Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-65a91d1d4e189.jpg 4 2296 465

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

Sitth
11.08.2021 5 z 5

Tak konečně dílo tohoto autora, kdy chápu, že je pro mnohé světový fenomén. U Kinga mám problém, že v jeho množství knih mě zaujme třeba každá 5, ale zrovna tento příběh je parádní a řadil bych ho do top 5 v jeho repertoáru.
Dost mě zaujala i poznámka autora, že tento příběh psal nadvakrát, první pokus mu nevyšel a vrátil se k němu po mnoha letech.
Dávám 6/6

TessieB
01.08.2021 5 z 5

Tak to byla jízda. Od začátku do konce. Během čtení se ve mně mísil vztek, bezmoc, zhnusení a ještě další plejáda pocitů. Hodně dlouho jsem nečetla něco, co by mi takhle vlezlo do hlavy. Klobouček, pane Kingu.

anna492
18.07.2021 5 z 5

Wow! Pět hvězdiček si schovávám jen pro mimořádná díla - a toto je určitě jedno z nich. Knihu jsem hodně prožívala - i v krátkých mezičasech, kdy jsem zrovna nečetla, jsem o ní neustále přemýšlela. V určité chvíli (Ňak ňak ňak) se pro mě kniha stala velice psychicky náročnou a zvažovala jsem, že ji odložím. Zrnko naděje v lepší zítřky a stále narůstající tempo událostí a mě však úplně pohltily a já dílo dočetla jedním dechem až do konce. Čtenářsky je to mimořádný zážitek, autor je opravdu král svého oboru.

jadunka
15.07.2021 4 z 5

Loni jsem přečetla sto stran a knihu odložila. Náladu na její dočtení jsem získala až letos, ale nutno dodat, že už jsem se odtrhnout nedokázala a četla jsem ve všech volných okamžicích. Bála jsem se konce, když jsem četla ty negativní komentáře zde, ale mně se zakončení líbilo. Takže když se prokoušete začátkem, bude to jen a jen lepší, jako ostatně většina Kingovek. :))

cryingPickle
12.07.2021 5 z 5

Tak toto bola pecka! Na každej strane sa niečo dialo takže skoro 900 stranová kniha mi ubehla ako nič.

Lajtwing
18.06.2021 5 z 5

Četl jsem s vědomím ostré kritiky konce, možná právě proto jsem vlastně příjemně překvapen. Už směřování Nespavosti mi nevadilo (tam jsem také v menšině). Dostalo se mi dost odpovědí na to, abych si vytvořil jasnou představu, o co autorovi šlo. Tato kniha je rozhodně o cestě, ne o cíli. Je o perspektivě, jak by vám nejlépe vysvětlil Velký Jim a hlavně Julia Shumway, ta ví své! Perspektiva se během těch téměř tisíce stránek dosti... vyvíjí. Některé linky pouze vypadají důležitě, zanikají často s konáním postav, nebo naopak vyplouvají zpět na povrch, když jsem to nečekal. Těch pár předvídatelných pasáží mi zážitek nijak nekazilo.

Za rozsah, počet postav, propletenost osudů a fakt, že to prostě funguje, nemůžu dát méně než pět hvězd. Výživná kniha!

thorir
08.05.2021 4 z 5

Zase jeden starší kus, který mi rukama prošel již před lety. O knize jsem se tehdy dozvěděl díky hranému seriálu a byla první od Kinga, co jsem přečetl. I přes fakt, že se zde jakýsi motiv SF (možná) objevuje, knihu bych do kategorie SF zařadil skutečně pouze z formálních důvodů. Není to ani postapo, i když popis vývoje skupiny lidí v extrémní situaci zvládá King velmi dobře. Takže co? Kniha je předně dost slušně napsaný příběh amerického městečka, které se ocitne v dosti nepříjemné situaci - název mnohé napoví. A situace se zhoršuje každým dnem, zejména díky krokům a činům hlavního "záporáka", který koná, jak jinak, v "dobré víře" a pro "dobro" obyvatel. Mám poměrně silnou averzi ke všem aktivistickým rozsévačům obecného dobra a blaha a toto je v poslední době zvlášť umocněno silnými autoritářskými tendencemi podobných typů – snahou vše kontrolovat, nařizovat lidem jak mají žít, co mají nosit, jak mají mluvit, co si mají myslet … Pamatuji si, jak během čtení tato averze narostla do opravdu obludných rozměrů. Skvělý popis jak se z lidské zrůdy zrodí v extrémní situaci ještě větší lidská zrůda a k tomu navíc diktátor. King exceluje v popisu motivů jednotlivých postav, jejich chování a důvodů. A i když jsem k žádné nijak "nepřilnul", kniha se čte velmi dobře. Zarazila mě lehce nelogická "fyzika" kupole a dále je třeba zmínit znatelné zklamání z Deus Ex Machina závěru. Příliš snadné, příliš průhledné. Škoda. I přesto všechno je 80% adekvátní hodnocení.

