Pod vodou

Pod vodou https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311860/mid_pod-vodou-kQm-311860.jpg 4 88 27

Tak jako díla Agathy Christie či populární televizní seriál Vraždy v Midsomeru ukazuje i strhující románový debut Jamese Marrisona odvrácenou stranu zdánlivé idyly anglické venkovské komunity, ve které vládne nedůvěra a strach a nic není tak, jak se na první pohled zdá. Když je detektiv Guillermo Downes povolán do malebné anglické vesnice, aby vyšetřil brutální vraždu Franka Hursta, okamžitě se mu vybaví jiné mrtvé tělo: před lety vyšetřoval na stejném místě tragickou smrt Hurstovy manželky. Hurst byl navíc v minulosti rovněž jedním z podezřelých v případu zmizení dvou místních školaček, který zůstal neobjasněn. Vrhne mužova smrt na předchozí kauzy nové světlo a bude Downes konečně schopen splnit svůj někdejší slib, že únosce dívek dopadne? Neodbytné vzpomínky na dávné trýznivé události z detektivova vlastního života jen posilují temnou atmosféru příběhu, který nekompromisně míří ke svému mrazivému vyústění.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Paseka

The Drowning Ground , 2015

Artep25
Artep25
28.02.2023 4 z 5

I pro mně velmi příjemné překvapení Zajímavá zápletka a rozuzlení. Na to,že to je debut autora,tak se velmi povedl. Těším se na další pokud bude.

zdendula31
zdendula31
05.09.2021 5 z 5

Klasická,,angličanka"....super počteníčko.

ladyxx
ladyxx
05.08.2021 5 z 5

Kniha je klasickou anglickou detektivkou s latinskoamerickým mixem, který přináší argentinský původ hlavního detektiva. Tato kombinace zní zvláštně, ale funguje jako kontrast dvou kultur, aniž by vyprchalo kouzlo anglického venkova. Detektivové Downes (alias Střelec) a jeho nový seržant Graves jsou maximálně sympatičtí a jako postavy uvěřitelné. Příběh je dobře vystavěný, detektivní pátrání dobře popsané a důkladné, motivy objasněné. Atmosféra je vzhledem k tématu občas až dusivě těžká, takže chválím práci autora v jejím budování. Doufám, že časem budou přeložena i pokračování (pokud ne, seženu si originály, tak moc mne příběh zaujal).

P.S. Srovnání s Vraždami v Midsomeru není náhodné, styl obou děl je opravdu velmi podobný.

Braenn
Braenn
31.10.2020 5 z 5

Luxusní detektivka.
V poslední době je těžké čelit náporu "severské krimi", té zřejmě jediné a pravé Mecce detektivního thrilleru. V tom náporu se ztratí kde co, knihy skvělé i naprosto strašlivé, ale většinou rozvláčné. Hlavně že jsou ze severu.
Pod vodou je knížka britská, ale jen po národnostní stránce. Je to vzácně obyčejný originál.
Napínavý příběh, který mate, kličkuje a uhýbá s rozřešením, ale přitom dává zatracený smysl. Šetří se s psychopaty, přehnaným násilím, zato, řekla bych, varuje tou prostou obyčejností, s jakou se zlé věci mohou dít. Třeba i z dobrých úmyslů. Příběh se nenatahuje, nerochní se v rozháraném nitru hlavního hrdiny a všech okolo. Je to detektivka, tak se prostě vyšetřuje. Osvěžující!
A proto se nebojím nahodit pět hvězd.

Le Chat
Le Chat
15.03.2020 5 z 5

Detektivka se mi líbila, škoda, že u nás nevyšly i další díly. Určitě bych si je taky přečetla.

jana1941
jana1941
31.01.2020 4 z 5

Klasická detektivka, pár zajímavých zvratů a samozřejmě nechybí napětí až do konce. Kniha se čte dobře a autorův styl mi sedl.

milary
milary
28.08.2019 4 z 5

Zdá se mi, že zvolené prostředí "idylu anglické venkovské komunity" od samého začátku ničím nepřipomíná. (Tolik k prezentaci "odvrácené strany" zmíněného v anotaci). Četlo se mi docela dobře, zejména první třetina knihy mě zaujala hodně . Drobná dějová škobrtnutí a nedořečenosti mohly jít na vrub i mé nepozornosti; na prvotinu bych je nutně neházela. Děj se slibně nastartoval, originální charaktery mne zajímaly, a taky atmosféru dokázal autor vytvořit zkušeně a přesvědčivě. Druhá třetina byla vyčkávací, četla jsem s napětím, ale už v tom bylo trochu víc nároků a očekávání. Za mě částečně utekl závěr; působil na mě malinko bezradně, jako by se drobil a ztratil počáteční "tah na bránu". Detektivka mě ale určitě nezklamala. Dávám útlejší 4 hvězdy a těším se na eventuální pokračování, pro které si Marrison vytvořil dostatečný prostor.

