Podbrdské ženy

Podbrdské ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391187/bmid_podbrdske-zeny-8MR-391187.png 4 1156 349

Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?... celý text

Izu
06.02.2020 5 z 5

Velice dobře napsaný generační příběh.Nejvíc mě asi zaujal Emilčin.Jó,dnešní ženy ani neví, jak se mají.Jedinou výtku mám k sexuálním scénám, ty byly napsány hrozně toporně.Jinak doporučuju, autorka píše s obrovským citem.

aralka
04.02.2020 4 z 5

Jde o takovou rodinnou ságu z pohledu žen odehrávající se v podstatě během celého 20.století, je zde velmi realisticky vylíčen těžký vesnický život, kdy jediná šance, jak se vzepřít je odejít a druhá se podvolit a dělat, co je třeba ...ženy tohoto románu to časem pochopí, některá dřív, některá později... do románu jsou promítnuty i historické události, 2.sv.válka, znárodňování a zakládání JZD, vstup vojsk varšavské smlouvy v osmašedesátém roce... hodnocení dávám vysoké, jelikož vesnický život a osudy žen zde byly zachyceny bravurně, velmi uvěřitelně a realisticky, celkové vyznění je spíše smutné, není to žádná selanka, což ani samotný život není..... :-( určitě si přečtu i další knihu autorky..

Berenika777
31.01.2020 3 z 5

Krásná knížka i kdyz trochu smutná, ale přesně taková jaký je život, přečteno jedním dechem za 3 dny, uz teď se těším na další tituly, doporučuji a děkuji autorce :)

veronika9761
31.01.2020 5 z 5

Hodne mi tohle dilo pripomnelo Hermankove udoli. Knizka o tom, jak je hrozne snadny zahodil celej svuj zivot a predat tu beznadej i svym detem. Knizka o silnych zenach a mrzutych chlapech. Velmi ctiva, velmi uveritelna.

Akneris
14.01.2020 5 z 5

I když jsem se chvílemi trochu ztrácela, tak je to moc pěkná knížka od které jsem se nemohla odtrhnout.

Knihovtipnicus
12.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha od začínající a velmi nadějné autorky, ktera reflektuje 20. století z pohledu žen. Její druhou vynikající knihou je Eugenie, takže se určitě máme do budoucna na co těšit.

karoli.c
06.01.2020 5 z 5

Tato kniha mi na nočním stolku ležela mnoho týdnů, než jsem se do ní pustila. Ani nevím proč se mi do ní nechtělo, asi jsem tušila, že téma bude tíživé, ne lehko vstřebatelné (a já zrovna nechtěla o ničem moc přemýšlet). Nakonec jsem však přečetla jedním dechem. Předurčené osudy 3 generací žen na statku, k udření a v blízkosti mužských tyranů, se mi vryly hluboko do srdce.. Hodnotím 5*

Bridget30
03.01.2020 5 z 5

Smutné osudy v drsném prostředí, nemohla jsem se od příběhu tří generací odtrhnout.

Janca007
02.01.2020 4 z 5

Příběh tří generací žen, jejich vztahů, v místě, kde jakoby se zastavil čas... Poutavý příběh, ke kterému bych se klidně znovu za čas vrátila....

Jolina
02.01.2020 5 z 5

Příběh žen z drsného prostředí, ve kterém jakoby se zastavil čas. Jinde se vše mění - zde zůstává hodně při starém...a co hlavní hrdinka? Má šanci se změnit a tím pozměnit osud všech dalších generací žen, které byly k předurčeny k odevzdání se svému osudu, na který neměly příliš mnoho vlivu? Doporučuji!

oskarka
25.12.2019 4 z 5

Příběh tří generací žen. Nejvíc mě zasáhl příběh Emilie, byla popsán do detailů a měl v kníže nejvíc prostoru. Ostatní ženy mě už tolik neoslovily, asi bych se bez toho obešla. Konec byl psán povrchně, vůbec jsem nepochopila vztah mezi Janou a Johanou.

Dadula118
22.12.2019 4 z 5

Krásně napsaná kniha o životě žen v minulém století. život nebyl jednoduchý, ba naopak, drsný.

Gedzita
12.12.2019 4 z 5

Krásně napsané, ale smutné osudy tří generací, ze kterých dýchá prázdnota, smutek, bezvýchodnost a osamělost. Rozhodně nejde o odpočinkové čtení, ale knížku hodnou zamyšlení.