Pippi
12.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, jedna z těch, kterou nemůžete odložit a čtete a čtete... skvěle vykreslené charaktery postav i jejich postupná proměna. Závěrečný masakr mě překvapil, čekala jsem víc přeživších. Rozuzleni příběhu v závěru mě trochu zklamalo, skoro se zdálo, ze autor nevěděl, jak příběh ukončit. Přesto doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

stanislav0373
11.04.2021 5 z 5

Tento známý Kingův počin jsem měl v hledáčku dlouho... A opravdu se vyplatilo počkat. Famózní dílo, které čtenáře vtáhne tak, že je těžké tuto "činku" z ruky pustit.

Na postavy bohatý, avšak přehledný příběh obyčejného amerického zapadákova, který se během krátké chvíle promění v... ale to si už přečtěte sami. Každý, byť sebemenší spoiler je tu opravdu na škodu :-)

zdenda75
07.04.2021 5 z 5

Není co dodat, všechno už bylo řečené. King v nejlepší formě zralého spisovatelského věku. Jeho jméno prostě znamená Král!

Petra21
29.03.2021 5 z 5

Přímá úměra jako ze školy: Čím víc vám doporučuje knihu čím bližší člověk vašemu srdci, tím se četba takové záležitosti stane poněkud zavazující. Nebo se pletu a nikdo z vás necítí tak velkou "odpovědnost", vyfrustrovanou touhu po tom, aby to prostě bylo dobré? Nicméně...bože můj, to bylo tak strašně boží!!! Neuvěřitelná poklona Stephenu Kingovi, že dokázal rozjet napětí od první stránky a držet a držet až úplně do posledního písmenka! A přitom otevřel tolik společenských i enviromentálních témat, až se mi dech kamsi vypařil. Ta nehorázná uvěřitelnost celé situace, byť představovala pouhý výplod záviděníhodné obrazotvornosti, vyvolává silné alergické reakce, úzkost či fóbii z lidského pokolení. Jak moc dokážeme přivírat oči a vědomě přehlížet bezpráví; jak moc budeme muset být přidušení, až konečně (i když příliš pozdě!) prozřeme? To nelze vyjádřit jinak, než naléhavým výkřikem: musíš si to taky přečíst!

Nazli
14.03.2021 5 z 5

Poklona, pane spisovateli, jste prostě král.

Mona-Lisa
08.03.2021 5 z 5

Na malé městečko dopadne hned na prvních stranách neprostupná klec v podobě kupole/ poklopu a nikdo neví zhola nic. Jak se objevila, kdo je za tím a jak z toho ven.
Máš před sebou přes 1000 stran, na začátku obsáhlý seznam postav a víš, že na přebalu je jméno mistra hororu...
Takže očekávání značná a za mě byla naplněna. Všechna, do ždibečku.
S přibývajícím časem v zajetí houstne atmosféra, události se nabalují jedna na druhou a stačí čtyři(!!!) dny na to, aby lidé vlivem strachu ztratili soudnost a stali se z nich ovce.
On totiž King využil klaustrofobické atmosféry a toho, co sebou vše může přinést na sto padesát procent.
To na tom popravdě bylo nejděsivější- ztráta selského rozumu a nadhledu.
Jestli tě zajímá co dokáže rozvášněný dav zbavený úsudku, tady to zažiješ v přímém přenosu. To, že může dojít dýchatelný vzduch, jídlo apod. se ukáže jako nejmenší hrozba...
Je tu totiž temno, podstata zla vyvěrající z lidské podstaty, záporáci jako malovaní a je jich opravdu hodně. V čele s ďábelským radním a jeho synem, schopnými přivodit děsivou husinu.
Ale je tu i dobro. Hlavní hrdina- bývalý mariňák obklopený aurou chlapíka- "já vás z toho všechny vysekám". Bože, jak já si ho zamilovala.
Jsou tu další klaďasové, o které jsem se neuvěřitelně bála, až jsem si musela připomínat, že jde jen o knihu
S pointou jsem spokojená, taktéž se závěrem knihy.
Hlavně jsem si odnesla to, že největším nepřítelem člověka je on sám a taky, že je vždycky čas změnit se.

