Podivná knihovna

od:

Podivná knihovna

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou spole... celý text

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny?
Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat. Barevné ilustrace Kat Menschik. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219562/podivna-knihovna-219562.jpg 3.5510
Originální název:

Fušigina tošokan / 不思議 な 図書館 (2005)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (95)

Přidat komentář
Klarisska1
21. července

Zvláštní, ale přesto nádherná. Taková strašidelnější pohádka, ale do knihovny večer asi nepůjdu.

IsobelleFarbs
12. července

Toto je opravdu zvláštní knížečka, která není pro každého...
Text je strohý, ale je doplněn krásnými ilustracemi. Mnoho detailů si čtenář musí domyslet, prostě musí hodně zapojit svou fantazii a kvůli tomu knížka nemusí sednout každému. Ale mě se celkem líbila...

Romžiry
10. července

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a byla jsem velmi překvapená. Rozhodně to nebyla poslední kniha od autora.

helicar
01. července

Já knihu pochopila. Po svém. Jestli to tak autor opravdu zamýšlel, je už věc druhá. Souhlasím s názorem pod sebou, příběh, na to jak byl kratičký, se dal rozepsat mnohem barvitěji a pestřeji. Ovšem ty ilustrace opravdu stojí za pochvalu.

pandayame
22. června

Moc jsem nepochopila, co měla kniha sdělit nebo tak. Ale jako oddechovka fajn. Možná prostě jen některé věci nechápu, nemám ale potřebu tady tuto knihu hanit.

vlkove
09. června

Nádherné ilustrace bez kterých by příběh nemohl existovat, ilustrace rozvíří naši fantazii, pomohou našim představám a navíc potěší snad každou alespoň trochu uměleckou duši.
Příběh je jiný, je nepředvídatelný a je zvláštní.
Líbil se mi příběh? Nevím, vím že mě nenudil, vím že byl jiný a vím že si jej přečtu znovu.

lucie.8
02. června

Zvláštní kniha ... Útok na pekárnu se mi líbil více, ale k tomuto autorovi se určitě ještě vrátím.

Hakuka00
30. dubna

Asi to nebyl nejlepší způsob, jak začít s Murakamim. Trápí mě, že jsem to asi nepochopila. K čemu to bylo dobré? Nebo tam nebylo co chápat?

pecinka21
27. dubna

Tato kniha mě bohužel moc neoslovila, byla to taková jednohubka kterou člověk slupne a neví jestli mu chutnala a musí nad tou chutí přemýšlet. lustrace jsou dokonalé a perfektně vystihují postavy.

Lukyy
23. dubna

Pro mě první ale určitě né poslední kniha od pána autora! :-)

AllyKumari
20. dubna

2,5 hvězdy. To, co mohlo být intenzivní a působivý horor, kolem mne proletělo rychlostí blesku a skončilo bez jediného vysvětlení. Ráda bych hodnotila výš, ale na to nemá "kniha" dost materiálu. Škoda.

Lector
13. dubna

Podivná povídka. Mám rád příběhy, které jsou označovány jako magický realismus. Příčí se mi nálepkování a také nevím, zda tato povídka do tohoto „žánru“ patří. Ale to není podstatné. Podstatné je, že na rozdíl od jiných podobných příběhů (srovnávám Bulgakova, Márqueze) mi tento příběh připadá býti chudý jazykem. Cítím v něm bohatou autorovu obrazotvornost, ale postrádám tu touhu předat vidění čtenáři co nejbarvitěji. Jako by se autor u toho psaní nudil. Vždyť i ta temnota a ponurost podzemních kobek může ještě působivější.
Ale jako vždy dodávám, že to nemusí být chyba na straně autora, chyba může být v „mém přijímači“.
Rozhodně však je o pozoruhodnou knihu, vezmeme-li v potaz její výtvarné zpracování a typografii. (To knize v mém hodnocení přidává min. jednu hvězdičku.)
Spolu se Spánkem to jsou milé ozdoby každé knihovny. Knihy, které jsou poutavé i výtvarně, na trhu rozhodně nepřebývají.

hellena1523
05. února

Delší útvary od autora jsou pro mě naprosto nestravitelné, nudné, ubíjející a o ničem. Tyto povídky mají ale kouzlo a nadhodnotu, kterou jim dávají naprosto nepřekonatelné, originální ilustrace Kat. Neskutečná atmosféra, úžasně čtivé (což je pro mne záhadou, protože jinak mi autorův styl opravdu nesedí a je hrozně rozblemclý)...Pokud chce čtenář vyzkoušet Murakamiho, pak doporučuji tyto ilustrované povídky/novely od Odeonu.

PanCau
31. ledna

Takový víc pohádkový Murakami, ale vydání je krásné.

