr. Jekylla. S podobou se ale mění i osobnost. Látka, s jejíž pomocí se Jekyll přeměňuje je znečištěná a samotná přeměna je možná jen díky tomuto znečištění. Nečistá látka je tak jakousi metaforou pro zlo, které tato nečistota podpořila v růstu a moci. Hyde postupem času nabývá na síle a přemáhané zlo tak přebírá otěže. Jekyll a neodvratně ztrácí kontrolu nad svým vědomím a nad svou tělesnou schránkou.

Kuža007
25.11.2018 5 z 5