Cojavim
28.02.2021 3 z 5

Jo šlo to

laubrino
11.02.2021 5 z 5

Skvele napsano, skvely pribeh. Zaverecna cast knihy se mi libila, to bylo pekne vymyšlené a necekal jsem to, ale ten uplny zaver me zas trochu zklamal. Lepe by mi tam pasoval jiny.
Nejlepe se do postav pribehu vzijete pri cteni v covidove izolaci :-)

mareksevc
10.02.2021 5 z 5

Na úvod - NEODPORUČAM slovensku verziu od Ikaru z roku 2009 ten preklad je stašny. Ku knihe, - King zas raz ukazal majstrostvo , postavy sa mi vôbec neplietli aj napriek ich počtu, vývoj a správanie postáv klasicky aj na 10 hviezdičiek. Koniec je aký je , knihu som si užil od prvej po poslednú stranu nech dopadla ako dopadla.

Morton
11.01.2021 5 z 5

Má již 11. Kingova kniha, která ani omylem nezklamala. Ani jedna stránka pro mě nebyla nudná. Už od přečtení úvodní části knihy ( Letadlo a svišť ), jsem věděl že tohle bude ten příběh, který mě bude bavit od začátku až do konce. Sledovat rozklad lidské společnosti a životy lidí uvězněných v Kupoli je to nejlepší. Postavy jsou velice rozmanité od dětí až k výrobcům drog. Odkud se Kupole vzala nebo kdo za to vše může je spíše sekundární záležitost, která mě ani moc nezajímala. Konec a vysvětlení odkud se Kupole vzala opravdu není žádné velké bum, ale mně konec ani vysvětlení Kupole nijak nevadilo. Kniha mi hodně připomínala Nezbytné věci, ale tento příběh je 100x lepší.

Roseblood
11.01.2021 5 z 5

Ač je to pořádná bichle, čte se sama. Velice napínavá kniha, která opravdu dokáže zaujmout natolik, že nechcete přestat číst.

Knížka je nabitá intrikami, manipulací a spoustou záporných postav. Zajímavý pohled na to, co se stane, když přestanou fungovat zákony, na které jsme zvyklí a jak moc taková situace změní charaktery některých lidí.

U konce jsem měla nervy napnuté k prasknutí. Knihu jsem si neskutečně užila a mohu je vřele doporučit.

5/5*

Erutan
09.01.2021 5 z 5

Čím víc postav má román od Kinga, tím lépe.) Tohle jsem si opravdu užil a ikdyz má kniha skoro 1000 stran, ani na chvíli jsem se nenudil. Žádná pasáž mi nepřišla zdlouhavá, nudná nebo zbytečná. Další takové jako Pod Kupolí, Nezbytné věci, Prokletí Salemu, Beznaděj....

Mar1ska
06.01.2021 5 z 5

Knihu som prečítala na šupu len s prestávkami, keď som spala :D Tento dej ma totálne pohltil, každá osobnosť bola jedinečná a z každej sa dá zobrať ponaučenie. Pri tom "pekelnom" vyvrcholení diela ku koncu knihy som mala zimomriavky a mala pocit, že som tam s nimi...miestami mi až bolo ťažko pri čítaní a musela som rozdýchavať, čo sa deje..neskutočné dielo..