Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-65a91d1d4e189.jpg 4 2298 465

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

maximus13
05.05.2020 5 z 5

Je asi zbytečné znova vychvalovat to, co už je v komentářích tisíckrát napsáno a s čím do posledního písmenka souhlasím. O kvalitě knihy vypovídá již samotné vysoké hodnocení. Proto bych rád vypíchl zejména výborně zpracované charaktery postav. Ty se postupem děje začínají pěkně "vybarvovat", ať už v dobrém slova smyslu, tak samozřejmě i opačně.

minirock
03.05.2020 4 z 5

Knížku mám doma 10 let a stejnou dobu jsem ji kvůli její tloušťce odkládal. Sáhl jsem po ní až letos, kdy kvůli koronavirové nákaze pracuji z domu a mám víc času. Myslím že je to typický King, psychologie postav je dobře popsaná (i když je jich teda požehnaně), spousta mrtvých, v závěru mírné nadpřirozeno. Pár věcí mi tam vadilo, nejvíce ten závěr, ten mi opravdu vyrazil dech jak byl nepovedený. Opravdu nechápu jak mohl King po 9stech stranách napětí vymyslet tak hloupé zakončení. No nic, je to můj názor, jiným se to mohlo líbit. Mohlo to být Kingovo nejlepší dílo, ale není, tím pro mě už dlouhá léta zůstává Svědectví.

RaDaR26
30.04.2020 5 z 5

Na této knize jsou pozoruhodné tři věci. Za prvé, bohatě zalidněný román a přitom se v ději neztrácíte. Za druhé, kniha má 1036 stran a není v ní žádná nudná pasáž. A za třetí, asi to nejdůležitější, námět je originální a zpracování přímo fantastické. Jen si říkám, jak bychom se zachovali my, kdyby na naše městečko spadla kupole…

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Těch 900 stran bylo vážně skvělých. Bylo vidět, že si je King užil. Osobně bych Kupoli zařadila mezi jeho nejlepší díla. Nebylo tam nic nadpřirozeného (no dobře, ale až na konci:D), ale atmosféra byla strašidelnější než v It nebo v Osvícení. Kdo má rád psychologické knihy, tak se mu tahle kniha bude skoro stoprocentně líbit.

anez66
08.04.2020 5 z 5

Nemohla jsem se s ní rozloučit. King umí psát knihy s dlouhým úvodem, kde se s postavami seznamujeme, ale také umí psát knihy, které jedou od prvních pěti stran. Jste vhozeni přímo do děje a musíte si už poradit sami. To byla jízda!

smudlajs
01.04.2020 5 z 5

Naprosto skvělá, úžasná, perfektní atd. atd. kniha. Ve výčtu pochvalných přídavných jmen bych mohla pokračovat donekonečna. Škoda jen, že neměla ještě více stran. Dokázala bych pozorovat osudy obyvatel Chester's Millu klidně dalších tisíc stran. Skvěle se mi díky autorovi podařilo vžít se do postav a sdílet jejich utrpení a bezmoc. Myslela jsem, že po Svědectví už nic takhle obsáhlého nemůže být tak dobré, ale King to zase dokázal. Smekám, mistře...

Margherita_N
31.03.2020 5 z 5

Takhle má vypadat dobrá kniha! Tisíc stran, kde není ani jedno zbytečné slovo. "Snažil jsem se napsat knihu, která pošlape od začátku až do konce," píše King v autorově poznámce - a to se mu fakt povedlo. Na malém prostoru uzavřeného městečka v jednom týdnu rozehrává neuvěřitelnou dějovou smršť. Čtenář tu najde motivy z Kingových nejznámějších knih, zároveň při čtení nešlo nevzpomenout na seriály Stranger Things a Breaking Bad. O paralelách se současnou českou situací a vystupováním našich "vůdců" nemluvě. Tady ale všechno nabere rychlé obrátky, jsme v Americe, a tak každej okamžitě vytáhne ze šuplíku pistoli, ti šťastnější i nějaký další ze sklepa, a jdou řešit situaci. Osmnáctileté policejní rychlokvašky se u sboru moc neohřejou, ale pod vedením Velkého Jima, kterej dýchá pro svoji moc nad městečkem, toho stihnou napáchat dost. Chvílemi je vám z toho všeho hodně úzko, ale jakmile se první radní Andy obrátí na drogovou cestu a společně s vyfetovaným Philem vzývá Ježíše, chce se vám řvát smíchy, jejich dialogy nemají chybu. Závěrečné scény, jejichž oběťmi se ale kvůli těmhle dvěma stanou hlavně ti nejslabší, pak hodně bolí. Nakonec mě napadá jen - a zase je to to nejlepší, co jsem od Kinga zatím četla! :)

Pett
20.03.2020 5 z 5

Absolutně úplně nejvíc spektakulárně a intergalakticky kingulózní!!! Zatr-paceně fakt jo!!!
Faaajn, tak se uklidníme... ALE... v dnešní době nekonečných vyprávěnek toho našeho Velkýho Jima tak moc aktuální... zavádím jako povinnou četbu celému svému okolí... málem mi z toho všeho praskla hlava... ta manipulace... to ďábelské zlo v nás samotných!
Dusila jsem se nespravedlností... dštila síru na všechny ovce světa... aneb tak moc děsivě uvěřitelné osudy lidí jednoho městečka... a konec? Geniální, zatr-patr vždyť je to tak geniální! Hrozně moc se mi chce zaspoilerovat a vykřičet do světa tu božskou myšlenku (!!!) ... ale utlumím tu vlnu v sobě a řeknu jen... tohle poselství o všech mravencích světa si prostě musíte přečíst! Ámen!