Anika27
Anika27
18.04.2019 3 z 5

Celkem příjemné překvapení. Jen ta minulost detektiva je mi záhadou - k čemu tak složitá biografie, když se pak nevyužije? Nebo bude celá série knih?

lucyq
lucyq
29.03.2019 5 z 5

Napinavè

ZuK1
ZuK1
09.02.2019 4 z 5

Klasická detektivka z anglického venkova, líbila se mi a dobře se mi četla.

muchomurka
muchomurka
21.10.2018 2 z 5

Nalákalo mě to přirovnání k Agathě Christie, ale byla jsem zklamaná. Styl vyprávění byl kostrbatý, postavy zvláštní, nesympatické, vůbec jsem se nemohla začíst. Ani jsem nebyla napnutá, kdo je vrah. Dočetla jsem s vypětím sil, tato kniha ve mně nezanechala žádné hlubší dojmy, teďka zpětně už si ji vybavuji jenom matně.

Allena24
Allena24
19.04.2018 5 z 5

Naprosto souhlasím s hodnocením - konicekbily .

ArwenAragorn
ArwenAragorn
11.03.2018 5 z 5

Nevím, proč jsem čekala, že detektivka bude nudná a zdlouhavá. Naopak! Byla čtivá a napínavá. Pět * si určitě zaslouží.

pollyanna
pollyanna
22.01.2018 4 z 5

Detektivka mi až tak klasicky „agátovská“ nepřišla, začátek snad ano, ale ten temný konec už se vydal jiným směrem. Přesto je tohle jedna z těch lepších knih daného žánru, na které jsem za dlouhou dobu narazila... Vraždy v Midsomeru neznám, takže tenhle inspirační proud mi unikl.

eiramka
eiramka
20.09.2017 4 z 5

Mám se vždycky trochu na pozoru, když někdo přirovnává knihu s Agathou Christie, protože ve většině případů to porovnání hodně kulhá, tentokrát ale je skoro na místě. Detektiv Downes je zajímavý typ, který do typické anglické vesnice (nebo spíš do typické anglické vesnice, tak jak si ji čtenáři Christie představují) tak úplně nezapadá - autor má zcela určitě mnoho možností, jak tuto jeho jinakost a zajímavost využít v dalších dílech - pokud budou a já doufám, že ano. Jeho parťákem se stává Graves, sympatický mladík a na rozdíl od mnoha jiných dvojic to nevypadá na Sherlocka a Watsona, ale na dva rovnocené hráče. Příběh je rozehráván postupně, gradován do překvapivého rozuzlení, nudit se nebudete a umírat hrůzou taky ne - to je přesně to, co od dobré anglické detektivky čekám.

misa8153
misa8153
03.09.2017 4 z 5

Prvních zhruba 90 stran jsem se nemohla úplně začíst, ale pak jsem se zase naopak od knihy nemohla odtrhnout a byla zvědavá, jak vše dopadne a příběh se zamotávala víc a víc. Opravdu do poslední chvíle není nic jasne. Skvělá klasická detektivka.

zazvorka
zazvorka
05.07.2017 5 z 5

Jsem vděčná za každou anglickou detektivku tohoto typu. Na mně možná trochu temnější, než preferuji - ale rozhodně nezklamala! Překvapilo mne, že je to prvotina, doufám, že přijdou další. Vrchní inspektor Downes si seržanta Gravese, zdá se, oblíbil. Mně se líbili oba - a rozhodně bych ocenila, kdybych se s nimi znovu mohla potkat!

Selinute
Selinute
05.06.2017 4 z 5

Neprávem tak trochu opomíjená, v klidném tempu plynoucí anglická klasika. Rozuzlení pro mě bylo částečně předvídatelné, ale přesto tleskám... Na prvotinu skvělý počin, který se autorovi opravdu povedl.

katy238
katy238
30.04.2017 5 z 5

Výborná anglická detektivka s mnoha nečekanými zvraty. Kvalitní příběh, který vás nepustí, dokud všem nepřijdete na kloub.

konicekbily
konicekbily
17.04.2017 5 z 5

Po dlouhé době anotace knihy nelhala! Je to skutečně příběh na bázi staré anglické detektivní školy. Příběh má hlavu i patu, dvě scény jako úlitba thrilleru - jaksi navíc - ale hlavně podrobné závěrečné osvětlení, proč se tak událo a kdo to udělal.
Milý novici autorský - jen piš dále a "Paseko" - ty vydávej!

detektivní a krimi romány anglická literatura

Autorovy knížky

2016  84%Pod vodou