Podezření: Druhý Mnichov?

Podezření: Druhý Mnichov? https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482966/bmid_podezreni-druhy-mnichov-wDd-482966.jpg 5 2 2

Soubor převážně státoprávních esejí, v nichž jsou známé události konfrontovány s úvahami, opírajícími se o logiku mechanismů a cílů státních převratů, revolucí a válek. Za verzí o filantropickém osvobození „lidu sovětského impéria“ se rýsuje průběh vítězné hybridní války. Dlouhodobě vedené pomocí ekonomických, politických a psychologických instrumentů vnějšího nátlaku na stát. Jimž za „vlády“ M. S. Gorbačova umožnil infiltrovat do „perestrojky“ sám její „architekt“, A. Jakovlev, který se v předmluvě k ruskému překladu „Černé knihy komunismu“ svěřuje z úsilí rozložit SSSR zevnitř. Autor přibližuje vývoj jednání Gorbačova s administrativami USA jako neobratné úsilí získat za vojenské a geopolitické ústupky podporu změn sovětské ekonomiky a uznání SSSR za rovnocenného partnera. Všímá si, že v prostoru po sovětském impériu se objevují atributy ekonomické okupace. Umožněné „deetatizacemi“, majetkovými převraty téměř atomizujícími relativně životné národohospodářské celky. Výsledkem je ztráta ekonomické báze suverenity státu, a závislost jeho obyvatel na vůli zahraničí. Čtenář se může zamyslet, zda by k těmto následkům došlo bez metod, založených na „autoritativních poučkách o volném trhu a deetatizaci“, a prosazovanými exponenty zájemců o majetkový převrat. Práce vyúsťuje v podezření, že Gorbačov v průběhu utajovaných dohod s budoucími vítězi studené války rozhodl „o nás bez nás“. Ačkoliv mu vývoj „perestrojky“ umožňoval vrátit Čechoslovákům suverenitu nejméně rok před summitem na Maltě.... celý text

coquus
05.02.2024 5 z 5

Detailní popis vývoje a změn zejména v SSSR od perestrojkového období až po divoká 90. léta tamtéž i u nás. Autor bere toto téma dost do hloubky, a to v mnoha nejrůznějších aspektech jako jsou hospodářství, vojenská úroveň, nálada obyvatel, ideologie, atp. Klade nepříjemné otázky a nastiňuje ještě nepříjemnější avšak i nejlogičtější a vzájemně do sebe zapadající odpovědi. Ty tak vytvářejí podstatně jiný obraz, než jak je nám dnes všeobecně líčen. Hodně informací zde uvedených bude pro mnoho čtenářů zcela nových, neboť nejsou (a asi ještě dlouho nebudou) veřejně prezentovány. O to víc jsou takovéto knihy cenné. Oceňuji, že je kniha poskládána ze zcela jednoznačné řeči tvrdých a ověřitelných faktů, nikoli z nářku nad rozlitým mlékem. Pro všechny se zájmem o pochopení tohoto období je toto doslova povinná četba.

„Netvrdím, že lze položit rovnítko mezi historické události z konce let 1938 a 1989. Neboť tehdy bylo objektem jednání spojence o nás bez nás českomoravské pohraničí. Kdežto v roce 1989 celé Československo“

Hobo
23.10.2021 5 z 5

Velmi fundovaný výklad! Toto by měl číst každý, kdo má zájem o skutečnou historii.

Jaroslav Kuba
česká, 1951
2020  100%Podezření: Druhý Mnichov?
1999  100%Filosofie lidských práv a právo

Kniha Podezření: Druhý Mnichov? je v