Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda

Příběh od skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona patří mezi klenoty nejen anglické, ale i světové literatury. Rozpolcená postava doktora Jekylla a pana Hyda plná napětí a protikladů inspirovala filmové tvůrce, hudebníky i textaře. Klasický viktoriánský horor o dvou protikladných tvářích lidského charakteru ztělesněných dobrým doktorem Jekyllem a zlým panem Hydem. Když advokát pan Utterson začne řešit závěť svého starého přítele pana Jekylla, vyvstávají před ním znepokojivé otázky. Jaký byl vztah počestného dr. Jekylla a tajemného pana Hayda? Kdo zabil Sira Danverse?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219607/podivny-pripad-doktora-jekylla-a-pa-1Cq-219607.jpg 4.2798

Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Odeon

pixiepickpocket
06. prosince

Zápletka příběhu mi byla, stejně jako asi většině čtenářů, známá. Nepřistupovala jsem k ní tedy jako k detektivce, ale spíše jako k psychologické studii, kdy sice víte, kdo je vrah, ale můžete se tak díky tomu zaměřit na jeho pohnutky.

Ten, kdo příběh a jeho rozuzlení nezná, ať raději nečte dál.

Autor staví do kontrastu veřejný život jednotlivce a život soukromý. Pod tlakem společnosti se mnohdy snažíme navenek působit spořádaně a dodržovat morálku, naopak v soukromí, kde se cítíme bezpečně, ztrácíme zábrany. Jedním z důvodů, proč Jekyll v sobě zlo potlačuje je jeho společenské postavení, s nímž se myšlenky na potenciální násilné činy v žádném případě neslučují a pouze by Jekyllův společenský status ohrozily.

V každém z nás se nejspíš skrývá něco temného, nebo neobvyklého, co čeká na tu pravou chvíli, aby mohlo vyplout na povrch a projevit se. Zajímavé je, že v Jekyllovi bují vnitřní konflikt téměř celý život. Jakmile ale Jekyll objeví možnost, jak nebýt spojován s negativními činy a vyhnout se tak zničení své pověsti, směle se pustí tímto směrem. Aby popustil uzdu svému druhému já, vyvine sérum, které mu umožní změnit podobu. Může tak páchat cokoliv, aniž by ho někdo poznal. Se změnou podoby odpadá morální a trestní odpovědnost spojená s osobou Dr. Jekylla. S podobou se ale mění i osobnost. Látka, s jejíž pomocí se Jekyll přeměňuje je znečištěná a samotná přeměna je možná jen díky tomuto znečištění. Nečistá látka je tak jakousi metaforou pro zlo, které tato nečistota podpořila v růstu a moci. Hyde postupem času nabývá na síle a přemáhané zlo tak přebírá otěže. Jekyll postupně ztrácí kontrolu nad svým vědomím a nad svou tělesnou schránkou.

Kuža007
25. listopadu

Skvělá sbírka povídek.

Janadvorackova
19. listopadu

Slyšela jsem formou rozhlasové hry. Bohužel téma je mi známo, je to takový profláknutý námět, nikoli nezajímavý. Jenom mě to nepřekvapovalo, neděsilo...
Proto se mi to asi nelíbilo.
Když čtete, čekáte něco nového. Jakmile znáte pozadí, zážitek mizí.

Atanone

jedna z mých oblíbených knih,četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím. "Destilace" dobra a zla je stále aktuální myšlenka,bohužel to není jen v ranku fantazií. Jen si uvědomme,že i v reálném světě existují snahy jak "vypěstovat" tvory pouze agresivní,nebo naopak. A to nemluvím o různých spolcích a sektách,které se takto snaží přeonačit lidi.
I přes dnes už trochu zastaralou formu,obsah je podle mě stále k zamyšlení

Reniee

Tento příběh má své kouzlo, a hlavně v sobě skrývá i důležitou myšlenku o lidské povaze a o člověku vůbec. Doktor Jekyll uznávaný, vzdělaný, lidmi oblíbený člověk a na druhou stranu pan Hyde, hrůzu nahánějící karikatura, u které cítíte zlo v pouhém pohledu na ni, ...a ve skutečnosti jedna a tatáž osoba...Zajímavý, temný příběh s jakýmsi ponaučením a moudrostí.

Anie.M

moc hezky napsaný příběh o tom, jak každý z nás se snaží být dobrý a čestný, ale někdy ta touha být někdo jiný, může být až nebezpečně silná.

handulli

Poprvé jsem příběh četla někdy ve svých 13ti letech. Pamatuju si, že ve mně zanechal šokovaný dojem. Stevensona jsem měla ráda a přečetla od něj několik knih. Po letech jsem se k němu chtěla vrátit a ověřit si, zda by se mi v dospělosti jeho knihy pořád stejně líbily. Nikdy jsem se k tomu ale nedostala, až teď prostřednictvím výzvy a jsem ráda, že jsem si jeden z příběhů z pera p. Stevensona mohla znovu přečíst. Sice už jsem nebyla tolik šokovaná zvrhlou osobností p. Hydea, ale pan Stevenson psát uměl ;)

xjitule

Knihu bych v dnešní době přirovnala i k schizofrenii - rozdvojení osobnosti. Příběh je poutavě napsaný a opravdu ukazuje dobro a zlo jedné osoby. A co se stane, když jedna strana má navrch.

