Podbrdské ženy

Podbrdské ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391187/bmid_podbrdske-zeny-8MR-391187.png 4 1153 349

Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?... celý text

marketa1860
04.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha, příběhy žen několika generací jedné rodiny. Od první světové války po současnost. Paní Poncarová píše krásným jazykem, knihu jsem přečetla jedním dechem.

lampernaqui
01.08.2022 4 z 5

Nejedná se o knihu, kterou bych normálně četl, ale jednou za čas je třeba vyzkoušet něco jiného. Šikmý kostel se mi hodně líbil, tak jsem si nechal doporučit i tuto knihu z kraje, který celkem znám. Sledujeme osud několik generací, dysfunkčnost těchto rodin a jejich marný boj s dobou. Žádná veselá četba to není, jen jsem měl pocit, že celé závěrečné dějství bylo zbytečně uspěchané a jakoby osekané.

LenkaKa
06.07.2022 4 z 5

Už jsem od autorky četla několik knih, tahle se mi hodně líbila. Ženy to neměly lehké a rodinné vztahy byly jiné než dnes. Autorka píše takovým pomalejším tempem, hezkým jazykem...a vlastně se mi to líbí.

Aroucaria
01.07.2022 2 z 5

Ještě, že jsem to četla za hezkého počasí, jinak bych si to hodila. Jsem ráda, že doba je jiná, ač si rodinnou zátěž nosíme stále a zbavit se jí, chce kuráž!

Četlo se to dobře, ale vadilo mi, že některé postavy zmizely a objevily se po dlouhé době a jen na vteřinu. A jiné mizely bez ukončení.

Jsem rozčarovaná, vlastně i zklamaná, že se tam víc "nečarovalo" a zakončila bych to slovy - jsem ráda, že jsem to doplakala.

Caa
23.06.2022 4 z 5

V tomto rodě se z otce na syna přenese neschopnost milovat a nenávist k těm, kteří ještě lásky schopni jsou. Poznamenány jí jsou čtyři generace žen, které jsou tak či onak nuceny žít ve stínu těchto mužů. Velmi silný příběh.

Aaloha
20.06.2022 5 z 5

Generační román, který se krásně čte a vtáhne do děje. Nelehké životy v nelehkých dobách, které ovlivnily historické události. Složité charaktery hlavních postav, které mi nebyly moc sympatické. Snad jediná Emilka, která chtěla život změnit, ale bohužel. Chyběly mi roky, v kterých se odehrává děj. Jinak moc hezká kniha.

zouharov
19.06.2022 4 z 5

Neoblíbila jsem si Mirka, Emilku ani Janu, přesto mě jejich osudy zaujaly. Mohli se víc postavit osudu, mohli spolu víc mluvit a tím něco změnit. A právě tím, že nebyli dokonalí, jsou nám vlastně víc podobní. Jak bychom se v jejich situaci zachovali asi my?

Kristýna_
11.06.2022 3 z 5

Pokus se někomu líbí Šikmý kostel, tak tuto knížku můžu doporučit. Přišla mi v podobném duchu.

Mi--LADA
04.06.2022

Zajímavé čtení. Neradostné rodinné historky z Brd mi daly nahlédnout do toho, jaké byly (nebo mohly být) osudy žen 20.st. Není to čtení na sobotní bezstarostnou pohodičku ani to není složité a marné. Samota je zlá a když rodiče nechápou nebo neumí přijmout svého potomka a dát mu zázemí, které by měl dostat, trápení se pak může vléct po několik generací. Hodně práce, málo pochopení a lásky. Takové čtení pro ženy ze života těch méně šťastných. Jo, šlo to, dalo se, asi se pustim ještě do další četby p.Poncarové. Co takhle Děvčata první republiky? Nebo Osud poslední baronky? Prostě mám další autorku, ke které se ještě někdy vrátím, i když nejsem její bezvýhradně nadšená fanynka.

Alisa1980
02.06.2022 5 z 5

Četla jsem jako druhou od této autorky. Díky tomu, že všechna místa, kde se děj knihy odehrával znám, pocházím z kraje, takže o to se mi knížka líbila víc. Od autorky top.

Vivetkav
01.06.2022 4 z 5

Krásná kniha i když samozřejmě smutná a drsná v tom válečném i poválečném období..žádná ta doba pro ně nebyla lehká ..každá generace si přenášela něco dál...

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Krásná kniha. Četla jsem jedním dechem.

KatyM.
19.05.2022 5 z 5

Velmi působivá kniha. Jenda z těch, které ještě dlouho po přečtení zůstávají v hlavě. Od první stránky mě chytla a vtáhla do sebe a jen těžko jsem se od ní odtrhávala. Kniha popisuje nelehký život tří generací žen. V knize je krásně vykresleno prostředí lidské charaktery.

camelopardus
10.05.2022 4 z 5

Zpočátku jsem už chtěla knihu odložit - ten nekonečný bolestný tón a do zblbnutí opakovaný generalizovaný vzorec "žena je laskavá, téměř svatá oběť, muž je pouze hovado bez kousku citu". Ale pak nastal obrat a kniha změnila směr. Postavy přestaly být černé a bílé, dostaly mnoho odstínů a barev. Propracování mladších generací mě zaujalo o to víc. Takže jsem ráda, že jsem knize dala šanci. :-)

Lenka541
30.04.2022 5 z 5

Moc pěkná, čtivá, ale taky smutná kniha.

ještěrka38
27.04.2022 4 z 5

Život někdy bývá krutý a ne vždy vyjde to, co vysníme nebo představujeme...

Kacafir
25.04.2022 5 z 5

Další VELMI smutný životní příběh....Velmi čtivé,vtáhne Vás to do té doby.Jsem rád,že jsem tohle nikdy nezažil

Buchtičkajani
07.04.2022 4 z 5

Velmi smutný, ale čtivý příběh. Ubrala bych trochu ze života Emilky a více rozepsala vztah Jany a Johanky a její život. Ještě mi vadilo, že u kapitol nebyly časové údaje, v kterém obdibi jsme se ocitli, vyšlo to tak nějak až během čtení. Při čtení jsem si uvědomila, jak se máme dobře, a jak byly dříve ženy statečné.

marli58
01.04.2022 4 z 5

Krásné a hodně smutné až depresivní.

Audrina
26.03.2022 5 z 5

Je zajímavé sledovat, jak nevědomky pácháme činy, které nás samotné v minulosti zraňovaly. Autorka si skvěle hraje s postavami a čtenáři předkládá příběh naplněný obrovskou mírou neštěstí a náročných osudů.
Co mě mrzelo bylo nedotažení linek u některých vedlejších postav. Opravdu by mě zajímalo, jak dopadla třeba taková Věrka