OneBas
27. ledna

Moje teprve druhá kniha od Murakamiho a rozhodně se pustím i do dalších knih. Velmi mě ovlivnily i ilustrace které jsem několikrát zkoumala a prohlížela a neuvěřitelné jsem si oblíbila jejich autorku. Příběh byl podle mě dokonalý a postavy mě zaujaly hned od samého začátku.

kejty91
24. ledna

Bylo to dobré. Krátké a dobrodružné. Hlavně, že to prý mají tak všechny knihovny. Haha. K večeru do knihovny nelezu.

zdenek5887
18. ledna

Co to bylo? Ať už cokoliv, zvláštním způsobem se mi to moc líbilo. Velice prapodivná krátká povídka, kde se na pár stránečkách stihlo představit a rozvinout hned několik postav a která vás vtáhne do děje ani nevíte jak. Asi nad tím budu ještě nějakou dobu uvažovat... zda to má vůbec tu hloubku, kterou si myslím, že to má, a nebo je to čistě jen výplod autorovy fantazie. Nechci se to ale asi nikdy dozvědět, abych pravdu řekl. Má to své kouzlo i tak. Magický realismus se tu skrýt nedá a ty ilustrace? Wow!

thomascz84
16. ledna

Když jsem četl tuto knihu, tak mě příběh úplně pohltil. Krásná ale krátká kniha.

Mercatino
18.12.2016

Hořkobolný příběh, který po dočtení před čtenáře postaví mnohem více otázek, než li odpovědí. Což ve mě vyvolalo dost mrzuté pocity, protože potenciál zůstal nenaplněn.

Finn69
13.12.2016

Kratičká knížečka, přesto ale zajímavá. Na prostoru, který by jiným autorům stačil tak možná na úvod a věnování, vystavěl Murakami příběh plný magické atmosféry a kouzel, který za čtyři hvězdy stojí. Je to něco jiného, než jsme o něj zvyklí číst, snad by se dala tahle knížka přirovnat k některým povídkám Raye Bradburyho...

parxel
04.12.2016

Podivná knihovna mne oslovila svou lehce bizardní a hororovou atmosférou. Podobně jako JessieEx jsem přemýšlel nad tím, zda dát tři nebo čtyři hvězdy a nakonec jsem se rozhodl pro čtyři.

Z příběhu jsem měl pocit, jakoby to byl něčí sen. Jakoby se tato osoba probudila a přemýšlela nad tím, zda se jí to zdálo, či zda to byla skutenčnost. Já jsem v každém případě rád, že to byl pouze příběh na papíře doplněný krásnými ilustracemi.

JessieEx
03.12.2016

Při četbě se přistihnete, jak se sami sobě divíte: Cože? To se mi vážně líbí zrovna taková knížka? Jenže budete muset přiznat, že ano...
Mě takové myšlenky napadají u všech Murakamiho knih a asi právě tady to spojuje všechny jeho knihy. Podivná přitažlivost...
Jen jsem přemýšlela, zda dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale ty kouzelné, přenádherné ilustrace mě přesvědčily!

tlllk
18.11.2016

.. chvíľu som mal pocit ako pri Wonderland-e, ale tým záverom ma prekvapil. Žeby na staré kolená prešiel na Happyendy ?

vlkcz
04.09.2016

Mám neodbytný pocit, že k tomu, abych příběh pochopil, mi chybí znalost nějakých japonských reálií (mytologie, pohádky nebo něco podobného). Takhle je to pro západního čtenáře trochu kafkovský příběh, u kterého zůstala velká část potenciálu nevyužitá.
Podobně jako u Spánku (a možná ještě o chlup víc), úroveň knihy zvedají ilustrace Kat Menschik.

Vikina333
22.07.2016

Murakami mě opět pohtil do svého světa. I když v této povídce jen na chvilku, což je škoda. Věřím, že z tohoto námětu by mu šel napsat boží román. Grafika taky na jedničku. Perfektní povídka i celkově zpracovaná knížka..

mončičáček
15.07.2016

Murakami se nezapře, knížka se čte sama, ilustrace jsou opravdu krásné, pár citací zaujme, ale s příběhem samotným si nějak nevím rady...Nebýt toho vysrknutého mozku, myslela bych si, že je to pohádka pro děti...

Alma-Nacida
05.07.2016

Rozpaky, rozpaky... Nebýt ilustrací, které knihu zvedly o 100%, tak bych se jen shovívavě usmívala. ;-) Jo, a co váš knihovník, vypadá normálně? Muhehehe! :-D

mariposka
02.07.2016

Kniha má úžasné ilustrace, které perfektně doplňují ten strašidelný a zvláštní příběh, o kterém vlastně nevím co si myslet. Ale líbilo se mi to. Určitě doporučuji. Jen je to moc krátké, chtěla jsem se bát a napínat ještě o něco déle.

Alethea_k
24.06.2016

Do knihy jsem se okamžitě po přečtení prvních řádků zamilovala. Je to prostě nádhera - číst o na první pohled obyčejné věci, která se změní ve fantasy, horor a pohádku. Po přečtení musím na Podivnou knihovnu pořád myslet a říkám si, jestli se to v knize opravdu stalo nebo to byl pouhý sen.

AnneD
23.06.2016

Snad stačí jen - co je sen a co je realita? aneb mé jediné pocity po přečtení téhle jednohubky.