Pod štítem Charkova - Autentické svědectví z obléhaného města

Pod štítem Charkova - Autentické svědectví z obléhaného města https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506264/bmid_pod-stitem-charkova-syrove-svedectv-iR3-506264.png 5 16 5

Válka nás zastihla v Charkově. Každou chvíli jsme čekali, že město padne do rukou ruské armády, která se snažila prolomit obranu. Charkov ale vydržel. Nevzdal se. Stal se štítem celé severovýchodní oblasti Ukrajiny, pod nímž se skrývají osudy jednotlivých Ukrajinců. Tato kniha vás provede prvními týdny války a odhalí vám příběhy, které jste na svých televizních obrazovkách neviděli.... celý text

zuzana2028
zuzana2028
12.07.2023 5 z 5

Mimoriadne cenná spoveď z profesionálneho spravodajského prostredia žurnalistiky, kde si novinárka Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger nekladú servítku pred ústa a vojnu na Ukrajine už od jej začiatku popisujú citlivo a rešpektom, vždy však s detailom a realisticky. Dôkazom je výborne spracovaná knižka plná osobných zápiskov tejto zladenej dvojky, kde nechýbajú chvíle, kedy im išlo o život či pútavé sebareflexie na novinársku profesiu (a aj jej výsledok vďaka QR kódom na jednotlivé reportáže) z oboch rovnocenných pohľadov novinárky a kameramana. Autori tak nielen popisujú, čo sa stalo na ich cestách vo vojnových zónach, no zároveň priznávajú aj svoje vlastné chyby, momenty zlyhania či stresu a pozadie ťažkých osobných dilem. Z každej stránky preto kričí to najcennejšie  ľudskosť, úprimnosť a skromnosť zrodená neľútostivým dotykom s vojnou.

Čítanie tejto knihy som si musela pre niektoré silné pasáže dávkovať. Je mi však jasné, že Darja ani Ján si počas chvíľ na Ukrajine stopku nemohli dať ani na minútu, preto im patrí môj obdiv a vďaka za odvahu, oddanosť a ochotu rozprávať o svojich skúsenostiach nielen v písanej podobe, ale aj na verejných besedách stovky kilometrov od Česka v holandskom Groningene, kde som ich ako študentka médií mala možnosť osobne stretnúť a zažiť tak jeden z najvzácnejších rozhovorov o novinárčine. Darja a Ján, ďakujem!

lenikhor
lenikhor
20.02.2023 5 z 5

Než jsem knihu začala číst, myslela jsem si, že bude vysvětlovat příčiny války na Ukrajině a obsahovat nějaké politické komentáře apod. Ale byla jsem mile překvapena, že je kniha napsána "akčně" a hodně pocitově - střídají se vždy popisy událostí očima Darji jakožto reportérky a mladé ženy a očima Honzy, kameramana a zkušeného válečného reportéra. Některé postřehy byly určitě hodně osobní, což obdivuji, např. přiznání si toho, jak oba autory účast ve válce ovlivnila. Teď začínám číst knihu "Ukrajina na dosah" a musím říct, že příběhy obyčejných lidí na Ukrajině + ukázky z tisku jsou hodně silné kafe a díky těmto příběhům si můžete udělat lepší obrázek o současné nelehké situaci Ukrajinců.

uzivatel6856
uzivatel6856
06.02.2023 5 z 5

Přečetla jsem si knihu Pod štítem Charkova. Je to asi nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Obsahuje také qverkody, takže je k tomu hned i video. Člověk má pocit, jakoby tam naživo. Obdivuji taktéž starečnost Darji a Jana, je to neuvěřitelné, co všechno tam zažili a jak to bylo nebezpečné. Nyní si mohu válku na Ukrajině živě představit. Kniha je podle skutečnosti, je velmi pěkně napsaná, má i fotografie. Opravdu ji doporučuji každému, tolik se toho dozvíte. Tuto knihu budu číst několikrát, to vím už teď. Moc děkuji autorům, jsou odvážní a tolik riskoval, aby nám mohli přiblížit situaci. Mohu vřele doporučit. Eva ze Znojma

ErikaJ
ErikaJ
04.02.2023 4 z 5

Válku na Ukrajině sleduji od samého počátku, neboť je mi neskutečně líto všech ukrajinských lidí, kterým se ze dne na den změnil život jen díky tomu, že si jedna okupantská země v čele s pološíleným prezidentem a neméně odpornou vládou, vzpomněla, že si opět začne něco nárokovat a zároveň diktovat podmínky nejlépe celému světu. Díky Darje a Honzovi jsme měli v televizi zprostředkované první dny války, atmosféru, postup ruských okupantů i jejich běsnění, ničení země a útěk lidí před válkou. Když pak vyšla kniha se vzpomínkami obou reportérů na jejich chvíle strávené ve válce, ani chvíli jsem neváhala a knihu si pořídila. Jak už je uvedeno v komentáři přede mnou, vidět to, je jedna věc, ale číst o tom, o jejich pocitech, o tom jak určitou situaci každý z nich vnímal, je mnohem silnější. QR kódy nabízející možnost připomenout si danou reportáž jsou takovou třešničkou na dortu. Chválím zpracování knihy, obdivuji oba reportéry za jejich statečnost a modlím se za Ukrajinu, aby dokázala čelit neustále opakujícím se útokům Ruska.

onyx84
onyx84
05.01.2023 5 z 5

Upřímně jsem od této knihy nic neočekával,ale naprosto mě rozsekala...když začala válka,první měsíc jsem byl pořád u televize a netu a konkrétně Darju s Honzou jsem hodně sledoval...ale číst teď to,jak to oni vnímali,jejich pocity,strach...to reportáž v TV neukáže...a skvělý nápad doplnit to QR kódy,reportáž vždy rázem dostává nový rozměr...

reportáže válka na Ukrajině (2022 - )

Autoři knihy

Darja Stomatová