Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vedle nového překladu slavné novely Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (1886) obsahuje svazek také povídky Lupič mrtvol (1884) a Markheim (1885). Trojice textů, volně inspirovaných dobovými kriminálními aférami, je spojována řadou motivů: rozpolceností a kolísavostí lidské duše, uhrančivostí smrti, zdánlivou všemohoucností rozumu. Zároveň zde Stevenson potvrzuje své mistrovství ve stručných sugestivních popisech prostředí i povah a břitkých, mnohoznačných dialozích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219607/big_podivny-pripad-doktora-jekylla-a-pa-1Cq-219607.jpg 4.2653
Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde, 1886


více info...
Nahrávám...

Komentáře (86)

Kniha Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda

fisa14
08. září

Tři příběhy o dobru a zlu. Tři náhledy do lidské mysli.

Lessana
19. srpna

Tak toto dielo uniklo mojej čitateľskej pozornosti a dostala som sa k nemu až teraz. A popravde... mám trochu zmiešané pocity. Napísané je to skvelo, pútavo, človek jednoducho nemôže nechať knihu nedočítanú a musí ju prečítať na jedno posedenie. Ale po prečítaní rozmýšľam, čo z toho vlastne vyplýva...
Chápem, že autor to dotiahol do extrému (úctyhodný, vzdelaný a kultivovaný Jekyll v. destilované zlo v Hydeovi), aby poukázal na dva protipóly. Ale ono to v konečnom dôsledku zaváňa až patologickým stavom či priamo schizofréniou.
Každý človek predsa cíti, kde je sever (keďže má morálku). A keď podľahne zlu, môže svoj kompas znovu nájsť. Ale takto na striedačku...? Nečudo, že záver príbehu bol jednoznačný. Ďalej to takto ísť nemohlo. Zvlášť, keď telo bolo narušené drogou a sám jej príjemca už nevedel, čo je jeho vlastnou podstatou.
Možno je pointou tohto príbehu fakt, že sa v živote treba vedieť včas rozhodnúť - pre jednu (dobro) alebo druhú (zlo) stranu. Pretože rozpor (a striedanie "nátur") je neznesiteľný.
No mne sa to zdá málo. Nestačí sa len rozhodnúť. Treba sa jednoznačne rozhodnúť pre svetlo. Inak život nemá zmysel a ide do temnoty.


Kuža007
25. června

Skvělá sbírka povídek

danny_21
13. června

Klasika klasika, kdo by neznal příběh psychologii rozdvojené osobnosti doktora Jekylla, který má v části povahy páchání neřestí a nepravostí ( nakonec nemá to tak každý z nás ? ). Stvoření Edwarda Hyda pomocí narkotik je poplatné tehdejší době, leckteré viktoriánské panny jistě omdlévali hrůzou při samotné pointě novelky, střízlivě hodnotím v lepším průměru - 60 %

666Jitka
28. dubna

Knihu jsem četla několikrát a považuji jí za literární klasiku fantastiky. Nejenom příběh sám o sobě, ale také autorův detailní rozbor obou osobností příběhu, je fascinující. Tentokrát jsem sáhla po audioknize v hlavní roli s Iljou Rackem, což byla vskutku poslechová lahůdka ochucená skvělými výkony všech účinkujících.

m_martina
21. března

Tato autorova kniha se mi líbila, protože měla zajímavý příběh. Četla se dobře i navzdory tomu, že je to již poměrně stará klasika.

HaniSebi
17. března

Krátká novela a jednoduchý příběh, který zná tak nějak i ten, kdo knížku nečetl. Asi bych normálně dala 3 nebo 4*, protože mi tam něco chybělo, na druhou stranu je to klasika z 19. století a tak se k tomu musí přistupovat. Četla jsem vydání z roku 2015 a ilustrace Maura Cascioliho knížečku skutečně krásně doplňují.

ninano
05. března

Notoricky známý příběh, který se nechá číst i po létech.

1