Pod zámkem

Pod zámkem https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366365/bmid_pod-zamkem-7H1-366365.jpg 4 207 62

I po více než padesáti letech si Maude Julienová pamatuje ten zvuk, když se za ní zavřela mříž. Její otec právě koupil pochmurný dům obklopený parkem v oblasti Saint-Omer. Maude, které tehdy byly tři roky, zde bude žít zavřená, aniž by kdy šla do školy, aniž by kdy měla přátele. Je také uzavřená psychicky, protože patriarcha chce ze své dcery udělat „nadčlověka“. Musí se učit překonávat strach, nouzi, bolest i samotu, aby byla schopná uskutečnit poslání, k němuž ji předurčil. Až po dlouhé době pochopí, že její otec, vysoký hodnostář ezoterické zednářské instituce, vytvořil závratný projekt, v němž ona hraje hlavní roli.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Derrière la grille , 2014

Rade
19.12.2023

Ta ponurá obálka na mě vyskočila v knihovně, to bylo první, co mě zaujalo, ta fotka.
Vedle téhle knihy mi všechny smyšlené romány a thrillery přijdou jako nic. Tohle je šílené a k breku, protože je to skutečné; ta malá osamocená holčička, se kterou se nikdo celé dětství nejen nepomazlil, ale ani pořádně nedotkl (bezkontaktní výchova), byla až téměř do své dospělosti vlastními rodiči doslova mučena, a to jak fyzicky, tak psychicky. Některé popsané okamžiky byly opravdu děsivé a dělalo mi problém ty scény vydýchat.
Výchova, nebo spíš krutý a bezcitný dril budoucího nadčlověka? Bylo by to ještě dnes takto, bez většího skrývání a utajení, možné? Prošlo by to rodičům? Myslím, že dnes by byla po odhalení k odpovědnosti volána i matka Maude, ano, sama oběť s vymytým mozkem a bez vůle, ale přeci jen dospělá a za své dítě odpovědná.
Asi nejzajímavější na tom bylo, jak se malá Maude nakonec dovedla aspoň trochu bránit, jak si kontaktem s domácími zvířaty udržela schopnost mít i pozitivní emoce a cítit lásku, četla tajně zakázané knížky, jejími kamarády byly knižní postavy a sama začala vymýšlet příběhy, to vše ji asi zachránilo od úplného zhroucení. A že si nakonec dovedla prosadit, i když také za pomoci jiných lidí, postupný odchod z domova. Možná trochu i proto, že despotický otec psychopat byl nakonec sám na pokraji fyzického a duševního rozpadu...
Ale cesta k normálnímu životu byla dlouhá a náročná, autorka zaslouží po tom všem, co musela překonat, velký obdiv.
Matka Maude se ani po smrti manžela vnitřně neosvobodila, zřejmě nikdy. S dcerou se stýkala minimálně a vydání knihy odsoudila, přestože ji autorka knihu dedikovala.

Eddemi
07.12.2023 5 z 5

Smutná kniha.
Celkom by ma zaujímal príbeh z pohľadu matky.

Maci752
08.05.2023 5 z 5

Knihu, kterou nechcete číst, protože hrůzy, které popisuje oběť týrání, vám až zastavují dech. Přesto čtete dál, prostě musíte. Chcete, aby vše dobře dopadlo a obdivujete sílu malého tvorečka, který se postupně dovedl vzepřít a dostat se z područí tyrana.
Knihu jsem několikrát odložila, ale dočíst jsem ji prostě musela - potřebovala.
Obdivuji neskutečnou vnitřní sílu autorky, která si prošla tímto peklem několikrát. Jednou, když to zažívala a pak, když o tom mluvila a psala.

kosátkoo
03.05.2023 5 z 5

Fuj, ohavný příběh, ale kniha skvělá.

PavlaA
28.04.2023 4 z 5

Celkem šílené. Jsem ráda, že si Maude nakonec v dospělosti zařídila normální život, ale poznamenaná takovou výchovou fanatickým a despotickým otcem, bude nadosmrti.