Shimargh

Pro dnešního čtenáře je to spíše úsměvné a naivní, avšak čte se příjemně, osobně mám raději Poa či HPL.

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Už delší čas jsme měl v plánu si knihu poslechnout jako povinnou četbu a zrovna nebylo do čeho, tak jsem se do toho pustil. Příběh jsem rámcově znal, ale dost jsem se v něm plet. Čekal jsem ho atmosférou trochu temnější, on je přitom temnější svým dopadem. Příběh je vlastně dost zajímavá detektivka, kde se advokát snaží přijít na kloub zvláštnímu chování svého přítele, a i když člověk ví, o čem to je, podání příběhu je pořád docela nepředvídatelné.

Zlatinka.Emilly

Pravdou je, že kdyby mě k této knize nepřivedla Výzva 2018, nikdy bych si ji nepřečetla. Ale pro zamyšlení nad svým životem, bych každému doporučovala tuto knihu přečíst. Jak píše radakus9806: po přečtení si každý uvědomí, že i on má v sobě svého Jekylla a Hyda a (dodávám), může s tím začít něco dělat. Lidský charakter mívá dvě strany mince a to je věc, nad kterou málokdo uvažuje. Nechť vás tento příběh zavede do tajů svého nitra.

radusak9806

Spokojenost!! Poslední kapitolu jsem nějak nechápala a nezapadala mi, ale teď jak jsem jí dala chvíli, celé dílo krásně podtrhuje.
Rozhodně by si tuto knihu měl přečíst každý, už jen protože na rozdíl od jiných knih povinné četby je dosti krátká.
Odměnou je pak, úžasný příběh kde si člověk uvědomí že i on má v sobě svého Jekylla a Hyda. Četla jsem již několik "podobných" knih a žádná na mě tak nezapůsobila.

Paulus.1987

U mě maximální spokojenost. Plně se ztotožňuji s názory ostatních čtenářů, že k vybudování temné atmosféry strachu není potřeba desítek brutálních vražd. Samozřejmě pokud má čtenář v oblibě severské detektivky, pak tuhle klasiku nejspíš neocení. Na druhou stranu je příběh Jekylla/Hydea natolik zakotven ve všeobecném povědomí, že považuji za vhodné si knížku přečíst už jen z důvodu doplnění čtenářského vzdělání, i když je pointa prakticky všeobecně známá. Rovněž mě zaujal závěr, ve kterém se příběh přehoupl z thrilleru/hororu/detektivky do sféry psychologie v podobě popisu toho, jak se člověk může skládat z několika osobností a jak jedna lidská osobnost může získávat převahu nad tou druhou. Opravdu zajímavé, doporučuji k přečtení. Rovněž mě zaujalo neobvyklé grafické zpracování vydání nakladatelství Dokořán z roku 2008.

ChristineDaee

Naozaj úžasný príbeh s nádhernou atmosférou zahmlených tmavých londýnskych uličiek a sliepňajúceho mesačného svetla. Dej sa rýchlo a neodvratne stupňuje k tragickému záveru a ani na okamih nespomalí. Postava Jekylla a Hydea je určitým zvráteným spôsobom príťažlivá a zároveň je to výstražný prst, ktorý môžeme chápať rôznymi spôsobmi ak začneš fajčiť/brať drogy/kradnúť/zabíjať/klamať už s tým nedokážeš prestať, aj keď budeš chcieť alebo s tebou navždy ostanú následky. Mám zvlášť rada Hydeove stretnutie s Laynonom, lebo v mnohých filmových spracovaniach sa Hyde a Jekyll chápu ako dvaja úplne rozdielny ľudia, ktorí len žijú v jednom tele a často ani nevedia, čo ten druhý robí, ale Hydeov prejav v tejto časti dokazuje, že to stále JE Jekyll, ktorého vždy rozčuľoval Laynonov postoj k jeho výskumom a po prvý raz nemá problém, otvorene sa vyjadriť a užíva si svoj triumf. Úžasný je aj záver, kedy je Jekyll vo forme Hydea ukrýva vo vlastnom dome, pred vlastným služobníctvom a vlastným priateľom. Samozrejme, napriek všetkému sú Jekyll a Hyde aj rozdielny ľudia. Moja učiteľka na základnej škole zvykla hovoriť, že keby bol niekto aj celkom taký istý ako ty, ale líšil by sa len jednou vlastnosťou, už by si to nebol ty. :) Chcela povedať, že sme každí originálny, ale platí to aj v tomto prípade. Oplatí sa vidieť film z roku 1931 s F. Marchom, remake z roku 1941, Mary Reilly a muzikál Jekyll and Hyde - je vynikajúci. Skalopevný fanúšik si môže pozrieť aj nemý film, niektoré okolnosti sú tam pekne zachytené. Ostatné spracovanie sú viac-či menej príšerné. A kto si chce precvičiť angličtinu, môže si prečítať Mary Reilly v originály. Ide o denník Jekyllovej slúžky, ktorý nemení nič z pôvodného príbehu, len ho dopĺňa. Bola do Jekylla zaľúbená. :)