Maverick25
04.03.2020 3 z 5

Kniha není vůbec špatná. Čekáte do poslední chvíle, jak to všechno dopadne. Konec mě však zklamal. Občas mám z Kingových knih pocit, že neví jak celý příběh ukončit a to je i případ této knihy. Konec mi přišel takový všelijaký, rozuzlení ve stylu nevím jak to ukončit, tak tam prostě něco napíšu. Možná bych spíš uvítal nějaký otevřenější konec, než ten originální. Přišel mi "uhozený" a nehodný autora jeho velikosti.

Herisson
03.03.2020 5 z 5

Číst knihu Pod kupolí bylo jako cestovat rychlíkem č. 19 Stephen King do cílové stanice Chesters Mill. Karty byly rozdány hned na začátku a seznámení s aktéry - spolucestujícími proběhlo během prvních chvil příjemně svižné jízdy. Pak ale začala souprava zrychlovat a King mě svým vyprávěním vmáčkl do sedadla. S přihlouplým úsměvem jsem si akceleraci užíval a se zájmem sledoval rychle se měnící krajinu příběhu. Události se kolem jen míhaly, karetní hra se přiostřila a původní nevinné okouzlení z jízdy vystřídaly mnohem silnější emoce. Nadšení, napětí, bezmoc a vztek. A King ještě přidal. Zcela ochromen a fascinován zběsilou jízdou jsem ze svého místa hltal další a další zvraty příběhu a nechal se unášet na vlně emocí. A pak přišla cílová rovinka a když už to vypadalo, že kvůli šílené rychlosti vlak vykolejí nebo vybuchne a já se blaženě rozletím na tisíc světýlek, tak k mému zklamání souprava zpomalila a do konečné stanice dorazila už jen výletním tempem. Nic to nemění na tom, že jsem se zatraceně dobře bavil. A King mě tentokrát dostal, zmuchlal, zahodil a nemilosrdně zašlapal do země. Skvělé.

MGT
02.03.2020 5 z 5

Tohle by si měli přečíst mediální masáží zasažení korona-stresaři. Místo mouky by šli nakupovat vzduchové filtry do krytů, které by si měli budovat :)
Aneb co se může stát, když hodíte do akvária městečko plné lidí pochybných povah či duševního zdraví.
Při každé další Kingově knize si říkám, jestli je ten člověk normální. A taky si říkám, že moc nemá rád psy...
Na můj vkus tam sice bylo mnoho postav složitých a splývajících jmen, ale vždycky se mi podařilo je správně identifikovat podle děje kolem nich.

PS: Ollie je hrdina

esfinge
18.02.2020 5 z 5

Skvělých 900 ctivych stran. Malé město pod kupolí. Krásně propracované charaktery lidi. Atmosféra houstne, napětí stoupá a vzduch je stále zkazenejsi. Geniální nápad.

andrea7191
13.02.2020 3 z 5

To byla jedna z knih, kterou když jsem dočetla, byla jsem zklamaná z konce. Po celou dobu čtení je čtenář v napětí, jak to všechno je a s postupně vyplouvajícími charaktery lidí se konec rovná něčemu, co bych nazvala neuvěřitelné, ale pro mě ne v tom pozitivním slova smyslu.

bertrand
06.02.2020 5 z 5

Přišel mi k svátu gratůlovat Olda... a věnoval mi novýho Kinga.
Tak úplně to zrovna nebylo, ale když mi přítel půjčoval bichli s názvem Pod kupolí, v duchu jsem si říkal, že toho užvaněného pobloudlého Kinga ani nedočtu. Je pravda, že před lety jeho knihy tvořily v knihovně objemnou sérii a dodnes se mi někde válí první vydání To, které si z nostalgie ponechávám, ačkoli nemám chuť ho znovu otevřít.
Proč ten úvod?
Otočil jsem hned u prvních kapitol. Můžeme si o Mistrovi myslet cokoli, například, že tam, kde je potřeba jedno slovo, řekne jich raději rovnou deset, ale jedno je jisté - když je v nejlepší formě, je opravdu Mistr vypravěč. Dejte mu do ruky malé město, přiklopte je kupolí a uvidíte, co s ním udělá.
Pod kupolí mi připadá jako esenciální King. Je tu všechno, co už někdy napsal, ale nevím, jestli lépe! Všechno pozitivní i negativní je tu v rovnováze a je třeba říci, že autoři dnešních thrillerů by se od Mistra stále mohli učit, jak budovat a dávkovat napětí. Výbuchy násilí jsou šokující a Mistr nešetří žádnou věkovou skupinu.
Oblíbíte si nějakou postavu? Za chvíli se jí zřejmě stane něco zlého a Vy u toho budete mít pocit, že se to děje Vašemu nejlepšímu příteli.
Mno, chybí mi ještě tak 100 stran do konce, už týden jsem se pořádně nevyspal, do práce chodím s krhavýma očima. Narážím do sloupů veřejného osvětlení. Ruce se mi třesou jako pravověrnému feťákovi, jak se mozek těší na další přesun do Chester´s Mill.
Prostě King.
King je mrtev, ať žije King.