Danka1975
11.12.2019 4 z 5

Tak tohle je knížka, kterou musíte nechat "vstřebat a doject", jak bych tak řekla. . . . Mám ráda generační příběhy, kde se ukazuje, co se mnohdy táhle léta a problém si neseme jak batoh na zádech a nevíke, odkud přišel.. . . a jde o to, jestli ho někdo dokáže odložit, či obsah vysypat (myslím symbolicky ten batoh :-)). . .Nebylo někdy jednoduché čtení, alespoň pro mě. . ., děj byl možná i naznačen a pak se k němu autorka nervacela, i když jsem na něj čekala. . To, že to nebylo veselé čtení, se dalo čekat, nicméně jsou tam nejméně dvě pro mě silné situace, přes které jsem se nepřenesla (ale to nechci prozrazovat. . ).. Každopádně tímto titulem u autorky nekončím.. . .!!!!!
PS, nevím, jak vám, ale mě to jméno "Mírek" s dlouhým "í", nějak nesedělo na oko. . . .já se s ním nikde nesetkala :)

ArwenAragorn
02.12.2019 3 z 5

Osudy několika generací žen na podbrdském statku od konce první světové války. Je to Marie, která má zlého muže Josefa a umírá po porodu. Její syn Mírek si přivede na statek Emilku, ale nechová se k ní lépe než jeho otec. Emilka umírá, když je její dceři Janě 7 let na rakovinu. Emilka prožívá nejhorší dějinná období- 2 světovou válku s osvobozením, pak 50. léta, kdy na ně těžce doléhá komunistický režim a jejich tlak, aby vstoupili do družstva. Jana pak bez matky prožívá dost krušné chvíle, žije pořád na statku, kde jako by se život zastavil ve 30. letech. I ona se vdá a jako další dcera nastupuje Johanka.
Příběh je poutavý, ale hodně smutný. Nelehký život mužů a hlavně těžké osudy žen dokázala autorka dobře vylíčit, ale řekla bych, že někdy zase příliš úsečně. Děj tady skoro není, jen útržky života, velice těžko jsem se orientovala v letech. A očekávala jsem, že najdu aspoň trochu toho pozitivního, co bych si z knihy mohla odnést kromě té hořkosti, bolesti a deprese. To mi autorka neposkytla.

JaKa1974
25.11.2019 4 z 5

Je to krásná a čtivá kniha. Děj plyne tak jako čas a život, který opravdu někdy není jednoduchý.

Nikkiproch
11.11.2019 4 z 5

Příběh se silným poselstvím, že některé křivdy a životní těžkosti si s sebou na bedrech táhnou mnohé generace, dokud nevystoupí z kruhu a nežijí sami za sebe.

Paajjkkaa
04.11.2019 1 z 5

Vydržela jsem do konce, ale za mě velké zklamání. Zbytečně dlouhé, nezáživné, ufňukané.. ne, bohužel tady nemohu napsat nic pozitivního a to přitom rodinné ságy a současné české spisovatelky jsou přesně můj šálek kávy. Ale v tomto případě má na sobě slečna ještě hodně co zapracovat.

Evišťátko
03.11.2019 4 z 5

Mám ráda generační romány. Tenhle nebyl špatný, jen poslední část věnovaná třetí ženě byl příliš rychlý,jakoby už to autorka chtěla mít za sebou. Možná než životy podbrdských žen se vše točilo kolem sobeckého bezcitného Mírka.

Aknel26
01.11.2019 5 z 5

Knížka, která stojí tak trochu ve stínu Aleny Mornštajnové a její Slepé mapy, jež je také vyprávěním několika generací žen z jedné rodiny (i když z jiného koutu republiky). Příběh Emilky a Mírka mě úplně pohltil, i když to bylo často smutné čtení. Bohužel mi přišlo, že vrchol knihy byl dříve než na konci - nechci přímo říct, že s vyprávěním Jany a Johany kvalita šla dolů, ale... trošičku, malinko klesala a já dočítala už bez emocí. Je pravda, že skoky v čase byly občas matoucí - někdy se desítky stran věnovaly pár hodinám či dnům, jindy jsme se dostali o x let dopředu. Ale že by se čtenář ztrácel, to zas ne. Spíš mě zarazilo, jak se z příběhu vytratila Mírkova sestra. Krom zmínky téměř na konci knihy se o ní člověk už nic nedověděl.