Chesterton

Poslouchala jsem audio s ponurou atmosférou:) Daleko víc mě v dětství oslovil Poklad na ostrově, ale dalo se:))

anibeni

Klasika, kterou by si asi člověk prostě měl přečíst... už třeba jen proto, že není třeba 500 stránek a 3 díly na to, aby vzniklo výborné hororové dílko... Některé pasáže závěrečného dopisu jsem si četla i dvakrát, aby mi něco neuniklo a abych všemu dobře rozumněla..

Ali_xy
28.12.2017

Krátký příběh který mne naprosto uchvátil! Nemusí to mít stovky stran a vylíčení způsobu úmrtí obětí, aby se člověk snad i trochu bál. Kniha s sebou nese tajemnou atmosféru, to pravé ořechové na dlouhé zimní podvečery (v tomto případě jeden podvečer) :-)

janavan
24.12.2017

Vzpomínám si, že jsem jako malá četla autorův Ostrov pokladů a milovala jsem ho natolik, že jsem ho všude nosila s sebou a všem lidem okolo jsem dokola povídala, že bych něco takového chtěla také zažít.

Tento pocit ze čtení Stevensových knih mě neopustil ani o dekádu let později. Legendární příběh o muži dvou tváří, o Jekyllu a Hydovi Vás naprosto pohltí. Krásný jazyk, který mohou viktoriánským knihám závidět i současní spisovatelé, vás v momentu přemístí do Londýna s až gotickou atmosférou. Sfouknutá svíčka, večerní mlha, úškleb pana Hyda, to vše cítíte tak blízko, že Vám až běhá mráz po zádech.

Ale to, proč stojí za to knihu přečíst a proč ji stejně jako v dětství Ostrov pokladů budu všem doporučovat, je to, jak je příběh stále aktuální. Boj dobra a zla je v každé společnosti a v každém z nás a je na nás, jaké části naší osobnosti dáme prostor k rozvoji.

Doktor Jekyll tak může sloužit všem jako varování před tím, co se stane, když se člověk nechá zlákat temnotou.

PavlínaAlžběta
18.12.2017

Klasika, která se objevovala v povinné četbě, mě zaujala už kdysi a dodnes romány z tohoto období zbožňuji. Kniha Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od nakladatelství Odeon je v překrásném přebalu, který má své kouzlo, jen mě zarazilo, jak je kniha útlá. Přeci jenom hororový příběh slušného a vzdělaného doktora Jekylla, který experimentováním vynalezl drogu, po které se stává děsivým úchylným panem Hydem každý zná. Děj je plný napětí, zápletek a hrůzy. I tak do tenké knihy se příběh vešel a já se ocitla v Londýně ve viktoriánské době se znepokojeným advokátem Uttersonem, který řeší případ závěti a v samotném závěru se dozvídáme, co se doopravdy stalo s panem Hydem i Jekyllem. Nevím, zda v dnešní době se tento typ hororu bude líbit ostatním čtenářům, přeci jenom příběh je napsán v 19. století a tím je pro mě tak úžasný. Krom knihy doporučuji shlédnout i filmovou adaptaci "Mary Reilly" s hlavními postavami j. Robertsovou a J. Malkovichem.

B4LU
13.12.2017

Pěkné příběhy, sice poněkud jiného žánru, než čtu obvykle, ale i tak. Jekyll a Hyde je natolik proslulá dvojice, že prostě bylo potřeba konečně doplnit znalosti, a stálo to za to, byť v některých pasážích je kniha (zřejmě neúmyslně) velice humorná:
- Chápete, že se chystáme vystavit jistému nebezpečí?
- To jistě nejsou nepřípadná slova, pane.
Zkrátka a dobře, má to svoje kouzlo, má to myšlenku a dobře se to čte. Za mě spokojenost.

morava
23.11.2017

Jsem rada, ze se mi tato kniha dostala do ruky.Tajemna atmosfera pribehu, ktery jsem znala jen z vypraveni, me pohltila hned na prvnich strankach .