Bezkyne9
27.01.2020 5 z 5

Mistr si tech 900 stran opravdu uzil, smekam pred nim, pred zenou, ktera redigovala a tez pred prekladatelkou. Jen se opakuji, ale v teto knize je Stephen v plne sile, tak jak ho zboznujeme. I za to, jakou hru tu rozehrava, co vse v nas a nasi lidskosti vystourava. Zde nas hazi do vody okamzite, zadne upejpani a slape do pedalu az na samotny konec. Bravurne promyslene a vykreslene, vsechny postavy do jedne, psychologie i technicka stranka veci. Vi, co dela, je panem sveho remesla :) Svetlo i tmu ma zmakle. Tento jeho pribeh, stejne jako mnohe jeho dalsi, me dokazal zdeptat na kousicky, ale take naplnit novym hlubsim optimismem, sebezvlastneji se mi to jevi. A pres jeho syrovost (nebo prave diky ni) priznavam, ze jsem letitou milovnici Stephena Kinga a ostatnim v klubu doporucuji, stoji za to kazda strana :)
Autorovi dekuji za doslov...

Burák
08.01.2020 3 z 5

Hodně jsem se na tuhle záležitost těšila a dost si od toho slibovala, navzdory tomu, že King nepatří mezi mé oblíbené autory (s výjimkou skvělé Zelené míle). Naprosto mě nadchla anotace, která napovídala, že to bude hodně zajímavý. Bohužel, i když se příběh rozjel slušně a navzdory naprosto šílenému rozsahu si kniha do konce držela své tempo, jsem byla vlastně dost zklamaná. Dostalo se mi sice apokalyptického románu s enviromentální zápletkou, jak jsem čekala, ale výsledek mě moc nebavil, žádná ze stovky postav mi nebyla nijak sympatická a závěr mě taky neuspokojil. Možná, kdyby to King zkrátil na třetinu, hodnotila bych jinak, ale takhle je to opravdu jen průměr. Ale za dobrý námět a odvyprávění příběhu s tolika postavami rozhodně palec nahoru.

B-artX
21.12.2019 5 z 5

Jedna z nejzábavnějších knih, co jsem tento rok četl. První dvě třetiny jsou skvělé, ale až ta poslední je úplně dokonalá. Kniha čte sama. King píše jako bůh, jeho styl psaní mi velmi sedl a určitě jsem tady neskončil. Nejsilnější stránka knihy jsou velmi dobře napsané postavy, které fungovaly skvěle. Jejich vystupování a chování je logické. Musím také vyzdvihnout, že King je přidával do příběhu a představoval velmi dobře. Jen málokdy jsem se v nich neorientoval, a to při tak ohromném počtu postav je velmi těžké.
Musím také ale zmínit skvělý námět, prostředí a realističnost. Některé věci mi ale tolik smysl nedávaly, například Juniorovo zhoršení s jeho hlavou bylo za dobu dění knihy až moc strmé. Dění v městečku mi přišlo po pádu kupole až moc vyhrocené a hlavně prvotní šok z pádu kupole byl u lidí jako Velký Jim nebo Barbie až moc malý. Jinak ale vše dává smysl a já si knihu užil.

babsi66
18.12.2019 5 z 5

Jo, je to dlouhý. Ale nemůžu říct, že bych si neužívala každou stránku a nechápu, že jsem její četbu tak dlouho odkládala. Vše má v ději své místo - každý detail, každá postava, pohnutka, jednání, vše do sebe zapadá jako puzzle a v souhrnu vytváří úctyhodné psychologické drama, z něhož jde chvílemi mráz po zádech.

kolby
10.12.2019 5 z 5

Najlepšia Kingova pointa. Všetky (takmer) grafomansky poňaté kingovky majú šmrc. Detailne rozpracované postavičky, charaktery, motivácie, traumy, úchylky - to chce veľa papiera. Žiadna premrhaná celulóza.

Corso
25.11.2019 4 z 5

Pred Kupolou, za Kupolou, nikdo nesmi dnu nebo ven, nebo se nebude hrat. Serial ignorujte, nestoji za to. Kniha pre Kingosov povinnost, mozno pokus zase o velkolepu fresku ludskych povah, ale akoby ...ved viete. Ludia, izolovani, nijake odpovede, napada vas tiez to umele detske mravenisko za sklom? Ja som si to akoze aj uzil, ale tak nejak ta stranaz bola na mna privelka. (Asi som sa uz velmi tesil na dalsie knihy) No takze mozno nie v TOP 10 KING, ale hned niekde tesne za.