Pod severkou II

od:


KoupitKoupit eknihu

V Linnově trilogii se našim čtenářům dostává do ruky nejslavnější dílo poválečně finské literatury, monumentální epos moderní historie Finska, který na příbězích obyvatel prosté vesničky Pentikulmy zachycuje nejzávažnější dějinné události, jež otřásly zemí v první polovině tohoto století. Od prvního dílu, jehož děj se začíná odvíjet kolem přelomu století, sledujeme život chalupnické rodiny Koskelových, otce Jussiho, průkopníka práce na neúrodném močálu, a jeho synů, zejména nejstaršího Akseliho, v jejich boji proti otročení na statcích. Sledujeme osudy lidi spjaté s politickým vývojem v zemi, jež hlavně v době kolem obou světových válek krvavě doplácela na zcestné vedení politiků. Kritika přitom zvlášt vyzdvihuje skvěle zvládnutou šíři autorova záběru a vedle přímo klasicky podaného toku děje i nenápadnou ironii v líčení postav, jíž Linna velmi účinně vládne. Všechny tři díly románové trilogie vzbudily ihned po svém vyjití neobyčejný ohlas, a to jak pro zajímavost a palčivost témat, tak pro vynikající umělecké zpracování. V roce 1963 se za ně autorovi oficiálně dostalo uznání udělením ceny Severské rady, nejvyššího literárního vyznamenání ve Skandinávii....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/159369/pod-severkou-ii-159369.jpg 3.84
Orig. název:

Täällä Pohjantähden alla (1960)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Aaron Lewis
14.03.2016

To bylo kruté… velmi kruté. Nejdřív nic a nic a pak je všechny postříleli! Srašný, nesnáším knihy o válkách a o smrti. Děj se odehrává za první světový války, ale o tom vůbec není, pouze o finském povstání a jejich válce, takže teď mám trochu zmatek v tom, jak to s Finskem za první světový vůbec bylo.

SPOILERY!!!
Strašně mi bylo líto Akua a Aleksiho a Oskua. Kdyby zemřel i Akseli, tak by to byla ta nejhorší kniha, co jsem kdy četla, ale já věděla, že je ještě i třetí díl, takže to přežije, ale stejně. A jak je to napsaný… tak strašně zvláštně, neosobně a přeci vás ten děj úplně pohltí. Totálně lepší než než jednička, ale aspoň už je mi jasný proč furt mleli o tom socialismu… i když o tom to není:).

Autor a jeho další knihy

Väinö Linna

Väinö Linna
finská, 1920 - 1992

Uživatelé mají knihu

v Přečtených4x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce4x
v Chystám se číst2x