LussyP
07.12.2022

Nechávám bez hodnocení, myslím si, že takto osobní zpověď mi nijak nepřísluší hodnotit, možná ani nikomu jinému. Knížka mě upřímně dostala a dá se říct, že traumatizovala. Neumím se vyrovnat s tím, co se Maude stalo, co se jí dělo, jak mohou rodiče něco takového udělat? Týrání nejen malé holčičky, ale čehokoli živého, hnus. Naprostá ignorace od okolí, na stavbě nikomu nepřišlo divný, že jim celé dny pomáhá 6 létě dítě? S těžkými pracemi? Hrozný. Dívejte se kolem sebe, naslouchejte, nikdy nevíte, kdo potřebuje pomoc. Upřímně jsem jen čekala jiný konec... Ale tak to u příběhu podle skutečné události moc nevybrete.

IG: ctenislaskou

Shardlake
05.11.2022 5 z 5

Tento příběh byl fakt síla! Obdivuji autorku, že dokázala najít odvahu a konečně se oprostit od násilnického despoty - otce a od matky, která jí vůbec nepodržela, když potřebovala pomoc. Jistě chtělo i hodně sil sebrat odvahu a napsat o tom knihu. I když je příběh místy až neuvěřitelný, skutečně se stal a je velmi čtivý.

Ophelie
06.10.2022 4 z 5

Přečteno za dva večery, vyprávění Maude je čtivé, ale velmi hrůzné. Je až nepředstavitelné, čím si tato holčička, dívenka musela projít, čeho všeho se na ní dopustili její vlastní rodiče! A chování její matky (obzvlášťˇ v souvislosti s hnusným Raymondem) je neuvěřitelný a příšerný. Před autorkou klobouk dolů, že všechna tato traumata a tyto bolesti dokázala nějak vnitřně "zpracovat" a sama se stala terapeutkou a pomáhá druhým. Znovu bych tuto knihu ale číst nechtěla, jednou za mě stačí.

Palorizek85
26.06.2022 4 z 5

Otřesný příběh psychického týrání a opravdového vymývání mozku. Chudák holka. Chyba je i v tom, že instituce, které by tomu měly zabránit, nefungují tak jak mají - v některých zemích. Tak si i říkám, co ti sousedi a lidé, kteří byli okolo - proč nepomohli až do 16-17 let? Smutné.

Mufa
24.05.2022 5 z 5

Děsivé čtení, čeho všeho jsou vlastní rodiče schopní. Když se ale zamyslím, tak se otci opravdu povedlo z Maude vychovat silného člověka. Pokud se po takovém dětství dokázala vzpamatovat, vystudovat, žít normální život a ještě pomáhat ostatním...

emilieselden
04.05.2022 4 z 5

Šílená, nechutná, děsivá a depresivní kniha. Zvlášť když si uvědomíte, že je to pravda. Je psaná zvláštním, velmi strohým stylem. Jakoby vyskládaná fakta vedle sebe. Ale neubírá to na čtivosti, spíše to přidává na děsivosti. Ale jako odpočinkovou četbu třeba na dovolenou rozhodně nedoporučuji.

KLHannah
21.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Kam až může dojít a jak může ovlivnit život člověka fanatismus toho druhého, obzvláště, když jde o jednoho z rodičů. Rodič by měl být přeci někdo, komu od dětství plně důvěřujeme a nevěříme, že by nám mohl udělat něco zlého. A i kdyby, tak přeci v dobré víře, že to dělá jen pro naše dobro. Sama jsem poznala psychické týrání od rodiče, i když ne v takové míře, jako Maude. Umím si ale dost dobře přestavit její strach a vinu, za věci, za které vůbec nemohla. Pro mě silná kniha, i když pár nejasností a slabých míst by se našlo. Když třeba její otec vypadával z role "vyšší bytosti". Říkala jsem si: je to stářím? A nebo jen Maude konečně začala prohlížet tu hru na vyvoleného.

lenuskav
07.03.2022 4 z 5

neskutečný, místama mě zamrazilo, jak se tohle vlastně může stát...

