Pod tíhou života

Pod tíhou života https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2561/mid_pod-tihou-zivota-Glg-2561.jpg 5 37 13

Dosud málo známý nedoceněný dvoudílný román oblíbené spisovatelky rozvíjející se ve dvou dějových liniích. Autorka líčí životní tragédii Selmy Pazderové, která se z české služky dostává až na šikmou plochu. Dcery Helenky, která vzešla z její lásky ke Štěpánu Struhovi, se posléze zříká a ta, už jako Ilonka, je adoptována bohatou rodinou v Budapešti. Zde se začíná rozvíjet její příběh s radostnými i tragickými zvraty. Druhý díl Bratři Jiskrové přináší vyvrcholení v podobě nečekaného shledání dcery s matkou i tetou uprostřed krásné podhorské přírody, kde se po mnohých překážkách završí i Ilčino štěstí.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Jota

Kokoska92
03.11.2023 5 z 5

nezáleží na tom, jakého původu člověk je a odkud pochází, ale jaký je a jaký život vede!

Dostala se mi do rukou další skvělá knížka z pera paní Javořické. Pokud si chcete na chvíli odpočinout od starostí všedních dní, vyčistit si hlavu a vychutnat si krásný příběh, kterému nechybí naděje, napětí, láska, závan starých časů i špetka toho mravního poučení, román Pod tíhou života vám vřele doporučuji. Romantické duše tato poměrně obsáhlá kniha určitě moc potěší.

Dandy1
06.07.2023 3 z 5

Klasika. Jak chudá dívka k bohatství a štěstí přišla.

MilaJ
15.04.2023 5 z 5

Nejlepší knížka od autorky. Jedním slovem skvost! Doporučuji!!!

stju
20.12.2022 5 z 5

Uvědomila jsem si, že poslední dobou většinou preferuji nově vydané knihy, takže teď jsem si dopřála změnu - zas jednou román Vlasty Javořické.
Moje první setkání s touto autorkou spadá do doby, kdy byla vydávána obnovená sešitová románová edice pro ženy "Večery pod lampou". Je to dlouho, ale dodnes si dobře pamatuji pocity, jaké jsem při četbě měla - dojemné dýchnutí starých časů, kdy lidé samozřejmě měli problémy, starosti, prožívali šťastné i nešťastné vztahy, doby krásné i tragické. Je ale obdivuhodné, jak autorka do jednání svých postav přesto dokázala vložit velkou míru morálky, zodpovědnosti, prožívání lásky k lidem, ale i k přírodě, takže jim vlastně trochu závidím. Z knih dýchá pocit velké pohody i smutku (ale takového krásného), takže svého návratu k Vlastě Javořické rozhodně nelituji. Naopak, knihu v této době určitě k přečtení doporučuji, už jen za ten pocit odpoutání od současných problémů určitě stojí :-).

zdehan
18.10.2022 5 z 5

Pěkná kniha ze života z dřívější doby.

NymphMaeve
30.04.2021 5 z 5

Jedno z obsáhlejších děl Vlasty Javořické mne od začátku učarovalo a odzbrojilo svou upřímností. Popisy chudoby a trápení rodiny Pazderových, poté Selmino trápení a soužení, smutné okamžiky. Dost mne překvapilo, jak se v té době žilo a jaké byly možnosti například hlídání dětí nebo práce a tak. Zajímavé a poučné. První část byla opravdu plná emocí a vyprávění o trápení. Druhá část vyprávění o holčičce a jejím dětství mne zasáhla asi o kapku více, Mayerovou jsem nesnášela a nechápala jí. Poté co se karta začne obracet jsem četla horlivě a nadšeně o osudech Ilky. A závěrečné rozuzlení rodinných poměrů bylo strmé, neskutečné a tak citově vybarvené, až k dojetí. Nádherný příběh, krásně napsaný a velice čtivý, plný hlubokých myšlenek a odkazu doby. Poselství si v něm musí najít každý sám, protože nebije do očí, přeci jen tam ale je.

evago
11.09.2018 4 z 5

taková jednoduchá oddychovka...

helenkan
20.02.2018 5 z 5

Krásná knížka. Sice je dost smutná,plná bolesti,žalu a tragédie,ale přesto stojí za přečtení. A nebojte, všechno špatně nekončí.

Evaho73
24.10.2017 5 z 5

Vlasta Javořická patrí medzi autorov, ktorí sa vo svojich dielách vyznávali k láske ku svojej domovine a tým ju odovzdávali aj svojim čitateľom, čo už pri dnešných autoroch nenájdete........ Pod tíhou života je román, ktorý si vo svojom rebríčku zaraďujem ako klenot. Autorka na jednotlivých členoch zo sociálne slabej rodiny poukázala, ako sa môže vyvíjať život človeka pod tiahou rôznych okolností, a že ten, kto dostal do vienka najlepšie predpoklady na jeho využitie z toho často vychádza najtragickejšie. Spôsob akým je román napísaný dnes nemusí vyhovovať mladším generáciám, ale mne osobne veľmi ulahodil a zanechal vo mne trvalé nie prchavé emócie. Užívala som si ako napríklad autorka dokonale premostila jednotlivé situácie v príbehu pútavým opisom prírody alebo počasia a veľakrát som pri čítaní mala pocit, že sa tam priamo nachádzam.... Nejdem sa viac rozpisovať hoci by bolo o čom, ale radšej tento úžasný román odporúčam na prečítanie.

kika 13
10.04.2014 3 z 5

Smutný příběh plný pláče a trgédie.

zuza264
28.09.2012 5 z 5

Pro mě strhující kniha. Brečela jsem, brečela a brečela.

modranka
03.07.2012 5 z 5

Nádherný "sociálny" román, ktorý vás vráti do medzivojnového obdobia. Zavádzanie strojovej výroby zničí farbiara Pazderu. Chudoba, zúfalstvo, strastiplná cesta životom prelomí rodinu. Selma, ako jediný schopný potomok musí odísť slúžiť do mesta. A tam začína jej tragédia. Zamiluje sa do Štefana, ale jeho rodina ju odmietne hoci čaká dieťa. Aj Štefan ju zradí, z ruského frontu sa vracia s manželkou a maličkou dcérou. Selma sa zbavuje vlastnej dcéry, lebo nie je schopná uživiť seba, dcéru, otca s matkou a dvoch súrodencov. Stáva sa z nej prostitútka a pri tejto práci stretne Štefana, ktorého zastrelí. Utečie k Fany, svojej sestre, ktorá po vymretí celej rodiny našla službu v rodine Jiskrových. Tam nečakane nájde Selma aj svoju odloženú, už dospelú dcéru. V rodine Jiskrových však nachádza aj Štefanovu druhú dcéru.
Kým Helenka/Ilonka pochopí kto je Selma, tá sa udá a spácha samovraždu. Ilonka prichádza za matkou neskoro. Ale svoje šťastie predsa len nájde.

alnahu
13.09.2011 5 z 5

Od paní Javořické,jsem četla první román,ke knize jsem přistupovala trochu s despektem ale uchvátila mě krásnou češtinou.Takže si budu shánět další román-spisovatelka jich má opravdu dost na výběr.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979
2009  86%Granáty
1998  76%Námluvy
2006  84%Můj život 1. a 2. díl
2005  81%Bez lásky
2001  75%Na Veveřím gruntě

Kniha Pod tíhou života je v