Teresita
31.10.2017

Kniha se mi líbila, i když jsem příběh znala, a tudíž pro mě konec nebyl překvapivý. Četlo se to dobře, určitě je to nadčasová kniha. Součástí knihy byly ještě další dvě povídky Markheim a Kumpáni. Ty se i ale vůbec nelíbily, špatně se to četlo, žádná pořádná zápletka, mnoho rozsáhlých popisů, které se navíc pořád opakují. Markheim se ještě docela dal, trochu mi to vzdáleně připomínalo moji oblíbenou povídku od E. A. Poa Zrádné srdce. Kumpáni mají nadějný začátek, ale pak už se jedná pouze o popisy krajiny, moře a vln.

Miro.slav
22.10.2017

Druhý skvost z pera R. L. Stevensona. Vynikajúco vykreslená schizofrenická zmena osobnosti. Dokonalá atmosféra vtedajšej doby. Ani by som neveril, že tento autor je ten istý, čo má na svedomí príbeh "Ostrov pokladov". Odporúčam.

Azmodan
20.10.2017

Příběh klasický a snad právě proto jsem po něm sáhl očekávaje líčení temných stran lidské duše a také temného Londýna. To první se konalo, to druhé (bohužel) ne. Příběh silně připomíná díla H. P. Lovecrafta. Má to ten styl, to tajemno, jen veškerá hrůza nestaví pouze na slovech "nezměrný, prastarý" a "hrůza". Ale já mám tyto příběhy rád a i když se to může zdát divné, pro mě je to (vloženo mezi detektivky od Nesba a příběhy skutečných lidí z minulého století) příjemné zpestření i relax. A právě proto bych tento příběh doporučil. Není to nic, co by jste četli 2x, ale pokud člověk chce, najde si tu duševní sílu a čas dá se nad tim i na dlouho zamyslet. A pobavilo mě to, že mi dr. Jekkyll a mr. Hyde připomíná do značné míry "příběh" Bruce Bannera a nikoho menšího než Hulka :o) (ano, to zelené monstrup), a na druhé straně nechápu, kde přišli autoři filmu Van Helsing na ztvárnění jaké tam bylo :o) prostě je to občas opravdu úsměvné :o)

Zachary
29.09.2017

Absolutní klasika žánru Gotický román. Kdo nečetl, měl by rychle napravit

Poník
13.09.2017

Zaujímavá knížka, která dokázala navodit pocity všech temných odstínů. Z popisu zamlženého Londýna mi někdy až naskakovala husí kůže a při jakémkoli tajemném zvratu taktéž.
Jenom mne velice překvapil náhlý přechod děje ke konci knížky, ale na konci i ten zapadl na své místo.

NinaStikova
02.09.2017

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda je klasika. Už jen tohle označení může spoustu lidí odehnat, a tak jen ti nejstatečnější dobrovolně sáhnou po knize, která je na seznamu povinné četby.
Stejně jako spoustu dalších teď hloubám nad tím, proč jsou Jekyll a Hyde ve filmových zpracováních zobrazováni tak, jak jsou. Jejich knižní podoba je přeci docela jiná! Knížku jsem i navzdory pomalejšímu toku příběhu přečetla poměrně rychle. Způsob vyprávění je příjemný, Stevenson dovede navodit pocit napětí i bez nějakých zvratů a nenadálých soubojů. Atmosféra jeho příběhu je trochu jako londýnská mlha, připlíží se tiše a nenápadně, zastudí na kůži a člověka rozechvěje zevnitř.
Jen ten konec mě trochu zarazil. Musela jsem si ověřit, že mi skutečně žádná stránka nechybí a že se autor zkrátka ději po posledním dopise už nevěnuje.

Kája95
21.07.2017

Příběh Jekylla a Hyda asi mnozí znají. Já popravdě vůbec nevěděla o čem kniha bude. Možná i proto pro mne byla kniha napínava. Doporučuji

kklepkaa
21.07.2017

Jsem ráda, že jsem sáhla po této ilustrované verzi. Opravdu moc krásná knížka. Jelikož ale příběh Dr. Jekylla a pana Hyda tak nějak v povědomí mám, nebyla jsem asi tak správně napjatá jako neznalec. Nicméně i tak zajímavé, pěkné čtení. Doktora mi bylo líto.

Aríka
19.07.2017

Kniha je klasickým horororem od dvou tvářích lidského charakteru. Ztělesněním dobra je doktor Jekyll a ztělesněním zla pan Hyde. Robert Louis Stevenson v knize používá opravdu excelentní vypravěčský styl. Kniha se mi četla lehce, neměla jsem problém se do ní začíst, a i když jsem již rozuzlení znala z hodin literatuira, i přesto jsem byla až do poslední strany napnutá. Knihu určitě doporučuji, protože nám ukatuje, že každý máme špatnou i dobrou stranu, nikdo není dokonalý.