Alda85
10.10.2021

Smutná,ale četla se mi dobře.

Wasylka79
04.10.2021 5 z 5

Knihu určitě doporučuj, vše je tu již popsáno

LuckyZ
21.09.2021 4 z 5

Neskutečný co jsou lidé schopni provádět svým blízkým a jak dokáží zmanipulovat okolí. Příběh sám mohl být napsán ctiveji, nejvíc mě zaujal epilog, kde paní píše o vyvoji v dospělosti a vlastně vůbec nepíše o matce, jak dopadla, ta byla taky hustá.

čef
14.07.2021 5 z 5

Skutečný příběh, který upoutá neuvěřitelným jednáním rodičů ke svému dítěti. Opravdu hnusný a skoro jistě vyšinutý otec dusí všechno kolem sebe. Autorka potom trpí i v dospělosti psychickými problémy, ale statečně bojuje. A právě tento boj, který začala již v tom pochmurném dětství, je na tomto příběhu to nejcennější. Stojí to za to – utíkej, život nepočká

Šárka88
06.07.2021 5 z 5

Velmi silný příběh, muselo to být něco hrozného žít ve světě nekonečného utrpení po několik let. I přesto vše, to vydržela a dočkala se svobody. Jen mě mrzí, že na konci nepíše, jak dopadla její matka, Salto, nová Linda…Doporučuji všem

EliškaFr
09.06.2021 5 z 5

Čekala jsem vyprávění o tom, jak měla hlavní hrdinka domácí vězení a jak ji otec nechtěl pouštět do styku s ničím z okolního světa, čekala jsem i určitý způsob týrání… Ale to co v knize přišlo doopravdy, to byla síla…
Příběh je silný a dechberoucí.
Čeho jsou schopni se dopustit naši nejbližší na nás samotných…
Popravdě jsem měla trochu problém se do knihy začíst, nebránil mi v tom příběh jako takový, ani styl psaní. Možná mi trochu vadilo rozvržení kapitol, které byly krátké, ale to je čistě osobní záležitost.
Každopádně otec hlavní hrdinky měl snad všechny špatné vlastnosti, které vás napadnou a rozhodně se nebál je aplikovat na své dceři, manželce a zvířatech. V určitých chvílích jsem se ptala, jak to vše může zvládat? Osobně znám pár žen, které třeba zažili domácí násilí a nesou si sebou psychické následky doteď. A tady nám hlavní hrdinka trpěla snad všechny možné způsoby útlaku, ponižování a týrání…
Zatraceně silná žena ! Která na mě udělala dojem hlavně při čtení epilogu, kdy popisovala její začleňování se do normálního života a rekonstrukci své tělesné i duševní schránky.
Za mě obrovský obdiv, že dokázala sáhnout do těchto bolestných vzpomínek a sepsat je, aby ostatní poznali její příběh a aby dokázala i ostatním pomáhat.
Za tuto knihu díky.

stju
25.05.2021 5 z 5

K obsahu knihy, tedy k tomu, co díky " výchově" svého otce, musela prožít malá Maude, se nechci vracet, zasáhne stejně každého, kdo tuto knihu otevře. Chtěla bych raději vyjádřit svůj nesmírný obdiv k tříleté holčičce, která přes všechno, co zažila, dokázala dospět do autorky knihy, jak sama říká "učebnice přežití", kterou chce pomoci všem podobně nešťastným bytostem, jakou byla ona sama. Jsem ráda za ten minulý čas a z celého srdce jí přeji, že díky své síle a pomoci cizích lidí, může ona být normální manželkou a hlavně matkou svým dětem. O to víc je mi líto její vlastní matky, která je stejnou obětí Luise Didiera, jako byla ona sama. A také jsem šťastná, že jsou mezi námi lidé, jako je pan Molin, který v závěru knihy říká : "My dva, moje malá Maude, jsme se uměli dostat z mnohem složitějších situací, ne?"
A co musím zopakovat z mnoha předešlých komentářů - Ano, po přečtení knihy je její obálka skutečně děsivá.