Pod maskou benevolence. Zneschopňování neslyšící komunity

Studie Harlana Lanea představuje komplexní (lingvistický, antropologický, historický) pohled na reprezentaci neslyšící komunity, otázku znakového jazyka a vzdělávání neslyšících. Autor zaujímá jasné stanovisko: tato komunita je jazykovou a kulturní menšinou, která má právo na svůj jazyk a kulturní hodnoty. Lane se snaží hledat historické kořeny medikalizace hluchoty a s ní souvisejících jevů (oralismus atd.) a ukazuje, jakým způsobem se konstituovaly předsudky určující negativní pohled na tuto komunitu. Zaujímá rovněž radikální stanovisko k etickým otázkám souvisejícím s kochleárními implantáty. Jeho kniha je zásadním příspěvkem jak k deaf studies, tak lingvistice znakového jazyka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202326/pod-maskou-benevolence-202326.jpeg 52
Literatura naučná, Sociologie, společnost

Vydáno: , Karolinum

The Mask of Benevolence. Disabling the Deaf Community, 1999

Kniha Pod maskou benevolence. Zneschopňování neslyšící komunity

betys6914
18.08.2016

Tato kniha vám poskytne zcela nový pohled nejen na Neslyšící, ale i na vládu a uvědomnění sebe sama. Hranice mezi pomocí a touhou po moci je velice tenká.
neuvěřitelné čtení, o kterém jsem ještě dlouho přemýšlela. Doporučuji každému, kdo se byť jen okrajově zajímá o krásu neslyšícího světa a znakového jazyka.